Jump to content

Becker Traffic Assist


stevezos2_1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι νέος στο αντικείμενο των Navi και θα ήθελα μια βοήθεια:

 

Έχω το BECKER TRAFFIC ASSIST 7827 με χάρτη της Navteq Q2 2006 & κάνω σχεδόν καλά τη δουλειά μου, είμαι στο εξωτερικό (Γερμανία). Πριν λίγες μέρες μου έδωσε ένας φίλος σε φλασάκι την εφαρμογή Nav N Go IGO8 8.3.1.57021. Τον φάκελο όλο που μου έδωσε τον πέρασα σε νέα κάρτα 4GB, και εκεί μέσα αντέγραψα και όλα τα αρχεία της υπάρχουσας κάρτας που είχε το PNA μου.

 

Ανοίγω λοιπόν την συσκευή, τρέχει κανονικά το Becker σύστημα. Κάνω το κόλπο με τα 3 κλικ και μπαίνω στον explorer, από εκεί επιλέγω την εφαρμογή IGO8 και ανοίγει η εφαρμογή κανονικά.

 

Το πρόβλημα είναι πως δεν "βλέπει" άλλους χάρτες παρά μόνο Ελλάδα (??). Πηγαίνοντας "Ρυθμίσεις - Πληροφορίες - Χάρτες" βλέπω να έχει μόνο έναν χάρτη, τον "Ελλάδα 2008.07 . Πατώντας πάνω του, βγάζει "Αρχείο:map\Greece.fbl ......όμως ρε παιδιά στο ίδιο folder έχω και άλλους χάρτες εκεί, όλη την Ευρώπη. Γιατί δεν τους διαβάζει???

 

Οι άλλοι χάρτες - οι οποίοι είναι στον ίδιο φάκελο iGO8 - content - map - έχουν ονομασίες με μορφή "Belgium8_2008.01_080215.fbl" , "Germany8_2008.01_080215.fbl" ενώ ο ελληνικός έχει ονομασία "Greece.fbl"......

 

Καμιά βοήθεια???

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι νέος στο αντικείμενο των Navi και θα ήθελα μια βοήθεια:

 

Έχω το BECKER TRAFFIC ASSIST 7827 με χάρτη της Navteq Q2 2006 & κάνω σχεδόν καλά τη δουλειά μου, είμαι στο εξωτερικό (Γερμανία). Πριν λίγες μέρες μου έδωσε ένας φίλος σε φλασάκι την εφαρμογή Nav N Go IGO8 8.3.1.57021. Τον φάκελο όλο που μου έδωσε τον πέρασα σε νέα κάρτα 4GB, και εκεί μέσα αντέγραψα και όλα τα αρχεία της υπάρχουσας κάρτας που είχε το PNA μου.

 

Ανοίγω λοιπόν την συσκευή, τρέχει κανονικά το Becker σύστημα. Κάνω το κόλπο με τα 3 κλικ και μπαίνω στον explorer, από εκεί επιλέγω την εφαρμογή IGO8 και ανοίγει η εφαρμογή κανονικά.

 

Το πρόβλημα είναι πως δεν "βλέπει" άλλους χάρτες παρά μόνο Ελλάδα (??). Πηγαίνοντας "Ρυθμίσεις - Πληροφορίες - Χάρτες" βλέπω να έχει μόνο έναν χάρτη, τον "Ελλάδα 2008.07 . Πατώντας πάνω του, βγάζει "Αρχείο:map\Greece.fbl ......όμως ρε παιδιά στο ίδιο folder έχω και άλλους χάρτες εκεί, όλη την Ευρώπη. Γιατί δεν τους διαβάζει???

 

Οι άλλοι χάρτες - οι οποίοι είναι στον ίδιο φάκελο iGO8 - content - map - έχουν ονομασίες με μορφή "Belgium8_2008.01_080215.fbl" , "Germany8_2008.01_080215.fbl" ενώ ο ελληνικός έχει ονομασία "Greece.fbl"......

 

Καμιά βοήθεια???

 

Φιλαράκι μου το 8.3χχχχδουλεύει με άλλους χάρτες, νέα σειρά, διστυχώς.

Κατέβασε αυτόν που σου έχω εδώ και πές μου αν χρειάζεσαι κάποιον άλλον να σου στείλω τα λίνκ.

Germany :080819 http://rapidshare.com/files/157700659/Germany.part1.rar

http://rapidshare.com/files/157701642/Germany.part2.rar

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μου το 8.3χχχχδουλεύει με άλλους χάρτες, νέα σειρά, διστυχώς.

Κατέβασε αυτόν που σου έχω εδώ και πές μου αν χρειάζεσαι κάποιον άλλον να σου στείλω τα λίνκ.

Germany :080819 http://rapidshare.com/files/157700659/Germany.part1.rar

http://rapidshare.com/files/157701642/Germany.part2.rar

 

Καλησπέρα,

 

Φίλε μου είσαι άψογος!! Δουλεύει με αυτόν!!

 

Τελικά τη βρήκα τη λύση μόνος μου, πήγα σε ένα site και τα κατέβασα όλα....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Geia sas kai apo emena paidia !!

Exw kai egw to Becker Traffic Assist kai katalathos esvisa to litourgiko tou.

Mipos gnwrizei kaneis pos to epanafero????

Voitheia paidia ...

Euxaristw !!

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kai apo emena paidia !!

Exw kai egw to Becker Traffic Assist kai katalathos esvisa to litourgiko tou.

Mipos gnwrizei kaneis pos to epanafero????

Voitheia paidia ...

Euxaristw !!

 

apo to cd pou exeis otan to agorases exei mesa to leitourgiko tou

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Όσοι εχουν βαρεθεί το αγαπημένο τους Becker 7934 (όπως και ο συντάκτης) θα εντυπωσιαστούν από αυτο:

 

http://www.gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=126303&whichpage=1

 

Το MioPocket θα μετατρέψει μια βαρετή GPS συσκευή (και κάθε PNA συσκευή) σε έναν υπολογιστή τσέπης. Μόλις το εγκατέστησα στο δικό μου BECKER 7934 και δεν χορταίνω να το εξερευνώ. Περιέχει πλήρεις οδηγίες για την εγκατάσταση στο readme καθώς και σε ποιες συσκευές έχει δοκιμαστεί. Δεν περιέχει κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης, ούτε χάρτες, αλλά χρησιμοποιεί τα ήδη υπάρχοντα. Έχει διάφορα προγράμματα, παιχνίδια και εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα προβλημα και τεταρτη παω και rουμανια. ξερει κανεις πως γινεται το update στο traffic assist pro 7929 ferrari version 1 της becker. το ντι βι ντι μεσα εχει ενα ινσταλ απλικαισιον και κατι πρεπει να εχει σχεση με αυτο αλλα επειδη πρεπει να το δουλεψω με τη συσκευη τη μπεκερ, σαν ασχετος φοβαμαι.hanks
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω το Becker z303 το ξεκλείδωσα και μόλις του φορτώνω το Mio moov το παίζει αλλά δεν βλέπει δορυφόρους. Τι κάνουμε ρε παιδιά….SOS!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα και χρονια σας πολλα. Ειμαι καινουργιος εδω μεσα και θα ηθελα τη βοηθεια σας εαν γινετε. Εχω ενα gps το becker 7927 του τρεχω το igo8 αλλα το μισο ειναι εξω απο την οθονη μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει να το φερω στα μετρα της οθονης?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια σας πολλα. Ειμαι καινουργιος εδω μεσα και θα ηθελα τη βοηθεια σας εαν γινετε. Εχω ενα gps το becker 7927 του τρεχω το igo8 αλλα το μισο ειναι εξω απο την οθονη μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει να το φερω στα μετρα της οθονης?

Ευχαριστω πολυ

 

Αγαπητέ φίλε Χρόνια Πολλά και σε σένα και να είσαι καλά. Το 7927 απ΄ότι θυμάμαι εχει ανάλυση οθόνης 320χ240 και είναι 3,5 ''- Αν το iGO8 είναι μεγαλύτερο από την οθόνη σου αυτό οφείλεται στο ότι δεν έχει στην data του την ανάλυση 320χ240.

Ανοιξε την data του iGO8, στον υπολογιστή σου, με διπλό κλίκ και μετά τον φάκελο ui_igo8. Εκεί θα δείς κάποιους φακέλους που έχουν διάφορες αναλύσεις. Πρέπει να έχεις 320χ240. Αν δεν έχει τότε ψάξε να βρείς data μ΄αυτή την ανάλυση. Αν υπάρχει, τότε άλλού είναι τι λάθος και ενημέρωσέ με να δούμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σου. Έχω ανοίξει το φάκελο αυτόν ui_igo8 υπάρχουν δέκα τρεις φάκελοι με όλες τις αναλύσεις αλλά δυστυχώς κάπου αλλού θα είναι το πρόβλημα. Αν μπορείς να σκεφτείς κάτι άλλο που μπορεί να είναι το πρόβλημα περιμένω την απάντηση σου. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σου. Έχω ανοίξει το φάκελο αυτόν ui_igo8 υπάρχουν δέκα τρεις φάκελοι με όλες τις αναλύσεις αλλά δυστυχώς κάπου αλλού θα είναι το πρόβλημα. Αν μπορείς να σκεφτείς κάτι άλλο που μπορεί να είναι το πρόβλημα περιμένω την απάντηση σου. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

 

Φιλαράκι μου άνοιξε τον φάκελο του iGO8, σβύσε τον φάκελο save. Ανοιξε τον φάκελο iGO8/License και σβύσε το αρχείο device.nng.

Πάρε το sys.txt και φύλαξέ το κάπου και βάλε αυτό που σου στέλνω.

Ξεκίνα το πρόγραμμα πάλι κανονικά. 99,9999999999999% θα δουλέψει αν δεν έχεις πειράξει κάποιο αρχείο του προγράμματος. Πάντως στο μηχανάκι σου δεν δουλεύουν όλες οι εκδόσεις των iGO8. Πρέπει να έχει λειτουργικό CE 4,2.

Αν κάτι δεν πάει καλά άστο όπως είναι και στείλε μήνυμα. Το βράδυ αργά θα το δώ πάλι.

Στείλε μου ποιά έκδοση τρέχεις, και αν έτρεχε κανινικά η τώρα την έβαλες.

Οπως και νάχει περιμένω νέα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και πάλι καλησπέρα σου. Το παλεύω εδώ και δυο μέρες δεν ξέρω πόσες δοκιμές του έχω κάνει και τέλος όλα καλά το κατάφερα. Κατά πάσα πιθανότατα έλειπε το αρχείο sys το βρήκα κάπου αλλού το έβαλα μέσα και του διόρθωσα το resolution_dir σε 320χ240 το screen_x=320 και το screen_y=240 και όλα δούλεψαν μια χαρά. Ωστόσο θα δοκιμάσω και αυτό που μου έστειλες εσύ. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους...

 

''destinator is not a valid windows ce application''...μήπως υπάρχει κάποια λύση..; μου το βγάζει σε όποια έκδοση και αν δοκιμάσω..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια σας πολλά και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος σε όλους σας. Έχω ένα MIO C620 t και έχει χάρτες μέσα μόνο δυτικής Ευρώπης. Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να του βάλω μέσα και ανατολική Ευρώπη αλλά δυστυχώς δεν τα έχω καταφέρει. Από ότι το ανοίγω μέσα βλέπω ότι χρησιμοποιεί χάρτες από το IGO για παράδειγμα για Ιταλία έχει… Italy.fbl Αρχείο FBL 112.151 KB του αλλάζω αυτόν τον χάρτη με έναν άλλον από το igo8 Italy.fbl Αρχειο FBL 86.422 ΚΒ το αποτέλεσμα όταν ανοίγω το GPS βλέπει όλους τους χάρτες εκτός από το χάρτη της Ιταλίας που του έχω αντικαταστήσει από το igo8. Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω για να το καταφέρω να μπορεί να διαβάσει το χάρτη αυτόν που του αντικατέστησα? Έτσι μήπως θα μπορέσω μετά να το καταφέρω να διαβάσει και τους υπόλοιπους χάρτες της ανατολικής Ευρώπης. Με λίγα λόγια τι είναι αυτό που το εμποδίζει και δεν μπορεί να διαβάσει το χάρτη της Ιταλίας που του αντικαθιστώ ενώ φαίνεται να έχει τις ίδιες καταλήξεις. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων.

Περιμένω τη βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος σε όλους σας.

Έχω ένα BECKER 7928 το οποίο έμεινε πολύ καιρό κλειστό και όταν το άνοιξα κόλλησε και έδειχνε το λογότυπο μόνο. Κατέβασα από από εδώ http://www.mybecker.com/enUS/MOBILE+NAVIGATION-Traffic+Assist+7928-Downloads.html το πρόγραμμα TRAFFIC ASSIST 7928 - SYSTEM SOFTWARE 1.1.3 όταν πάω να το αντιγράψω μέσα ακολουθώντας τις οδηγίες που έχει μου βγάζει αυτό το μήνυμα Note: A converted file might not contain all information found in the original file.

Του πατάω οκ …αρχίζει να το αντιγράφει και όταν τελειώνει η αντιγραφή του κάνω reset αρχίζει να το τρέχει κανονικά και ξαφνικά μου βγάζει An error occurred

και κολλάει. Επίσης δοκίμασα να του κατεβάσω και αυτό εδώ TRAFFIC ASSIST 7928 - SOFTWARE UPDATE VERSION 1.1.3 τελικά και αυτό το ίδιο κάνει. Περιμένω τη βοήθεια σας από όποιον μπορεί να με βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...