Jump to content

Πως θα ξεκλειδώσω το Mio C220;


giorgospilot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά αυτό είναι το πρωτο μου ποστ.

 

Το site σας βοηθησε απιστευτα πολυ και πλέον έχω destinator 6 στο Mio c220.

Ακολούθησα ουσιαστικά αυτά που είπε ο <<kanenas_allos>>

Αλλά είχες ξεχασει να μας πείς ότι πρεπει να έχουμε τα αρχεία του Destinator 6 στη φλας μνημη η στην SD καρτα μονο τότε δουλευει το DE 6 αρκει να πατησεις στο κέντρο.

 

Κατέβασα το DE6 και το έβαλα. Οι χαρτες του ειναι ασυγκριτα καλυτερες απο του mio που ειναι επιεικώς ΜΑΠΑ...

Αλλα αντιμετώπιζα 3 προβλήματα

Έλυσα το 1 μόνο μέχρι τωρα.

 

1ον

Το γνωστό προβλημα με το keyboard..αυτο που έκανα ήταν να πειράξω το keyboard.ini (γιατι δεν μου έκαναν αυτά που κατεβαζα τα έτοιμα) και άλλαξα το keyboard με τους λατινικους χαρακτηρες σε μικρά ελληνικά και πλεον βάζω πρωτο κεφαλαίο και τα λοιπα μικρα και είμαι τζιτζι.

 

2ον

Δεν μου βρίσκει σήμα. Αν και έχω βάλει το Destinator pleon kai moy δουλευει δεν βρισκει σήμα. Υποθέτω ότι η κεραία δεν συνεργάζετε με τους δορυφόρους του Destinator 6.. Ξέρει κανείς τίποτα? (έχω βάλει τα αρχεία του DE6 στην SD δεν θυμάμαι που τα είχα βρεί ήταν 2 φάκελοι)

 

3ον

Όταν ανοίγω το mio πρέπει απο τον explorer KAΘΕ φορά να εκτελώ το Autopatcher.exe να κάνει restart και μετά ανοιγει οκ αλλιώς κολλάει στον explorer.

 

 

Ξέρει κανείς τίποτα? Ευχαριστω...

 

 

Υ.Γ. Επίσης επειδή ομολογουμένως το όλο σύστημα του MioMap είναι πολύυυ πιο ωραίο απο το DE 6 υπάρχει η δυνατότητα απλά να βάλω εναν χάρτη ενημερωμένο στο miomap c220 μου και να δουλέυω απο εκεί?

 

 

 

Εdit: Τελικά βρήκα ενημερωμένο χάρτη για το c220 και τον έβαλα και αυτός ο χάρτης με ικανοποιεί αρκετά μεχρι στιγμής.

 

Για το destinator 6 δεν το χρειάζομαι τελικά και υποθέτω οτι λύση στο πρόβλημα μου θα ήταν αν έβρισκα τις ρυθμίσεις του gps στο DE6 για να πάρει το gps.

 

Εχω όμως ακόμα πρόβλημα στο restart...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ θέλω να κάνω όλα τα παραπάνω για όλους τους παραπάνω λόγους (miomap = miomapa!) Eλα μου ντέ που έχω (s)vista και όταν βάζω usb η συσκευή δέν υπάρχει πουθενά! στο site υποστίριξης της mio το αναφέρει αυτό. help me....:cry:
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει. Υπάρχουν δύο τρόποι:

 

1) Με αυτοεκτελούμενο αρχείο στην SD

2) Με εγκατάσταση του destinator στην μνήμη του pna

 

Αν ενδιαφέρεσαι θα στο στείλω με e-mail.

Με αυτοεκτελούμενο αρχείο στην SD.mporeis na mou peis ton tropo? to c220 exo.thanks

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι ευκολο μου στελνετε και μενα μια βοηθεια να φτιαξω του φιλου μου το Μio c220 ?

Καλη Χρονια κιολας !:lol:

A fanatic fan of a Legend and a Man with a Child's Heart

MJHellas.gr The First and only Greek Michael Jackson Fan Base

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.imageshack.gr/files/1zdyxzkv4dc3dyv01ha1.jpg

 

Δε φαινεται το λινκακι σου ...??:confused:... Οκ τωρα φανηκε, κατι επαθε ο Μοζιλα μου !!!

A fanatic fan of a Legend and a Man with a Child's Heart

MJHellas.gr The First and only Greek Michael Jackson Fan Base

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και καλη χρονια.αγορασα το mio c220 κι εγω,το ξεκλειδωσα αλλα δεν ξερω ποια εκδοση του destinator να κατεβασω απο την ngi αφου ειμαι νομιμος χρηστης.μπορει καποιος να μου πει ποια εκδοση να κατεβασω?
Link to comment
Share on other sites

παιδες sos βοηθηστε γιατι εμας δε ξεκλειδωσε σωστα, κανει κοληματα, σας παρακαλω στειλτε μου τα σωστα αρχειακια και τη μεθοδο γιατι τωρα δες λειτουργει καθολου σωστα το μηχανημα και ειναι καινουργιο.

Αλλιως πως μπορω να το επαναφερω στα εργοστασιακα του με το dvd του δε μπορεσαμε να το κανουμε και αυτο.

Οποιος ξερει ας μου στειλει pm please !:cry:.. μη με ξεχασετε ...

A fanatic fan of a Legend and a Man with a Child's Heart

MJHellas.gr The First and only Greek Michael Jackson Fan Base

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή Χρονιά...Έχω αγοράσει το C 320b θέλω να βάλω τον αναβαθμισμένο χάρτη της mio. Πείτε μου σας παρακαλώ από ποια σελίδα μπορώ να το βρώ και πως θα το εγκαταστήσω. Επίσης από εκεί που το αγόρασα δεν ξέρουν να μου απαντήσουν από που μπορώ να προμηθευτώ αξεσουάρ(κάρτες, κεραίες κλπ). Ευχαριστώ και περιμένω παιδιά βοήθεια...
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας και καλη χρονια.αγορασα το mio c220 κι εγω,το ξεκλειδωσα αλλα δεν ξερω ποια εκδοση του destinator να κατεβασω απο την ngi αφου ειμαι νομιμος χρηστης.μπορει καποιος να μου πει ποια εκδοση να κατεβασω?

 

Παρε την Ngi τηλέφωνο να σε καθοδηγήσει λοιπόν:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Mio C220 με Dest7 παιζει μια χαρα.Οι ρυθμισεις gps για καποιον φιλο που ρωτησε ειναι:port2,baud4800,protocol nmea.Να και μια φωτο.Το μονο προβλημα ειναι με τα μικρα ελληνικα γραμματα στο πληκτρολογιο τα οποια δε τα εμφανιζει.Ξερει κανεις πως θα λυθει το προβλημα αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κανεις απο συμβατο μηχανημα προγραμματακι που να διαβαζει αρχεια *.doc, *.xls κλπ για το PDA (Μιο c220)

 

Του 350 δουλευουν;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε PAOK100,

 

καρτες θα βρεις ή σε μαγαζι με υπολογιστες η σε φωτογραφειο.Κεραιες εχουν και μεγαλα μαγαζια με car audio.

αναλογα με το ποιος χαρτες θελεις να βαλεις μεσα θα διαλεξεις και την χωρητικοτητα της μνημης.

Τα προγραμματα υπαρχουν σε καρτα απο την αντιπροσωπεια για αγορά, στο επισημο site http://www.miotech.be/en/index.htm ή σε torrents, εαν δεν ξερεις να τα χρησιμοποιεις μπες στο http://www.gpsforum.com και ψαξε το μοντελο του gps σου.

Υπαρχουν απειρα links.

Εαν χρειαστεις για μio 220-350 (πρεπει να ειναι συμβατα)klp τα εχω ολα εγω, οποτε βαλε ποστ να τα βρουμε.

 

καλη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Παιδια sos ξεκλειδωσα το mio c220 και τωρα κολλαει .επισης εχω vista στον υπολογιστη μου και δεν μπορω να το επαναφερω ,εχει κανεις λυση καθως και για να εγκαταστησω το destinator 6 γιατι με τον χαρτη που εχει επανω ειναι μαπα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Paidia sas xaireto olous!!

Mia vohthia parakalo para poly.

ta arxeia pou vazei sto script kai to miomaps pou mporo na ta vro . kai tous drivers den mporo na vro. An tous exei dei kanenas pouthena as voithisei!

 

Filika

Niki

 

to email mou einai

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας παιδια μολις γραφτηκα στο forum!!!! εχω ενα

mio C220 και δεν αντεχω αλλο θελω να το σπασω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

σας παρακαλω πολυ ας μου στειλει καποιος τους φακελους script

kai mio map ή απο που μπορω να τους κατεβασω....

 

christopoulos01@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγω τωρα μαζί μου ενα C220 και δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω..Κάθε βοήθεια δεκτη στο grpanos@gmail.com. Δεν βρίσκω τα αρχεία πουθενά
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το έχω κάνει. Υπάρχουν δύο τρόποι:

 

1) Με αυτοεκτελούμενο αρχείο στην SD

2) Με εγκατάσταση του destinator στην μνήμη του pna

 

Αν ενδιαφέρεσαι θα στο στείλω με e-mail.

steilto mou ean mporeis

Link to comment
Share on other sites

έχω και εγω τωρα μαζί μου ενα C220 και δεν μπορώ να το ξεκλειδώσω..Κάθε βοήθεια δεκτη στο grpanos@gmail.com. Δεν βρίσκω τα αρχεία πουθενά

 

Ξεκλείδωμα του Mio C220

 

• Τρέξε το Mio C250 Transfer Hack

• Συνδέεις το Mio C220 μέσω USB

• Στο δεξί παράθυρο του Mio Transfer Hack πηγαίνεις στο φάκελο My Flash Disk.

• Εκεί δημιουργείς τον φάκελο script (γιατί το πρόγραμμα δεν αντιγράφει φακέλους, μόνο αρχεία) και αντιγράφεις μέσα του τα περιεχόμενα του φακέλου script.

• Πηγαίνεις στον φάκελο My Flash Disk->Miomap, όπου βρίσκεις άλλον έναν φάκελο MioMap, τον οποίο μετονομάζεις σε MioMap2.

• Δημιουργείς έναν φάκελο MioMap και αντιγράφεις σε αυτόν τα περιεχόμενα του MioMap.

 

Η τελική δομή μέσα στο φάκελο My Flash Disk του Mio C220 πρέπει να είναι:

My Flash Disk -> Script

My Flash Disk -> MioMap -> MioMap

My Flash Disk -> MioMap -> MioMap2

 

• Κάνεις επανεκκίνηση στο Mio και σου εμφανίζεται ο Windows Explorer

• Πηγαίνεις στον φάκελο MioMap > MioMap και τρέχεις το Autopatcher.exe (αυτό το κάνεις μόνο μια φορά εκτός και αν κάνεις hard reset)

• Είσαι έτοιμος για να τρέξεις το Destinator που θα βρίσκεις μέσω του Windows Explorer εκτός και αν φτιάξεις συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας.

 

Σημείωση: Αν το Mio C250 Transfer Hack δεν σου επιτρέπει την μετονομασία του εσωτερικού φακέλου MioMap (MioMap > MioMap) θα μετονομάσεις τον ανώτερό του (π.χ. σε MioMap3) και θα κάνεις επανεκκίνηση. Όταν σου βγάλει το μήνυμα σφάλματος θα προσπαθήσεις πάλι, όμως μην ξεχάσεις να αλλάξεις το όνομα του ανώτερου φακέλου πάλι σε MioMap (βλ. παραπάνω διάταξη)

 

Καλή επιτυχία!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

 

Επειδή έπεσε στα χέρια μου πάλι το C220, είδα ότι είχα κάποια λάθη στις ρυθμίσεις. Επίσης βρήκα και άλλη μια μέθοδο που κάνει το Mio σαν το iPhone! Υπομονή και θα έχετε νεώτερα!

 

Επίσης, αν έχετε κάποια απορία για ό,τι έχω γράψει μέχρι τώρα, καλύτερα να μου στέλνετε ένα e-mail, γιατί δεν μπαίνω πολύ συχνά στα φόρουμ

 

kanenas_allos@yahoo.com

 

Με πολλή αγάπη σε όλους:

 

Ξεκλείδωμα του Mio C220 (Οδηγίες μου με 2 διαφορετικούς τρόπους):

http://rapidshare.com/files/104232165/MioC220.zip

 

Destinator 6.1 (για PNA συσκευές):

***

 

Τελευταίοι Χάρτες Ελλάδας:

***

 

Destinator 7.0.0.588 (για PNA συσκευές):

***

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει στο mio c220 αυτό το αρχείο Bupahs Mio Hack v3.5 που είναι πολύ καλό (έφυγε η μαύρη οθόνη) εάν το πέρασε κανίς φίλος θέλω να μου πει τι πρέπει να κάνω για να ανοίγω το destinator από την επιφάνια εργασίας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια χαρά σε όλους!

 

Επειδή έπεσε στα χέρια μου πάλι το C220, είδα ότι είχα κάποια λάθη στις ρυθμίσεις. Επίσης βρήκα και άλλη μια μέθοδο που κάνει το Mio σαν το iPhone! Υπομονή και θα έχετε νεώτερα!

 

Επίσης, αν έχετε κάποια απορία για ό,τι έχω γράψει μέχρι τώρα, καλύτερα να μου στέλνετε ένα e-mail, γιατί δεν μπαίνω πολύ συχνά στα φόρουμ

 

kanenas_allos@yahoo.com

 

Με πολλή αγάπη σε όλους:

 

Ξεκλείδωμα του Mio C220 (Οδηγίες μου με 2 διαφορετικούς τρόπους):

http://rapidshare.com/files/104232165/MioC220.zip

 

Destinator 6.1 (για PNA συσκευές):

***

 

Τελευταίοι Χάρτες Ελλάδας:

***

 

Destinator 7.0.0.588 (για PNA συσκευές):

***

 

 

Μπορεις να μου πεις κατι ευκολο γιατι μου εδωσε ενας φιλος να ξεκλειδωσω το mio c220 καταρχην πως κανουμε hard reset τη συσκευη,

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις κατι ευκολο γιατι μου εδωσε ενας φιλος να ξεκλειδωσω το mio c220 καταρχην πως κανουμε hard reset τη συσκευη,

Thanks

 

 

κατα πολλους hard reset γινεται κρατοντας πατημενο για περιπου 10sec το κουμπι που κλεινει.Για τον πιο συντομο οδηγο για ξεκλειδωμα δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=171973&page=6 στο post μου με αριθμο #112 (δεν ειχα δει αυτο το θεμα :( και το εγραψα εκει:O)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...