Jump to content

[MOTO] Μηχανολογικές Απορίες


peramatiotis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη σιγουρα κανεις δεν ξερει τα παντα στα μηχανακια(τουλαχιστον αυτα με ενδιαφερουν περισσοτερο)θα ηθελα να συγκεντρωσουμε καποιες απαντησεις εδω σε διαφορες αποριες.Εγω προσωπικα ασχολουμαι πολυ λιγο με τα μηχανακια και οτι εχω μαθει θεωρητικα δεν τα ξερω πρακτικα ή και το αντιθετο.αν καταλαβενετε τι εννοω.απλα μ'αρεσει πολυ το μηχανακι και θελω να ειμαι καλος σε κατι που μ'αρεσει

P.S αν γινεται βαλτε και φωτο απο μηχανικα μερη σε καποιες απαντησεις γτ δεν λεει κατι να τα ξερουμε μονο ονομαστικα

 

Να ξεκινησω εγω.

Τι ειναι το βολαν και τι εκριβως κανει?και τι γινεται οταν λεμε οτι εχουμε ελαφρομενο?

Yamaha Z & Modenas Dinamik

2 Μικροι Θεοι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΣΙΤΑ?? τι εννοεις σιτα? αν εννοεις μπροστα στο καρμπυρατερ εκει που μπαινει το φιλτρο να βαλεις μια απλα σιτα αντι για φιλτρο, απλα κοβεις ενα μικρο κοματι σιτα το βαζεις εκει μπροστα και το σφιγκεις γυρω γυρω με ενα σφιχτηρα.
h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

Επειδη σιγουρα κανεις δεν ξερει τα παντα στα μηχανακια(τουλαχιστον αυτα με ενδιαφερουν περισσοτερο)θα ηθελα να συγκεντρωσουμε καποιες απαντησεις εδω σε διαφορες αποριες.Εγω προσωπικα ασχολουμαι πολυ λιγο με τα μηχανακια και οτι εχω μαθει θεωρητικα δεν τα ξερω πρακτικα ή και το αντιθετο.αν καταλαβενετε τι εννοω.απλα μ'αρεσει πολυ το μηχανακι και θελω να ειμαι καλος σε κατι που μ'αρεσει

P.S αν γινεται βαλτε και φωτο απο μηχανικα μερη σε καποιες απαντησεις γτ δεν λεει κατι να τα ξερουμε μονο ονομαστικα

 

Να ξεκινησω εγω.

Τι ειναι το βολαν και τι εκριβως κανει?και τι γινεται οταν λεμε οτι εχουμε ελαφρομενο?

 

χωρς το βολαν φιλε μου το μηχανακι ειναι ενα τιποτα.και γενικα χωρις τα πηνια εκει. πολυ γενικα το βολαν ειναι αυτο που μαζι με τα πηνια δινει το ρευμα σε ολο το μηχανακι, φωτα μπουζι κλπ..

h daytonara mou..![sIGPIC][/sIGPIC] http://www.bikepics.com/members/spirosarta/
Link to comment
Share on other sites

ΣΙΤΑ?? τι εννοεις σιτα? αν εννοεις μπροστα στο καρμπυρατερ εκει που μπαινει το φιλτρο να βαλεις μια απλα σιτα αντι για φιλτρο, απλα κοβεις ενα μικρο κοματι σιτα το βαζεις εκει μπροστα και το σφιγκεις γυρω γυρω με ενα σφιχτηρα.

 

Οχι στο καρμπυρατερ.Σιτα θελω να βαλω στα πλαστικα οπως αυτο http://www.bikepics.com/pictures/1019638/

Link to comment
Share on other sites

bgazeis ta kapakia bazeis ta dixtakia pou 8es na baleis kai giro giro ta kolas me silikoni...apo ekso den fenete tpt...

 

+1 σωστα και εγω ετσι τα εκανα.και νομιζαν οτι ειναι στον αερα.:lol::lol::p

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί να καταλάβει κανείς τι μέγεθος είναι ένα καρμπυρατέρ??

 

γεια σου νεοπα!!!μπροστα εκει που μπαινει η φιλτροχοανη που κουμπονει αμα μετρησεις τη διαμετρο θα ειναι π.χ 23mm αρα ειναι 23 το καρμπυρατερ.

Link to comment
Share on other sites

παρεληψη μου!!!μεσα απο εκει που ειναι η πεταλουδα.σε κεινο το σημειο νομιζω,αλλα αμα δεν ειναι κει εκει τοτε ειναι εκει που ειναι το ζιγκλερ μεσα στην βελονα.
Link to comment
Share on other sites

και το ζιγκλερ τι κάνει?

To ζιγκλερ ειναι σαν βιδα που εχει στο κεντρο της τρυπα ορισμενης διατομης η οποια ελεγχει την ροη (ποσοτητα) της βενζινης στα μεγαλα ανοιγματα του γκαζιου.επισης τα νουμερα που εχουν χαραγμενα τα ζιγκλερ στο σωμα τους πολλες φορες ειναι κωδικοι και οχι η πραγματικη τους διαμετρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
χαζευα εδωhttp://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MONTELA/choose_montel/show_sig_6_AUTO.asp?b_id=2046&t_id=1927&montelo=MITSUBISHI&μου δημιουργηθηκε η εξης απορια που την εχω καιρο!με τις σχεσεις μεταδοσης τι παιζει?ποτε θεωρουνται κοντες&ποτε μακριες?..ας πουμε στο παραπανω site λεει οτι το evo εχει 1η σχεση 2,901!τι καταλαβαινουμε απο αυτο?
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

χαζευα εδωhttp://www.autotriti.gr/auto/_NEA_MONTELA/choose_montel/show_sig_6_AUTO.asp?b_id=2046&t_id=1927&montelo=MITSUBISHI&μου δημιουργηθηκε η εξης απορια που την εχω καιρο!με τις σχεσεις μεταδοσης τι παιζει?ποτε θεωρουνται κοντες&ποτε μακριες?..ας πουμε στο παραπανω site λεει οτι το evo εχει 1η σχεση 2,901!τι καταλαβαινουμε απο αυτο?

 

οταν λεμε ενα αμαξι εχει μακριες σχεσεις η κοντες.θελουμε να πουμε ποσο μεγαλη ταχυτητα μπορει να πιασει με μια συγκεκριμενη ταχυτητα.δλδ, του evo η 1ηβγαζει στις 6.000σ.α.λ βγαζει 65κλμ και του impreza στις ιδιες στροφες βγαζει 60κλμ.αρα το evo εχει πιο μεγαλες σχεσεις.γενικα οι σχεσεις εξαρτονται απο τα γραναζια,δισκος ταχυτητας π.χ1η.και απο την διαδρομη που κανει το πιστονι.:). πιστευω να σε βοηθησα.:)

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ενα 18ταχυτο ποδηλατο.οταν λεμε κοντες σχεσεις εννοουμε μεγαλο γραναζι.οταν λεμε μακριες σχεσεις εννουμε μικρο γραναζι.ετσι το γραναζι της πρωτης ειναι πιο μεγαλο απο το γραναζι της τριτης.
Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε ενα αμαξι εχει μακριες σχεσεις η κοντες.θελουμε να πουμε ποσο μεγαλη ταχυτητα μπορει να πιασει με μια συγκεκριμενη ταχυτητα.δλδ, του evo η 1ηβγαζει στις 6.000σ.α.λ βγαζει 65κλμ και του impreza στις ιδιες στροφες βγαζει 60κλμ.αρα το evo εχει πιο μεγαλες σχεσεις.γενικα οι σχεσεις εξαρτονται απο τα γραναζια,δισκος ταχυτητας π.χ1η.και απο την διαδρομη που κανει το πιστονι.:). πιστευω να σε βοηθησα.:)

 

Σκεψου ενα 18ταχυτο ποδηλατο.οταν λεμε κοντες σχεσεις εννοουμε μεγαλο γραναζι.οταν λεμε μακριες σχεσεις εννουμε μικρο γραναζι.ετσι το γραναζι της πρωτης ειναι πιο μεγαλο απο το γραναζι της τριτης.

 

thanks για τις απαντησεις αλλα αυτα στο περιπου τα ξερω(ειδες τι κανει το πολυ gran-turismo?:lol:)..ισως δεν εκφραστηκα σωστα!οταν ειπα για κοντες η μακριες εννοουσα σε σχεση με τους αριθμους που δηλωνονται για καθε συγκεκριμενη ταχυτητα!δλδ το 2,901 του evo θεωρειται κοντη η μακρια σχεση?&αν θεωρειτε,λεμε τωρα,κοντη η μακρια ποσο περιπου θα ειναι?&το αντιστροφο..α&βασικα,τι συμβολιζει αυτος ο αριθμος?ελπιζω να μην σας κουρασα!

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι συμβολιζει οτι μια στροφη του στροφαλου η του flywheel θα φερει τοσες στροφες του γραναζιου της ταχυτητας.
Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτηρισμός μακριά ή κοντή σχέση καθορίζεται κυρίως από το αποτέλεσμα.

Δηλαδή ένα αυτοκίνητο στο οποίο η 1η σχέση βγάζει 80χλμ. έχει μακριά 1η κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειναι η στροφες που φτανουν στο στροφαλο οπως ειπε και ο celica.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...