Jump to content

Ισότητα των δύο φύλων...


pinkrose
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για ποια ισότητα μιλάμε από τη στιγμή που από τότε που υπάρχει η ιστορία (ανακάλυψη της γραφής) δεν υπάρχει ούτε ένα παράδειγμα γυναίκας (είτε γιατί έτσι συμβαίνει είτε γιατί αποκρύπτηκε) που να έδρασε έτσι ώστε να οφελήσει τον άνθρωπο ή την κοινωνία..Όλοι οι μεγάλοι εφευρέτες είναι άντρες,όπως έλεγε και ο James Brown ορθά this is a man's world.Ζούμε σ'ένα κόσμο φτιαγμένο από αντρικά μυαλά και χέρια,μόνο τα πολύ τελευταία χρόνια προσπαθεί να ξεμυτίσει η γυναικεία πινελιά στην εξέλιξη του είδους μας και πάλι αποτυχημένα αφού η εποχή προστάζει προσωπική φιλοδοξία για κάθε γυναίκα και όχι κοινωνικό όφελος (Στην εκπομπή της Όπρα από 5.000 νομίζω αιτήσεις για εφευρέσεις επιλέχτηκαν 8 που ήταν όλες γυναικίες και όλες ανούσιες!).Οπότε η αντιμετώπιση δεν είναι η ίδια και όλα αυτά γιατί σε εσάς χτυπάει το ρολόι της φύσης σας (άντρας,οικογένεια,καριέρα) ενώ εμείς είμαστε γουρούνια και αδιάφοροι.Σταματάω εδώ γιατί είναι αργά και δεν την παλεύω κάστανο:)

 

Kαταρχην το τι δημουργησαν και το τι οχι αντρες και μαλλιστα με ποιους βοηθους δεν το ξερεις!!Αλλα και παλι αυτο δεν εχει σχεση με την ισοτητα των τορινων χρονων ολοι ξερουμε τι γινοταν παλια και οτι το αντρικο φυλο ηταν πιο πανω!!

 

σιγα ρε αντρα 17 χρονων που θα μου δωσεις κι συμβουλη αει πανε κοιμησου ειναι κι αργα ..:p:pμου μαθες κι το αψογος τρομαρα σου ..

 

χαλαρωστε παιδια ειστε offtopic!!

 

Αν πιστέυεις αυτά που ο καθένας γράφει στο ίντερνετ (δλδ αυτά π έχω στο προφίλ μου) τότε είσαι άξια της μοίρας σου.

 

Α και αν θέλεις φέρε συγγενή/γκόμενο/φίλο να δούμε ποιος είναι το νιάνιαρο.

 

Μην μαλωσετε κιολας ρε παιδια μια γνωμη ζητησα!!

 

 

Τέσπα για να είμαι και ον τοπικ,πιστευω πως θα αργήσει να υπάρξει ουσιαστική ισότητα των 2 φύλων.Κάτι που πήρε χρόνια,για να αλλάξει θέλει άλλα τόσα.

 

Οσο γι'αυτο εχω να πω οτι το καλο πραγμα αργει να γινει:wink:!!

 

 

εχεις παει??:cool:

 

:offtopic:

Nokia 5610[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλη η ισότητα αλλα οι γυναίκες εχουν μπερδέψει την ισότητα με την ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχετική η ισότητα των δύο φίλων.

Άμεσα είναι υπαρκτή αλλά πολλές φορές ουσιαστικά ο άντρας είναι κατώτερος ή η γυναίκα είναι κατώτερη...

Σίγουρα η Ταξική Ισότητα είναι πολύ πιο σημαντική από την ισότητα των δύο φίλων...

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια τα εχουμε ξαναπει αυτα.ολοι εχουν δικιο και ολοι εχουν αδικο.Το σιγουρο ομως ειναι οτι ακρη δεν βγαινει και παντα τα αντιθετα φυλα θα εχουνε διαφωνιες για το πως αντιλαμβανονται την ισοτητα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν νομιζω οτι μια γυναικα που παει να δουλεψει οικοδομη πχ θελει να γινει αντρας απλα τα οικονομικα προβληματα την ωθουν εκει κι εφοσον δουλευει σημαινει οτι μπορει..Τα παλια τα χρονια στα χωρια κι μονοι τα κτιζαν τα σπιτια τους..Κι ξερω απο την γιαγια μου πχ οτι η ταδε κυρια στα νιατα της πηρε κι εκτισε το σπιτι μαζι με τον αντρα της γιατι ηταν φτωχοι.

 

Οσο για την κυρια της φοτο ουτε κι αυτη νομιζω ηθελε να μοιασει σε αντρα απλα αυτη η φωτο δειχνει την παραμορφωση που γινεται κι σε αντρες κι σε γυναικες με τοσο ακραιες συνηθειες.Απο δω κι περα κι αντρα να δω ετσι απαισιο θα μου φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει δεν νομιζω οτι μια γυναικα που παει να δουλεψει οικοδομη πχ θελει να γινει αντρας απλα τα οικονομικα προβληματα την ωθουν εκει κι εφοσον δουλευει σημαινει οτι μπορει..Τα παλια τα χρονια στα χωρια κι μονοι τα κτιζαν τα σπιτια τους..Κι ξερω απο την γιαγια μου πχ οτι η ταδε κυρια στα νιατα της πηρε κι εκτισε το σπιτι μαζι με τον αντρα της γιατι ηταν φτωχοι.

Nαι ειναι κ αυτο μια αποψη συμφωνω μαζι σου γιατι πολλες γυναικιες ειναι μονες με παιδια και θελουν να βγαλουν λεφτα!!

 

Οσο για την κυρια της φοτο ουτε κι αυτη νομιζω ηθελε να μοιασει σε αντρα απλα αυτη η φωτο δειχνει την παραμορφωση που γινεται κι σε αντρες κι σε γυναικες με τοσο ακραιες συνηθειες.Απο δω κι περα κι αντρα να δω ετσι απαισιο θα μου φαινεται..

 

αλλοι το βλεπουν ως μιμηση πιο πολυ αλλα δεν εχει και κατι το ωραιο για να το μιμουντε!!

Nokia 5610[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θελοντας και μη ορισμενες δουλειες ειναι ανδροκρατουμενες ή γυναικοκρατουμενες.

Παιζουν ρολο ορισμενες επιμερους ικανοτητες/διαφορες των δυο φυλων.

Link to comment
Share on other sites

Koιτα ναι αλλα δεν μπορουν να δουλεψουν ολοι οι αντρες οικοδομη πχ καποιος μπορει να ειναι πολυ αδυναμος ετσι κι δεν μπορουν να δουλεψουν ολες οι γυναικες.Αλλα υπαρχουν γυναικες εστω κι λιγοτερες απο τους αντρες που μπορουν..Κι αν τα χρειαζονται τα λεφτα γιατι οχι?
Link to comment
Share on other sites

Koιτα ναι αλλα δεν μπορουν να δουλεψουν ολοι οι αντρες οικοδομη πχ καποιος μπορει να ειναι πολυ αδυναμος ετσι κι δεν μπορουν να δουλεψουν ολες οι γυναικες.Αλλα υπαρχουν γυναικες εστω κι λιγοτερες απο τους αντρες που μπορουν..Κι αν τα χρειαζονται τα λεφτα γιατι οχι?

 

Αν τα χρειαζονται κανουν οτιδηποτε αντρες ή γυναικιες οποτε δεν ειναι και τοσο παραξενο να δουλευουν οι γυναικιες σε τετοιες δουλειες!!

Nokia 5610[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Ζητάνε οι γυναίκες ισότητα;Μήπως θα έπρεπε να τη ζητάνε οι άντρες;Οι γυναίκες εισάγονται σε στρατιωτικές σχολές,στην αστυνομία,στην πυροσβεστική,γίνονται πιλότοι σε πολεμικά αεροσκάφη,γίνονται πολιτικοί,μηχανικοί,γιατροί,δικηγόροι και τόσα άλλα επαγγέλματα,όπως υπάλληλοι σε συνεργεία και βενζινάδικα.Στρατό γιατί δεν πάνε να χάσουνε ένα χρόνο;Γιατί χάσιμο χρόνου είναι ο στρατός και το ξέρουν όσοι πήγανε.Δηλαδή τι είμαστε οι άντρες;Τα κορόιδα;Σε στρατιωτικές σχολές τις βολεύει να μπαίνουν για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης,έτσι;Ισότητα σε τι πράγμα ζητάνε;
Link to comment
Share on other sites

διορθωσε με αν κανω λαθος,αλλα στις σταρτιωτικες σχολες οι γυναικες με ποσοστο δεν μπαινουν?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον απο πανω, τι σοι ισοτητα ειναι οταν οι γυναικες ΔΕΝ πανε στρατο και παιρνουν συνταξη 5 χρονια νωριτερα?

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι θέλετε να λέγεστε και ισχυρό φύλο. :p Πέρα απ' την πλάκα, όλα δεν είναι για όλους. Εξ' άλλου και θητεία να υπάρξει για γυναίκες (που σαν ιδέα με βρίσκει σύμφωνη), σε πιθανό πόλεμο πάλι ο άντρας θα ήταν αυτός που θα βρισκόταν στην πρώτη σειρά. Τα όσα παραδείγματα ανέφερες acc, είναι ευτυχώς ή δυστυχώς, ακόμη εξαίρεση. Αν κάποια στιγμή γίνουν κανόνας, το ξανά συζητάμε.
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια,εσείς όπου σας βολεύει το παίζετε χειραφετημένες και όπου σας βολεύει θέλετε να εμφανίζεστε σαν το ασθενές φύλο.Ο νόμος ορίζει ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις και εφόσον οι γυναίκες κάνουν όλα όσα κάνουν και οι άντρες στη σημερινή εποχή,θα έπρεπε να έχουν και τις ίδιες υποχρεώσεις.Μη μου αρχίσεις τα σχόλια του τύπου "οι άντρες δεν ασχολούνται τόσο με τα παιδιά",γιατί προφανώς και υποστηρίζω ότι θα πρέπει να ασχολούνται εξίσου.Τα παιδιά δε μεγαλώνουν με το πάτημα ενός κουμπιού και έχουν ανάγκη την παρουσία και το ενδιαφέρον και των δύο γονιών.Η μη στράτευση των γυναικών είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ανισότητας.Στο Ισραήλ γιατί πάνε οι γυναίκες στρατό;Και μη μου πεις για τις μουσουλμανικές χώρες,γιατί και σε αυτό το θέμα θα δεις ότι επιδιώκω να έχουν ίση αντιμετώπιση οι γυναίκες.Είδες πώς αντέδρασαν οι γυναίκες όταν ακούστηκε ότι θα πέρναγε νομοσχέδιο που να εξισώνει τα όρια ηλικίας των εργαζόμενων;
Link to comment
Share on other sites

Ισότητα;;;;

 

http://www.demotivateus.com/posters/backhand-because-you-shouldnt-have-to-tell-her-twice-demotivational-poster.jpg

 

:shifty::shifty::shifty:

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα off topic posts διεγράφησαν.Μπορείτε να συνεχίσετε την κουβέντα για την ισότητα των 2 φύλων.Μπορείτε; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...