Jump to content

Συζήτηση για μνήμες....


geofromalimos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα ένα notebook της HP.Το μηχάνημα είχε 1 gb DDR2 μνήμη και παίρνει μέχρι 2 gb.Όμως είχε 2x512mb στα 333mhz...Οπότε αποφάσισα να το "ανεβάσω" όσο πάει, αγοράζοντας 2x1Gb στα 667mhz έκαστη!

 

Αποφασίζω λοιπόν να επικοινωνήσω με το γνωστό κατάστημα υπολογιστών και να ρωτήσω τιμές και διαθεσημότητες...Μίλησα με τον τεχνικό ο οποίος με ενημέρωσε ότι:

1.Το μηχάνημα δεν μπορεί να δεχθεί οποιεσδήποτε μνήμες από αυτές που κυκλοφορούν στην αγορά,αλλά μόνο hp μνήμες...

2.Και τώρα κρατηθείτε...το κάθε gb θα μου κόστιζε ούτε λίγο ούτε πολύ περίπου 200 euro!!!Και θα το επαιρνά μετά από 2 εβδομάδες καθώς έρχεται από το εξωτερικό...

 

Δεν μπορεί λέω να είναι τόσο ακριβά,και επικοινώνησα με την info-quest από την οποία δεχθηκα αντίστοιχη πληροφόριση...Δεν μου είπαν τιμή αλλά μου είπαν όντως ότι το μηχάνημα παίρνει συγκεκριμένες μνήμες της hp και όχι πχ τις Kingston που πουλάει το πλαίσιο...

 

Για να μην τα πολυλογώ έμαθα πως η Kingston είναι η μόνη εταιρία παγκοσμίως η οποία κατασκευάζει μνήμες κατα παραγγελία των κατασκευαστών (όπως και για την HP δηλαδή...). Βρήκα ένα γνωστό και μου παράγγειλε 2 μνήμες λοιπόν 1gb και 1gb στα 667Mhz με τιμή 150 ευρώ και για τις 2.

 

Και τώρα να ρωτήσω εσάς τα εξής...

 

1.Γνωρίζετε αν όντως μια μνήμη μπορεί να κλειδωθεί με κάποιο hardwarικό τρόπο ώστε να δουλεύει μόνο σε συγκεκριμένα μηχανήματα?

 

2.Όταν μια κάρτα γραφικών μοιράζεται μνήμη από την RAM υπάρχει περίπτωση αυτή η RAM να είναι κάποιου ειδικού τύπου?

 

3.Πιστεύετε ότι αν έβαζα της "απλές" μνήμες της Kingston θα δούλευε το μηχάνημα?

 

4.Πιστεύετε ότι έκανα λάθος που αγόρασα τις συγκεκριμένες μνήμες?Γιατι εγώ απλώς σκέφτηκα ότι θα δώσω περίπου 65 ευρώ παραπάνω αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο απο άποψη συμβατότητας και θα έχω και το laptop μου σε max επιδόσεις σίγουρες (εφόσον πλέον το γέμισα όσο πάει από άποψη μνήμης).

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Αποφασίζω λοιπόν να επικοινωνήσω με το γνωστό κατάστημα υπολογιστών και να ρωτήσω τιμές και διαθεσημότητες...Μίλησα με τον τεχνικό ο οποίος με ενημέρωσε ότι:

1.Το μηχάνημα δεν μπορεί να δεχθεί οποιεσδήποτε μνήμες από αυτές που κυκλοφορούν στην αγορά,αλλά μόνο hp μνήμες...

 

Βλακείες σου είπε ο "τεχνικός".

 

Δεν μπορεί λέω να είναι τόσο ακριβά,και επικοινώνησα με την info-quest από την οποία δεχθηκα αντίστοιχη πληροφόριση...Δεν μου είπαν τιμή αλλά μου είπαν όντως ότι το μηχάνημα παίρνει συγκεκριμένες μνήμες της hp και όχι πχ τις Kingston που πουλάει το πλαίσιο...

 

Άλλοι σχετικοί στην Info-Quest...

 

Για να μην τα πολυλογώ έμαθα πως η Kingston είναι η μόνη εταιρία παγκοσμίως η οποία κατασκευάζει μνήμες κατα παραγγελία των κατασκευαστών (όπως και για την HP δηλαδή...).

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν πολλοί κατασκευαστών RAM εκτός της Kingston που πουλούν RAM απευθείες στους κατασκευαστές υπολογιστών.

 

Βρήκα ένα γνωστό και μου παράγγειλε 2 μνήμες λοιπόν 1gb και 1gb στα 667Mhz με τιμή 150 ευρώ και για τις 2.

 

Και τώρα να ρωτήσω εσάς τα εξής...

 

1.Γνωρίζετε αν όντως μια μνήμη μπορεί να κλειδωθεί με κάποιο hardwarικό τρόπο ώστε να δουλεύει μόνο σε συγκεκριμένα μηχανήματα?

 

Δεν κλειδώνουν οι μνήμες.

 

2.Όταν μια κάρτα γραφικών μοιράζεται μνήμη από την RAM υπάρχει περίπτωση αυτή η RAM να είναι κάποιου ειδικού τύπου?

 

Οχι

 

 

3.Πιστεύετε ότι αν έβαζα της "απλές" μνήμες της Kingston θα δούλευε το μηχάνημα?

 

Αν ήταν συμβατές θα δούλευε

 

4.Πιστεύετε ότι έκανα λάθος που αγόρασα τις συγκεκριμένες μνήμες?Γιατι εγώ απλώς σκέφτηκα ότι θα δώσω περίπου 65 ευρώ παραπάνω αλλά θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο απο άποψη συμβατότητας και θα έχω και το laptop μου σε max επιδόσεις σίγουρες (εφόσον πλέον το γέμισα όσο πάει από άποψη μνήμης).

 

Δεν μας είπες ποιές μνήμες αγόρασες, ούτε ποιό laptop έχεις.

Για να δεις αν τις πήρες ακριβά ή φθηνά, πήγαινε στο

http://www.crucial.com/eu

και βάλε το φορητό σου στο Memory Advisor, να δεις πόσο θα σου κόστιζε αν τις έπαιρνες από την Crucial με εγγύηση συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να σε ενημερώσω για το εξής!Στο site της crucial δεν υπάρχουν μνήμες για το Laptop μου...Έτρεξα και το Utility και δεν βρήκα τίποτα!Μόνο στην Kingston βρήκα τις μνήμες και στην ελλάδα της φέρνουν οι εξής εταιρίες:

 

1.Octabit

2.Info-quest

3.E-net (από όπου και της παρήγγειλα!)

 

Το μοντέλο είναι HP dv6520ea...

 

Και επειδή έφαγα τον τόπο να βρώ κάτι συμβατό κάτι μου λέει ότι ίσως τελικά να κλειδώνουν με κάποιο μυστήριο τρόπο...!Πως είσαι τόσο σίγουρος?

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου να σε ενημερώσω για το εξής!Στο site της crucial δεν υπάρχουν μνήμες για το Laptop μου...Έτρεξα και το Utility και δεν βρήκα τίποτα!

Το μοντέλο είναι HP dv6520ea...

 

http://www.crucial.com/eu/store/listparts.aspx?model=Pavilion%20dv6520ea

 

:oops:

 

2GB kit (1GBx2): €64.61 inc. VAT

 

Άρα αφού έδωσες €150 για 2x1GB, και στην Crucial θα πλήρωνες €73,77 με τα μεταφορικά (courier από Αγγλία) για το ίδιο πράγμα, και με εγγύηση συμβατότητας, σε έκλεψαν από το μαγαζί που επέλεξες, και αν μπορείς ακύρωσε την παραγγελία!

 

Και επειδή έφαγα τον τόπο να βρώ κάτι συμβατό...

 

Θα ήταν καλύτερα να ρωτούσες προηγουμένως στο forum, φαίνεται ότι δεν έψαξες τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως πήγες εκεί πάντως εγώ δοκίμασα 2 τρόπους:

 

1.Το Utility το οποίο δεν βρήκε τίποτα συμβατό (και αν δεν το πιστεύεις μπορώ να σου ανεβάσω κάποιο screenshot)

 

2.Έψαξα τα μοντέλα στην αρχική σελίδα...

 

Επίσης να σε ρωτήσω αν εσύ θα έπαιρνες τέτοιες μνήμες μετα τα 2 παραπάνω που σου έγραψα, ή αν θα προτιμούσες να πληρώσεις παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο...

 

Λοιπόν?

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως πήγες εκεί πάντως εγώ δοκίμασα 2 τρόπους:

...

2.Έψαξα τα μοντέλα στην αρχική σελίδα...

 

http://www.crucial.com/eu

Crucial Memory Advisor tool

Step 1: HP-Compaq

Step 2: Pavilion DV Series

Step 3: Pavilion dv6520ea

 

Επίσης να σε ρωτήσω αν εσύ θα έπαιρνες τέτοιες μνήμες μετα τα 2 παραπάνω που σου έγραψα, ή αν θα προτιμούσες να πληρώσεις παραπάνω και να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο...

 

Λοιπόν?

 

Nομίζω ήμουν σαφής στο προηγούμενό μου μήνυμα:

 

Άρα αφού έδωσες €150 για 2x1GB, και στην Crucial θα πλήρωνες €73,77 με τα μεταφορικά (courier από Αγγλία) για το ίδιο πράγμα, και με εγγύηση συμβατότητας, σε έκλεψαν από το μαγαζί που επέλεξες, και αν μπορείς ακύρωσε την παραγγελία!

 

Φυσικά και θα επέλεγα την Crucial με εγγύηση συμβατότητας, lifetime warranty και παράδοση σε 1-2 εργάσιμες στο χώρο μου με courier, από το να πληρώσω πάνω από διπλάσια τιμή για τις Kingston χωρίς εγγύηση συμβατότητας.

 

Αν έχεις πιστωτική (Visa/Mastercard) ώστε να μπορείς να παραγγείλεις από Crucial, και έχεις τη δυνατότητα ακύρωσης της παραγγελίας που έκανες από το ελληνικό κατάστημα, ούτε να το σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα αγοράς με πιστωτική κάρτα...

Καμία άλλη λύση?

 

 

ΥΓ:Μέχρι και την παρασκευή που κοίταξα τελευταία φορά το site της crucial το μοντέλο δεν υπήρχε οπότε...

 

Για δες αυτό...

 

http://www.ec.kingston.com/ecom/configurator_new/modelsinfo.asp?SysID=38776&mfr=HP%2FCompaq&model=Pavilion+Media+Center+Notebook+dv6520ea&root=uk&LinkBack=http%3A%2F%2Fwww.kingston.com%2Fukroot&Sys=38776-HP%2FCompaq-Pavilion+Media+Center+Notebook+dv6520ea&distributor=0&submit1=Search

 

Στην Kingston λέει ότι Μπορώ να έχω Dual Channel...

 

Eπίσης οι Kingston βγαίνουν περίπου £74.79 και οι δυο οπότε σε ευρώ περίπου 110euro...

 

Μήπως λοιπόν έχω και εγώ δίκιο?

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα αγοράς με πιστωτική κάρτα...

Καμία άλλη λύση?

 

1) Βγάλε προπληρωμένη πιστωτική π.χ. Attica Gift Card Visa

 

2) Στείλε τα χρήματα μέσω τραπεζικού εμβάσματος στην Crucial, γράφοντας στην αιτιολογία τον αριθμό παραγγελίας.

Όσο και να σου κοστίσει το έμβασμα (σίγουρα όχι πάνω από €20), το συνολικό κόστος αποκλείεται να φτάσει τα €150...

 

Wire Transfer Instructions

Orders prepaid by wire transfer will be shipped as soon as the payment is received. Your order will be cancelled if we do not receive your payment within 10 business days.

 

In choosing wire transfer as your payment method, your bank will charge you a fee to process your wire. Please add this amount to the cost of your memory order. Not calculating this cost could delay or possibly cancel your order.

 

Please include your order number with your payment and wire it to:

 

To pay in EUR SEND PAYMENT TO:

Lexar Media Citibank, N.A.

Citigroup Centre

Canada Square

Canary Wharf

LONDON

E14 5LB

UNITED KINGDOM

SWIFT#: CITIGB2L

IBAN: GB87 CITI 1850 0810 8143 42

 

Στην Kingston λέει ότι Μπορώ να έχω Dual Channel...

 

Εαν το μηχάνημά σου το υποστηρίζει, θα έχεις και με τις Crucial.

 

Eπίσης οι Kingston βγαίνουν περίπου £74.79 και οι δυο οπότε σε ευρώ περίπου 110euro... Μήπως λοιπόν έχω και εγώ δίκιο?

 

Εσύ όμως στην Ελλάδα τις βρίσκεις €150, και πιστωτική δεν έχεις για να τις αγοράσεις από το εξωτερικό. Οπότε σε τι ρωτάς αν έχεις δίκιο;

Link to comment
Share on other sites

Στην Crucial έλεγε σύμφωνα πάντα με το Link που μου έστειλες προηγουμένως ότι δεν έχω Dual channel...

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι το αν κλειδώνουν όντως οι μνήμες.Και σε ρωτάω όχι να μου πεις από εμπειρία,επειδή δηλαδή έχει τύχει και έχεις βάλει 100 μνήμες πχ και όλες δουλεύανε.Μιλάω από επιστημονική άποψη.Γιατί και εγώ προσωπικά σχεδόν όπου έχω βάλει μνήμη όλες έπαιζαν μια χαρα!

 

ΠΧ στα μηχανήματα της Dell δεν μπορείς να βάλεις παρα μόνο Dell Μνήμες...Οπότε κάτι παίζει.Ίσως η αρχιτεκτονική της μνήμης να διαφέρει κάπου και με τον τρόπο αυτό να μπορεί να κλειδωθεί...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Στην Crucial έλεγε σύμφωνα πάντα με το Link που μου έστειλες προηγουμένως ότι δεν έχω Dual channel...

 

Σου έχω ήδη απαντήσει:

 

Άσχετα με το τι έλεγα η Crucial, εαν το μηχάνημά σου το υποστηρίζει, θα έχεις και με τις Crucial.

 

Αυτό που θέλω να μάθω είναι το αν κλειδώνουν όντως οι μνήμες.

 

Σου έχω ήδη απαντήσει:

 

Δεν κλειδώνουν οι μνήμες.

 

ΠΧ στα μηχανήματα της Dell δεν μπορείς να βάλεις παρα μόνο Dell Μνήμες...

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Αν ίσχυε δεν θα υπήρχε επιλογή για όλα τα μοντέλα της Dell στην Crucial. :oops:

 

 

Είναι λίγο περίεργο ότι ενώ σου έχω απαντήσει σε όλα αυτά που ρωτάς τουλάχιστον μία φορά, συνεχίζεις να ρωτάς τα ίδια ή να αμφισβητείς αυτά που σου γράφω. :confused:

 

Εαν πιστεύεις ότι σου γράφω βλακείες με σκοπό να σε ωθήσω να πάρεις λάθος μνήμες, τότε απλά μπορείς να πάρεις αυτές που σου είπαν από το ελληνικό κατάστημα με παραπάνω από τα διπλά χρήματα.

 

Εαν πάλι μπορείς να εμπιστευτείς ότι δεν έχω λόγω να σου γράψω βλακείες με σκοπό να σε ωθήσω να πάρεις λάθος μνήμες, τότε δε χρειάζεται να γράψουμε ολόκληρο βιβλίο για 2 μνήμες που κοστίζουν €74...

Link to comment
Share on other sites

Η Crucial φίλε μου έγραφε πως το μηχάνημα μου ΔΕΝ υποστηρίζει Dual Channel.Οχι οι μνήμες ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ...

 

Μην το παίρνεις προσωπικά αλλά έχει τύχει να βάλω μνήμη Kingston σε Dell και να μην παίξει.Για Crucial δεν το γνωρίζω...Εχεις δίκιο,τώρα το είδα και εγώ στο site.Θεωρητικά τουλάχιστον!

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις λοιπόν πως η Kingston δεν δούλευε?

 

Επίσης έχω βάλει Kingston σε ΙΒΜ thinkpad 2ετίας και ΔΕΝ δούλευε ενώ δούλευε κανονικά σε άλλο μηχάνημα.

 

Οπότε πιστεύω χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου ότι υπάρχει τρόπος να κλειδώσει μια μνήμη. Απο εκει και πέρα εφ'όσον νομίζεις ότι έχω κάτι εναντίον σου... οκ...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Η Crucial φίλε μου έγραφε πως το μηχάνημα μου ΔΕΝ υποστηρίζει Dual Channel.Οχι οι μνήμες ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ...

 

Άσχετα με το τι έλεγε η Crucial (μπορεί απλά να είναι τυπογραφικό λάθος) εαν το μηχάνημά σου το υποστηρίζει, θα έχεις και με τις Crucial.

 

Μπορείς να μου εξηγήσεις λοιπόν πως η Kingston δεν δούλευε?

 

Επίσης έχω βάλει Kingston σε ΙΒΜ thinkpad 2ετίας και ΔΕΝ δούλευε ενώ δούλευε κανονικά σε άλλο μηχάνημα.

 

Το πιθανότερο είναι να μην ήταν συμβατή με το συγκεκριμένο μηχάνημα, ή το μηχάνημα να ήταν πολύ επιλεκτικό στις μνήμες που παίρνει.

 

Οπότε πιστεύω χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου ότι υπάρχει τρόπος να κλειδώσει μια μνήμη.

 

Αφού το έχεις αποφασίσει και κανείς δε μπορεί να σου αλλάξει τι γνώμη, γιατί ρωτάς και ξαναρωτάς; :blink:

 

Απο εκει και πέρα εφ'όσον νομίζεις ότι έχω κάτι εναντίον σου... οκ...

 

Δεν πιστεύω ότι έχεις κάτι μαζί μου, απλά για κάποιο λόγο σου είναι αδύνατο να αποδεχθείς αυτά που σου γράφω, και επιμένεις σε ένα συμπέρασμα που έβγαλες μόνος σου.

 

Επειδή δεν μπορώ να διαθέσω άλλο χρόνο για το θέμα, το οποίο θεωρώ ότι έχω αναπτύξει όσο μπορούσα, και παραπάνω απ'όσο χρειαζόταν, θα σου πω ξανά, χωρίς να παίρνω ποσοστά από την εταιρεία :lol: , ότι η Crucial έχει εγγύηση συμβατότητας.

Αυτό σημαίνει ότι αν παραγγείλεις βάσει του μοντέλου σου (π.χ. από το link που σου έδωσα) και για οποιοδήποτε λόγο οι μνήμες δεν δουλέψουν, τις στέλνεις πίσω και είτε σου επιστρέφουν τα χρήματά σου, είτε σου στέλνουν άλλες μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι HP dv6520ea...

Ό,τι να 'ναι ακους στην Ελλάδα...

 

Πας στο site της εταιρείας και κατεβάζεις το manual για το laptop σου.

 

Βλέπεις ότι παίρνει DDR2 667MHz, πας σε ένα οποιοδήποτε μαγαζί, αγοράζεις δύο μνημούλες που θέλεις. Ανοίγεις το κάλυμμα, βγάζεις τις υπάρχουσες, βάζεις τις νέες. Κουμπώνεις και πάλι το κάλυμμα, ανοίγεις το laptop και είσαι έτοιμος.

 

Ούτε στο service πας, ούτε από εξωτερικό παραγγέλνεις. Μην τρελαθούμε κιόλας.

 

Εγώ θα αγόραζα αυτές. 70 ευρώ και κάνεις την δουλειά σου μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...