Jump to content

δεν λειτουργουν mozilla, msn klp


anniw
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον αυτο που συμβαινει ειναι λιγο κουλο! Συνδεομαι κανονικα στο Internet (βγαινει ενδειξη οτι ειμαι συνδεδεμενη) αλλα o mozilla, msn, azureus ktl συμπεριφερονται σαν να μην ειμαι....το κουλο ειναι το το skype kai to limewire δουλευουν κανονικότατα!! Επισης ολα αυτα τα προγραμματα δουλευαν κανονκα μεχρι προχθες αλλα μετα δεν ξερω ποιος με καταραστηκε!? Μπορει καποιος να με διαφωτισει μηπως????
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει ένας Proxy από πίσω?Η βγαίνεις απ'ευθείας στο Internet?Ή μήπως έκανες κάποιο update στον Mozilla?Ακραία μεν αλλά ποτέ δεν ξέρεις!Πάντως το πιο λογικό μου φαίνεται να είναι θέμα firewall...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!! Λοιπον επειδη εγω ειμαι ασχετη (!) ρωτησα ενα παιδι που το ψαξαμε λιγο και μου ειπε οτι μαλλον ειναι θεμα DNS (δεν ενημερωνεται). πχ αμα βαλω στο IE h**p://www.google.com δεν μπαινει , αλλα αμα βαλω διευθυνση IP ειναι οκ. Το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως φτιαχνεται!
Link to comment
Share on other sites

start->settings->network connections->δεξί κλικ και properties στη σύνδεση που μπαίνεις ΝΕΤ (LAN ή Wireless)->διπλό κλικ στο internet protocol (TCP/IP)->τα πάνω τα αφήνεις ως έχουν, τα κάτω διαλέγεις το user the following dns servers και βάζεις τα εξής 2:

 

208.67.222.222

208.67.220.220

 

Την διαδικασία δες την και εδώ:

https://www.opendns.com/start?device=windows-xp

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο γνωρίζω κάθε εταιρία παροχής internet έχει και δικους τις DNS...Βρες τους κατάλληλους και βάλ'τους αν είναι αυτό το θέμα...
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

start->settings->network connections->δεξί κλικ και properties στη σύνδεση που μπαίνεις ΝΕΤ (LAN ή Wireless)->διπλό κλικ στο internet protocol (TCP/IP)->τα πάνω τα αφήνεις ως έχουν, τα κάτω διαλέγεις το user the following dns servers και βάζεις τα εξής 2:

 

208.67.222.222

208.67.220.220

 

Την διαδικασία δες την και εδώ:

https://www.opendns.com/start?device=windows-xp

 

Αυτο το δοκιμασα...αλλα τιποτα! :@

OΤΕΝΕΤ εχω ...θα το ψαξω το θεμα!

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο γνωρίζω κάθε εταιρία παροχής internet έχει και δικους τις DNS...Βρες τους κατάλληλους και βάλ'τους αν είναι αυτό το θέμα...

 

Γιατί δε ξέρω τι εταιρεία έχει η κοπέλα. Αυτοί είναι OpenDNS και δουλεύουν κανονικά με κάθε εταιρεία και προσφέρουν και μερικές ευκολίες.

 

http://www.opendns.com άμα θες να μάθεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι εντελώς τρελό αλλά δεν χάνεις τίποτα να το τσεκάρεις. Πήγαινε στο Control Panel->Administrative Tools->Services και τσεκάρισε μήπως το service με όνομα DNS client είναι σταματημένο. (κανονικά θα πρέπει να είναι started και Automatic)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι εντελώς τρελό αλλά δεν χάνεις τίποτα να το τσεκάρεις. Πήγαινε στο Control Panel->Administrative Tools->Services και τσεκάρισε μήπως το service με όνομα DNS client είναι σταματημένο. (κανονικά θα πρέπει να είναι started και Automatic)

 

Ουτε αυτο ειναι..started και automatic it is..! Παιδια σας ευχαριστω πολυ, αλλα μαλλον θα πρεπει να φερω καποιον να το δει απο κοντα! :(

Link to comment
Share on other sites

1.Πήγαινε start>run

2.Γράψε cmd και πάτα enter

3.Σου ανοίγει ένα μαύρο παράθυρο

4.Γράψε ipconfig /all και πάτα enter

5.Γράψε μου το αποτέλεσμα που βλέπεις ή κανε ένα Printscreen και ανέβασε το...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι χρησιμοποιείς ασύρματη σύνδεση έτσι?

Πές μου τι μοντέλο modem router έχεις.

Οι DNS που έχεις ΔΕΝ είναι της OTENET.

 

Για να δεις αν δουλεύουν σωστά κάνε το εξής:

 

1.Πήγαινε start>run

2.Γράψε cmd και πάτα enter

3.Σου ανοίγει ένα μαύρο παράθυρο

4.Γράψε ping http://www.google.com

5.Αν στο τέλος γράφει κάπου 0% Packet loss τότε όλα είναι οκ από τους DNS.Άν όχι βάλε αυτούς τους DNS:

195.170.0.1

195.170.2.2

 

Αφού τους αλλάξεις δοκίμασε την παραπάνω διαδικασία ξανά και πές μου αν άλλαξε κάτι.

 

Αν και πάλι έχεις πρόβλημα προχωράμε πιο βαθειά,δηλαδή θα δοκιμάσουμε να κάνουμε ένα Ping στο Modem router σου...Περιμένω απάντηση...

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πριν αρχίσεις να πειράζεις πράγματα, να τρέξεις κάποιο utility για spyware, π.χ. spyware doctor, spysweeper κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να κλειδωθεί το θέμα.Το πρόβλημα λύθηκε.Για την ιστορία ήταν θέμα λανθασμένης ρύθμισης του Kaspersky Internet Security.
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...