Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ gsa....Παντα εχω το αγχος μη μου στειλουν κανα αδειο κουτι και ψαχνομαι!!!Παντως μου εκανε εντυπωση το 25 $ fee...Τοσο μεγαλη κρατηση το ebay??

 

12% κρατάει το ΕΒΑΥ Στο Buy Now , 8% σε δημοπρασία .

Σε Power seller δίνει καλύτερη προμήθεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η εφαρμογή του ebay για android, δεν είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα; Προς το παρόν το pkt auctions είναι το καλύτερο αλλά να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση σου φιλε @nikos2004dj ειναι ιδιάζουσα, αν εχεις πληρωσει με παυπαλ τοτε εισαι τυχερός.

 

Ανοιξε ενα dispute (σαν μη παραληφθεν αντικείμενο) το οποιο αμεσα το παυπαλ θα σου ζητηση να το κανει claim, εχει ηδη ειδοποιηθεί απο το εβαυ οτι προκειται για απατεώνα, περιμενεις καμια 15 μερες μαξ και παίρνεις τα χρήματα σου πίσω.

 

ανοιξα dispute στο paypal εχουν περασει και οι 8 μερες..

σημερα ηρθε το φλασακι αλλα ειναι ψευτικο ..

τι μπορω να κανω τωρα απο εδω και περα ; μπορω να παρω τα λεφτα μου πισω ;

 

 

edit

 

μολις μου στειλε mail to paypal οτι θα μου κανει επιστροφη τα λεφτα μου .Οποτε οτι και να γινει θα τα παρω πισω ετσι ;

Edited by nikos2004dj
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πως γινεται ενας πωλητης να εχει χαμηλο ποσοστο(99% και κατω) και να ειναι top rated seller?

 

απο εναν top rated seller με ποσοστο 98,κατι αγοραζουμε "αφοβα"?

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται ενας πωλητης να εχει χαμηλο ποσοστο(99% και κατω) και να ειναι top rated seller?

 

απο εναν top rated seller με ποσοστο 98,κατι αγοραζουμε "αφοβα"?

 

εγω βλεπω ποσες αρνητικες εχει και ειδικα ποσες εχει τον τελευταιο μηνα ,κοιτα ποσες συναλλαγες εχει κανει τον τελευταιο μηνα και ποσες αρνητικες .

 

υπαρχουν πωλητες οι οποιοι καποια στιγμη παρατουν το ebay και στο τελος κανουν οτι να ναι ..αν δεις οτι δεν εχει πολλες αρνητικες τον τελευταιο μηνα αγορασε ,προσεξε τι αξιολογηση εχουν αφησει αλλοι που αγορασαν το ιδιο προιον

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την αποψη σας αφου είμαστε μια παρέα εδω πέρα:shifty:.

Αν καιρούς ποντάρω στο ebay για mp3players μέχρι 10-15 ευρώ σε περίπτωση που βρεθώ τυχέρος. Το κάνω αυτό για ναχω ένα back up που θα χρησιμοποιώ οταν πηγαίνω για τρέξιμο.

Εχτές μου εστειλε προς εκπληξη μου το ebay οτι κέρδισα ένα Sony Walkman NWZ-B143 μόνο 1 μιση ευρώ και 6 ευρώ τα μεταφορικά!:p

Μετά απο λίγο όμως ο πωλητής ζήτησε ακύρωση της συναλλαγής και έβαλε σχόλιο οτι έκανε κάποιο λάθος και οτι λυπάται για τη δυσφορία.

Επιδή πουλούσε δύο κομμάτια, κοίταξα το άλλο και είδα οτι η δημοπρασία έχει ακομα 2 μέρες να λήξει και βρίσκεται στα 14 ευρώ (+6 ευρώ μεταφορικά).

Και εδώ η μεγάλη ερώτηση. Να μην δεχτώ την ακύρωση και να ζητήσω απο τον πωλητή να μου στείλει το προιον ::devil: ή να φανώ καλός και να δεχτώ την ακύρωση. :innocent:?

υπάρχει και η μέση λύση, να του προσφέρω να του δώσω την ανώτατη τιμή που είχα βάλει για ποντάρισα, που είναι 6 ευρώ (+6 για μεταφορικά).

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω την αποψη σας αφου είμαστε μια παρέα εδω πέρα:shifty:.

Αν καιρούς ποντάρω στο ebay για mp3players μέχρι 10-15 ευρώ σε περίπτωση που βρεθώ τυχέρος. Το κάνω αυτό για ναχω ένα back up που θα χρησιμοποιώ οταν πηγαίνω για τρέξιμο.

Εχτές μου εστειλε προς εκπληξη μου το ebay οτι κέρδισα ένα Sony Walkman NWZ-B143 μόνο 1 μιση ευρώ και 6 ευρώ τα μεταφορικά!:p

Μετά απο λίγο όμως ο πωλητής ζήτησε ακύρωση της συναλλαγής και έβαλε σχόλιο οτι έκανε κάποιο λάθος και οτι λυπάται για τη δυσφορία.

Επιδή πουλούσε δύο κομμάτια, κοίταξα το άλλο και είδα οτι η δημοπρασία έχει ακομα 2 μέρες να λήξει και βρίσκεται στα 14 ευρώ (+6 ευρώ μεταφορικά).

Και εδώ η μεγάλη ερώτηση. Να μην δεχτώ την ακύρωση και να ζητήσω απο τον πωλητή να μου στείλει το προιον ::devil: ή να φανώ καλός και να δεχτώ την ακύρωση. :innocent:?

υπάρχει και η μέση λύση, να του προσφέρω να του δώσω την ανώτατη τιμή που είχα βάλει για ποντάρισα, που είναι 6 ευρώ (+6 για μεταφορικά).

 

 

Αυτο να κανεις!!

Link to comment
Share on other sites

θα απαιτησεις να στο στειλει, εστω και με λιγο μεγαλυτερη αξια.

 

ερωτηση: μπορω να πληρωσω με οποονδηποτε paypal λογαριασμο? ή καθε λογαριασμος ebay αντιστοιχει σε ενα λογαριασμο paypal?

Link to comment
Share on other sites

θα απαιτησεις να στο στειλει, εστω και με λιγο μεγαλυτερη αξια.

 

ερωτηση: μπορω να πληρωσω με οποονδηποτε paypal λογαριασμο? ή καθε λογαριασμος ebay αντιστοιχει σε ενα λογαριασμο paypal?

 

δεν το δοκιμασα αλλά σίγουρα θα μπορεις. Πριν πληρώσεις σε ρωτά pαypal account. Δεν τα έχω κανει ποτέ συγχρονισμό αυτά τα δύο.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

θα απαιτησεις να στο στειλει, εστω και με λιγο μεγαλυτερη αξια.

 

ερωτηση: μπορω να πληρωσω με οποονδηποτε paypal λογαριασμο? ή καθε λογαριασμος ebay αντιστοιχει σε ενα λογαριασμο paypal?

 

Ναι μπορεις.

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Είχα βρει μια καλη προσφορά από κατάστημα στην Γερμανία με 99.9% αξιολογήσεις. Παρασκευή επικοινωνησα για να μάθω για τα μεταφορικά και αν η αποστολή είναι tractable. Πέρασαν οι μέρες χωρίς απάντηση αλλά δεν έδινα σημασια, μιας κι ήταν και Σ/Κ. Δευτέρα μου απαντάει θετικά για το tracking. Την Τρίτη το βράδυ έκανα την παραγγελία ύψους 100€. Χθες μου έστειλε mail πως έστειλε το πακέτο με DHL αλλά ούτε στο ebay, ούτε στο paypal έχει βάλει τον αριθμό της φορτοτικής. Γι'αυτό, τον ρώτησα με mail στα καπάκια σχεδόν, ποιος είναι ο αριθμός. Μέχρι τώρα όμως ούτε φωνή.. Θα μου πείτε νωρίς είναι αλλά έχω ακούσει αρκετά για την DHL. Τι κάνω; Στέλνω ξανά;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Είχα βρει μια καλη προσφορά από κατάστημα στην Γερμανία με 99.9% αξιολογήσεις. Παρασκευή επικοινωνησα για να μάθω για τα μεταφορικά και αν η αποστολή είναι tractable. Πέρασαν οι μέρες χωρίς απάντηση αλλά δεν έδινα σημασια, μιας κι ήταν και Σ/Κ. Δευτέρα μου απαντάει θετικά για το tracking. Την Τρίτη το βράδυ έκανα την παραγγελία ύψους 100€. Χθες μου έστειλε mail πως έστειλε το πακέτο με DHL αλλά ούτε στο ebay, ούτε στο paypal έχει βάλει τον αριθμό της φορτοτικής. Γι'αυτό, τον ρώτησα με mail στα καπάκια σχεδόν, ποιος είναι ο αριθμός. Μέχρι τώρα όμως ούτε φωνή.. Θα μου πείτε νωρίς είναι αλλά έχω ακούσει αρκετά για την DHL. Τι κάνω; Στέλνω ξανά;

 

Η DHL ειναι απο τις καλλίτερες εταιρείες μεταφοράς. θα περιμένεις το πολυ 20 μέρες και μετα κανε dispute

Link to comment
Share on other sites

Αυτός όμως δεν έπρεπε να έχει γράψει τον αριθμό φορτοτικής στο order details ή τουλάχιστον να απαντούσε στο mail;
Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετές παραγγελίες από e-bay δεν έχω λάβει αριθμό αναζήτησης και παρέλαβα κανονικά και απροβλημάτιστα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αυτός όμως δεν έπρεπε να έχει γράψει τον αριθμό φορτοτικής στο order details ή τουλάχιστον βγαίνει μου απαντούσε στο mail;

Δεν απαντάνε ολοι οι πωλητές στα εμαιλς, φαντάσου οτι παίρνουν 100αδες μαιλ.

Με τον καιρό θα δεις οτι τελικά αν δεν υπαρχει σοβαρός λογος δεν χρειάζονται τα εμαιλς.

 

 

Σε αρκετές παραγγελίες από e-bay δεν έχω λάβει αριθμό αναζήτησης και παρέλαβα κανονικά και απροβλημάτιστα.

+1 σωστός, δεν έχουν όλες οι αποστολές tanking number

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Είχα βρει μια καλη προσφορά από κατάστημα στην Γερμανία με 99.9% αξιολογήσεις. Παρασκευή επικοινωνησα για να μάθω για τα μεταφορικά και αν η αποστολή είναι tractable. Πέρασαν οι μέρες χωρίς απάντηση αλλά δεν έδινα σημασια, μιας κι ήταν και Σ/Κ. Δευτέρα μου απαντάει θετικά για το tracking. Την Τρίτη το βράδυ έκανα την παραγγελία ύψους 100€. Χθες μου έστειλε mail πως έστειλε το πακέτο με DHL αλλά ούτε στο ebay, ούτε στο paypal έχει βάλει τον αριθμό της φορτοτικής. Γι'αυτό, τον ρώτησα με mail στα καπάκια σχεδόν, ποιος είναι ο αριθμός. Μέχρι τώρα όμως ούτε φωνή.. Θα μου πείτε νωρίς είναι αλλά έχω ακούσει αρκετά για την DHL. Τι κάνω; Στέλνω ξανά;

 

Εγω παραγγελνω συνεχεια απο Γερμανια .. και ποτε δεν ειχα προβλημα... να ξερεις οτι στην Γερμανια τα πακετα της Deutsche post τα κανει logistic η DHL ..τα Γερμανικα ταχυδρομεια ασχολουνται μονο με φακελους γραμματα απλα και τραπεζικες συναλλαγες... τα πακετα δεματα ολα η dhl .. αν ειναι Versichertes versand .. "¨ασφαλισμενο δηλαδη" δεν υπαρχει περιπτωση να μην το παρεις....

 

οσο για τον τυπο αν ειναι powerseller h top bewerung ... αποκλειεται να εχεις φαει φολα .. κανε υπομονη .. σιγουρα θα εχει και τηλεφωνο ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου έκαναν refund 2 κινέζοι στις 9 του μηνός και δεν δεν βλέπω τα λεφτα μου να μπήκαν ούτε στην τράπεζα ούτε στο paypal(εκεί που λεει PayPal balance).

Που στο καλό είναι??

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου έκαναν refund 2 κινέζοι στις 9 του μηνός και δεν δεν βλέπω τα λεφτα μου να μπήκαν ούτε στην τράπεζα ούτε στο paypal(εκεί που λεει PayPal balance).

Που στο καλό είναι??

 

Πως ξέρεις οτι σου έκαναν refund ? το refund ερχεται απο το παυπαλ, για να μπουν στην κάρτα περίμενε 10 ημερες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μου έκαναν refund 2 κινέζοι στις 9 του μηνός και δεν δεν βλέπω τα λεφτα μου να μπήκαν ούτε στην τράπεζα ούτε στο paypal(εκεί που λεει PayPal balance).

Που στο καλό είναι??

 

θα σου ερθει μηνυμα απο το paypal οτι θα σου επιστραφουν λεφτα και η υποθεση στο resolution center τοτε κλεινει .Απο εκεινη τη μερα περιμενεις μεχρι 5 εργασιμες και εχουν μπει τα λεφτα .Συνηθως κανει 2 μερες και μπαινουν στην καρτα απο την οποια εγινε η πληρωμη .

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έστειλε τον αριθμό φορτοτικής, ο οποίος είναι ο 12ψηφιος της DHL. Το πακέτο έχει προωθηθεί προς Ελλάδα. Περιμένω την Δευτέρα για να τηλεφωνήσω στην εδώ DHL να μάθω τον αριθμό που θα το παρακολουθώ στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρεις οτι σου έκαναν refund ? το refund ερχεται απο το παυπαλ, για να μπουν στην κάρτα περίμενε 10 ημερες

Το ξέρω 1ον, γιατί στον έναν που έκανα dispute μου ήρθε μήνυμα και απο το paypal αλλά και απο αυτόν και μου είπαν ότι έγινε refund. Στον άλλον που δεν έκανα dispute, απλά μου έστειλε πίσω τα λεφτα μου.

2ον, στην στήλη paid or not μου γράφει your paiment has been refund.

 

θα σου ερθει μηνυμα απο το paypal οτι θα σου επιστραφουν λεφτα και η υποθεση στο resolution center τοτε κλεινει .Απο εκεινη τη μερα περιμενεις μεχρι 5 εργασιμες και εχουν μπει τα λεφτα .Συνηθως κανει 2 μερες και μπαινουν στην καρτα απο την οποια εγινε η πληρωμη .

 

Άρα περιμένουμε.. :)

Ευχαριστώ!

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έστειλε τον αριθμό φορτοτικής, ο οποίος είναι ο 12ψηφιος της DHL. Το πακέτο έχει προωθηθεί προς Ελλάδα. Περιμένω την Δευτέρα για να τηλεφωνήσω στην εδώ DHL να μάθω τον αριθμό που θα το παρακολουθώ στην Ελλάδα.

 

Δεν παραμενει ο ιδιος??? Εγω παντως μεχρι και το σπιτι με εναν κωδικο το παρακολουθουσα

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικές αλλαγές στην πολιτική χρεώσεων ανακοίνωσε σήμερα το eBay, η μεγαλύτερη ιστοσελίδα δημοπρασιών στο Διαδίκτυο

 

Από της 19 Απριλίου 2011 ο κάθε πωλητής θα μπορεί να βάζει έως και 50 διαφορετικές δημοπρασίες το μήνα απολύτως δωρεάν, ανεξαρτήτου αξίας και χωρίς να χρειάζεται να πληρώσει κάποιο αντίτιμο στο eBay όπως γινόταν μέχρι σήμερα. Μάλιστα ο πωλητής θα μπορεί να προσθέτει την επιλογή «Βuy it now» σε οποιαδήποτε από τις καταχωρήσεις του και πάλι χωρίς χρέωση. Όμως στη συνολική αξία του προϊόντος που θα βρίσκεται σε πώληση συμπεριλαμβανομένου και του κόστους μεταφορικών, το eBay θα χρεώνει ένα ειδικό τέλος με την ονομασία FVF (Final Value Fees).

 

Σε επιπλέον αλλαγές, το eBay καταργεί την έκπτωση 5% που έχουν οι PowerSellers με χαμηλή αξιολόγηση ενώ στις πληρωμές μέσω PayPal θα υπάρχει πρόσθετη χρέωση σε όσους πωλητές δεν έχουν μεγάλο ιστορικό πωλήσεων.

 

 

Site: auctionbytes.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...