Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ειναι σιγουρο οτι απο royal θα φανει το tracking number στα ελτα?

 

Αν αναφερεσαι σε μενα, οχι δεν λειτουργει, εκτος αν ειναι international.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω αγοράσει ένα αντικείμενο απο ebay και ενημέρωσε ο πωλητής ότι το έστειλε στις 9/12/2010. Εγώ ακόμα δεν έχω παραλάβει και του έχω στείλει 4 φορές και δεν έχει απαντήσει... τι πρέπει να κάνω για να μην χάσω τουλάχιστον τα χρήματα μου...?

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε μενα, οχι δεν λειτουργει, εκτος αν ειναι international.

 

Ήδη εμφανίστηκε . Είναι στις Σερρες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω αγοράσει ένα αντικείμενο απο ebay και ενημέρωσε ο πωλητής ότι το έστειλε στις 9/12/2010. Εγώ ακόμα δεν έχω παραλάβει και του έχω στείλει 4 φορές και δεν έχει απαντήσει... τι πρέπει να κάνω για να μην χάσω τουλάχιστον τα χρήματα μου...?

 

ανοιξε dispute στο paypal οτι δεν ελαβες το αντικειμενο σημερα κιολας. και ανεφερε οτι εχει στειλει 4 μειλ και δεν σου εχει απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Ήδη εμφανίστηκε . Είναι στις Σερρες

 

Oντως λειτουργει :blink::blink:

To ξαναειδα και οντως διαβασα λαθος τι ελεγε η royalmail!

Σημασια εχει παντως πως τωρα το εχω στα χερια μου! Ευχαριστω πολυ! Εκανε 2 εβδομαδες να ερθει, αλλα δεν πειραζει! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι και ψιλό άσχετο με το θέμα...ψάχνω να βρω μια φθηνή κάρτα micro sd (γύρω στα 3-4 ευρώ) αλλά από ότι είδα ακόμα και στο ebay δεν παίζει τόσο χαμηλά.

Έχει κάνεις κάτι υπόψη του? εαν είναι και απο κάποιον πωλητή του ebay,που ίσως παρέλειψα να δώ, ακόμα καλύτερα!

 

υγ: δεν μιλάμε για πολύ μεγάλη χωρητικότητα (>=1gb)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι και ψιλό άσχετο με το θέμα...ψάχνω να βρω μια φθηνή κάρτα micro sd (γύρω στα 3-4 ευρώ) αλλά από ότι είδα ακόμα και στο ebay δεν παίζει τόσο χαμηλά.

Έχει κάνεις κάτι υπόψη του? εαν είναι και απο κάποιον πωλητή του ebay,που ίσως παρέλειψα να δώ, ακόμα καλύτερα!

 

υγ: δεν μιλάμε για πολύ μεγάλη χωρητικότητα (>=1gb)

 

Αν είσαι Αθήνα πήγαινε Στουρνάρη και πάρε μια από τα εκεί μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα παντως Ελληνες ebayers δεν υπαρχουν γενικα πολλοι ετσι? Γερμανια Αγγλια βλεπω βρισκεις τα παντα αλλα απο Ελλαδα γενικα δεν υπαρχουν ebayers μεγαλοεισαγωγεις...
Link to comment
Share on other sites

Γενικα παντως Ελληνες ebayers δεν υπαρχουν γενικα πολλοι ετσι? Γερμανια Αγγλια βλεπω βρισκεις τα παντα αλλα απο Ελλαδα γενικα δεν υπαρχουν ebayers μεγαλοεισαγωγεις...

 

Δεν υπάρχουν γιατι τα ταχυδρομικά είναι πολλά, ο φπα είναι άστα να πάνε, ο ανταγωνισμός τεράστιος, δεν έχουμε προϊόντα (τι να πουλήσεις στο εβαυ? φέτα?) και εμείς οι Ελληνες δεν είμαστε σοβαροί :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτο να μου πεις.Οταν 5 κιλα κοστιζουν 24 ευρω για γερμανια απλο πακετο και απο Γερμανια για ελλαδα 8.60 και 12 συστημενο... πως να εισαι ανταγωνιστικος....

#$#@%$#% νιωθεις ..τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου ειναι οτι σήμερα δυο χώρες μπορούν να παίξουν με το εβαυ η γερμάνια (αυτοκίνητα) και η κίνα (όλα):D
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα πήγαινε Στουρνάρη και πάρε μια από τα εκεί μαγαζιά.

 

Φαντάζομαι εννοείς εκεί κοντά στο πλαίσιο ε?

Πάντως multirama και κωτσόβολο που πήγα δεν είχε τόσο φθηνή.

Βέβαια εκεί είχαν απο 2gb και πάνω με τιμές κοντά στα 6ευρώ η χαμηλότερη.

 

 

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα σχετικά με το ebay...

Αν αγοράσω ένα προϊόν και μου βγει "πατάτα" -είτε χαλασμένο είτε διαφορετικό απο αυτό που παρήγγειλα- βλέπω ότι ο πωλητής ζητάει να του επιστρέψεις το προϊόν ώστε να πάρεις τα χρήματα σου πίσω ή να σου στείλει καινούργιο.

Σε τέτοιες περιπτώσεις ποιός πληρώνει τα χρήματα της επιστροφής εγώ ή αυτός?

Επίσης σε περίπτωση που παίρνεις τα χρήματα σου πίσω είναι μέσα και τα μεταφορικά που έδωσες αρχικά?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου ειναι οτι σήμερα δυο χώρες μπορούν να παίξουν με το εβαυ η γερμάνια (αυτοκίνητα) και η κίνα (όλα):D

 

Ισα ισα στο ebay οι γερμανοι δεν βαζουν αυτοκινητα τοσο οσο στο mobile.de ....

αλλα και παλι στο γερμανικο βρισκεις τα παντα .. τα παντα...

απο κινα .. ακομα λιγο ρισκο υπαρχουν και πατατες πολλες ακομα απο κει..

Link to comment
Share on other sites

1)Σε τέτοιες περιπτώσεις ποιός πληρώνει τα χρήματα της επιστροφής εγώ ή αυτός?

2)Επίσης σε περίπτωση που παίρνεις τα χρήματα σου πίσω είναι μέσα και τα μεταφορικά που έδωσες αρχικά?

 

1) συνηθως ο αγοραστης πληρωνει τα μεταφορικα (εσυ δηλαδη). βεβαια μπορεις να το συνεννοηθεις με των πωλητη αυτο.

 

2)σε μια αγορα που εκανα, δεν εμεινα ευχαριστημενος και ο πωλητης μου προτεινε να δωσει πισω το ποσο του προ'ι'οντος. ετσι πηρα το ποσο μονο. τα μεταφορικα τα "εχασα".

Link to comment
Share on other sites

1) συνηθως ο αγοραστης πληρωνει τα μεταφορικα (εσυ δηλαδη). βεβαια μπορεις να το συνεννοηθεις με των πωλητη αυτο.

 

2)σε μια αγορα που εκανα, δεν εμεινα ευχαριστημενος και ο πωλητης μου προτεινε να δωσει πισω το ποσο του προ'ι'οντος. ετσι πηρα το ποσο μονο. τα μεταφορικα τα "εχασα".

 

Έχεις ιδέα πόσα λεφτά είναι περίπου η επιστροφή?

Γιατί εαν είναι πολλά δεν μπορείς απλά να πεις ότι δεν σου ήρθε ακόμα το προϊόν και να στο ξαναστείλει ή μπορεί να ξέρει αν σου ήρθε ή όχι?

Αν χάνεις τα μεταφορικά τότε την πάτησα γιατί πήρα ένα gadgetακι με 1 δολάριο και 17 δολάρια μεταφορικά!!

Οπότε αν μου βγει μάπα στην ουσία τα έχασα όλα :/

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα στο ebay οι γερμανοι δεν βαζουν αυτοκινητα τοσο οσο στο mobile.de ....

αλλα και παλι στο γερμανικο βρισκεις τα παντα .. τα παντα...

απο κινα .. ακομα λιγο ρισκο υπαρχουν και πατατες πολλες ακομα απο κει..

 

Δεν το διευκρίνισα καλως, οταν λεω αυτοκίνητα, εννοω ανταλλακτικά αξεσουάρ και οτι σχετίζεται με το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

@GnR

 

1)αναλογως πως(με τι) και που θα το στειλεις

2)δε γνωριζω

3)ισως ενσωματωσε ο πωλητης την τιμη στα μεταφορικα. στην ουσια να μην ειναι 17 δολλαρια τα μεταφορικα αλλα πολυ λιγοτερα. ρωτα τον πωλητη τι και πως

4)κανε μια ερωτηση στον πωλητη

Link to comment
Share on other sites

@GnR

 

1)αναλογως πως(με τι) και που θα το στειλεις

2)δε γνωριζω

3)ισως ενσωματωσε ο πωλητης την τιμη στα μεταφορικα. στην ουσια να μην ειναι 17 δολλαρια τα μεταφορικα αλλα πολυ λιγοτερα. ρωτα τον πωλητη τι και πως

4)κανε μια ερωτηση στον πωλητη

 

Θα περιμένω να μου έρθει πρώτα και μετά να τον ρωτήσω γιατί μπορεί στο τέλος να είναι όλα οκ και τζάμπα να ψάχνομαι :lol:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι περισσότερο σχετικά με αποζημιώσεις/επιστροφές ας μας πει και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα κ καλη χρονια!μια ερωτηση να σας κανω γιατι εχω καποιο προβλημα με το ebay κ το paypal.Πoυλησα στο ebay 6 πραγματα μεσω paypal για Αμερικη με πληρωσαν κανονικα οι τυποι τα εστειλα ολα συστημενα και επειδη εχει περασει ενας μηνας κ δεν εχουν παει μου εχουν κανει παραπονα κ μου εχει κρατησει τα λεφτα το paypal (held) κ μαλιστα στον εναν του επεστρεψαν 190 δολλαρια πισω ενω εχω στειλει το κινητο συσυτημενο εδω κ ενα μηνα(τους εστειλα κ αποδειξη συστημενου των ελτα με αριθμους κ τα παντα ).Εχω ξενερωσει πραγματικα μαλλον ουτε με συστημενο δεν δικαιωνεσαι.Χανω 290 δολλαρια μεχρι στιγμης (εχω στειλει τα πραγματα κ μου εχουν κρατησει τα χρηματα).Δλδ με αυτη την λογικη χανω κ τα χρηματα κ τα πραγματα που πουλησα?Το σαιτ των ελτα ειναι χαλια κ δεν λειτουργει κ δεν μου δειχνει που ειναι(μεσω συστημενου που τα εστειλα).Επισης δοκιμασα κ στο usps κ εδω κ ενα μηνα μου γραφει οτι ειναι σε προετοιμασια για να σταλει.Οποιος μπορει να με βοηθησει γιατι ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενος??Παιδια δεν ειναι ολοι απατεωνες και εγω πως μπορω να το αποδειξω??φταιω εγω που ειχαν απεργιες κ ηταν κλειστα τα αεροδρομια λογω χιονοιυ αρχες δεκεμβριου??Πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει και καποια προστασια και για τους πωλητες η εστω να παιρνουνε τα πραγματα τους πισω.
Link to comment
Share on other sites

donjimbeam,

 

θα σε παρακαλέσω να μην ρωτάς το ίδιο πράγμα σε διαφορετικά σημεία του forum. Μία ερώτηση σε ένα θέμα αρκεί.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω αγοράσει ένα αντικείμενο απο ebay και ενημέρωσε ο πωλητής ότι το έστειλε στις 9/12/2010. Εγώ ακόμα δεν έχω παραλάβει και του έχω στείλει 4 φορές και δεν έχει απαντήσει... τι πρέπει να κάνω για να μην χάσω τουλάχιστον τα χρήματα μου...?

 

Επανέρχομαι πάλι με το συγκεκριμένο γιατί ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη...άνοιξα dispute στο paypal μετά απο 2 ώρες μου απάντησε ο seller και συμφωνήσαμε οτιαν δεν παραλάβω μέχρι την Παρασκευή που μας πέρασε να γίνει refund....του έστειλα χθές ότι ακόμα δεν έχει γίνει refund, και αυτός επιμένει ότι έκανε....τι πρέπει να κάνω??? Δεν ήρθε email όπως πάντα απο το paypal οτι έγινε refund, ούτε φαίνεται και στις κινήσεις μου στο paypal......

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι πάλι με το συγκεκριμένο γιατί ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη...άνοιξα dispute στο paypal μετά απο 2 ώρες μου απάντησε ο seller και συμφωνήσαμε οτιαν δεν παραλάβω μέχρι την Παρασκευή που μας πέρασε να γίνει refund....του έστειλα χθές ότι ακόμα δεν έχει γίνει refund, και αυτός επιμένει ότι έκανε....τι πρέπει να κάνω??? Δεν ήρθε email όπως πάντα απο το paypal οτι έγινε refund, ούτε φαίνεται και στις κινήσεις μου στο paypal......

Αν είσαι σίγουρη ότι δεν έχει κάνει refund, τότε ο τύπος λέει ψέματα και άρα πρέπει να προχωρήσεις με το dispute και να αναφέρεις στο ebay όλα αυτά τα παραμύθια που λέει.

Αλλά πρώτα σιγουρέψου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα κ καλη χρονια!μια ερωτηση να σας κανω γιατι εχω καποιο προβλημα με το ebay κ το paypal.Πoυλησα στο ebay 6 πραγματα μεσω paypal για Αμερικη με πληρωσαν κανονικα οι τυποι τα εστειλα ολα συστημενα και επειδη εχει περασει ενας μηνας κ δεν εχουν παει μου εχουν κανει παραπονα κ μου εχει κρατησει τα λεφτα το paypal (held) κ μαλιστα στον εναν του επεστρεψαν 190 δολλαρια πισω ενω εχω στειλει το κινητο συσυτημενο εδω κ ενα μηνα(τους εστειλα κ αποδειξη συστημενου των ελτα με αριθμους κ τα παντα ).Εχω ξενερωσει πραγματικα μαλλον ουτε με συστημενο δεν δικαιωνεσαι.Χανω 290 δολλαρια μεχρι στιγμης (εχω στειλει τα πραγματα κ μου εχουν κρατησει τα χρηματα).Δλδ με αυτη την λογικη χανω κ τα χρηματα κ τα πραγματα που πουλησα?Το σαιτ των ελτα ειναι χαλια κ δεν λειτουργει κ δεν μου δειχνει που ειναι(μεσω συστημενου που τα εστειλα).Επισης δοκιμασα κ στο usps κ εδω κ ενα μηνα μου γραφει οτι ειναι σε προετοιμασια για να σταλει.Οποιος μπορει να με βοηθησει γιατι ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενος??Παιδια δεν ειναι ολοι απατεωνες και εγω πως μπορω να το αποδειξω??φταιω εγω που ειχαν απεργιες κ ηταν κλειστα τα αεροδρομια λογω χιονοιυ αρχες δεκεμβριου??Πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει και καποια προστασια και για τους πωλητες η εστω να παιρνουνε τα πραγματα τους πισω.

Δυστυχώς φιλε μου οπως εχω προαναφέρει σε αλλο μου ποστ το εβαυ ειναι εξαιρετικά δύσκολο για τους Ελληνες.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρη ότι δεν έχει κάνει refund, τότε ο τύπος λέει ψέματα και άρα πρέπει να προχωρήσεις με το dispute και να αναφέρεις στο ebay όλα αυτά τα παραμύθια που λέει.

Αλλά πρώτα σιγουρέψου.

 

τι εννοεις φιλε μου μπορεις να γινεις πιο κατανοητος σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...