Jump to content

eBay: Χρήση και Γενικές Ερωτήσεις


Silmur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν ερθει με usps οι χρεωσεις δεν ειναι παραλογες..για 750 δεμα πληρωσα 120€ τελωνειο,ασε που μπορει να εισαι τυχερος και να μην ασχοληθουν καθολου:)

 

Αντιθετως,παλαιοτερα με fedeex για δεμα 900$ πληρωσα 1000€ εξοδα τελωνειου:wacko:

 

 

Ισχύει αυτο. Εχω πολλά χρόνια να πληρώσω τελωνείο για δέμα μου που έρχεται με usps. Τα 45 δολ που ρωτάει ο φίλος παραπάνω πάντως μου φαίνονται λίγα. Με usps παραγγέλνω συχνότατα ρούχα και παπούτσια απο Αμερικήκαι δεν πληρώνω με 150 δολάρια ας πούμε τυπική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδες ειχα παραγγειλει κατι πραγματα απο εναν πωλητη και χθες μπηκα να τα τσεκαρω αλλα εχουν σβηστει απο τη λιστα και μιλωντας με τον πωλητη μου ειπαν οτι τα εχει στειλει κανονικα

παιζει να μου κανει καμια λαδια και να μην ερθουν ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Ειχα παραγγειλει μια οθονη λαπτοπ απο το γερμανικο ebay και μου εστειλε ο seller μια ελλατωματικη. Ανοιξα θεμα στο resolution center, επικοινωνησαμε αρκετες φορες με τον πωλητη στα αγγλικα αλλα δεν λεει να δεχτει την βλαβη και την επιστροφη. Θελω να ζητησω απο το ebay να δωσει λυση και δεν ξερω πως να το κανω (βγαινει στα γερμανικα και δεν καταλαβαινω γρι). Εχουν περασει 2-3 μερες που εχω ανοιξει αυτο το θεμα με το ebay και με εχει βαλει να μιλαω μαζι με τον πωλητη για να τα βρουμε. Λυση δεν βρισκεται. Μπορειτε να με οδηγησετε τι πρεπει να κανω στη σελιδα του ebay για να επεμβουν οι ιδιοι αφου ο πωλητης αγρον ηγοραζε?

Ευχαριστω εκ των προτερων!:worry:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα έκανες πως να σε βοηθήσει κάποιος? Αφού δεν ξέρεις γερμανικά γιατί αγόρασες από το γερμανικό eBay? Είσαι σίγουρος ότι η οθόνη ήταν καινούργια και όχι χρησιμοποιημένη ή ανακατασκευασμένη ?

Screenshot της αγγελίας τράβηξες?

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοίξεις το παράθυρο σε Chrome δε σου ζητάει να το μεταφράσει; Μη τρελενεσαι υπάρχει λύση. Βέβαια να ζητάς μετάφραση στα αγγλικά γιατί στα ελληνικά άστο καλύτερα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο γερμανια γιατι ηταν πιο φθηνα :( Ας υποθεσουμε πως ειναι Αγγλικο ebay. Τι πρεπει να κανω για να επεμβει το ιδιο το ebay. Μηπως γνωριζετε?
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές ακόμα κ στο ebay γίνονται "περίεργα" .

 

Κοιτάξτε τι παρήγγειλα από μαγαζί του ebay κ βασικά το αντίτιμο της αγοράς :

http://i1066.photobucket.com/albums/u409/lakgav2/ebay1_zpsqzu4m2h6.jpg' alt='ebay1_zpsqzu4m2h6.jpg'>

 

Tην παραγγελία την έκανα, σαν πείραμα , για να δω τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Φυσικά μετά από λίγες ημέρες ζήτησα κ πήρα full refund :D

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα απο γερμανια γιατι ηταν πιο φθηνα :( Ας υποθεσουμε πως ειναι Αγγλικο ebay. Τι πρεπει να κανω για να επεμβει το ιδιο το ebay. Μηπως γνωριζετε?

Για να επεμβει το ebay θα πρεπει να κανεις escalate case. Εκει θα σου ζητησει να περιγραψεις τι εχει συμβει. Απο τη στιγμη που ειναι ελλατωματικο το προιον δεν νομιζω να εχεις προβλημα. Καλο θα ειναι να βρεις και ενα τροπο να αποδειξεις οτι ειναι ελλατωματικο, πχ με ενα βιντεο ή φωτογραφιες.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα προχθες ενα tempered glass για ενα samsung s4 αλλα δε προσεξα οτι ημερομινια ειχε μετα απο 2,5 μηνες

εστειλα καπακι μην στο πωλητη ζητωντας να μου ακυρωσει την παραγγελια και να μου κανει refund για να παρω απο αλλου

μου εστειλε μετα απο μια ωρα μην λεγοντας μου οτι δε μπορει να μου ακυρωσει τη παραγγελια επειδη το εχει κανει shipped και ειναι για να το στειλει,ομως μεσα στο ebay δε μου δειχνει να το εχει κανει shipped

εχουν περασει απο τοτε 2 μερες και ακομα δεν το εχει κανει και του χω στειλει και μην αλλα ουτε εχει απαντησει

μηπως ειναι λαμογιο ο τυπος ?

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα προχθες ενα tempered glass για ενα samsung s4 αλλα δε προσεξα οτι ημερομινια ειχε μετα απο 2,5 μηνες

εστειλα καπακι μην στο πωλητη ζητωντας να μου ακυρωσει την παραγγελια και να μου κανει refund για να παρω απο αλλου

μου εστειλε μετα απο μια ωρα μην λεγοντας μου οτι δε μπορει να μου ακυρωσει τη παραγγελια επειδη το εχει κανει shipped και ειναι για να το στειλει,ομως μεσα στο ebay δε μου δειχνει να το εχει κανει shipped

εχουν περασει απο τοτε 2 μερες και ακομα δεν το εχει κανει και του χω στειλει και μην αλλα ουτε εχει απαντησει

μηπως ειναι λαμογιο ο τυπος ?

 

Λαμόγιο δεν είναι αλλά αν όντως είχε δρομολογήσει την παραγγελία δεν μπορεί να κάνει κάτι.. Επίσης και να μην την είχε δρομολογήσει δεν ήταν υποχρεωμένος να την ακυρώσει επειδή δεν διάβασες προσεκτικά την αγγελία..

Link to comment
Share on other sites

Λαμόγιο δεν είναι αλλά αν όντως είχε δρομολογήσει την παραγγελία δεν μπορεί να κάνει κάτι.. Επίσης και να μην την είχε δρομολογήσει δεν ήταν υποχρεωμένος να την ακυρώσει επειδή δεν διάβασες προσεκτικά την αγγελία..
Ναι οκ λαθος δικο μου αλλα το θεμα ειναι οτι μου ειπε οτι δε μπορει να την ακυρωσει επειδη την εχει κανει shipped και την εχει στειλει ενω μεσα στο ebay δε φαινετε να την εχει κανει shipped
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ λαθος δικο μου αλλα το θεμα ειναι οτι μου ειπε οτι δε μπορει να την ακυρωσει επειδη την εχει κανει shipped και την εχει στειλει ενω μεσα στο ebay δε φαινετε να την εχει κανει shipped

 

μερικές φορές αργούν να ενημερώσουν το ebay ότι το έστειλαν. ή ισχύει η δεύτερη περίπτωση που σου είπα και δεν ήθελε να στην ακυρώσει.

Link to comment
Share on other sites

μερικές φορές αργούν να ενημερώσουν το ebay ότι το έστειλαν. ή ισχύει η δεύτερη περίπτωση που σου είπα και δεν ήθελε να στην ακυρώσει.
του ξαναεστειλα μην και μου εστειλε αυτο αλλα επειδη δε ξερω καλα αγγλικα το εβαλα στο google translate και μου γραφει οτι να ναι

 

Hello there. It is ready to be shipped out, but your buyer id name change through the system off. Now that we have it figured out, it will go out the door. Sorry for the inconvenience.

Customer Service - A

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με αποστολή μπαταρίας ή power banks και τα σχετικά προϊόντα από eBay και περιοχές όπως Κίνα Σιγκαπούρη ή Hong Kong; μου είπαν πως τελευταία όποια παραγγελία έχει γίνει, δεν έχει φτάσει ποτέ και γυρίζει πίσω στον αποστολέα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με αποστολή μπαταρίας ή power banks και τα σχετικά προϊόντα από eBay και περιοχές όπως Κίνα Σιγκαπούρη ή Hong Kong; μου είπαν πως τελευταία όποια παραγγελία έχει γίνει, δεν έχει φτάσει ποτέ και γυρίζει πίσω στον αποστολέα.

 

http://www.dhl.gr/el/express/shipping/shipping_advice/lithium_batteries.html

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα μεγάλο στην Κινα, Σιγκαπούρη κλπ, είχαν προβλήματα στα τελωνεία με τις μπαταρίες για λόγους ασφάλειας. Τώρα έχω ακούσει οτι με DHL οντως υπάρχει ζήτημα.
Link to comment
Share on other sites

μπορει να βοηθησει καποιος με το τι θα κανω με αυτον που μου λεει οτι επειδη αλλαξα και καλα id εχει μπερδευτει η παραγγελια ?
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω κατι απο ebay, αλλά δε θελω να ανοιξω λογαριασμο.

Θα το συνιστουσατε να κανω αγορα χωρις λογαριασμο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Στις 8/4 με έκανε ένας πωλητής refund. Πόσο καιρό θέλει περίπου για να μπουν στον λογαριασμό μου;
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω κατι απο ebay, αλλά δε θελω να ανοιξω λογαριασμο.

Θα το συνιστουσατε να κανω αγορα χωρις λογαριασμο;

 

δεν μπορείς να αγοράσεις χωρίς λογαριασμό

 

 

 

Καλησπέρα παιδιά. Στις 8/4 με έκανε ένας πωλητής refund. Πόσο καιρό θέλει περίπου για να μπουν στον λογαριασμό μου;

 

είναι ανάλογα την τράπεζα.. για να πάρεις απάντηση πάρε τηλέφωνο και ρώτα περίπου σε πόσο καιρό θα μπουν.

Link to comment
Share on other sites

είναι ανάλογα την τράπεζα.. για να πάρεις απάντηση πάρε τηλέφωνο και ρώτα περίπου σε πόσο καιρό θα μπουν.

 

Δεν είναι δηλαδή θέμα που ακόμα δεν μπήκαν; νόμιζα ότι μπαίνουν επί τόπου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δηλαδή θέμα που ακόμα δεν μπήκαν; νόμιζα ότι μπαίνουν επί τόπου

 

από που παρακολουθείς αν έχουν μπει? το internet banking τουλάχιστον στη eurobank αργεί να ενημερωθεί. και δεν νομίζω ότι μπαίνουν κατευθείαν αλλά μετά από μια δυο μέρες γιατί παρεμβάλλεται και το Paypal

Link to comment
Share on other sites

από που παρακολουθείς αν έχουν μπει? το internet banking τουλάχιστον στη eurobank αργεί να ενημερωθεί. και δεν νομίζω ότι μπαίνουν κατευθείαν αλλά μετά από μια δυο μέρες γιατί παρεμβάλλεται και το Paypal

Στο ατμ πηγαίνω στην Πειραιώς και βλέπω που και που, και δεν έχουν μπει ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Στο ατμ πηγαίνω στην Πειραιώς και βλέπω που και που, και δεν έχουν μπει ακόμα

Εχεις γραψει οτι στις 08.04 εχει κανει ο πωλητης refund. Αυτο σου το εχει πει ο πωλητής ή το εχεις δει εσυ καπου?

Ειχες ανοιξει υποθεση και σου εκανε refund? Αν ναι μπορεις να το δεις μεσα απο το my ebay, αν απλα σου το ειπε ο πωλητης δεν σημαινει οτι το εκανε.

Εχει σημασια το πως εχεις πληρωσει (πιστωτικη καρτα). Ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ, απο το PayPal:

https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ2393

Link to comment
Share on other sites

Εχεις γραψει οτι στις 08.04 εχει κανει ο πωλητης refund. Αυτο σου το εχει πει ο πωλητής ή το εχεις δει εσυ καπου?

Ειχες ανοιξει υποθεση και σου εκανε refund? Αν ναι μπορεις να το δεις μεσα απο το my ebay, αν απλα σου το ειπε ο πωλητης δεν σημαινει οτι το εκανε.

Εχει σημασια το πως εχεις πληρωσει (πιστωτικη καρτα). Ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ, απο το PayPal:

https://www.paypal.com/us/webapps/helpcenter/helphub/article/?solutionId=FAQ2393

Κοιτα του ζήτησα να στείλει το προϊόν που είχα παραγγείλει ξανά γιατί δεν είχε έρθει. Δεν είχε απόθεμα άρα μου έκανε refund. Στο PayPal λέει ότι στις 8/4 ολοκληρώθηκε απλά η ερώτηση μου ήταν πότε θα μπουν στην κάρτα για να ξανά παραγγείλω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...