Jump to content

[Επίσημο] Motorola MOTO Z10


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εμένα μου είχε κολλήσει ξανά και ξανά μέσα σε μισή ώρα και γενικά έτρωγε αρκετά κολλήματα ειδικά αν ήσουν και κάπως βιαστικός στη λειτουργία του μενού. Απαράδεκτο που ξέφυγε τέτοιο τράνταχτο πρόβλημα στην διάρκεια ανάπτυξης του μοντέλου και απαράδεκτο που η Motorola δεν το διόρθωσε ποτέ.:mad:

Ελπίζω μόνο το πρόβλημα του φίλου να ήταν μεμονωμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν λιγο κολλησε η καμερα.Εξηγουμαι:πατησα το κουμπι να βαλω καμερα για να βγαλω φωτογραφια να συγκρινω με το ΣΕ Κ750 (2Mpx) και με πηγε στην οθονη της καμερας μονο που η εικονα ηταν καταμαυρη.Ανοιγοκλεισα το "καπακι" ,μπηκα ξαναβγηκα και τιποτα...εκλεισα το κινητο και το ξανα-ανοιξα και τοτε δουλεψε η καμερα...

Το τραγικοτερο ολων,οι φωτογραφιες του δεν ειναι καλυτερες απ το Κ750.Σε εσωτερικο χωρο ειναι χειροτερες και σε εξωτερικο χωρο ιδιας ποιοτητας.Ειναι ομως ελαφρως μικροτερες σε μεγεθος (~250-300kb ενω του SE ειναι 300-400kb).Προφανως ολες οι ρυθμισεις στο τερμα (αναλυση : πολυ μεγαλο και ποιοτητα:υψηλη).Κατα τα αλλα η πρωτη βντεοκληση της ζωης μου μου αφησε μετριες εντυπωσεις.Πρωτον γιατι η ενταση του ηχειου δεν ειναι αρκετα δυνατη ωστε να κανεις ανετη βιντεοκληση σε πολυσυχναστο-θορυβωδη χωρο και 2ον γιατι ακομη κι οταν απενεργοποιεις την εμφανιση της δικης σου εικονας,συνεχιζει να καταλαμβανεται το κομματι της οθονης που σε εδειχνε πριν ενω θα μπορουσε να σου γυρναει σε full screen το συνομιλητη σου.Ασε που κατα την αυξομειωση της εντασης ηχου χανονται οι εικονες κι απ τις 2 καμερες...τελος δεν υπαρχει δυνατοτητα μη αποστολης της εικονας σου στο συνομιλητη

Link to comment
Share on other sites

Απ την εφαρμογη Mobiclip Player!Σημερα εντωμεταξυ πανω που πηγα να καλεσω το νουμερο μου απο αλλο τηλεφωνο για να δω πως ακουγεται οταν χτυπαει (ενταση κλπ) κολλησε!Ηταν η πρωτη φορα που επαιρνε εισερχομενη κληση!Και μου βγηκε η πιστη να βγαλω την μπαταρια γιατι αλλιως δε ξεκολλαγε.Κι εσας ειναι τοσο πολυ σφηνωμενη?Με νυχι με καμμια κυβερνηση,τον σουγια χρησιμοποιησα!Και το δικο μου κοσμοτε ειναι (το γραφει και στο αυτοκολλητο στο κουτι απ εξω) αλλα το λογοτυπο στην οθονη αναμονης και στο φοντο κλπ μπορεις να τα βγαλεις.Το my view ομως (δεξι κουμπι στην οθονη αναμονης) δε βρηκα τροπο να το βγαλω...καποιος θα υπαρχει....

Μετρητη sms βρηκαμε?

 

Κι εμένα μου κολλούσε τις 2-3 πρώτες ώρες ενασχόλησης αλλά μετά ανακάλυψα ότι ήταν λόγω ανεπάρκειας την RAM. Αν κρατήσεις πατημένο το κουμπί του menu (αυτό που είναι πάνω από το πράσινο) σου εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν και πρέπει να τις κλείνεις από εκεί (όταν κάνεις πίσω ή πατάς το κόκκινο μέσα από αυτές, ΔΕΝ κλείνουν). Αυτό μου φάνηκε απόλυτα λογικό αφού και της Nokia τα Symbian έτσι λειτουργούν.

 

Η μπαταρία και στο δικό μου έτσι σφηνωμένη είναι αλλά δε με πειράει, με λίγη υπομονή και επιμονή βγαίνει φυσιολογικά.

 

Και το δικό μου Cosmote είναι αλλά δε με χαλάει καθόλου αφού έχω Cosmote. Σωστή η παρατήρηση για το αυτοκόλλητο στο κουτί! Κι εμένα Cosmote γράφει και δεν το είχα προσέξει πριν.

 

 

 

 

Οι δικές μου παρατηρήσεις/απορίες είναι οι εξής (όσες θυμάμαι δηλαδή γιατί κάποιος μου έσβησε ένα bump post που μου πήρε κάνα δεκάλεπτο να το γράψω ενώ την ίδια στιγμή βλέπω ότι λίγο πιο πάνω υπάρχει κι άλλο bump άθικτο):

 

1. Τα βίντεο από το L9 που είχα πριν ΔΕΝ τα αναπαράγει (βγάζει μήνυμα λάθους). Γνωρίζει κανείς γιατί; Αφού είναι ανώτερο το Z10! Τα βίντεο του L9 είναι 352x288, 10fps και τα βίντεο του Z10 είναι 320x240, 30 fps!!

 

2. Πως μετατρέπουμε μια ταινία σε mobiclip format και σε ποιό φάκελο πρέπει να τη βάλουμε στην κάρτα μνήμης για να τη διαβάσει το τηλέφωνο;

 

3. Ποιές Symbian εφαρμογές είναι κατάλληλες για το Z10; Υπάρχουν στα "γνωστά μαγαζάκια";

 

4. Οι εφαρμογές των αντίστοιχων Symbian της Nokia είναι συμβατές με το Z10;

 

Συγνώμη αν σας έπρηξα αλλά βλέπετε... καινούριος (και ενθουσιασμένος) με τα Motorola! :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις τα αρχεια ηχου που σου στελνουν μεσω μπλοθτουθ που πανε στο κινητο? επισης πως γινεται να το ρυθμισω να τα αποθηκευει στην καρτα μνημης απευθειας?
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως βρισκω το μενου πολυ δυσχρηστο για SEνακια αν και καταφερα να το συνηθισω σε 3 μερες...θελω ομως να γυρισω σε SE μου φαινεται....Ευτυχως δε ξανακολλησε αρα δεν εχει τελικα σοβαρο θεμα με κολληματα. gus στις ρυθμισεις καμερας ψαξε εχει ρυθμιση...
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις τα αρχεια ηχου που σου στελνουν μεσω μπλοθτουθ που πανε στο κινητο? επισης πως γινεται να το ρυθμισω να τα αποθηκευει στην καρτα μνημης απευθειας?

 

Το Z10 είναι ένα τηλέφωνο με λειτουργικό Symbian. Σε αυτά τα τηλέφωνα, τα αρχεία που σου στέλνουν με bluetooth, έρχονται σαν εισερχόμενα μηνύματα και μετά εσύ τα αποθηκεύεις όπου θέλεις και αφού τα αποθηκεύσεις στο φάκελο της επιλογής σου, αν θέλεις σβήνεις το εισερχόμενο μήνημα.

 

 

Εγω παντως βρισκω το μενου πολυ δυσχρηστο για SEνακια αν και καταφερα να το συνηθισω σε 3 μερες...

 

Το menu δεν είναι καθόλου δύσχρηστο δεδομένου ότι έχεις στα χέρια σου ένα τηλέφωνο με λειτουργικό Symbian και περιβάλλον UIQ. Τώρα αν το συγκρίνεις με το menu SE K750, K800 ή παρόμοιου, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

μη συνεχίσουμε το BnS θέμα...

 

edit: ευχαριστώ που με ακούσατε...τροποποιήθηκαν και τα παραπάνω ποστ και όλα καλά..thanks..:)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν απενεργοποιείται το αυτόματο κλείδωμα πλήκτρων; Είναι πολύ ενοχλητικό όταν δεν το χρειάζεσαι.. :rolleyes:

 

 

Υ.Γ.: Εγκατέστησα έναν DivXPlayer και έχει απίστευτη ποιότητα αναπαραγωγής! Παίζει κανονικές DivX ταινίες! :D

Link to comment
Share on other sites

Πες μου που τον βρηκες!

Το αυτοματο κλειδωμα οταν κλεινει το καπακι ισως να απενεργοποιειται αν το κανεις μη ενεργο?Γενικα εχει πολλα ενοχλητικα το κινητο.

1.Πραγματικα εντυπωση μου κανει η ελλειψη ραδιοφωνου πρωτον και 2ον wifi.

2.Οι αναπαντητες κλησεις η τα αδιαβαστα μυνηματα δε φαινονται πουθενα οταν εχει σβησει η οθονη (δεν αφηνει αναμμενο καποιο συμβολο δηλαδη).

3.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΤΗ SMS! (παλι καλα εχει κλησεων)

4.Το ξυπνητηρι δεν μπαινει σε αναμονη αν ειναι σβηστη η συσκευη.

5.το iTAP δε με βολευει καθολου,τις μισες λεξεις δε τις βρισκει,κανω 10 ωρες να γραψω μυνημα.

Με παιρνουν τηλεφωνο και μου εμφανιζει την καταχωρηση της SIM (κουτσουρεμενη δηλαδη) ενω υπαρχει και στη μνημη της συσκευης.

6.Μερικες Java εφαρμογες που δουλεουν στο SE Κ750 σ αυτο δε δουλευουν

7.Η ενταση του ηχειου και στην ανοικτη ακροαση ειναι μετρια (σε θορυβωδες περιβαλλον δεν ακους τιποτα)

Αν μου ρθουν κι αλλα θα γραψω

Εχει μια λειτουργια ιντερνετ μεσω bluetooth αλλα δε καταφερα να το κανω να δουλεψει.Συνδεεται με το pc αλλα δεν ανοιγουν οι σελιδες.Οποιος γνωριζει σχετικα ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου που τον βρηκες!

 

Στο http://www.mmus.us

 

Υ.Γ.: Έχεις pm... :ninja:

 

 

Το αυτοματο κλειδωμα οταν κλεινει το καπακι ισως να απενεργοποιειται αν το κανεις μη ενεργο?

 

Και πως γίνεται μη ενεργό;

 

 

Γενικα εχει πολλα ενοχλητικα το κινητο.

 

Δε γνωρίζω αν στο παρελθόν είχες συμβιώσει ποτέ με Symbian τηλέφωνο αλλά τα περισσότερα από αυτά που σου φαίνονται ενοχλητικά, ονομάζονται στάδιο μετάβασης για έναν έμπειρο χρήστο Symbian. Κι εμένα με ενόχλησαν 2-3 πράγματα τις πρώτες μέρες αλλά τώρα έχω αρχίσει να θυμάμαι τις παλιές μου δόξες με τα Symbian της Nokia!

 

 

1.Πραγματικα εντυπωση μου κανει η ελλειψη ραδιοφωνου πρωτον και 2ον wifi.

2.Οι αναπαντητες κλησεις η τα αδιαβαστα μυνηματα δε φαινονται πουθενα οταν εχει σβησει η οθονη (δεν αφηνει αναμμενο καποιο συμβολο δηλαδη).

3.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΤΗ SMS! (παλι καλα εχει κλησεων)

4.Το ξυπνητηρι δεν μπαινει σε αναμονη αν ειναι σβηστη η συσκευη.

5.το iTAP δε με βολευει καθολου,τις μισες λεξεις δε τις βρισκει,κανω 10 ωρες να γραψω μυνημα.

Με παιρνουν τηλεφωνο και μου εμφανιζει την καταχωρηση της SIM (κουτσουρεμενη δηλαδη) ενω υπαρχει και στη μνημη της συσκευης.

6.Μερικες Java εφαρμογες που δουλεουν στο SE Κ750 σ αυτο δε δουλευουν

7.Η ενταση του ηχειου και στην ανοικτη ακροαση ειναι μετρια (σε θορυβωδες περιβαλλον δεν ακους τιποτα)

Αν μου ρθουν κι αλλα θα γραψω

Εχει μια λειτουργια ιντερνετ μεσω bluetooth αλλα δε καταφερα να το κανω να δουλεψει.Συνδεεται με το pc αλλα δεν ανοιγουν οι σελιδες.Οποιος γνωριζει σχετικα ας βοηθησει.

 

1. Η έλλειψη ραδιοφώνου κι εμένα με "χάλασε" λίγο. Το WiFi ακόμα θεωρείται (και είναι) χαρακτηριστικό ακριβών κινητών οπότε λογικό είναι να απουσιάζει. Σε 2-3 χρόνια (ίσως και λίγο περισσότερο) θα γίνει όπως είναι σήμερα το bluetooth.

 

2. Αυτό δεν το έχω παρατηρήσει.

 

3. Το έχεις ψάξει αρκετά; Αν ισχύει, είναι κάτι που ψιλοπαλεύεται. Εσείς που έχετε προγράμματα μηνυμάτων (ποτέ μου δεν είχα κάτι τέτοιο), μπορείτε να κρατάτε όλα τα εξερχόμενα στο φάκελο και να τα σβήνετε όταν ανανεώνεται η συνδρομή (μια φορά το μήνα δηλαδή)! Είναι μια καλή πατέντα για να ξέρεις πόσα έχεις στείλει αν απουσιάζει ο sms counter.

 

4. Ποιός κλείνει πλέον το κινητό του το βράδυ; Εμένα δε με χαλάει αυτό, με χαλάει που το αθόρυβο προφίλ ΔΕΝ είναι προσαρμόσιμο (δε σε αφήνει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του) γιατί το χρησιμοποιώ το βράδυ που κοιμάμαι (έχω όλες τις εντάσεις mute-αρισμένες εκτός από αυτή της αφύπνισης)..

 

5. Δεν το έχεις μάθει γι' αυτό! Με το iTap γράφω SMS σε 4-5 δευτερόλεπτα! Όσο για αυτό με τις επαφές, δεν το έχω προσέξει γιατί δεν έχω επαφές στην sim αλλά ρίξε μια ματιά στο [μενού --> επαφές --> επιλογές --> Προβ. Κατηγορίας], έχει κάποιες επιλογές που νομίζω ότι θα διορθώσουν το πρόβλημά σου.

 

6. Συνήθως οι εφαρμογές Java, τρέχουν σε όλα τα κινητά τηλέφωνα αλλά αυτό δεν το εγγυάται κανείς. Φρόντισε οι εφαρμογές και τα παιχνίδια που κατεβάζεις να είναι συμβατά με τηλέφωνα UIQ 3.x.

 

7. Δεν το έχω τσεκάρει ακόμα.

 

 

Τα περισσότερα από τα προβλήματα που αναφέρεις πάντως, λύνονται μέσω του modding αλλά αυτό είναι μια μικρή Οδύσσεια. Μη με ρωτάτε γιατί δεν έχω ιδέα, κι εγώ τώρα προσπαθώ να ξεκινήσω. Μπορείτε να βρείτε αρκετά ξένα forums που ασχολούνται αποκλειστικά με το modding κινητών της Αμερικάνικης εταιρίας. Ένα από αυτά το αναφέρω στην αρχή αυτού του post και τυγχάνει να έχει και moderator έναν συμφορουμίτη μας! :D

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται μη ενεργό;

1. Η έλλειψη ραδιοφώνου κι εμένα με "χάλασε" λίγο. Το WiFi ακόμα θεωρείται (και είναι) χαρακτηριστικό ακριβών κινητών οπότε λογικό είναι να απουσιάζει. Σε 2-3 χρόνια (ίσως και λίγο περισσότερο) θα γίνει όπως είναι σήμερα το bluetooth.

 

2. Αυτό δεν το έχω παρατηρήσει.

 

3. Το έχεις ψάξει αρκετά; Αν ισχύει, είναι κάτι που ψιλοπαλεύεται. Εσείς που έχετε προγράμματα μηνυμάτων (ποτέ μου δεν είχα κάτι τέτοιο), μπορείτε να κρατάτε όλα τα εξερχόμενα στο φάκελο και να τα σβήνετε όταν ανανεώνεται η συνδρομή (μια φορά το μήνα δηλαδή)! Είναι μια καλή πατέντα για να ξέρεις πόσα έχεις στείλει αν απουσιάζει ο sms counter.

 

4. Ποιός κλείνει πλέον το κινητό του το βράδυ; Εμένα δε με χαλάει αυτό, με χαλάει που το αθόρυβο προφίλ ΔΕΝ είναι προσαρμόσιμο (δε σε αφήνει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του) γιατί το χρησιμοποιώ το βράδυ που κοιμάμαι (έχω όλες τις εντάσεις mute-αρισμένες εκτός από αυτή της αφύπνισης)..

 

5. Δεν το έχεις μάθει γι' αυτό! Με το iTap γράφω SMS σε 4-5 δευτερόλεπτα! Όσο για αυτό με τις επαφές, δεν το έχω προσέξει γιατί δεν έχω επαφές στην sim αλλά ρίξε μια ματιά στο [μενού --> επαφές --> επιλογές --> Προβ. Κατηγορίας], έχει κάποιες επιλογές που νομίζω ότι θα διορθώσουν το πρόβλημά σου.

 

6. Συνήθως οι εφαρμογές Java, τρέχουν σε όλα τα κινητά τηλέφωνα αλλά αυτό δεν το εγγυάται κανείς. Φρόντισε οι εφαρμογές και τα παιχνίδια που κατεβάζεις να είναι συμβατά με τηλέφωνα UIQ 3.x.

 

7. Δεν το έχω τσεκάρει ακόμα.

 

 

Τα περισσότερα από τα προβλήματα που αναφέρεις πάντως, λύνονται μέσω του modding αλλά αυτό είναι μια μικρή Οδύσσεια. Μη με ρωτάτε γιατί δεν έχω ιδέα, κι εγώ τώρα προσπαθώ να ξεκινήσω. Μπορείτε να βρείτε αρκετά ξένα forums που ασχολούνται αποκλειστικά με το modding κινητών της Αμερικάνικης εταιρίας. Ένα από αυτά το αναφέρω στην αρχή αυτού του post και τυγχάνει να έχει και moderator έναν συμφορουμίτη μας! :D

 

1.Εμενα πολυ απλα με ξενερωσε,δε με χαλασε λιγο.Θα ταξιδεψω την Παρασκευη με μεσο μαζικης μεταφορας για 5 ωρες και θα παρω το Κ750 για να ακουω ραδιοφωνο.

 

2.κανε μια αναπαντητη στο τηλεφωνο και περιμενε να σβησει η οθονη.Δεν αφηνει καμμια ενδειξη,πρεπει καθε λιγο κ λιγακι να πατας το πρασινο κουμπι για να δεις αν δε πηρε καποιος (οταν εισαι πχ σε μια καφετερια κι εχει μουσικη)

 

3.Δεν ειναι καθολου χρησιμο οταν εχεις πακετο SMS 120 στο προγραμμα σου να κρατας 120 απεσταλμενα και να τα μετρας ενα ενα για να δεις ποσα σου μενουν.

 

4.το κλεινω οταν θελω να εξοικονομησω μπαταρια και να γλυτωσω αχρηστη ακτινοβολια

 

5.εμαθα σε ποιο νουμερο ειναι το καθε γραμμα αλλαμερικες φορες δεν ανταποκρινεται σε απλες λεξεις.+οτι τα δυσχρηστα κουμπια κανουν την κατασταση δυσκολοτερη

 

6.δεκτο

 

7.Αν ειχες κινητο με δυνατο ηχειο θα το καταλαβενες απ την 1η συνομιλια

 

Δεν εχω τρελα με το Symbian τη δουλεια μου θελω να κανω και να ειναι εξυπνο το κινητο,να συμβαδιζει με τις τρεχουσες εξελιξεις.

 

Ειναι δυνατον σε καθε οθονη τα μισα πληκτρα να ειναι αχρηστα? (να μην αντιστοιχουν σε καποια λειτουργεια δηλαδη)

Ειναι δυνατον να μην εχει φωνητικς κλησεις! (Το Τ68ι ειχε απ το 2001!)

Ειναι δυνατον να κανεις ζουμ σε μια φωτογραφια (μετα απο 10 πατηματα πληκτρων) ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙς ΠΑΝΩ/ΚΑΤΩ/ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΞΙΑ?Εντελως αχρηστο!

Τελος η χρηση φλας καθιστα τα χρωματα της φωτογραφιας τραγικα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το pm το πήρες ή όχι; Δε διάβασα καμία αναφορά γι' αυτό στο post σου.

 

1.Εμενα πολυ απλα με ξενερωσε,δε με χαλασε λιγο.Θα ταξιδεψω την Παρασκευη με μεσο μαζικης μεταφορας για 5 ωρες και θα παρω το Κ750 για να ακουω ραδιοφωνο.

 

Με το pm που σου έστειλα, αντί για το ραδιόφωνο που θα απολαμβάνεις στο K750 σου, με το Z10 μπορείς να απολαύσεις 3 ταινίες!

 

2.κανε μια αναπαντητη στο τηλεφωνο και περιμενε να σβησει η οθονη.Δεν αφηνει καμμια ενδειξη,πρεπει καθε λιγο κ λιγακι να πατας το πρασινο κουμπι για να δεις αν δε πηρε καποιος (οταν εισαι πχ σε μια καφετερια κι εχει μουσικη)

 

Τι ένδειξη δηλαδή θέλεις να αφήνει; Μόλις πατήσεις οποιοδήποτε πλήκτρο και ανάψει το φωτάκι, σε ενημερώνει ότι έχεις αναπάντητη κλήση.

 

 

3.Δεν ειναι καθολου χρησιμο οταν εχεις πακετο SMS 120 στο προγραμμα σου να κρατας 120 απεσταλμενα και να τα μετρας ενα ενα για να δεις ποσα σου μενουν.

 

Ναι δεν είναι καθόλου χρήσιμο αλλά προσωπικά δε με αφορά γιατί στέλνω ελάχιστα SMS.

 

 

4.το κλεινω οταν θελω να εξοικονομησω μπαταρια και να γλυτωσω αχρηστη ακτινοβολια

 

Με το άνοιξε-κλείσε καταναλώνει περισσότερη μπαταρία από ότι όταν είναι idle λίγες ώρες (νόμος της αδράνειας). Όταν είναι idle, δεν εκπέμπει καθόλου ακτινοβολία.

 

5.εμαθα σε ποιο νουμερο ειναι το καθε γραμμα αλλαμερικες φορες δεν ανταποκρινεται σε απλες λεξεις.+οτι τα δυσχρηστα κουμπια κανουν την κατασταση δυσκολοτερη

 

Τα κουμπιά είναι όντως δύσχρηστα. Το iTap "σε μαθαίνει" με τον καιρό αν το χρησιμοποιείς αρκετά.

 

 

7.Αν ειχες κινητο με δυνατο ηχειο θα το καταλαβενες απ την 1η συνομιλια

 

Έχω το 6233 της Nokia που έχει από τα δυνατότερα (στερεοφωνικά) ηχεία που ενσωματώθηκαν ποτέ σε κινητό τηλέφωνο. Τώρα που έκανα μια δοκιμή με το Z10, δεν είναι και από τα δυνατότερα που έχω ακούσει αλλά είναι αρκετά ικανοποιητικό (εκτός αν δουλεύεις σε κέντρο διασκέδασης με μέσο όρο 100+ db περιβάλλοντα ήχο).

 

 

Δεν εχω τρελα με το Symbian τη δουλεια μου θελω να κανω και να ειναι εξυπνο το κινητο,να συμβαδιζει με τις τρεχουσες εξελιξεις.

 

Αν γνωρίζεις τις δυνατότητες ενός κινητού τηλεφώνου με λειτουργικό Symbian και παρ' όλα αυτά σε αφήνουν αδιάφορο, τότε κακώς το αγόρασες. Αυτά τα τηλέφωνα απευθύνονται σε περιορισμένο κοινό.

 

 

Ειναι δυνατον σε καθε οθονη τα μισα πληκτρα να ειναι αχρηστα? (να μην αντιστοιχουν σε καποια λειτουργεια δηλαδη)

 

Θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

 

 

Ειναι δυνατον να μην εχει φωνητικς κλησεις!

 

Αυτό το ήξερες πριν το αγοράσεις.

 

 

(Το Τ68ι ειχε απ το 2001!)

 

Και το 6210 της Nokia είχε φωνητικές κλήσεις από το 2000. Τι μ' αυτό; Το T68i δεν είχε οθόνη 16 εκ. χρωμάτων 320x240, ούτε έπαιζε ταινίες DivX. Και για να βγάλει φωτογραφίες ποταπής ανάλυσης και ποιότητας, έπρεπε να "σκάσεις" 15.000-20.000 δραχμές για να αγοράσεις εξωτερική κάμερα. Είναι άτοπες αυτές οι συγκρίσεις.

 

 

Ειναι δυνατον να κανεις ζουμ σε μια φωτογραφια (μετα απο 10 πατηματα πληκτρων) ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΘΕΙς ΠΑΝΩ/ΚΑΤΩ/ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕΞΙΑ?Εντελως αχρηστο!

Τελος η χρηση φλας καθιστα τα χρωματα της φωτογραφιας τραγικα...

 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με επεξεργασία εικόνας σε κινητό τηλέφωνο. Όταν τραβάω φωτογραφία τη στέλνω απευθείας στο pc. Όσο για τις νυχτερινές λήψεις με φλας, αν παίξεις λίγο με τις ρυθμίσεις του, θα έχεις αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια απο windows mobile πηγα σε UIQ και με εχουν πιασει τα νευρα! Μα ειναι δυνατον για να κανεις Install μια εφαρμογη να πρεπει να ειναι signed?Και που να βρεις τετοιες εφαρμογες? Ψαχνω καμια 10ρια ωρες και βρηκα μονο 2 που γινεται εγκατασταση στο κινιτο. Ολες οι αλλες Καπουτ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια απο windows mobile πηγα σε UIQ και με εχουν πιασει τα νευρα! Μα ειναι δυνατον για να κανεις Install μια εφαρμογη να πρεπει να ειναι signed?Και που να βρεις τετοιες εφαρμογες? Ψαχνω καμια 10ρια ωρες και βρηκα μονο 2 που γινεται εγκατασταση στο κινιτο. Ολες οι αλλες Καπουτ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

 

Ηρέμησε φίλε μου. Η ιστορία με τις unsigned εφαρμογές είναι παλιά και ξεκίνησε από την έκδοση Symbian 9.x. Υπάρχει τρόπος (αρκετά πολύπλοκος βέβαια) να τις κάνεις sign και μάλιστα υπάρχει και πλήρες tutorial μέσα στο forum πολύ καλά γραμμένο και κατανοητό από συμφορουμίτη μας:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1816364#post1816364

 

Επίσης ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=208801&highlight=unsigned

 

Κι εδώ:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1816348#post1816348

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αλλα πολυ μπερδεμα ρε παιδια με το UIQ. Nα ειχε και καμια της προκοπης εφαρμογη να ελεγα...

 

Το UIQ δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένα περιβάλλον εργασίας. Ότι είναι το S60 στα Nokia. Το λειτουργικό σύστημα είναι το Symbian και στις δυο περιπτώσεις. Αφού υπάρχουν και κοινές εφαρμογές. Αν λέω κοτσάνα, ας με διορθώσει κάποιος αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν κοινές εφαρμογές, αυτό είναι το λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Κοινές εφαρμογές δεν υπάρχουν. Όμως υπάρχουν developers που βγάζουν έκδοση της εφαρμογής τους και για UIQ.

Το UIQ είναι όντως ένα τροποποιημένο S60, που όμως δεν έχει πολύ χρόνο ζωής ακόμα.Κι αυτό λόγω της βλακώδους μη σωστής υποστήριξης από τη SE (που βασικά το προωθούσε), την διάθεση ανέτοιμων fully-buged συσκευών στην αγορά και την έλλειψη σοβαρών εφαρμογών.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις του έβαλα την παρακάτω καρτούλα 8GB και πετάει! :D

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569135

 

Ανυπομονώ να βγούν οι 16-άρες και οι 32-άρες! :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,αγορασα και εγω το z10,και εχω και εγω διαφορες αποριες,εγκατεστησα και εγω το divx mobile player αλλα δεν βγαζει ηχο οταν παιζει το avi αρχειο,δοκιμασα και με αρχειο avi χωρις να κανω καποια μετατροπη,αλλα και με μετατροπη σε λιγοτερα mb και αλλη αναλυση 320Χ240(σε αυτη την περιπτωση παιζει καλυτερα και χωρις σπασιματα),ηχο δεν εβγαλε....

 

υ.γ.δεν βρηκα καποια ενοτητα για νεα μελη,αν υπαρχει ας μου στειλει καποιος το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,αγορασα και εγω το z10,και εχω και εγω διαφορες αποριες,εγκατεστησα και εγω το divx mobile player αλλα δεν βγαζει ηχο οταν παιζει το avi αρχειο,δοκιμασα και με αρχειο avi χωρις να κανω καποια μετατροπη,αλλα και με μετατροπη σε λιγοτερα mb και αλλη αναλυση 320Χ240(σε αυτη την περιπτωση παιζει καλυτερα και χωρις σπασιματα),ηχο δεν εβγαλε....

 

υ.γ.δεν βρηκα καποια ενοτητα για νεα μελη,αν υπαρχει ας μου στειλει καποιος το λινκ.

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχεις πρόβλημα φίλε μου. Εμένα μου τα παίζει κανονικά χωρίς καμία επεξεργασία! Κατεβάζω DivX/XviD από οπουδήποτε και τα παίζει κανονικότατα! Από που το κατέβασες το DivX Player; Τι έκδοση είναι; Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω το δικό μου.

 

Όταν λες ενότητα για νέα μέλη τι ακριβώς εννοείς; Αν θέλεις να post-άρεις κάτι του τύπου "καλώς σας βρήκα" κ.λπ. νομίζω πως μπορείς να το κάνεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχεις πρόβλημα φίλε μου. Εμένα μου τα παίζει κανονικά χωρίς καμία επεξεργασία! Κατεβάζω DivX/XviD από οπουδήποτε και τα παίζει κανονικότατα! Από που το κατέβασες το DivX Player; Τι έκδοση είναι; Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω το δικό μου.

 

Όταν λες ενότητα για νέα μέλη τι ακριβώς εννοείς; Αν θέλεις να post-άρεις κάτι του τύπου "καλώς σας βρήκα" κ.λπ. νομίζω πως μπορείς να το κάνεις εδώ.

 

Κατεβασα το Divxplayer uiq 3rd osis,εστειλα ενα επεισοδιο Lost που ειχα ευκαιρο (περιπου 350 mb),τοπαιζε με δυσκολια θαλεγα,μετα εκανα convert ενα αλλο αρχειο avi και του αλλαξα και αναλυση επαιζε μια χαρα αλλα δεν ειχε ηχο.Αν μπορεις να μου στειλεις το λινκ απ'οπου κατεβασες το divxplayer:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα την εξης λυση:

με το smartmovie converter κανω convert το avi σε avi 320X240(οποτε ενα 40λεπτο αρχειο πεφτει στα 180mb περιπου),και τελικα παιζει σωστα την ταινια και με ελληνικους υποτιτλους:D.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ειχα ενθουσιαστει με το κινητο ειδικα σαν τιμη που το πετυχα και πιστεψτε με αν ημουν κολλημενος με μια μαρκα δε θα εμπαινα στον κοπο να γραφω τοσες γραμμες και να αναλωνομαι μαζι του.Δε χρειαζομουν κινητο στην παρουσα φαση και το πηρα καθαρα σαν ευκαιρια και για να γνωρισω μια νεα μαρκα.Ετσι αν και μου εκανε θετικη εντυπωση απο αποψη εμφανισης και στυλ (ειναι πολυ ωραια η αισθηση οπως σε αγκαλιαζει οταν το εχεις ανοικτο) καθως και η μπαταρια του δειχνει να εχει ικανοποιητικη αντοχη,με ενοχλησαν πραγματα που δεν εχουν να κανουν με γουστα αλλα ειναι αντικειμενικα ενοχλητικα.

 

1ον οτι σε 5 μερες που το χρησιμοποιησα (δε το πειραζα κι ολη μερα,2 ωρες χρηση μεσο ωρο τη μερα) κολλησε 3-4 φορες.Δε με ενδιαφερει σε τι οφειλεται,παντως κολλησε,και δεν ειναι και το ταχυτερο πραγμα να ανοιγοκλεινεις το συγκεκριμενο κινητο.Αναιτιο χασιμο χρονου και νευρα

2ον η καμερα του βγαζει φωτογραφιες επιπεδου 2Mpx και σε εσωτερικους χωρους χειροτερα

3ον η ενταση της ανοικτης ακροασης ειναι πολυ χαμηλη με αποτελεσμα να μπορεις να κανεις βιντεοκληση μονο σε κλειστους και ησυχους χωρους χωρις handsfree

4ον δε βρισκω λογο να πρεπει να παταω 10 φορες το κατω βελακι για να φτασω στην επιλογη μαρκαρισμα η διαγραφη ενω παραλληλα τα μισα κουμπια της προσοψης να μην αντιστοιχουν σε καμμια λειτουργια.Χασιμο χρονου και σπασιμο νευρων επισης

5ον οποιος εχει συνηθισει σε ακριβεια επιπεδου φορτισης 1% δε του φτανουν οι 3 μπαρες της μπαταριας

6ον η ελλειψη ραδιοφωνου,φωνητικων κλησεων,χρονομετρου η αντιστροφης μετρησης,χρησης του φλας ως φακου κλπ με κανουν να νιωθω οτι δεν ασχοληθηκαν καθολου με μενου και βασικες εφαρμογες...

7ον θα μπορουσες να ζουμαρεις και να κινεισαι σε διαφορες κατευθυνσεις μιας φωτογραφιας πολυ πιο ευκολα αντι να πρεπει να πατησεις 80 πληκτρα για να εστιασεις σε ενα προσωπο μιας φωτογραφιας...

 

Τωρα αν μερικοι βολευονται με αυτα τα κουσουρια ενταξει εγω ειμαι κολλημενος με SE...

Link to comment
Share on other sites

@Don_VitoCorleone (δεν κάνω quote γιατί θα μεγαλώσει πολύ το post):

 

Δε μπορώ να καταλάβω 1ον γιατί τα μισά από αυτά που λες τα κάνει μόνο σε σένα (μου κόλλησε μόνο μια φορά την πρώτη μέρα και αυτό από δική μου βλακεία που την έχω εξηγήσει παραπάνω) και 2ον γιατί τα άλλα μισά τα θεωρείς κουσούρια. Όσον αφορά το 2ον εξηγώ:

 

-Το ότι λείπουν οι φωνητικές κλήσεις όπως σου ξαναέγραψα, πρώτον το ήξερες από την αρχή και δεύτερον ΔΕΝ είναι κουσούρι. Ένα αμάξι που δεν έχει εργοστασιακά θήκη για ποτήρι φραπέ λες ότι έχει κουσούρι; :wacko:

 

-Και βέβαια υπάρχει λειτουργία φακού. Στη λειτουργία βιντεοκάμερας, αν ανοίξεις το φλας έχεις έναν ωραιότατο φακό. Για να γίνουν όλα αυτά χρειάζονται μόλις 2 κλικ. Άσε που μπορεί να υπάρχει (δεν το έχω ψάξει ακόμα) και εφαρμογή Symbian γι' αυτή τη δουλειά (στα S60 υπάρχει).

 

-Η κάμερά του βγάζει ωραιότατες φωτό για κινητό 3.2MP, εκτός αν το συγκρίνεις με ψηφιακές φωτογραφικές 3.2MP. Αν εσύ τραβούσες φωτογραφίες με τα πάντα σεταρισμένα στο auto, δε φταίει το τηλέφωνο. Προσεχώς θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από διαφορετικές συνθήκες φωτισμού για του λόγου το αληθές.

 

-Το ηχειάκι έχει όντως χαμηλή ένταση όχι μόνο στη βιντεοκλήση αλλά και στην αναπαραγωγή mp3, υπάρχει όμως προφανής λόγος (σήμερα έκανα την 3η φόρτιση και η 2η ήταν πριν από 5 ολόκληρες μέρες και με αρκετή χρήση αφού είναι καινούριο και ακόμα το ψάχνω - επίσης το βράδυ δεν το κλείνω!!!). Προσωπικά ούτε αυτό το λέω κουσούρι. Το λέω όμως θυσία για περισσότερη διάρκεια μπαταρίας.

 

-Τέλος αυτό με τις 3 γραμμές της μπαταρίας δε θα το σχολιάσω... Αν θέλει κάποιος να βρει, βρίσκει. :rolleyes:

 

 

Offtopic: Όσο για το ότι είσαι "κολλημένος" με τα SE, δεν ήταν κατηγορία! Γούστο σου και καπέλο σου να είσαι κολλημένος με όποια εταιρία θέλεις! Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει όλοι να συμφωνήσουν μαζί σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα χαρακτηριστικά του κινητού είναι όπως πολύ σωστά τα λέει ο φίλος stefidis. Κουσούρι είναι κατι που το κινητό κάνει είτε με λάθος τρόπο είτε προβληματικά και σε αυτό το τελευταίο θα συμπεριλαβω μόνο το θέμα με τα κολλήματα για το οποίο κρατώ μια επιφύλαξη καθότι συνέβαινε έντονα στο Ζ8 αν και κάποιος χρήστης του Ζ8 όπως και ο φίλος stefidis με το Ζ10 λένε οτι αυτοί δεν είχαν προβλήματα τέτοια. ίσως έχει να κάνει με συγκεκριμένες παρτίδες.:confused:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...