Jump to content

[Επίσημο] Nokia N81


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

διλημμα...βοηθεια :p

αυτο http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000351

ή αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978004&product=1026941 ;;

 

καταρχην microsdhc παιρνει, ετσι; ωραια, το θεμα ειναι οτι οι 8αρες ειναι ακομα ακριβες ακομα και σε ebay απ'οτι ειδα στα γρηγορα. επισης πανω απο 8αρα δυσκολα θα παρω. δεν ξερω τι να κανω, σκεφτομαι και σημερα να παω να το παρω, απο βδομαδα θα λειπω, δε μπορω να περιμενω 2 βδομαδες :p

 

 

http://sizeasy.com/page/size_comparison/1758-Nokia-N91-vs-Nokia-N81-vs-Pack-Of-Playing-Cards :p

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ώρες θα το έχω και εγώ και θα πω τις εντυπώσεις μου. :)
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτή την ερώτηση θα μπορούσε να σου την απαντήσει ο φίλος ταξιδιώτης22 που αν δεν κάνω λάθος έχει στη διάθεσή του τη συσκευή.

 

Δεν ήταν ερώτηση, είδα το κινητό και ήταν πράγματι πολύ σκληρό το πληκτρολόγιο του...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν ερώτηση, είδα το κινητό και ήταν πράγματι πολύ σκληρό το πληκτρολόγιο του...

Α, ΟΚ, από ό,τι φαίνεται εγώ δεν κατάλαβα καλά.

Πάντως για το πληκτρολόγιο του Ν81 ξέραμε τι περίπου να περιμένουμε πριν έρθει, από τα reviews που είχαν κυκλοφορήσει και ανέφεραν την περίεργη υλοποίησή του.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το συγκριτικο αναμεσα σε Ν91 και Ν81 εγινε. ιδιο τραγουδι (eric prydz - proper education) και ιδια ακουστικα (sennheiser cx300). δυστυχως ή ευτυχως το Ν91 ηταν αρκετα καλυτερο, τοσο ωστε να μην το παρεις αν το θεωρεις αντικαταστατη. πιο δυνατο, πιο ποιοτικο, πιο καθαρο ηχο. ισως το Ν81 εχει πιο πολυ μπασσο, αλλα δεν το λεω σιγουρα γιατι μπορει να φανηκε ετσι επειδη ηταν πιο θορυβωδης ο ηχος του, δεν ξερω.

οταν ακουσα στην αρχη το Ν81 σκεφτηκα οκ, καλα παιζει, μια χαρα, για να δω και το Ν91...ε, με το που το βαζω ξανα το ιδιο συναισθημα, ανατριχιλα.

 

οποτε οποιος θελει να αντικαταστησει το Ν91 ας το ακουσει πρωτα τουλαχιστον. να μην πω οτι το Ν95 παιζει και καλυτερα.

 

φυσικα σε ολα τα αλλα ειναι μπροστα το Ν81, φανηκε ταχυτατο, αρκετα ποιοτικο, οχι οσο το Ν91 αλλα πολυ καλα δεμενο, δεν ετριζε, δεν ειχε κενα, τα ηχεια βεβαια πολυ δυνατα. το αλφαρηθμιτικο πληκτρολογιο μου φανηκε οκ, 1 ημερας συνηθειο, ειμαι σιγουρος. τα πληκτρα κατω απο την οθονη ειναι λιγο περιεργα οπως ειναι διαμορφωμενα αλλα δεν εκανα πολλα λαθη στην πληκτρολογηση, οποτε οκ. πολυ γυαλιστερη οθονη, αν επεφτε πολυ φως μπορει να μην την εβλεπες κιολας.

 

αυτα τα ολιγα, αν εβρισκα το 8αρι θα το επαιρνα αλλα με φρεναρισε λιγο ο ηχος. :O

και δεν υπαρχει και αλλη συσκευη που να μου αρεσει πολυ, ηθελα να παρω κατι :p

 

edit: ξεχασα, εγκατεστησα και 2 θεματα μεγεθους 1,5mb το καθενα και η εγκατασταση εγινε πολυ γρηγορα, γεμισε η μπαρα αμεσως και ηταν οκ. οπως και η αλλαγη των θεματων γινοταν πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

To maps pws leitourgei? katebasa ton xarth thw Elladas, alla den ton emfanizei... prepei na mpw internet gia na katebasei info? Yparxei periptosh na dior8w8ei h camera me anaba8misei?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το συγκριτικο αναμεσα σε Ν91 και Ν81 εγινε. ιδιο τραγουδι (eric prydz - proper education) και ιδια ακουστικα (sennheiser cx300). δυστυχως ή ευτυχως το Ν91 ηταν αρκετα καλυτερο, τοσο ωστε να μην το παρεις αν το θεωρεις αντικαταστατη. πιο δυνατο, πιο ποιοτικο, πιο καθαρο ηχο. ισως το Ν81 εχει πιο πολυ μπασσο, αλλα δεν το λεω σιγουρα γιατι μπορει να φανηκε ετσι επειδη ηταν πιο θορυβωδης ο ηχος του, δεν ξερω.

οταν ακουσα στην αρχη το Ν81 σκεφτηκα οκ, καλα παιζει, μια χαρα, για να δω και το Ν91...ε, με το που το βαζω ξανα το ιδιο συναισθημα, ανατριχιλα.

οποτε οποιος θελει να αντικαταστησει το Ν91 ας το ακουσει πρωτα τουλαχιστον...

 

 

Λοιπόν δεν έχω ξαναδιαβάσει καλύτερη περιγραφή για το Ν91 όπως αυτή που έκανες τώρα αγαπητέ φίλε nikoskat. Είχα κατέβει Αθήνα, χαζολογούσα στη Στουρνάρη κρατούσα στα χέρια μου το αποτυχημένο W950i προσπαθώντας να πείσω τον εαυτό μου να το συμπαθήσει (όπως και την έντασή του) και ξαφνικά περνώντας έξω από to oteshop βλέπω ένα music-booth της Nokia έχοντας και το N91 εκεί. Μπήκα μέσα, ξεκούμπωσα τα shure από το Sony (από τον αντάπτορα δηλαδή, πού 3.5 το ανάπηρο) τα κούμπωσα στο Ν91 και... ανατριχίλα.

 

Πραγματικά απογοητεύτηκα από το review σου φίλε nikoskat, μόλις 1 ώρα πριν με πήρανε τηλ. από το Labrakisshop στο Βόλο για το Ν81 8gb που μόλις είχε έρθει, είχα τα χρήματα στη τσέπη και έφευγα για το μαγαζί στην ουσία θέλοντας να ξανανοιώσω το ίδιο συναίσθημα, την ίδια ανατριχίλα του Ν91. Έκανα ένα refresh στο thread που είναι πάντα ανοικτό σε κάποιο tab του browser και... σιγή... πικρία... απογοήτευση.

Γιατί, γιατί Nokia μας χάλασες έτσι.. Πολλές φορές είχα σκεφτεί πως το Ν91 μου θύμιζε εργοστασιακό προιόν με απίστευτη μουσική ποιότητα απέναντι στον ανταγωνισμό, μακράν καλύτερο του αμέσως επόμενου, του όχι τυχαίου Ιpod. Μου φαινόταν όνειρο το πως συναίβει θα ήταν όνειρο να ξανασυμβεί και μάλλον επαληθεύτηκα. Παιδιά τους ξέφυγε, στο Ν91 τους ξέφυγε.. Στο Ν81 φαίνεται πως τα συμάζεψαν τα πράγματα.

 

Μόλις άνοιξα τον υπολογιστή. 2 μέρες μετά. Δεν ήθελα να τον ανοίξω. Δεν ήθελα να σχολιάσω το review του nikoskat αμέσως. Η πληγή νωπή, ο πόνος μεγάλος. Νόμιζα πως θα διάβαζα πολλά. 2 σελίδες καινούργια posts αλλά τίποτα.. Γι αυτό και πιστεύω το review του nikoskat. Γιατί κι αυτός ένοιωσε την ανατριχίλα που κάνει τη διαφορά, γιατί χρησιμοποιεί το proper education για να εξετάσει το audio, γιατί ακούει με CX300 όπως κι εγώ. Γιατί ο nikoskat είναι ένας πραγματικός fan του n91 και αν η Νokia ήθελε και του Ν81 και όχι ακόμα ένας poster σε thread ενός trendy καινούργιου κινητού...

 

Φίλε nikoskat. Κάνε ένα audio-review ακόμη με περισσότερα τραγούδια, παίξε λίγο με το eq, το loudness, το stereo widening κλπ. διαφώτισέ μας λίγο ακόμη. Μοναδικό φώς στο τούνελ είναι το γεγονός ότι το 8gb το έχουνε στους καταλόγους σαν music-edition ενώ το απλό σαν σκέτο Ν81. Τους είδα με τα μάτια μου στο labrakisshop και μου φάνηκε παράξενο ρωτώντας τότε στον πηλητή, γιατί το απλό music edition δεν είναι? Κάποιος πρέπει να κάνει κι ένα versus n81 8gb με Ν91. Έψαξα λίγο στο web δεν υπάρχει τίποτα ακόμη.. Όποιος βρει κάτι ας το postarei παρακαλώ..

 

Sorry για το long-post αλλά κάποιος έπρεπε να δώσει βαρύτητα στο σημαντικότερο feature του Ν81. Το audio. [και να καταθέσει τα εσώψυχά του, sorry το είχα ανάγκη παιδιά, η γυναίκα μου δεν με καταλαβαίνει...;)]

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

χεχε, σε καταλαβαινω απολυτα. κι εγω φοβαμαι οτι δε θα ξαναβγαλει τετοιο κινητο η νοκια. βεβαια στο mobile-review καποιοι λενε οτι σε λιγο καιρο θα παρουσιασει τον αντικαστατη του Ν91...μακαρι γιατι το πηρα αμεσως.

και δε μπορει να κανω λαθος για τη διαφορα τους, ηταν εμφανης, ειναι πολυ μπροστα ακομα το Ν91..

 

δυστυχως το Ν81 δεν το εχω, θα το ειχα αν επαιζε σαν το Ν91. σε καταστημα το δοκιμασα κι εγω αλλα το περιεργαστηκα αρκετα, θυμηθηκα τα audio-reviews του mirrorofsorrow... play-pause στα ιδια σημεια, εισαγωγη-εξαγωγη των ακουστικων κοκ... οποτε η συγκριση ηταν εγκυρη.

 

παντως, ετσι για να το διαπιστωσεις, πηγαινε να το δοκιμασεις σε καποιο καταστημα να δεις κι εσυ.

 

οσο για το Ν81 8gb ως music edition, μακαρι να ειναι ετσι αλλα δε νομιζω, μου φαινεται πολυ ασχετο. εξαλλου σε ολα ετσι κανει η νοκια, και το Ν91 8gb ως music edition το εχω δει, οπως και το Ν73 το μαυρο κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Kinoskat, νόμιζα πως το τηλ. το είχες αγοράσει και είχες όλο το χρόνο σου για να το δοκιμάσεις σωστά. Είσαι σίγουρος για τη δοκιμή μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα σένα μαγαζί? και τα τραγούδια που ήταν σωσμένα?

 

Σε παρακαλώ δώσε τα links από το mobile-review όπως και τα audio-reviews από mirrorofsorrow..

 

Ήταν το απόλυτο δεδομένο πως το Ν81 θα ήταν ο γνήσιος αντικαταστάτης του Ν91.. Μέσα σαυτή την απολυτίλα δεν μπορώ να θυμηθώ αν η ίδια η Νόκια το είχε χρίσει έτσι οι κάποιοι reviewers. Θυμάται κάποιος να μας πει ακριβώς..?

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρος, τα εβαλα τα ακουστικα αρκετες φορες. αλλα ακριβως επειδη δεν το εχω, θα ελεγα καποιος να το ακουσει πρωτα. το λεω αυτο μονο και μονο γιατι δε θελω να ειμαι απολυτος. εξαλλου σου ειπα, πηγα για να παρω κινητο και μονο αυτο με απετρεψε.

 

το τραγουδι το εστειλα στο Ν81 με bt προφανως, το ακουσα και απο την αναπαραγωγη ηχου αλλα και το αποθηκευσα και το ακουσα απο τη μουσικη του Ν81.

 

τα audio reviews του mirror ειναι δυστυχως διασκορπισμενα σε ολο το φορουμ :O

 

οπως και να εχει, αν ηταν μικρη η διαφορα οκ, ισως να μην καταλαβαινα, αλλα αντικαταστατης του Ν91 δεν ειναι δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

To N81 είναι ακόμη ένα υπερτιμημένο κινητό από τη Nokia χωρίς να σου προσφέρει τίποτα το ιδιαίτερο. Αν δεν πέσει η τιμή του κινητού, δεν το βλέπω να κάνει επιτυχία!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

[...]οπως και να εχει, αν ηταν μικρη η διαφορα οκ, ισως να μην καταλαβαινα, αλλα αντικαταστατης του Ν91 δεν ειναι δυστυχως.[...]

 

Αυτό λίγο-πολύ το ξέραμε. Άλλωστε έχει κυκλοφορήσει η φήμη ότι ο αντικαταστάτης του Ν91, δηλαδή ένα καθαρά flagship μουσικό τηλέφωνο, θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή μέσα στο 2008 και θα έχει FP2 κλπ κλπ κλπ...

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

..θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή μέσα στο 2008 και θα έχει FP2 κλπ κλπ κλπ...

 

FP2?...Δηλαδή?

"How can I know so many,

without even ever knowing anyone?.."

Link to comment
Share on other sites

FP2?...Δηλαδή?

Είναι η νέα έκδοση της Series 60 3rd Edition.

Περισσότερα δες εδώ και εδώ.

 

και εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2058371#post2058371

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λίγο-πολύ το ξέραμε. Άλλωστε έχει κυκλοφορήσει η φήμη ότι ο αντικαταστάτης του Ν91, δηλαδή ένα καθαρά flagship μουσικό τηλέφωνο, θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή μέσα στο 2008 και θα έχει FP2 κλπ κλπ κλπ...

 

Ναι, κατι τετοιο ακουγεται εντονως τωρα τελευταια ...

Και πιο παλια καποιοι "πληροφοριοδοτες" ειχαν αναφερει ξεκαθαρα :

Το N81 δεν ειναι ο διαδοχος του Ν91 !

 

Θα υπαρξει κατι μαλλον στις αρχες του επομενου χρονου

(μια εκπληξη θα ηταν ευπροσδεκτη:)) και προφανως με FP2 ...

 

We'll see ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάω στην μουσική και διαγράφω κάποια τραγούδια το όνομα του καλλιτέχνη δεν σβήνετε από την λίστα, υπάρχει τρόπος να το σβήσω?
Link to comment
Share on other sites

Είναι η νέα έκδοση της Series 60 3rd Edition.

Περισσότερα δες εδώ και εδώ.

 

και εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2058371#post2058371

Στα κινητα του ηδη εχουν Series 60 3rd Edition (οπως το Ν81), θα μπορει να γινει αναβαθμιση στο FF2?

Link to comment
Share on other sites

Στα κινητα του ηδη εχουν Series 60 3rd Edition (οπως το Ν81), θα μπορει να γινει αναβαθμιση στο FF2?

 

Οχι, δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα ...

Link to comment
Share on other sites

που δεν ειναι απαραιτητο σε μια νεανικη, multimedia συσκευη.

 

Υπαρχει μεγαλο κοινο με διαφορετικα "θελω"

οποτε δεν υπαρχει κατι που να μην ειναι απαραιτητο :) !

 

Οποιος δεν θελει s60 και του αρεσει η μουσικη υπαρχουν

και συσκευες οπως το 5610 !

 

Φιλικα,

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγουρος, τα εβαλα τα ακουστικα αρκετες φορες. αλλα ακριβως επειδη δεν το εχω, θα ελεγα καποιος να το ακουσει πρωτα. το λεω αυτο μονο και μονο γιατι δε θελω να ειμαι απολυτος. εξαλλου σου ειπα, πηγα για να παρω κινητο και μονο αυτο με απετρεψε.

 

το τραγουδι το εστειλα στο Ν81 με bt προφανως, το ακουσα και απο την αναπαραγωγη ηχου αλλα και το αποθηκευσα και το ακουσα απο τη μουσικη του Ν81.

 

τα audio reviews του mirror ειναι δυστυχως διασκορπισμενα σε ολο το φορουμ :O

 

οπως και να εχει, αν ηταν μικρη η διαφορα οκ, ισως να μην καταλαβαινα, αλλα αντικαταστατης του Ν91 δεν ειναι δυστυχως.

 

Πρέπει να έχεις δίκιο, αλλά διατηρώ μια επιφύλαξη ώς προς τις προ-ρυθμίσεις του ισοσταθμιστή στο N81.

Βλέπεις σε άλλα κινητά Nokia (6300, 6500s κλπ) ο mp3 player παίζει δυνατά ακόμα και αν δεν πειράξεις τον ισοσταθμιστή, κι αν τον πειράξεις δεν βλέπεις τόση διαφορά, ενώ σε άλλα (6233, 7390 κλπ) είναι απαραίτητο το πείραγμα του ισοσταθμιστή για να μην παίζουν σιγά, και φτάνουν σε σημείο να παίζουν ακόμα δυνατότερα από τα πρώτα κινητά που ανέφερα.

 

Όπως και να έχει το πράγμα βλέπω το κινητό στο site του Πλαίσιο και μ'αρέσει πάρα πολύ, πλην της μέτριας κάμερας, όλα τα άλλα πάνω του μ'αρέσουν πάρα πολύ, ήμουν ένα βήμα πριν το "χτυπήσω", αλλά δεν είναι σοφή επιλογή για μένα, λέω να περιμένω και το Ν82.

 

Μια ερώτηση προς τους κατόχους : video τελικά σε τι ανάλυση τραβάει, ισχύει το VGA που γράφει στο site της Νοkia;

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Για την κάμερα που χει το βίντεο του είναι τέλειο, επίσης βγάζει και καλές φωτογραφίες αλλά πρέπει να έχει καλό φωτισμό ο χώρος… στα σκωτινα μέρη ύστερη αρκετά. Τώρα η ανάλυση του βίντεο είναι 320χ240, αν δεν κάνω λάθος το VGA είναι 640χ480? Επίσης είναι λόγος αυτός να επιστρέψουμε το κινητό πίσω στην νοκια για ψευδής πληροφορίες σχετικά με τα χαρακτηριστικά του κινητού? Δεν ανέχομαι να κοροϊδευόυν για ένα κινητό που πλήρωσα 470 ευρώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...