Jump to content

Πανελλήνιες Εξετάσεις 2008


chrismd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα βρήκα τις απαντήσεις θεμάτων ΟΕΦΕ(όχι όμως και τις εκφωνήσεις), ίσως κάποιοι τις αναζητήσουν, για να μη χάνετε χρόνο ρίξτε μια ματιά. Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. ΚΕΙΜΕΝΑ: Καρυωτάκης (είχε μπει και πέρσι στις επαναληπτικές Γενικού)

2. ΛΑΤΙΝΙΚΑ: 36 + 42 (από παρατηρήσεις δεν έχω ιδέα…)

3. ΑΟΘ: Θεωρία: Οικονομικό κύκλωμα – Εισόδημα καταναλωτών (c.p) Ασκήσεις: 3ο : καμπύλη Ζήτησης ισοσκελής υπερβολή, Σ. Δαπάνη και 4ο : Μέσω διαφόρων μορφών κόστους (P=MC) προσδιορισμό εξισώσεων ζήτησης και προσφοράς. Πλεόνασμα (αγορά από καταναλωτές και κράτος)

4. ΔΙΟΙΚΗΣΗ: σελ. 133 [ενέργειες προϊσταμένου (τελευταίο κομμάτι) ] - σελ. 123: Ηγετική συμπεριφορά - σελ 58 Κίνημα ανθρωπίνων σχέσεων – σελ. 28 Η επιχείρηση ως Σύστημα και τέλος σελ. 82 Πολιτική Αμοιβών (από Δ. Ανθρ. Πόρων)

Αυτά… Σήμερα έγραψαν και αρχαία… σε 2-3 μέρες ίσως τα δώσουν…

Καλή δύναμη!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

3. ΑΟΘ: Θεωρία: Οικονομικό κύκλωμα – Εισόδημα καταναλωτών (c.p) Ασκήσεις: 3ο : καμπύλη Ζήτησης ισοσκελής υπερβολή, Σ. Δαπάνη και 4ο : Μέσω διαφόρων μορφών κόστους (P=MC) προσδιορισμό εξισώσεων ζήτησης και προσφοράς. Πλεόνασμα (αγορά από καταναλωτές και κράτος)

Επαληθευεται οτι φετος για θεωρια παιζει πολυ το 1 κεφαλαιο...

Αλιμονο αν ελειπε το 5 κεφαλαιο απο τις ασκησεις.:p

4. ΔΙΟΙΚΗΣΗ: σελ. 133 [ενέργειες προϊσταμένου (τελευταίο κομμάτι) ] - σελ. 123: Ηγετική συμπεριφορά - σελ 58 Κίνημα ανθρωπίνων σχέσεων – σελ. 28 Η επιχείρηση ως Σύστημα και τέλος σελ. 82 Πολιτική Αμοιβών (από Δ. Ανθρ. Πόρων)

Αμαν με αυτο το 3 κεφαλαιο πια!!! Ολοι το παιζουν ηγετες στις επιτροπες!!

Link to comment
Share on other sites

Επαληθευεται οτι φετος για θεωρια παιζει πολυ το 1 κεφαλαιο...

Αλιμονο αν ελειπε το 5 κεφαλαιο απο τις ασκησεις.:p

 

Αμαν με αυτο το 3 κεφαλαιο πια!!! Ολοι το παιζουν ηγετες στις επιτροπες!!

 

Οντως,,,αυτο το 3ο κεφαλαιο εδω μου καθεται:X

 

μεχρι τωρα διαβαζες εσυ;;;;:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

ΑΟΔΕ πέρισυ βάλανε μόνο μια ερώτηση απο δεύτερο κεφάλαιο, πιστεύω ότι τα θέματα ανάπτυξης θα είναι απ το 2ο..
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος ειναι 5το πεδιο προσοχη στο ΑΟΘ γιατι ειναι ευκολο μαθημα και μπορει ανετα καποιος να γραψει 18+.Ισως μπει καμια ασκηση που να σας αιφνιδιασει αρχικα ομως δειτε την καλυτερα..
Link to comment
Share on other sites

ΑΟΔΕ πέρισυ βάλανε μόνο μια ερώτηση απο δεύτερο κεφάλαιο, πιστεύω ότι τα θέματα ανάπτυξης θα είναι απ το 2ο..

 

ΕΚΘΕΣΗ

 

''άρθρο (τίτλος-κείμενο),

ομιλία (προσφώνηση-κείμενο-αποφώνηση),

επιστολή,(τόπος,ημερομηνία πάνω δεξιά-προσφώνηση-κείμενο-αποφώνηση)

δοκίμιο(κείμενο)

νομίζω αυτά είναι...''

 

αυτα ειναι σωστα;;;:O

δηλαδη μονο ενα απο αυτα μπορουν να μας βαλουν ετσι;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΘΕΣΗ

 

''άρθρο (τίτλος-κείμενο),

ομιλία (προσφώνηση-κείμενο-αποφώνηση),

επιστολή,(τόπος,ημερομηνία πάνω δεξιά-προσφώνηση-κείμενο-αποφώνηση)

δοκίμιο(κείμενο)

νομίζω αυτά είναι...''

 

αυτα ειναι σωστα;;;:O

δηλαδη μονο ενα απο αυτα μπορουν να μας βαλουν ετσι;;;

 

νομίζω σωστά είναι.. είναι συνοπτικά ότι κάναμε στο φροντηστήριο..

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οποιος ειναι 5το πεδιο προσοχη στο ΑΟΘ γιατι ειναι ευκολο μαθημα και μπορει ανετα καποιος να γραψει 18+.Ισως μπει καμια ασκηση που να σας αιφνιδιασει αρχικα ομως δειτε την καλυτερα..

 

WeskerS κατ’ αρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και κατά δεύτερον για τις περσινές σου προβλέψεις.. και μια και η ύλη δεν έχει αλλάξει, ελπίζω τις τελευταίες μέρες να κάνεις κάτι ανάλογο με πέρσι… (όσους άκουγα περίμεναν το «Λαχέσεως Λόγος» , όχι τον «Αρδιαίο»..)

Link to comment
Share on other sites

Ααα ναι τωρα θυμαμε ειχα προβλεψει στην ιστορια και στα αρχαια καποια πραγματα..Ευχαριστω για τα λογια σου.Ατυχως ομως επειδη εχω χασει εντελως την επαφη δυστηχως δεν μπορω να προβλεψω τιποτα φετος.. :(

 

Το μονο ομως που πιστευω οτι θα γινει ειναι οτι η δυσκολια θα ανεβει αλλα οχι πολυ , θα ανεβει λιγο παραπανω ετσι ωστε να μην γινει οτι και φετος δηλαδη ευκολα θεματα σε βαθμο που υπηρχαν πολλοι που δεν επιασαν πρωτες επιλογες αν και ηταν αριστουχοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Είμαι καινούργιος εδώ!!

Έχω να θέσω την εξής ερώτηση!

 

Τελιώνω κι εγώ φέτος με το καλό. Θα ήθελα να σπουδάσω Αεροναυπηγικη. Σχολή υπάρχει μόνο στο πολυτεχνείο της Πάτρας!

Βέβαια μέχρι ένα σημείο οι σπουδές που γίνονται είναι ανάλογες με αυτές τών άλλων τμημάτων των μηχανολόγων!

Είμαι Σαλονικιός και δεν θα ήθελα να φύγω απο την πόλη μου για να σπουδάσω!

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν από το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Θεσσαλονίκης θα μπορέσω να έχω ευκαιρία ως Αεροναυπηγός Μηχανικός!

Παρακαλώ κάποιός που ξέρει ας βοηθήσει παραθέτοντας την άποψή του.

 

Σημείωση : Έχω διαβάσει τους οδηγούς σπουδών και των δύο σχολών.Απλά θέλω μια πιο "χειροπιαστή" άποψη!

 

Ααα και κάλη επιτυχία σε όλους μας!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα και το τμημα μηχανολογων του απθ εχει αντιστοιχο τομεα με αυτον της πατρας.το ειχα διαβασει περσυ στον οδηγο σπουδων.για ξαναριξε μια ματια;)

 

ΥΓ:καλη επιτυχια σε ολους!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

May: από πέρσι τέτοια εποχή έχω αρχίσει να «διαβάζω» κι εγώ τα μαθήματα της θεωρητικής (εκτός λατινικά) γιατί όπως όλα τα παιδιά και η κόρη μου, δεν σκοτώνεται στο διάβασμα… το καλό ήταν πως μέσα στο καλοκαίρι βγάλαμε ιστορία και βιολογία… και μόνη μου τα Κείμενα και γνωστό… Το λέω αυτό γιατί η ύλη σας είναι ατελείωτη… Στο γνωστό θα σου πω τι έκανα: αρχικά πήρα 2 βοηθήματα : Μεταίχμιο & Ελληνοεκδοτική. Σε κάθε μάθημα κράτησα τα πιο σημαντικά σχόλια.. (αλλιώς θα είχε χαθεί) Μετά αγόρασα και το βοήθημα με τις ερωτήσεις του ΚΕΕ. Σε κάθε μάθημα διάβαζε τα σχόλια του βιβλίου, μετά τις σημειώσεις που είχα φτιάξει και τέλος το ΚΕΕ. Αν δεν έχεις βοήθημα ή σχόλια φροντιστηρίου πάρε οπωσδήποτε τα βοηθήματα του ΚΕΕ, διάβασέ τα κι ας μην τα μάθεις απέξω, απλά να ξέρεις δυο πράγματα επιπλέον. Δεν ξέρεις τι μπορεί να ζητήσουν… Αν έχεις δει τα περσινά σχόλια του Αρδιαίου ήταν πανεύκολα, δεν χρειάζονταν πολλά περισσότερα από όσα είχε το σχολικό… Όμως οι φιλόλογοι μου έχουν πει ότι δεν φτάνουν και ειδικά στην Πολιτεία…

Και κάτι τελευταίο: επειδή τα ψάχνω ένα χρόνο τώρα έχω κρατήσει ποια κείμενα έχουν μπει και πότε… Παρακινδυνευμένο βέβαια, αλλά κάποια Sos μπορείς ίσως να βγάλεις… (όμως άστω για λίγο αργότερα). Ότι άλλο θες και μπορώ, με ευχαρίστηση να βοηθήσω και σένα και όποιο παιδί θέλει κάτι.. (εξ’ άλλου κλεισμένη μέσα είμαι κι εγώ όλη μέρα και σπρώχνω τις μέρες!!!)

 

Εμένα επιτρέψτε μου να σας πω ότι τα σχόλια του Αρδιαίου ήταν αυτά που με έκαψαν... Η πρώτη ερμηνευτική ερώτηση ζητούσε να γράψουμε πως φαίνεται ότι οι ποινές του κάτω κόσμου είναι μεγάλης διάρκειας... Τα βαθμολογικά κέντρα ζητούσαν 4 συγκεκριμένα χωρία του κειμένου και έναν μικρό σχολιασμό, ενώ εγώ έγραψα μια καταπληκτική απάντηση μιας σελίδας άρτια τεκμηριωμένη και ανέφερα εκτός των άλλων μόνο 2 από τα χωρία από τα 4, με αποτέλεσμα από τις 15 μονάδες που ήταν η ερώτηση να χάσω τις 7,5 έτσι για πλάκα, λες και δεν ήξερα να απαντάω στην ερώτηση. Εγώ αυτά τα 4 χωρία δεν τα είδα σε κανένα βοήθημα και δεν τα είπε ούτε η καθηγήτρια του σχολείου. Από που κ ως που θα έπρεπε να τα ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

WeskerS κατ’ αρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και κατά δεύτερον για τις περσινές σου προβλέψεις.. και μια και η ύλη δεν έχει αλλάξει, ελπίζω τις τελευταίες μέρες να κάνεις κάτι ανάλογο με πέρσι… (όσους άκουγα περίμεναν το «Λαχέσεως Λόγος» , όχι τον «Αρδιαίο»..)

 

Εμείς πάντως το πρωί με το που μπήκαμε στην αίθουσα λέγαμε "μακάρι να πέσει Αρδιαίος..."... Που να ξέραμε ότι και θα έπεφτε και θα μας έκαιγε....

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ηξερα φιλε το ειχα νιωσει επειδη φαινοταν λιγο-πολυ αουτσαιντερ.Και λεω αφου λιγο-πολυ ουτσαιντερ , αλλα εχει ουσια μεσα του και καλιστα μπορουνε να βαλουν συνδυασμο ερωτησης ευκολης αλλα και δυσκολης εαν θελουν θα μπει.Μπηκε , το εγραψα καλα , και πηρα τελικα βαθμο γυρω στο 14εαν θυμαμε καλα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα επιτρέψτε μου να σας πω ότι τα σχόλια του Αρδιαίου ήταν αυτά που με έκαψαν... Η πρώτη ερμηνευτική ερώτηση ζητούσε να γράψουμε πως φαίνεται ότι οι ποινές του κάτω κόσμου είναι μεγάλης διάρκειας... Τα βαθμολογικά κέντρα ζητούσαν 4 συγκεκριμένα χωρία του κειμένου και έναν μικρό σχολιασμό, ενώ εγώ έγραψα μια καταπληκτική απάντηση μιας σελίδας άρτια τεκμηριωμένη και ανέφερα εκτός των άλλων μόνο 2 από τα χωρία από τα 4, με αποτέλεσμα από τις 15 μονάδες που ήταν η ερώτηση να χάσω τις 7,5 έτσι για πλάκα, λες και δεν ήξερα να απαντάω στην ερώτηση. Εγώ αυτά τα 4 χωρία δεν τα είδα σε κανένα βοήθημα και δεν τα είπε ούτε η καθηγήτρια του σχολείου. Από που κ ως που θα έπρεπε να τα ξέρω?

 

Τέλος καλό, όλα καλά! Νομίζω έχεις περάσει παιδαγωγικό;Αρα είσαι μια χαρά. Καλό είναι να τα λες αυτά, γιατί πολλά παιδιά χάνουν μονάδες χωρίς λόγο.Πολλές φορές η διατύπωση είναι αυτή που καίει κόσμο... Μπράβο και σε΄σένα και στ' άλλα παιδιά που παρ' ότι περάσατε βοηθάτε με την εμπειρία σας και τους φετινούς υποψήφιους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Είμαι καινούργιος εδώ!!

Έχω να θέσω την εξής ερώτηση!

 

Τελιώνω κι εγώ φέτος με το καλό. Θα ήθελα να σπουδάσω Αεροναυπηγικη. Σχολή υπάρχει μόνο στο πολυτεχνείο της Πάτρας!

Βέβαια μέχρι ένα σημείο οι σπουδές που γίνονται είναι ανάλογες με αυτές τών άλλων τμημάτων των μηχανολόγων!

Είμαι Σαλονικιός και δεν θα ήθελα να φύγω απο την πόλη μου για να σπουδάσω!

Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν από το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών Θεσσαλονίκης θα μπορέσω να έχω ευκαιρία ως Αεροναυπηγός Μηχανικός!

Παρακαλώ κάποιός που ξέρει ας βοηθήσει παραθέτοντας την άποψή του.

 

Σημείωση : Έχω διαβάσει τους οδηγούς σπουδών και των δύο σχολών.Απλά θέλω μια πιο "χειροπιαστή" άποψη!

 

Ααα και κάλη επιτυχία σε όλους μας!

 

Ευχαριστώ

 

Μάθημα σίγουρα υπάρχει πάντως κάπου στα μεγάλα έτη.

Να ξέρεις όμως ότι το επάγγελμα αυτό δεν βρίσκει και μεγάλη αποκατάσταση στην Ελλάδα και ότι πρέπει να είσαι έτοιμος να την εγκαταλείψεις (σε περίπτωση που διαλέξεις τη σχολή Πάτρας και όχι ΑΠΘ)

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

@Lydia_Vasil

Τελικά η κόρη σας που θέλει να περάσει;

 

Έλα μου ντε... μακάρι νάξερα... αλλάζει συνεχώς προτιμήσεις... Ξεκινήσε με δημοσιογραφία, παιδαγωγικά.... και τώρα λέει ότι θέλει και φυσιοθεραπεία!Αγνωστες οι βουλές των νέων μας!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ!!!!ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΕΝΑ!!!ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ, ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ!!!ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!ΛΑΘΟΣ!!!ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ 20 ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ, ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ?ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΒΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΜΑΤΑ???ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΔΩΣΕ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ??
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ!!!!ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΕΝΑ!!!ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ, ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΑΦΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ!!!ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΣΩ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!ΛΑΘΟΣ!!!ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ 20 ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ, ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ?ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΒΑΖΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΕΜΑΤΑ???ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΔΩΣΕ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ??

 

Αρχικά μην πανικοβάλλεσαι! Αν δεν πας εκείνη τη μέρα πρέπει να πας δικαιολογητικό από Δημόσιο Νοσοκομείο και όχι απλό γιατρό και πρέπει να το πάνε οι δικοί σου πριν τις 8. Όσο για τις επαναληπτικές ξέρει το υπουργείο και η επιτροπή ότι πολλά παιδιά κάνουν αυτό το κόλπο και γι’ αυτό τείνουν να βάζουν πιο δύσκολα, οπότε το 20 είναι λίγο απίθανο. Δες τα θέματα περασμένων χρόνων και κάνε σύγκριση … Ζύγισε τα και εσύ θα αποφασίσεις.. και προπαντός με ψυχραιμία…..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή επιτυχία σε όσους θα δώσουν φέτος(Μαζί και εμένα)Εγώ πηγαίνω ΤΕΕ με κατευθυνση Πληροφορικής-Δικτύων Υπολογιστών δίνουμε 3 μαθήματα εμείς Γλώσσα,Δίκτυα,Μαθηματικά τα πηγαίνω αρκετά καλά αλλά έχω πολύ άγχος. Άμα υπάρχει κάνας άλλος σε αυτη την κατευθυνση της Πληροφορικής και έχει κάποια καλλά στοιχεία να δώσει η κάποια προτεινόμενα βοηθητικά καλό θα ήταν ώστε να βοηθηθούμε όλοι.:happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...