Jump to content

[CAR] Daihatsu Terios


mylogic_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το τόπικ για το daihatsu terios 1.5. Όσοι έχουν, ή θέλουν να αποκτήσουν το συγκεκριμένο μοντέλο, ας γράψουν εδώ.

Εντυπώσεις, γνώμες, προβλήματα θετικά και αρνητικά

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω αυτό το τόπικ για το daihatsu terios 1.5. Όσοι έχουν, ή θέλουν να αποκτήσουν το συγκεκριμένο μοντέλο, ας γράψουν εδώ.

Εντυπώσεις, γνώμες, προβλήματα θετικά και αρνητικά

 

Ena pragma ksero!!!

Daihatsu=Skulos=Aksiopistia:p;)

Exoume ena YRV 1.3 turbo kai M@M@EI stin kurioleksia:p;):)

Mpantos to kainourio Terios einai mera me tin nuxta me to proigoumeno kai se poli kali sxetika timi:D

 

Auta apo Mena:D;)

:respect:Daihatsu;)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Ναι για το συγκεκριμένο έχω ακούσει τα καλύτερα...

Τώρα βγαίνει και καινούριο cuore με κατανάλωση 4,5 κύκλο πόλης!!!

 

Απίστευτο. Δηλ με 20-25 ευρώ βενζίνη βγάζεις έναν μήνα

 

Αυτό που δε ξέρει ο πολύς κόσμος είναι πως η daihatsu είναι εταιρεία της TOYOTA και μάλιστα της κατασκευάζει τα αυτόματα κιβώτια και άλλα μηχανικά σημεία.

Το εν λόγω αμάξι (τεριος) φοράει την μηχανή του yaris sport του καινούριου

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Υπερεκτιμημένο? Δε νομίζω... Τις δυνατοτητές του που έχει off road δεν τις έχει κανένα αμάξι χωρίς κοντές...Ξέρεις τι όμορφα είναι να ξεκινάς με φίλους, με πανάκριβα τζιπάκια και να διαπιστώνεις οτι εκεί που όλοι κολλάνε εσύ συνεχίζεις απροβλημάτιστος?

 

Η αλήθεια είναι πως θα έπρεπε να είναι 1000- 2000 ευρώ λιγότερα στη τιμή. Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα επειδή είδαν ότι πουλάει σαν τρελο το υπερτιμολόγησαν όπως θέλουν εκείνοι.

 

Τώρα αυτό για τα κυβικά είναι τελείως άκυρο. Ενα αυτοκίνητο (τουλάχιστον πια) δεν κρίνεται απ τα κυβικά της μηχανής, αλλά από άλλα πράγματα. Εκτός αν ήθελες να πεις για την ιπποδύναμη, εκεί θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα, 10 αλογάκια τα ήθελε ακόμα...

 

Πάντως αυτό που πληρώνεις αρχικά στο ξεπληρώνει έπειτα... όλοι οι υπόλοιποι γνωστοί και φίλοι μου, με γαλλικά γερμανικά κλπ αμάξια για κάθε πρόβλημα στο συνεργείο. Το τερατάκι αντίθετα, 1η αλλαγή λαδιών στα 7500 χλμ, σερβις στο έτος, και από τότε το έχει ξεχάσει το συνεργείο...

Είχα και γαλλικό πριν, και ένα hondaki, ο καλύτερος φίλος του συνεργείου ήμουν!!!

Δε σου λέω για την κατανάλωση βενζίνης, μικρότερη από επιβατικού (έχει τον κινητήρα του νέου yaris sport, διότι ακριβώς η daihatsu ειναι θυγατρική της toyota) .Εδώ που τα λέμε κιόλας το μόνο που είναι daihatsu πάνω στο αμάξι είναι το αυτόματο κιβώτιο, και κανά 2 άλλα. όλα τα άλλα (ακόμα κ το αμάξωμα είναι προϊόν toyota). Σε άλλες (μη ευρωπαικές χώρες) κυκλοφορεί ως TOYOTA RUSH.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ξερω τις ικανοτιτες του αμαξιου τα εχουμε ξεσκισει με τον ξαδερφο μου σε χωμα και αυτο και το pajero το μεγαλο και το jimny μεχρι και marbela και volvo s80 εχουμε δοκιμασει υπο αυτες τις συνθηκες.νταξει αντεχει και ειναι ευελικτο,αυτα αξιζουν για μενα.α δεν το συγκρινω με τα αλλα.απλα λεω....σιγουρα δεν συγκρινεται με pajero volvo κλπ.παντοσ ακριβο ειναι για αυτο που δινει μηχανικα.στο λεω γτ ο θειος τα παιρνει 2-3 μαζι καθε φορα τα αυτοκινιτα και τα δοκιμαζουμε ολα(απο πεμτη δημοτικου οδειγαω:D)ισως να κανω και λαθος παντος δεν αξιζει τα λευτα του

Yamaha Z & Modenas Dinamik

2 Μικροι Θεοι!!!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μηχανικά το έχουν υπερτιμολογήσει. Συμφωνώ απόλυτα...Πάντα τα ζητάω αυτά τα 10 παραπάνω αλογάκια :(

 

Το θέμα όμως είναι και η συντήρηση και τα προβλήματα που βγάζει...Και για πιο λόγο παίρνεις το αμάξι.

Έχοντας τόσο saxo vts και hundai coupe και jimny (της αδελφης μου) και έχοντας οδηγήσει στην γερμανία που ζούσα για κάποιο διάστημα αρκετά αυτοκίνητα, μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος απόλυτα :)

 

Ελάχιστη συντήρηση, έχω πάψει να μαι φίλος των συνεργείων, άλλωστε το μόνο daihatsu πανω του είναι το σασμαν, τίποτα αλλο (torota ολα τα υπόλοιπα). Εάν το συγκρίνεις πάντως με τον άμεσο ανταγωνισμό (tuscon-βάρκα, sprotage-κακή ορατότητα και κουραστική θέση οδήγησης, jimny=σκυλι αλλά μικρο, gv1600-λίγο) έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Έχω κάνει τεστ drive σε όλα τα πραπάνω για να καταλήψω εδώ.

Βέβαια θεωρώ απαράδεκτο στα 26 χιλιαρικα που κάνει το δικο μου, να μην έχει έστω ένα mp3, 105 μόνο άλογα, έναν τεμπέλη (τον πλήρωσα χωριστά) και κανα 2 άλλα κομφορ

 

Το pajero αστο είναι άλλη κατηγορία.Το καινούρι έμαθα βγαίνει απο 37 000 και πάνω?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα μηχανικά το έχουν υπερτιμολογήσει. Συμφωνώ απόλυτα...Πάντα τα ζητάω αυτά τα 10 παραπάνω αλογάκια :(

 

Το θέμα όμως είναι και η συντήρηση και τα προβλήματα που βγάζει...Και για πιο λόγο παίρνεις το αμάξι.

Έχοντας τόσο saxo vts και hundai coupe και jimny (της αδελφης μου) και έχοντας οδηγήσει στην γερμανία που ζούσα για κάποιο διάστημα αρκετά αυτοκίνητα, μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος απόλυτα :)

 

Ελάχιστη συντήρηση, έχω πάψει να μαι φίλος των συνεργείων, άλλωστε το μόνο daihatsu πανω του είναι το σασμαν, τίποτα αλλο (torota ολα τα υπόλοιπα). Εάν το συγκρίνεις πάντως με τον άμεσο ανταγωνισμό (tuscon-βάρκα, sprotage-κακή ορατότητα και κουραστική θέση οδήγησης, jimny=σκυλι αλλά μικρο, gv1600-λίγο) έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος. Έχω κάνει τεστ drive σε όλα τα πραπάνω για να καταλήψω εδώ.

Βέβαια θεωρώ απαράδεκτο στα 26 χιλιαρικα που κάνει το δικο μου, να μην έχει έστω ένα mp3, 105 μόνο άλογα, έναν τεμπέλη (τον πλήρωσα χωριστά) και κανα 2 άλλα κομφορ

 

Το pajero αστο είναι άλλη κατηγορία.Το καινούρι έμαθα βγαίνει απο 37 000 και πάνω?

το καινουριο?αυτο ο θειος που πρεπει να ειναι 3ετια πλεον το πηρε 45000

Yamaha Z & Modenas Dinamik

2 Μικροι Θεοι!!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικος σκυλος το συγκεκριμενο τζιπακι.μου αρεσει παντως που οι ιαπωνες εδωσαν επιτελους σημασια περα απο την αξιοπιστια και στην εμφανιση..ειναι ενα αν μη τι αλλο ομορφο τζιπ..

το γιαρις σπορτ 1800αρι κινητηρα δε φοραει??αλλο μοτερ πρεπει να εχει το τεριος..

Link to comment
Share on other sites

Έχει τον κινητήρα του προηγούμενου Yaris TS ο οποίος ανεβάζει εύκολα 10-15 αλογάκια.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

To diko mas to YRV exei 130ps:):p;):DSunergeio ksexname na to pame:rolleyes::ninja::lol::p:happy:

Pantos to terios mou 8imizei to RAV-4:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Eida ena wraio thread gia to neo Terios kai eipa na psaxw ean uparxei allo gia ta upoloipa Daihatsu kai dn vrika!!!Etsi eipa kai egw na anoiksw auto to thread mias kai stin oikogenoia mas exoume ena YRV 1.3Turbo!!!13o Ps kai panw apo ola aksiopistia!~~!Einai pragmatika skulia kai dn niw8oun apo tipota!!!http://www.carfolio.com/images/dbimages/zgas/models/id/7450/daihatsu_yrv_turbo_05.jpg

http://ipctv.jp/uploadimg/news/1159432718.jpg

 

Paromoio me tis parapanw foto!!!:p;):)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

ρε συ Scottas ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!! ΕΥΓΕ!

Ναι εχει τον κινητήρα τον παλιό του γιαρρις σπορτ

 

Αλλα ρε γμαώτο αυτό όντως, πως θα μπορούσα να του προσθέσω. 5- 10 αλογακια ακομα?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Krima pou kaneis dn exei kamoia aporeia tpt!!!

Pantws twra teleutaia exw erwteuti to Copen!!!

Tou xronou to kalokairi na maste kala 8a to xtupisw full extra!!!

 

Filika

 

Scottas

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το copen αλλά πολύ μικρό!

Εμένα από daihatsu μου αρέσει το sirion.

Έχω δει κάτι βιντεάκια στο youtube και έχει καλές επιταχύνσεις.

Ξέρει κανείς πόσο 0-100 έχει και αν είναι εύκολα βελτιώσιμο;(ΔΕΝ μιλάω για τούρμπισμα)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το copen αλλά πολύ μικρό!

Εμένα από daihatsu μου αρέσει το sirion.

Έχω δει κάτι βιντεάκια στο youtube και έχει καλές επιταχύνσεις.

Ξέρει κανείς πόσο 0-100 έχει και αν είναι εύκολα βελτιώσιμο;(ΔΕΝ μιλάω για τούρμπισμα)

 

ενα ειναι το σιγουρο...δε καει τιποτα μα τιποτα.....:happy:

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα

μ αρεσει που καποιος ειπε οτι το κοπεν ειναι μικρο

 

ξερετε πολλα roadsters που ...έχουν χώρο? έλεος

 

Πάρτο φίλε, και να γνωρίζεις ότι είναι χειροποιητο όλο. απλά πρόσεξε λίγο τις στρεβλώσεις του αμαξώματος, εκεί είχαν εντοπίσει ένα πρόβλημα, ελπίζω να το διόρθωσαν

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

χα χα χα

μ αρεσει που καποιος ειπε οτι το κοπεν ειναι μικρο

 

ξερετε πολλα roadsters που ...έχουν χώρο? έλεος

 

Πάρτο φίλε, και να γνωρίζεις ότι είναι χειροποιητο όλο. απλά πρόσεξε λίγο τις στρεβλώσεις του αμαξώματος, εκεί είχαν εντοπίσει ένα πρόβλημα, ελπίζω να το διόρθωσαν

 

 

Ontws to xw erwteutei!!!Epeisis foran akrivws idio kinitira me to YRV 1.316V 87ps omws!!!To xw psaxei to 8ema kai apo sw milisa me mixanikous mporei o kinitiras tou YRV pou xw twra na koumposei akrivws kai sto copen!!!Mporei na allaksw kinitires:shifty::ninja::ninja::shifty::happy::cool::O

Kai me mia xartografisi apo ta 130 sta 170!!!Kalo eksatmiswni me mpaso ixo kai oxi kagouristiko me tripimenes exhaust gia na kanei 8orivo!!!MIa poliaktini BBS zanta me 205/40/16 me michelin lastixaki kai eimai mpompa!!!Isws kai kana elatirio an xreiastei!!!

 

Epeisis gia ton filo pou eipe gia mikrous xwrous einai dedomeno apo tin stigmi pou mpeneis se ena roadster kai poso mallon austira di8esio!!!Opote einai logiko!!!

 

http://www.caradisiac.com/media/images/le_mag/mag283/daihatsu-copen-7g.jpg

http://www.caradisiac.com/media/images/le_mag/mag283/daihatsu-copen-2g.jpg

 

Respect This SWEETY:respect:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Αλλα ρε γμαώτο αυτό όντως, πως θα μπορούσα να του προσθέσω. 5- 10 αλογακια ακομα?
αν μπεις στο yarisclub.gr θα βρεις αρκετες πληροφοριες πιστευω. αυτο με την προυποθεση οτι οντως εχουν τα ιδια μοτερ. αρκετοι εχουν βελτιωσει τα παλια yaris και πιστευω πως εταιριες εχουν κυκλοφορησει αρκετα πραγματα. παντως για 10-15 αλογα η κλασσικη προταση ειναι ΦΠΕ (φιλτρο/σκουπα/φιλτροχοανη/βαρελακι - προγραμμα - εξατμιση/μεσαιο και τελικο καζανακι). δεν ξερω αν θα βρεις ομως αρκετα πραγματα για το μηχανοστασιο του terios. ισως θελει πατεντες και για εξατμιση σαφως θα πας σε χειροποιητη..:)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

φιλε scottas ποσα λεφτα σου βγαινει το κοπεν με ολες αυτες τις μετατροπες?εχω ακουσει καλα λογια για την οδηγικη συμπεριφορα του, ωστοσο βρισκω τα λεφτα λιγακι υπερβολικα για ενα 1300αρι ,οσο ιδιαιτερο και αν ειναι.βεβαια αν σ αρεσει εμενα μου περισσευει.;)
Link to comment
Share on other sites

θα βρεις ευκολα μοτερ απο YRV turbo? ποσα να κυκλοφορουν στην ελλαδα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Δε παίρνεις ένα beetle καλύτερα!:p

 

Ακομα χειροτερα ο σκαραβαίος!!!Όσες φορές έχω πάει το αμάξι του πατέρα μου για σέρβις στην VW πάντα έχουν 2 σκαραβαίους μέσα με πρόβλημα στα ηλεκτρονικά και πολλά άλλα!!!Εχω αγανακτήσει με τα προβλήματα που έβγαλε και μας το Α6!!!

έχω τρέλα με το συγκεκριμένω αμάξι και για αυτό θα του ρίξω τόσα λευτά πάνω!!!

 

Edit:Ειχα και ένα μικρό ατύχημα σήμερα με το ΥΡΒ!!!Ευτυχώς μόνο μου χτύπησε την πίσω πόρτα και λίγο την λαμαρίνα πάνω απο την πίσω ρόδα δεξιά!!!Κα8ός πήγαινα να περάσω ανάμεσα απο 2 αυτοκίνητα το δεξια ανοίγει την πόρτα χωρίς να κοιτάξει και ωρήκε εμενα πίσω δεξιά!!!

Μόνο αυτά να ναι ευτυχώς!!!

 

Φιλικα

 

Νικόλας

 

θα βρεις ευκολα μοτερ απο YRV turbo? ποσα να κυκλοφορουν στην ελλαδα...

 

Vrika eidi ena trakarismeno pisw mono me 1500 eyrw!!!8a to ferw Ellada kai 8a to kopsw!!!Opote 8a maste komple meta!!!

 

Filika

 

Scottas:D:p;):)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

θα παρεις ενα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αμαξι και θα του αλλαξεις μοτερ βαζοντας του ενα μεταχειρισμενο αμφιβολης ποιοτητας (δεν ξερεις τι στρωσιμο εχει, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για την κατασταση του). πολυ κουλο μου ακουγεται. και ολα αυτα για 30-35 αλογα? κριμα δεν ειναι...?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...