Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ME V H F


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Λοιπόν θέλω μια βοήθεια!!! Αγόρασα πρόσφατα ένα φορητό Alinco dj-195 το οποίο έχει ισχύ εξόδου 5Watt. Το πρόβλημα όμως είναι οτι για να μιλήσω-ακούσω χρειάζεται να...πάρω τα βουνά. Μένω στο κέντρο της πόλης μου και απο το σπίτι μου δεν πιάνω....ούτε τα ΤΑΧΙ!...

Λοιπόν, τί μπορώ να κάνω για να αυξήσω την ισχύ οταν μιλάω απο το σπίτι μου? Μπορώ να το συνδέσω με εξωτερική κεραια? Αν ναι έχετε να μου προτείνετε κάτι value for money?Αν όχι τι μπορώ να κάνω?? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ελπίζω και σύντομα ραδιοερασιτέχνης μιας και σε βλέπω να ασχολείσαι με αυτό. Το βασικότερο σε έναν πομποδέκτη είναι η κεραία. Οπότε φρόντισε είτε να αλλάξεις την κεραία του είτε να βάλεις μια εξωτερική (σπιτιου ή "μπαλκονιού", κοινώς Mobile).

 

73 de SV2EVS

Υ.Γ Το ιδανικότερο είναι να βγάλεις μια άδεια ραδιοερασιτέχνη και να χρησιμοποιείς νόμιμα τους επαναλήπτες της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

;) Κατ αρχήν thanx για τις πληροφορίες σου. Άδεια για ραδιοερασιτέχνη έχω μαζέψει ήδη όλα τα απαραίτητα έγραφα και την αιτηση και μου λένε: Φιλαράκι, 2 φορές το χρόνο γίνονται οι εξετάσεις! Αρα υπομονή μέχρι το σεπτέμβρη-οκτώβρη...:mad: Έπειτα ενας παραπάνω λόγος για να βγάλεις την άδεια είναι τα εξωντοτικά πρόστημα - ακόμα και η κατάσχεση του πομποδέκτη! Τέλος πάντων... μια ερώτηση ακόμα. Η mobile η κεραια, πως θα συνδέεται με τον φορητό πομποδέκτη?Ασύρματα? Δεν χρειάζεται ενυσχητής?
Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν υπάρχει (απ'όσο γνωρίζω) κεραία που να συνδέεται ασύρματα με πομποδέκτη VHF. Όλα απαιτούν καλώδιο. Όσο για τον ενισχυτή μην βιαστείς να αγοράσεις κάτι αν έχεις σκοπό να δώσεις εξετάσεις γιατί με την άδεια στα χέρια σου έχεις πολλές δυνατότητες να πάρεις μηχανήματα που βγάζουν μέχρι και 100w απο μόνα τους. Οπότε ο ενισχυτής μετά μένει εν αχρηστία. Πάνε σε κανένα τοπικό σύλλογο ραδιοερασιτεχνών να προετοιμαστείς και καλή επιτυχία.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη επικοινωνήσει με τον τοπικό πρόεδρο των ραδιο/νων και με έγγραψε σε μια λίστα. Μου είπε οτι όταν είναι καιρός για τις εξετάσεις θα μας πάρει ποιο μπροστά τηλέφωνο και θα μας κάνει και δωρεάν ''φροντηστήρια'' για να πάρουμε ποιό εύκολα την άδεια!

Κοίτα, μηχάνημα με πολλά βατ μπορούσα και τώρα να πάρω. Απλά επειδή δεν έχω ακόμα την άδεια, είπα να πάρω κάτι φθηνό για να ''μάθω'' πρώτα.Μην ξεχνάς οτι οι περισσότεροι τα έχουν πειραγμένα τα μηχανήματα τους. Ξέρω ενα παιδί εδω Σέρρες που βγαίνει με 1.200 Watt. Απλά έχει το μηχάνημα μακριά απο κατοικημένη περιοχή, γιατι αλλιώς δεν θα δουλευε καμία τηλεόραση γύρω του...

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Κοίτα, τα δωρεάν δεν θα είναι τόσο "δωρεάν" εφόσον μάλλον θα χρειαστεί έστω να γραφτείς μέλος του συλλόγου που ανήκει ο συγκεκριμένος κύριος. Όσο για τον κύριο που λες οτι βγαίνει με 1200w...είναι το μόνο σίγουρο οτι δεν είναι νόμιμος (έστω και αν έχει άδεια ραδιοερασιτέχνη). Αυτή η ισχύς "απαγορεύεται"...έτσι απλά.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Κοίτα, τα δωρεάν δεν θα είναι τόσο "δωρεάν" εφόσον μάλλον θα χρειαστεί έστω να γραφτείς μέλος του συλλόγου που ανήκει ο συγκεκριμένος κύριος. Όσο για τον κύριο που λες οτι βγαίνει με 1200w...είναι το μόνο σίγουρο οτι δεν είναι νόμιμος (έστω και αν έχει άδεια ραδιοερασιτέχνη). Αυτή η ισχύς "απαγορεύεται"...έτσι απλά.

 

Οχι, εντάξυ ρε συ. Ξέρω άτομα που έχουν δώσει εξετάσεις και έχουν πάρει την άδεια. Απλά ο άνθρωπος τους δίνει ερωτήσεις-απαντήσεις και διάφορα άλλα θέματα που αφορούν τις εξετάσεις. Δέν έχει να κάνει με οικονομικό θέμα. Τώρα, για το παιδί με τα 1.200 Watt εννοείται οτι είναι παράνομος, αλλα σου ξαναλέω, αρκετοί εκπέμπουν παραπάνω απο το επιτρεπτό όριο.:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει αφιλοκερδώς, τότε όλα καλά. Απλά ίσως είναι απο κάποιον σύλλογο, γι'αυτό και το ανάφερα. Όσο για τα 1200 watt...σσσσσ, μας διαβάζουν κι'άλλοι !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πρεπει παντα να χρησιμοποιουμε την μικροτερη δυνατη ισχυ ωστε να επιτευχθει η επικοινωνια!

 

βασικος και απαραβατος νομος του ραδιοερασιτεχνη

και θεσμοθετημενος νομος και αγραφος νομος καλης θελησης και χρησης!

 

εκτος αμα ειναι ραδιομπακαλης!

Link to comment
Share on other sites

ραδιομπακάληδες υπάρχουν πολλοί...Νουνού όμως ένα...lol.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πρεπει παντα να χρησιμοποιουμε την μικροτερη δυνατη ισχυ ωστε να επιτευχθει η επικοινωνια!

 

βασικος και απαραβατος νομος του ραδιοερασιτεχνη

και θεσμοθετημενος νομος και αγραφος νομος καλης θελησης και χρησης!

 

εκτος αμα ειναι ραδιομπακαλης!

 

 

 

ΒΑΣΙΚΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΙΣΧΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΑΠΩΝΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΜΑΣ :X:X:X:X:X

 

ετσι δεν ειναι: sierra victor2, echo victor sierra?

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

όταν πρόκειται για pile-up όπου οι περισσότεροι χρησιμοποιούν ενισχυτές και η ραδιοχώρα είναι σπάνια...καλό και επιθυμητό να έχουμε και εμείς λίγο power επιπλέον.

 

Αν όμως μιλάμε για vhf/uhf...δεν χρειάζεται και πολύ για να ακουστούμε σε μακρινές αποστάσεις....μια 13 element beam είναι οτι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

όταν πρόκειται για pile-up όπου οι περισσότεροι χρησιμοποιούν ενισχυτές και η ραδιοχώρα είναι σπάνια...καλό και επιθυμητό να έχουμε και εμείς λίγο power επιπλέον.

 

Αν όμως μιλάμε για vhf/uhf...δεν χρειάζεται και πολύ για να ακουστούμε σε μακρινές αποστάσεις....μια 13 element beam είναι οτι πρέπει.

 

etsi ki alios sta v/u ama den exeis optikh epafh oso kai na fortwseis....

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μάλλον όχι...με μια γρήγορη ματιά στο ίντερνετ δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι άλλο εκτός αυτής που "φοράει".
Link to comment
Share on other sites

μάλλον όχι...με μια γρήγορη ματιά στο ίντερνετ δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι άλλο εκτός αυτής που "φοράει".

 

ALH MIA IDIA TOTE? YPARXEI?

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως υπάρχει...

 

Για αθήνα δες εδώ: http://www.drele.com

Για θεσ/νίκη δες εδώ: http://www.meimaris.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...