Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι έτσι τότε πρόκειται για μεγάλη απάτη!!!

 

Ακού ρυθμός χρέωσης ανά λεπτό :mad:

 

Που βρισκόμαστε;

 

Μάλλον αυτό πρέπει να ανακοινωθεί σε ανεξάρτητο post για να ενημερωθεί ο κόσμος........

 

 

Ρε παιδια ο καθε εναλλακτικος εχει τα θετικα αλλα και τα αρνητικα του...Δεν νομιζω να εχει καποιος μονο θετικα ...γιατι θα ειχαν σβησει οι αλλοι.Ολοι σχεδον εχουν site και μια ματια πριν τους χρησιμοποιουσαμε ειναι απαραιτητη. :D :D

Απλα πραγματα τουλαχιστον για εμας που ασχολουμαστε με το internet...Προβλημα εχει η καθε συμπαθεστατη κυρα-Μαρια και κυρ-Μητσος που την παιρνουν τηλεφωνο και της λενε οτι τους συμφερει... :lol: :lol: :lol:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιάννη εδώ μιλάμε για μεγάλη απάτη. Χρέωση ανά λεπτό στα κινητά; είμαστε σοβαροί; ότι άλλες προσφορές και να κάνει αυτό είναι εξωφρενικό. :mad:

 

Εξάλλου κάτι τέτοιο είναι στα πολύ ψιλά γράμματα του τιμοκαταλόγου. Δεν το ξεκαθαρίζει όσο θα έπρεπε. Αν το προσέξεις το πρόσεξες αν όχι κλαις! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

.egw basika..exw sindesi sxolikou diktuou..kai 8elw...sindesi gia to prwi..thn upoloiph mera..eimai ok..den thelw sindesi..thelw..karta..an kai h sindesi ayth einai teleia...
Link to comment
Share on other sites

 

Teledome

Προγραμμα 4 YOU 1

 

Μου ηρθε σημερα ο πρωτος λογαριασμος για το διαστημα απο 8/2/05 εως 20/2/05.Μονο για 13 μερες...

 

Αστικα συνολικος χρονος: 38:30:32

Υπεραστικα: 00:35:18

 

Τελικο ποσο πληρωμης με ΦΠΑ και εξοδα αποστολης λογαριασμου: 9,23 ευρω.

 

Με τιμες ΟΤΕ (0,026 / λεπτο τα αστικα και 0,062 τα υπεραστικα) ο χρονος ομιλιας θα μου κοστιζε 62.4 ευρω +ΦΠΑ 11,23 ευρω =73,63 ευρω.

 

Στην αναλυση λογαριασμου ολες οι κλισεις εχουν χρεωση 0,099 ευρω ανεξαρτητα απο τον χρονο ομιλιας!!!!

 

Χρειαζοντε σχολια ????? :D :D :D

 

Σε υποχρεώνει να βάλεις προεπιλογή όμως για το συγκεκριμένο πακέτο σωστά;; Αυτό σημαίνει ότι όλα τα τηλέφωνα θα τα κάνεις αναγκαστικά μέσω της teledome;

Link to comment
Share on other sites

Σε υποχρεώνει να βάλεις προεπιλογή όμως για το συγκεκριμένο πακέτο σωστά;; Αυτό σημαίνει ότι όλα τα τηλέφωνα θα τα κάνεις αναγκαστικά μέσω της teledome;

 

Δεν σε υποχρεώνει.

Μπορείς να χρησιμοποιείς το 1777 για να καλείς μέσω ΟΤΕ είτε τον τετραψήφιο οποιουδήποτε άλλου εναλλακτικού έχεις ενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

ontws fainetai kali ipiresia!

 

paidia an diladi xrisimopoieis gia prosvasi sto net anti gia 8962... arithmo px 210... tha exeis xrewsi 0.099 kai gia osi wra eisai sto net?

Link to comment
Share on other sites

Αστικές κλήσεις προσφέρει σε όλη την Ελλάδα.

 

Όσον αφορά την online παρακολούθηση θα σε απογοητεύσω λέγοντας σου ότι οι λογαριασμοί ανακοινώνονται στο site τους στις αρχές (μπορεί και μέσα!) του επόμενου μήνα από αυτόν τον οποίο αφορούν.....

 

Με σύνδεσε σήμερα στο δίκτυό της η Cosmoline. Στα αστικά (δηλαδή τις κλήσεις που κάνω στην Ηγουμενίτσα) δεν έχει συμπίεση. Στα υπεραστικά όντως έχει αλλά είναι πολύ καλύτερα από το αίσχος της forthnet... Στα κινητά έχει καλύτερη ποιότητα από την Tellas (δοκίμασα κάποιες κλήσεις σε TIM και Vodafone και η φωνή όταν καλούσα μέσω Cosmoline ήταν πιο καθαρή από όταν καλούσα μέσω Tellas) . Κατά 90% οι κλήσεις προς κινητά δρομολογούνται μέσω FCT (αλλιώς GSM GATEWAYS) αλλά το μεσημέρι που δοκίμασα μου δώθηκε η εντύπωση ότι ήταν VoIP. Μέσω Cosmoline οι κλήσεις προς κινητά συνδέονται γρηγορότερα από ότι με την Tellas. Περιμένω τους κωδικούς για το online billing. Όταν την χρησιμοποιήσω περισσότερο θα σας πω και άλλες εντυπώσεις. Τα πρώτα σχόλια πάντως είναι θετικά.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

paidia exw isdn an energopoiisw proepilogi forea ayti leitourgei tautoxrona kai stis dio grammes? (ena noumero dio grammes)

epireazei katholou tin anagnwrisi?

NAI είναι ανεξάρτητο από τις δύο γραμμές

 

OXI δεν επηρεάζει την αναγνώριση προς εσένα, αλλά μπορεί να επηρεάσει την αναγνώριση που θα έχουν αυτοί που καλείς.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια δοκιμη σημερα...Συνδεθηκα με Forthnet καλωντας με το 1755 (Teledome) μπροστα απο το 2119550500.Η συνδεση ηταν ΟΚ...Για να δουμε οταν ερθει η αναλυση λογαριασμου τι χρεωση θα εχω για τα 15 λεπτα περιπου που ημουν συνδεδεμενος...Εχω το προγραμμα 4ΥOY 1 με χρεωση 0,099 ανα κλιση.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις TELLAS τοτε σιγουρα επηρεαζει τις κλησεις σου προς κινητα οι οποιες φαινονται με αποκρυψη.
Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια δοκιμη σημερα...Συνδεθηκα με Forthnet καλωντας με το 1755 (Teledome) μπροστα απο το 2119550500.Η συνδεση ηταν ΟΚ...Για να δουμε οταν ερθει η αναλυση λογαριασμου τι χρεωση θα εχω για τα 15 λεπτα περιπου που ημουν συνδεδεμενος...Εχω το προγραμμα 4ΥOY 1 με χρεωση 0,099 ανα κλιση.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Μάλλον θα σε απογοητέυσω... αλλά αν ρίξεις μια ματιά στον κατάλογο της Teledome για το πρόγραμμα 4YOU 1 αναφέρει ότι η χρέωση ισχύει μόνο για κλήσεις προς τηλεφωνικούς αριθμούς ΟΤΕ και Teledome... οπότε το 211 δεν συμπεριλαμβάνεται :!:

 

Η χρέωση σου θα είναι € 0,024 ανά λεπτό :!:

 

Οπότε πρόσεξε γιατί θα σου έρθει φουσκωμένος ο λογαριασμός :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα σε απογοητέυσω... αλλά αν ρίξεις μια ματιά στον κατάλογο της Teledome για το πρόγραμμα 4YOU 1 αναφέρει ότι η χρέωση ισχύει μόνο για κλήσεις προς τηλεφωνικούς αριθμούς ΟΤΕ και Teledome... οπότε το 211 δεν συμπεριλαμβάνεται :!:

 

Η χρέωση σου θα είναι € 0,024 ανά λεπτό :!:

 

Οπότε πρόσεξε γιατί θα σου έρθει φουσκωμένος ο λογαριασμός :blink:

 

 

Κι ετσι να ειναι δεν με πειραζει...10 μoναδες χαλαλι στην teledome...Εχω γλυτωσει εκατονταδες μοναδες απο το προγραμμα 4YOU1.

Ετσι κι αλοιως εχω dsl που δεν με απασχολει η χρεωση για internet.. :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι πήρε το αυτί μου. Μπορείς λέει να γραφτείς κανονικά στο πρόγραμμα 1 που έχει χρέωση 0,099 ανά κλήση και μετά να κάνεις άιτηση στον ΟΤΕ να ακυρωθεί η προεπιλογή!
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τι πήρε το αυτί μου. Μπορείς λέει να γραφτείς κανονικά στο πρόγραμμα 1 που έχει χρέωση 0,099 ανά κλήση και μετά να κάνεις άιτηση στον ΟΤΕ να ακυρωθεί η προεπιλογή!

 

Μετά δεν ακυρώνεται και το πρόγραμμα της teledome όταν πάρουν χαμπάρι ότι ακύρωσες την προεπιλογή;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Μετά δεν ακυρώνεται και το πρόγραμμα της teledome όταν πάρουν χαμπάρι ότι ακύρωσες την προεπιλογή;

Μου είπαν πως όχι, αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου καλημερα :)

δεν ειναι αναγκη να απενεργοποιησεις την προεπιλογη.

απλα,οταν το τηλεφωνημα ειναι μικροτερης διαρκειας,καλεισ με το 1777 του πΟΤΕ!

;)

Μια γήινη,απο άλλο πλανήτη!
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε υποχρεώνει.

Μπορείς να χρησιμοποιείς το 1777 για να καλείς μέσω ΟΤΕ είτε τον τετραψήφιο οποιουδήποτε άλλου εναλλακτικού έχεις ενεργοποιήσει.

 

me to 1777 isxioun meta oi kanonikes xrewseis tou ote kai ipiresies opws otepiloges, dwrean xronos ktl...?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι γραμμενη σε τρεις παροχους,οταν ρωτησα στο 134 εαν πειραζει που εχω αλλη προεπιλογη μου ειπαν ΟΧΙ.οι οτεπιλογες λειτουργουν κανονικα και ετσι.

θα δω τον λογαριασμο και θα σας πω.εαν βεβαια δεν παθω κανενα εγκεφαλικο..... :w00t: :wacko:

Μια γήινη,απο άλλο πλανήτη!
Link to comment
Share on other sites

παλια η forthnet μου ειχε δωσει εναν αριθμο που καλουσες και σου ελεγε με πιο παροχο εχει γινει αυτο το τηλεφωνημα !!

αυτο ισχυει για αλλους τους παροχους ? αν ναι ποιος ειναι ο αριθμος αυτος ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Θα ήθελα μια βοήθεια για το τι με συμφέρει να κάνω επειδή έχω μπερδευτεί...

 

Τα τηλεφωνήματά μου είναι 85% αστικά μεγάλης διάρκειας, 5% υπεραστικά, 5% εξωτερικό (Γερμανία) και 5% κινητά όχι μεγάλης διάρκειας.

 

Ποιά εταιρεία με συμφέρει να βάλω;;; Με προεπιλογή φορέα ή χωρίς;;

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Θα ήθελα μια βοήθεια για το τι με συμφέρει να κάνω επειδή έχω μπερδευτεί...

 

Τα τηλεφωνήματά μου είναι 85% αστικά μεγάλης διάρκειας, 5% υπεραστικά, 5% εξωτερικό (Γερμανία) και 5% κινητά όχι μεγάλης διάρκειας.

 

Ποιά εταιρεία με συμφέρει να βάλω;;; Με προεπιλογή φορέα ή χωρίς;;

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Οχι προεπιλογη φορεα. Καλυτερα να εισαι αναξαρτητη και να διαλέγεις τι θα χρησιμοποιησεις καθε φορα. Οσο γαι τιμες στα αστικα θα σου πουμε αλλοι πουτα ξερουν.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...