Jump to content

Τηλεφωνία και internet εναλλακτικών: Ποιόν πάροχο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν κάνεις πολλά τηλέφωνα μικρής διαρκείας, είναι συμφέρον πρόγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Είχα forthnet για 2 χρόνια την οποία και έκοψα μαχαίρι γιατί μου την παίξανε. Το γύρισα σε Tellas και βρήκα την υγειά μου

 

Η Forthnet μου έκοψε μία μέρα το 1789 ισχυριζόμενη οτι είχει λήξει η κάρτα μου και οτι είχα 6 μήνες απλήρωτους λογαριασμούς. Πράγματι η κάρτα είχε λήξει και όταν τους ρώτησα "Γιατί δεν με ενημερώσατε;" μου απάντησαν "δική σας ευθύνη ήταν να το παρακολουθείτε και να μας καλέσετε να δηλώσετε τη νέα κάρτα"

 

Στα τσακίδια λοιπόν..... (συγνώμη για τα γαλλικά μου)

Link to comment
Share on other sites

file fabo114 ανεφερα οτι ειναι φθηνη, επειδη την συγκρινα με την telepassport(νομιζω αυτη ειναι δευτερη ποιο φθηνη-αν υπαρχει αλλη, παρακαλω να αναφερθει)

και απανταω στις αριθμητικες σημειωσεις σου

1)ανα λεπτο για τις αστικες ισχυει ΚΑΙ στην telepassport

2) το ιδιο με το 1)

3) το ιδιο με το 1)

4) το ιδιο με το 1)

5) δεν εχει προγραμματα, απλα προσφερει 80λεπτα δωρεαν για αστικες κλησεις

 

αν καποιος γνωριζει ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ εταιρια ας το αναφερει

 

Πιο φθηνη εταιρια απλα δεν υπαρχει!

Ο καθενας μας εχει διαφορετικες αναγκες, γι'αυτο και οι εταιριες εχουν πολλα διαφορετικα προγραμματα. :)

 

Τωρα σε σχεση με αλλα προγραμματα, το PAOK Telephony "χανει" ιδιαιτερα λογω ελαχιστων χρεωσεων.

Η Columbia παντως οφειλω να πω πως σκεφθηκε εξυπνα!

Εκει που ειχε ενα προγραμμα για ολους τους συνδρομητες το αλλαξε ελαφρα και το πλασαρε σαν Redline, PAOK Telephony, Vissini Τηλεφωνια, Mεσσηνιακη τηλεφωνια!

Ετσι εδωσε κινητρο στους καταναλωτες για να συνδεθουν με αυτη. Ετσι λοιπον, Ο οπαδος του Ολυμπιακου ειναι Θρυλος μεχρι και το τηλεφωνο, Ο ΠΑΟΚτζης και ο ΑΕΛ το ιδιο ;)

 

Η Telepassport παντως ειναι εκτος του παιχνιδιου αφου εχει εξαγοραστει και θα σταματησει να υφισταται ως εταιρια οποτε δεν εχει αξια να κανουμε συγκρισεις με τις τιμες της.

Link to comment
Share on other sites

Είχα forthnet για 2 χρόνια την οποία και έκοψα μαχαίρι γιατί μου την παίξανε. Το γύρισα σε Tellas και βρήκα την υγειά μου

 

Η Forthnet μου έκοψε μία μέρα το 1789 ισχυριζόμενη οτι είχει λήξει η κάρτα μου και οτι είχα 6 μήνες απλήρωτους λογαριασμούς. Πράγματι η κάρτα είχε λήξει και όταν τους ρώτησα "Γιατί δεν με ενημερώσατε;" μου απάντησαν "δική σας ευθύνη ήταν να το παρακολουθείτε και να μας καλέσετε να δηλώσετε τη νέα κάρτα"

 

Στα τσακίδια λοιπόν..... (συγνώμη για τα γαλλικά μου)

 

Σωστα σου απαντησαν. 6 μηνες ειναι μεγαλο διαστημα και απο τη στιγμη που αλλαξε ο αριθμος της καρτας σου επρεπε να τους ειδοποιησεις ;)

 

Βεβαια κι αυτοι πριν κανουν διακοπη θα επρεπε να σε ειδοποιησουν :O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα αποφάσισα να πάρω στην altec και να κάνω το σταθερή διαρκείας.

Πιστεύω ότι με συμφέρει μιας και ο έρωτας :love: :love: βρίσκεται Θεσ/νικη και οι δικοί μου εκτός Αθηνών!

Τώρα, που έχω ΟΤΕ ο λογαριασμός μου έρχεται περίοπυ 70 ευρώ.

 

Η γνώμη σας?

 

Θα συμφωνησω με τον Vasileios, εκτος κι αν κανεις πολλες κλησεις προς κινητα :O

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

εγω ενδιαφερομαι να εχω φθηνες χρεωσεις επι το πλειστον σε κινητα και μετα ελαχιστα σε υπεραστικα μιας και με την τελεπασπορτ εχω λογω των γνωστων προβληματων πολλες δυσκολιες...εαν ειναι δυνατον να μου προτεινεται την πιο φθηνη απο την εμπειρια σας...

 

ευχαριστω;)

 

τελικα απο μια ματια που εριξα διεπιστωσα οτι η συμφερουσα εταιρια ειναι η q-telecom ...εχω δικιο (μιλαμε παντα κλησεισ για κινητα & υπεραστικα)??

 

Aν κανεις μονο κινητα και λιγα υπεραστικα ριξε μια ματια στα TalkFree της Cosmoline :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Τί εντυπώσεις έχετε από HOL;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

κοίταζα τις τιμές Vivodi-Forthnet και παρά τα γραφόμενα εδώ νομίζω ότι η forthnet (με τα πακέτα που έχει για τις αστικές κλήσεις, πχ για τα 540' που πήρα εγώ) είναι λίγο φθηνότερη από τη Vivodi (και κάμποσο φθηνότερη από Tellas).

Oι τιμές της Vivodi είναι χωρίς ΦΠΑ, με ΦΠΑ οι αστικές κλήσεις είναι πρακτικά ίδια τιμή, αλλά στα κινητά η Vivodi είναι αρκετά ακριβότερη. Το "βημα" είναι ίδιο. Μια αρκουδιά της Forthnet είναι ότι, ενώ στο βασικό πακέτο η χρέωση των αστικών μετά τα πρώτα 2' είναι ανά δευτερόλεπτο, στα "οικονομικά" πακέτα είναι ανά λεπτό συνέχεια (στη Vivodi αν δεν κάνω λάθος είναι έτσι κι αλλιώς ανά λεπτό). (Το πόσο ανεβάζει αυτό τις τιμές δεν το έχω αναλύσει...)

Και από την Tellas ήταν φτηνότερη η Forthnet.

 

Για Telepassport, κλπ μικρότερες δεν το έχω κοιτάξει, αλλά απ'οτι βλέπω εδώ είναι εμφανώς φτηνότερες (ειδικά αν κανείς κάνει μακράς διαρκείας κλήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα σου απαντησαν. 6 μηνες ειναι μεγαλο διαστημα και απο τη στιγμη που αλλαξε ο αριθμος της καρτας σου επρεπε να τους ειδοποιησεις ;)

 

 

Όταν σέβεσαι τον πελάτη και δεν αποσκοπείς απλά στο να του "τ'αρπάξεις", τότε τον καλείς εσύ και δεν περιμένεις να σε πάρει αυτός τηλέφωνο. Απόδειξη η συνδρομιτική τηλεόραση που όποτε λήγει η κάρτα, με καλεί για να τους δώσω τη νέα ημερομηνία λήξης. Η Forthnet γιατί δεν το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Όταν σέβεσαι τον πελάτη και δεν αποσκοπείς απλά στο να του "τ'αρπάξεις", τότε τον καλείς εσύ και δεν περιμένεις να σε πάρει αυτός τηλέφωνο. Απόδειξη η συνδρομιτική τηλεόραση που όποτε λήγει η κάρτα, με καλεί για να τους δώσω τη νέα ημερομηνία λήξης. Η Forthnet γιατί δεν το κάνει;

 

Γιατι στην συμβαση που υπογραψες αναφερονται οι υποχεωσεις του χρηστη. Η πρωτη ειναι η εξης:

 

1. Ο Χρήστης οφείλει να συμπληρώνει όλα τα πεδία της αίτησης σύνδεσης με τα πλήρη και αληθή στοιχεία και τις επιθυμητές επιλογές, καθώς επίσης να γνωστοποιεί στην Εταιρία κάθε αλλαγή τους με συστημένη επιστολή του ή με fax στο Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών, εντός είκοσι (20) ημερών από την τυχόν αλλαγή και να παραδίδει τα σχετικά νομιμοποιητικά έγγραφα σε περίπτωση πληρεξουσιότητας ή νομικού προσώπου.

 

Επισης, αναφερονται τα εξης που αφορουν την εξοφληση:

 

2. Ο Χρήστης οφείλει να εξοφλεί με τους επιλεγόμενους στην αίτησή του τρόπους τους εκδοθέντες λογαριασμούς μέσα στην οριζόμενη προθεσμία εξόφλησης.

 

7. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η προσωρινή ή οριστική διακοπή χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση, στις περιπτώσεις απάτης και επανειλημμένης εκπρόθεσμης εξόφλησης ή μη εξόφλησης λογαριασμών ή υπερβάσεως του εκάστοτε οριζόμενου πιστωτικού ορίου σύμφωνα με τα κατωτέρω.

 

Αναλυτικα οι οροι συμβασης εδω

 

Οπως βλεπεις δεν οφειλει η Forthnet να σε καλεσει αλλα εσυ να την ενημερωσεις ;) :O

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν οφείλει ή αν δεν οφείλει. Σαφώς και έχεις δίκαιο με όλα όσα λες. Απλά αυτό που λέω είναι οτι ορισμένες φορές από κάποιες εταιρίες περιμένω κάτι περισσότερο από τις συμβατικές τους υποχρεώσεις. Και να σου πω και κάτιl; Και η ΝΟΒΑ έχει αντίστοιχο όρο στη σύμβαση που υπέγραψα. Ουδέποτε τον επικαλέσθηκε...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σκεφτομαι να βαλω cosmoline εχει κανεις αποψη?

 

Εχει καλα οργανωμενο δικτυο τηλεφωνιας ενω στην ποιοτητα συνομιλιας δεν εχω καταλαβει καποια διαφορα σε σχεση με τον ΟΤΕ.

Επισης, εχει και φθηνα προγραμματα.

 

Μπορεις να τσεκαρεις τις προηγουμενες σελιδες οπου υπαρχουν πολλες αναφορες γαι την Cosmoline ή πες μας τι αναγκες εχεις απο τη σταθερη τηλεφωνια να σου προτεινουμε κανενα προγραμμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν οφείλει ή αν δεν οφείλει. Σαφώς και έχεις δίκαιο με όλα όσα λες. Απλά αυτό που λέω είναι οτι ορισμένες φορές από κάποιες εταιρίες περιμένω κάτι περισσότερο από τις συμβατικές τους υποχρεώσεις. Και να σου πω και κάτιl; Και η ΝΟΒΑ έχει αντίστοιχο όρο στη σύμβαση που υπέγραψα. Ουδέποτε τον επικαλέσθηκε...

 

Να σου πω την αληθεια, δεν γνωριζω πως λειτουργει η Nova. Σου στελνει μηνιαιο λογαριασμο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

κοίταζα τις τιμές Vivodi-Forthnet και παρά τα γραφόμενα εδώ νομίζω ότι η forthnet (με τα πακέτα που έχει για τις αστικές κλήσεις, πχ για τα 540' που πήρα εγώ) είναι λίγο φθηνότερη από τη Vivodi (και κάμποσο φθηνότερη από Tellas).

Oι τιμές της Vivodi είναι χωρίς ΦΠΑ, με ΦΠΑ οι αστικές κλήσεις είναι πρακτικά ίδια τιμή, αλλά στα κινητά η Vivodi είναι αρκετά ακριβότερη. Το "βημα" είναι ίδιο. Μια αρκουδιά της Forthnet είναι ότι, ενώ στο βασικό πακέτο η χρέωση των αστικών μετά τα πρώτα 2' είναι ανά δευτερόλεπτο, στα "οικονομικά" πακέτα είναι ανά λεπτό συνέχεια (στη Vivodi αν δεν κάνω λάθος είναι έτσι κι αλλιώς ανά λεπτό). (Το πόσο ανεβάζει αυτό τις τιμές δεν το έχω αναλύσει...)

Και από την Tellas ήταν φτηνότερη η Forthnet.

 

Για Telepassport, κλπ μικρότερες δεν το έχω κοιτάξει, αλλά απ'οτι βλέπω εδώ είναι εμφανώς φτηνότερες (ειδικά αν κανείς κάνει μακράς διαρκείας κλήσεις)

 

Σε σχεση με το αντιστοιχο προγραμμα της Cosmoline (Plus600) η Forthnet ειναι πιο ακριβη (αναλυτικη συγκριση)

 

Τα 540 τα πληρωνεις 12,50 € στην Forthnet και εχουν καταλανωση ανα λεπτο ενω τα 600 τα πληρωνεις στην Cosmoline 10,71 € και εχουν καταναλωση ανα δευτερολεπτο.

 

Επισης, η χρεωση της Cosmoline μετα τον δωρεαν χρονο ειναι μικροτερη απ'αυτη της Fortnet.

 

Κοιταξε στο προηγουμενο ποστ μου (δινω το url παραπανω) ενω μπορεις να κοιταξεις και τους τιμοκαταλογους των 2 εταιριων.

 

Forthnet αστικα 540

Cosmoline Plus600

 

Τελος, η Cosmoline σου δινει και ενα ασυρματο τηλ. με εγχρωμη οθονη δωρο. :O

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια, δεν γνωριζω πως λειτουργει η Nova. Σου στελνει μηνιαιο λογαριασμο; :confused:

 

 

Ο λογαριασμός έρχεται με βέση τη συχνότητα που επιλέγει να πληρώνει ο χρήστης. πχ κάθε 1/3/6/12 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός έρχεται με βέση τη συχνότητα που επιλέγει να πληρώνει ο χρήστης. πχ κάθε 1/3/6/12 μήνες...

 

Iσως γι'αυτο σε παιρνουν τηλ.

 

Στη Forthnet που εχεις καθε μηνα λογαριασμο (ή διμηνο) ειναι ευκολο να καταλαβεις αν εχει ληξει η καρτα σου αφου στο τελος του λογαριασμου θα υπαρχει υπολοιπο απο τον προηγουμενο μηνα/ες :O

 

Δηλαδη, στη Forthnet σου δινουν πιστωση αν δεν πληρωσεις ενω στη Nova οχι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Iσως γι'αυτο σε παιρνουν τηλ.

 

Στη Forthnet που εχεις καθε μηνα λογαριασμο (ή διμηνο) ειναι ευκολο να καταλαβεις αν εχει ληξει η καρτα σου αφου στο τελος του λογαριασμου θα υπαρχει υπολοιπο απο τον προηγουμενο μηνα/ες :O

 

Δηλαδη, στη Forthnet σου δινουν πιστωση αν δεν πληρωσεις ενω στη Nova οχι. ;)

εγω παιδια εβαλα adsl in a box και μια που τους πηρα τηλεφωνο για ενεργοποιισι τους ειπα αν εχουν καποιο προγραμμα για σταθερα,

μου ειπαν για αστικα υπεραστικα και τα 2 μαζι για 240 λεπτα τον μηνα 6,5 ευρο!!!

την βρηκα καλη τιμη και τους ειπα να την ενεργοποιησουν και ετσι κι εγινε!!

οσο απο ηχο που λενε καποιοι εδω μεσα δεν παρατηρησα τιποτα τετοιο απολυτος καθαρος ηχος χωρις διακοπες!;)

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.θελω να ρωτησω το εξης.εχω σταθερο στο σπιτι μου στην αθηνα με ΟΤΕ.επειδη θα λειψω για κανα 8μηνο στο εξωτερικο θελω μεν να κρατησω το νουμερο μου αλλα δεν θελω να πληρωνω παγιο τγς ISDN που εχω στον ΟΤΕ.τους πηρα τηλ και τους ρωτησα και μου ειπαν οτι για να διατηρησω την γραμμη πρεπει αναγκαστικα να πληρωνω το παγιο(δεν μπορω να κανω δλδ προσωρινη διακοπη).ξερετε καποια ιδιωτικη εταιρεια σταθερης τηλεφωνιας οπου να μπορω να συνδεθω χωρις ναπληρωνω παγιο για να κρατησω το νουμερο μου???

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.θελω να ρωτησω το εξης.εχω σταθερο στο σπιτι μου στην αθηνα με ΟΤΕ.επειδη θα λειψω για κανα 8μηνο στο εξωτερικο θελω μεν να κρατησω το νουμερο μου αλλα δεν θελω να πληρωνω παγιο τγς ISDN που εχω στον ΟΤΕ.τους πηρα τηλ και τους ρωτησα και μου ειπαν οτι για να διατηρησω την γραμμη πρεπει αναγκαστικα να πληρωνω το παγιο(δεν μπορω να κανω δλδ προσωρινη διακοπη).ξερετε καποια ιδιωτικη εταιρεια σταθερης τηλεφωνιας οπου να μπορω να συνδεθω χωρις ναπληρωνω παγιο για να κρατησω το νουμερο μου???

 

Το Μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το πρόγραμμα κατεξοχήν με το οποίο θα πληρώνεις το μισό πάγιο .

Θα δουλεύει από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβιο κανονικά .Τέλος Οκτωβρίου 2007 μπορείς να καταργήσεις το πρόγραμμα .

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου .Το κατεξοχήν είναι μόνο για PSTN συνδέσεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.θελω να ρωτησω το εξης.εχω σταθερο στο σπιτι μου στην αθηνα με ΟΤΕ.επειδη θα λειψω για κανα 8μηνο στο εξωτερικο θελω μεν να κρατησω το νουμερο μου αλλα δεν θελω να πληρωνω παγιο τγς ISDN που εχω στον ΟΤΕ.τους πηρα τηλ και τους ρωτησα και μου ειπαν οτι για να διατηρησω την γραμμη πρεπει αναγκαστικα να πληρωνω το παγιο(δεν μπορω να κανω δλδ προσωρινη διακοπη).ξερετε καποια ιδιωτικη εταιρεια σταθερης τηλεφωνιας οπου να μπορω να συνδεθω χωρις ναπληρωνω παγιο για να κρατησω το νουμερο μου???

 

Ισως να συμφερει να κανεις τη γραμμη PSTN και μετα Κατεξοχην οπως λεει και ο Vasileios.

 

Οσοι αλλοι παροχοι δινουν LLU εχουν μηνιαιο παγιο ενω ειναι αμφιβολο αν μπορεις να κρατησεις τον ιδιο αριθμο ακομη και να υπαρχει καλυψη απο τον αλλο παροχο στην περιοχη σου.

Ακομη και ολα αυτα να ισυουν, θα πληρωνεις σιγουρα μηνιαιο παγιο σ'αυτους αφου δεν εχουν καποιο προγραμμα οπως το Κατεξοχην. :O

Link to comment
Share on other sites

Ισως να συμφερει να κανεις τη γραμμη PSTN και μετα Κατεξοχην οπως λεει και ο Vasileios.

 

Οσοι αλλοι παροχοι δινουν LLU εχουν μηνιαιο παγιο ενω ειναι αμφιβολο αν μπορεις να κρατησεις τον ιδιο αριθμο ακομη και να υπαρχει καλυψη απο τον αλλο παροχο στην περιοχη σου.

Ακομη και ολα αυτα να ισυουν, θα πληρωνεις σιγουρα μηνιαιο παγιο σ'αυτους αφου δεν εχουν καποιο προγραμμα οπως το Κατεξοχην. :O

 

ευχαριστω παιδια.θα το ρωτησω και θα σας πω παντως.δεν ξερω αν μπορεις να κανεις το κατεξοχην στην Αθηνα(νομιζω οτι ισχυει μονο για επαρχεια.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

οσο απο ηχο που λενε καποιοι εδω μεσα δεν παρατηρησα τιποτα τετοιο απολυτος καθαρος ηχος χωρις διακοπες!;)

 

 

Tα θέματα ποιότητας ήχου αφορούν μόνο τις περιπτώσεις VOIP τηλεφωνίας και όχι εναλλακτικών παρόχων....:)

 

Οι εναλλακτικοί σου προσφέρουν -θεωρητικά- την ίδια ποιότητα με τον (π)οτέ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.θα το ρωτησω και θα σας πω παντως.δεν ξερω αν μπορεις να κανεις το κατεξοχην στην Αθηνα(νομιζω οτι ισχυει μονο για επαρχεια.

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ισχύει και στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...