Jump to content

Πρόβλημα με σκληρό δίσκο


Tarig_Egeiban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Σήμερα αγόρασα ένα case για σκληρό δίσκο 3,5" ώστε να χρησιμοποιήσω έναν παλιό δίσκο της Hitachi 123Gb ATA/IDE! Το συνδέω, όλα καλά, κάνει την Plug & Play διαδικασία ο υπολογιστής σε περιβάλλον Windows Vista, με επιτυχή φόρτωση των drivers ως USB Mass Storage! Το θέμα είναι ότι ο δίσκος έτρεχε αλλά στο My Computer δεν εμφανιζόταν ο δίσκος. Μετα από πολλές επανασυνδέσεις του δίσκου και μετατροπή του σε Μaster αντί για Slave το ξαναβάζω να δουλέψει... Ξεκινά, πάλι τίποτα, δεν έβλεπα δίσκο... Μετά από μια επανεκκίνηση του δίσκου ακούω ενα περιοδικό κλακ-κλακ-κλακ, το οποίο δεν σταματά ακόμα και μέχρι τώρα... Μέσα στον δίσκο έχω σημαντικά αρχεία που δεν θέλω να χάσω. Τι λέτε να συμβαίνει; Μήπως το τροφοδοτικό του CASE δεν δίνει τα απαιτούμενα Watt? Τι παίζει ρε παιδιά; Τον χάλασα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παραθύρια μπροστά μου οπότε στα τυφλά:

γιουρ κομπιουτερ -> δεκσί κλικ -> μάνατζ -> ντίσκ μάνατζερ -> και από εκεί θα κάνεις άκτιβ τον δίσκου που θές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παραθύρια μπροστά μου οπότε στα τυφλά:

γιουρ κομπιουτερ -> δεκσί κλικ -> μάνατζ -> ντίσκ μάνατζερ -> και από εκεί θα κάνεις άκτιβ τον δίσκου που θές.

 

Ευχαριστώ αλλα δεν νομίζω να ειναι εκει το πρόβλημα. Ο δίσκος είναι φορμαρισμένος κανονικά καθώς τον δούλευα σε ενα Desktop μόνο για αποθήκευση αρχείων και όχι OS! Αυτό που με προβληματίζει τώρα εμένα είναι το κλακ-κλακ, κλακ-κλακ, κλακ-κλακ που κάνει μόλις ξεκινά την λειτουργία και μόλις πιάσει τις στροφές (~7200). Αυτό τι σημαίνει; Ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι οπου να ναι ο δισκος θα παραδωσει πνευμα.Κατι αντιστοιχο μου συνέβη και έχασα 80gb μουσικη.Δυστυχως δεν το προλαβα και απο το δισκο ακουω μονο το κλακ κλακ χωρις να τον βλεπει καθολου ο υπολογιστης
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Και από το Πλαισιο μου είπαν οτι μάλλον έχουν χτυπήσει οι κεφαλές και ο δίσκος αχρηστεύτηκε. Αλλά πώς έγινε αυτό; Εγω απλά τον κλείνω, τον ξανανοίγω και αυτό ήταν... Το σύστημα δεν διαβάζει τον δίσκο. Και εγω έχω μια τεράστια μουσική συλλογή που δεν θα ήθελα να χάσω. Υπάρχει τρόπος επιδιόθωσης;
Link to comment
Share on other sites

Εφ' όσον ο δίσκος κάνει τακ-τακ και δεν αναγνωρίζεται μετά από πολλές προσπάθειες το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον αλλάξεις αν έχει εγγύηση...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...