Jump to content

Πυρκαγιές...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

+1

 

Εντωμεταξύ ο "εμπρηστής" που συνελήφθει χθες στην Κρέσταινα και ξυλοκοπήθηκλε αγρίως, ήταν άτομο με ψυχολογικά προβλήματα που κανένας τελικά δεν το είδε να βάζει φωτιά. Απλά τους φάνηκε "ύποπτος"...

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 947
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΕΙΔΗΣΗ ΣΟΚ

 

Βρέθηκε ο εγκέφαλος της ασσύμετρης απειλής/εδαφικής τρομοκρατίας/επιχείρησης χάος/σαμποτάζ αέρος-αέρος:

 

http://img388.imageshack.us/img388/5254/sel1ol6.th.jpg

ΈΕΕΕΕΕΕΕΤΣΙ.

 

Να πέφτουν οι μάσκες τον κινεζοεβραίων!!!

Link to comment
Share on other sites

Απορώ με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα, τα κανάλια και οι εφημερίδες έχουν κάνει καλή δουλειά τελικά, διαμορφώνουν συνειδήσεις.:mad:

Χτες είχε στην ΕΤ1 ένα αγγλικό ντοκιμαντέρ για τα βασανιστήρια (1ο από 3 επεισόδια). Μια και κυκλοφορούν πολλοί βασανιστές εδώ είπα μήπως θέλουν να ενημερωθούν για τις τελευταίες τεχνικές των Αμερικανών. Μη χάσετε λοιπόν τα άλλα 2 επεισόδια!

 

Αν δεν συνέλθουμε θα γίνουμε Αφρική! Αυτοδικία, λαικά δικαστήρια, ξυλοδαρμοί ανθρώπων επειδή κάποιος τον είδε κάπου να κάνει κάτι;;;; Αυτά τα "πιάστηκε" επ'αυτοφόρω που γράφετε μερικοί που τα ακούσατε; Στην τηλεόραση; Κάπου σοβαρότερα μήπως; Ή τους είδατε με τα μάτια σας;

Αλλά τι να κάνεις που βολεύει αυτούς που πραγματικά φταίνε να στέλνουν τον κόσμο να κυνηγάει μάγισσες και βαρβάρους. Αμερικανοί οι πρώτοι διδάξαντες κι εμείς άξια τέκνα. Μπράβο μας.

 

Ας σου καίγανε και σένα το σπίτι σου , το χωράφι σου , τα ζώα σου , το μαγαζί σου , ένα συγγενή σου και γενικά να ένιωθες ότι δεν έχεις τίποτα άλλο στην ζωή ,τότε θα σου έλεγα πως θα σκεφτόσουν.... όχι απλά Αφρικάνικα θα σκεφτόσουν , αλλά σαν κανίβαλος! Είναι πολύ λεπτή η γραμμή που χωρίζει έναν φυσιολογικό-νοήμον-μορφωμένο άνθρωπο από έναν βάρβαρο (όπως λες) , που όχι μόνο θα προστατέψει με την ίδια του την ζωή τα παραπάνω , αλλά θα εκδικηθεί και με νύχια και δόντια !

Δεν υποστηρίζω απόλυτα φυσικά τέτοιες πράξεις , αλλά μακάρι να μην μου τύχει ποτέ γιατί ίσως να κάνω και χειρότερα!

Το να γράφεις κάτι από το κομπιουτεράκι σου κάτω από το air condition και να βλέπεις στην HD TV σου τις φωτιές και όλα αυτά που γίνονται και να γράφεις άνετος τέτοιους υπαινιγμούς ... είναι πανεύκολο! Μακάρι να μην σου (μας) τύχει ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά της "Χαλυβουργικής", των μεγαλομετόχων της ΚΑΕ Ολυμπιακός δηλαδή, στους πληγέντες από τις φονικές πυρκαγιές ξεπέρασε κάθε προηγούμενο! Η οικογένεια Αγγελόπουλου δίνει στους πυρόπληκτους το ποσό των 12 εκατομμυρίων ευρώ! Αξίζει να σημειωθεί πως είναι γνωστή η κοινωνική τους ευαισθησία, ωστόσο, στην προκειμένη περίπτωση έχουν έναν λόγο παραπάνω να βάλουν τόσο βαθιά το χέρι στην τσέπη, μιας και είναι Αρκάδες.

 

Συγκεκριμένα, κατάγονται από το Βλαχορράφτι Γορτυνίας, ενώ προς τιμήν της πατρίδας τους έχουν ονομάσει την ναυτιλιακή τους εταιρία «Arcadia».

 

"Η ΧΑΛΥΒΟΥΡΓΙΚΗ συναισθανόμενη την κρισιμότητα της κατάστασης που έχει δημιουργηθεί από τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών και θέλοντας να συμβάλλει στην ανακούφιση των πληγέντων προσφέρει το ποσό των 12.000.000€ στον ειδικό λογαριασμό αρωγής πυρόπληκτων", αναφέρει η σχετική ανακοίνωση.

 

http://www.sportime.gr/basket_inside.asp?article_id=57754

 

Μάγκες!

-----------------------------------

 

Φιλικό για τους πληγέντες του Δήμου Ζαχάρως θα δώσει ο Ολυμπιακός:)

Link to comment
Share on other sites

2 θεματα από αυτά που διάβασα...

 

1. Για όσους ξέρουν ΠΟΙΟΣ πραγμάτικά είναι ο Κουρής και ο γιος του, μπορούν εύκολα να αντιληφθούν και τον λόγο που ΔΕΝ πρέπει να ασχολούμαστε για ότι γράφει. Με απλήρωτους δημοσιογράφους, και διάφορους παρατρεχάμενους, γράφει ότι του κατέβει.

 

2. Ρε σεις τσιρακια των 1800 ευρώ θα υπάρχουν πάντα. Ποιός και ποιοι ειναι από πίσω είναι το θέμα... Το χέρι που οπλίζει να αναζητάτε πάντα, όχι το όπλο. Είναι σα να λέμε, ο δολοφόνος με το κατσαβίδι και να ψάχνουμε να βρούμε να φυλακίσουμε το...κατσαβίδι.

 

Προσωπικά πάντως, επειδή ως φοιτητής έχω δουλέψει σε εφημερίδα και περιοδικά.... ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΝΕΝΑ ΤΟΥΣ. Δεν μπορείτε να φανταστείτε για τι ρεμάλια πρόκειται, τι γλειώδες υποκείμενα.

 

Να σας πω περιστατικό από γνωστό μου που δουλευει σε μεγάλη εταιρία τουριστική που προσέλαβε γνωστο κανάλι για να της κλείσει στην αμαλιάδα.

 

Παίρνει ο δημοσιογράφος τηλεφωνο 12 το βραδυ να ξεχέσει τον tour operator γιατί φαντάζεστε? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΝΕΡΟ ΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΑΝΙΟ....Τους έδιναν εμφιαλομένα για τις πρώτες τους ανάγκες αλλα δεν είχε νερό το ντους. Εδω ο κόσμος καιγόταν...

 

Επίσης τα κανάλια έδειξαν μόνο τους ανθρώπους που καταστράφηκαν... Τους άλλους μισους που χάρηκαν με την καταστροφή των άλλων μισών ουδέποτε την έδειξαν. Το κόσμο που έπαιζε πρεφα στα καφενεια και ελεγαν και τι με νοιαειι το δικο μου καιγεται? Πιστέψτε με πολύς κόσμος απλά δεν το ενοιαξε εκεί κάτω τι έγινε (είναι η μανα μου απ τα μέρη και δυστυχώς ξέρω)

 

Πάντως άσχετα από τα θύματα (που είναι απίστευτη τραγωδία) μετά την φωτιά έχει να γίνει χαμός... Αυτού του είδους η καταστροφή είναι σε θέση να γονατίσει ολόκληρη την οικονομία της Πελλοπονησου και όχι μονο

 

Ίσωσ είναι μοναδική περίπτωση αυτή εδώ που συμφωνώ με την έννοια της αυτοδικίας. Ή τουλάχιστον δεν θα κατηγορίσω όποιον προβεί σε τέτοια πραξη.

Να δούμε ο ΛΑΤΣΗς ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ΑΠ ΤΟ ΚΑΤΑΚΟΛΟ πόσα θα δώσει

Επίσης οι τράπεζες που είναι οι μοναδικές που έχουν υπερκέρδη (και κάνουν μοκο μέχρι στιγμής). Θα δώσουν τίποτα ή θα γίνει όπως έγινε με το μεγάλο φαγοπότι όπως τότε με το τσουνάμι?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως άσχετα από τα θύματα (που είναι απίστευτη τραγωδία) μετά την φωτιά έχει να γίνει χαμός... Αυτού του είδους η καταστροφή είναι σε θέση να γονατίσει ολόκληρη την οικονομία της Πελλοπονησου και όχι μονο

 

Τι θα κάνει ο κτηνοτρόφος και ο αγρότης τώρα;

Στην Αθήνα θα κατέβει να δουλέψει στην οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς...και αν κατέβει... Εγώ τον αγρότη τον θέλω αγρότη (και θα γούσταρα να γίνω τέτοιος πιστέψτε με, αλλά όχι στην Ελλάδα, θα προτιμούσα γαλλία γερμανία), και τον κτηνοτρόφο, κτηνοτρόφο.

 

Α να σας εφιστήσω την προσοχή για όλους όσους θα καταθέσετε χρήματα. κυκλοφορούν σίγουρα πολλά εμαιλ, ελέγξτε τον λογαριασμό (όψεως συνήθως) πριν τα καταθέσετε. Αν δείτε κανά περίεργο δικαιούχο μην κολλώσετε να το αναφέρετε (δεν είναι μόνο απάτη, είναι απάτη εις βάρος συαννθρώπων μας, σκεφτείτε μόνο αυτό)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ας σου καίγανε και σένα το σπίτι σου , το χωράφι σου , τα ζώα σου , το μαγαζί σου , ένα συγγενή σου και γενικά να ένιωθες ότι δεν έχεις τίποτα άλλο στην ζωή ,τότε θα σου έλεγα πως θα σκεφτόσουν.... όχι απλά Αφρικάνικα θα σκεφτόσουν , αλλά σαν κανίβαλος! Είναι πολύ λεπτή η γραμμή που χωρίζει έναν φυσιολογικό-νοήμον-μορφωμένο άνθρωπο από έναν βάρβαρο (όπως λες) , που όχι μόνο θα προστατέψει με την ίδια του την ζωή τα παραπάνω , αλλά θα εκδικηθεί και με νύχια και δόντια !

Δεν υποστηρίζω απόλυτα φυσικά τέτοιες πράξεις , αλλά μακάρι να μην μου τύχει ποτέ γιατί ίσως να κάνω και χειρότερα!

Το να γράφεις κάτι από το κομπιουτεράκι σου κάτω από το air condition και να βλέπεις στην HD TV σου τις φωτιές και όλα αυτά που γίνονται και να γράφεις άνετος τέτοιους υπαινιγμούς ... είναι πανεύκολο! Μακάρι να μην σου (μας) τύχει ποτέ...

 

Δεν υπάρχει κανένας υπαινιγμός, τα γράφω όλα ευθέως. ;)

Αλλά από εκεί και πέρα υπενθυμίζω ότι είμαστε σε forum. Dεν σε ξέρω ούτε με ξέρεις. Πως ξέρεις που είμαι και σε τι καταστάσεις έχω βρεθεί και αν μπορώ να κοντρολάρω τα νεύρα μου;;;; Πες την άποψή σου όπως λέω κι εγώ τη δική μου, δικαιολόγησε αν έτσι νομίζεις αυτούς που ξυλοφορτώνουν όποιον νομίζουν, ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ.

Άλλωστε κι εγώ την ευθύνη δεν την έριξα τόσο στους ίδιους τους πυρόπληκτους, όσο στους ηθικούς αυτουργούς (για να το κάνω πιο ξεκάθαρο) τους οποίους βολεύει αυτό το "κυνήγι" σκοτεινών κύκλων.

Τα πράγματα ξεφεύγουν εντελώς από τα πλαίσια ενός στοιχειώδους κράτους με νόμους. Ήδη έχουν φάει ξύλο ΛΑΘΟΣ ΑΤΟΜΑ! Το γράφει και άλλος πιο πάνω.

 

Ούτε είπα πουθενά ότι είναι εύκολα γι'αυτούς που είναι εκεί. Κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά σε καταστάσεις πίεσης και πανικού. Γι' αυτό βλέπεις να ξεχωρίζουν κάποιοι που βοηθάνε την κατάσταση και άλλοι που την κάνουν χειρότερη. Χτες έβλεπα έναν καπνισμένο από τη φωτιά να λέει έχουμε πρόβλημα και οι μισοί είμαστε εδώ και βοηθάμε και οι άλλοι μισοί είναι στο καφενείο!

 

Κι ακόμη δεν είδαμε τίποτα, τα χειρότερα έρχονται την "επόμενη μέρα" με την καταστροφή φυτικού και ζωικού κεφαλαίου που μπορεί να προκαλέσει μέχρι και εσωτερική μετανάστευση.

 

Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να σχολιάσω έντυπα κατηγορίας Αυριανής, έχουμε και σοβαρότερες δουλειές.

 

 

Edit: Όσο έγραφα μπήκε και το post του mylogic_x που αναφέρεται στα ίδια πράγματα οπότε...

Επίσης, δεν ξέρω αν έχετε πάρει ένα mail που λέει για συγκέντρωση αύριο αλλά τώρα το ανέφερε και το in.gr http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=827086

KCB
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο KCB

Ελπίζω και γω τουλάχιστον, όπως όλοι μας να βγει κάτι θετικό απ την όλη κατασταση...Έστω μια αλλαγή νοοτροπίας...Κάτι

 

Έλεος ρε sirator και λοιποί, έλεος πια...Μην είστε τόσο αφελής. Έαν στην τελική πρόκειται για "οργανωμενο" όπως λένε σχέδιο, με το να εκφράζετε τετοιες απόψεις δίνετε τουλάχιστον άλλοθι σε αυτούς που βρίσκονται από πίσω..:X

 

Και ένας γρίφος για όσους ξέρουν...Ψάξτε (εάν μπορείτε) για μεγαλομετόχους ή ιδιοκτητες κατασκευαστικών και λοιπών εταιριών που δραστηριοποιούντε στα συγκεκριμένα μέρη και παρατηρείστε να δείτε τι ονόματα θα δείτε αναμεταξύ τους ;) :X

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Και ένας γρίφος για όσους ξέρουν...Ψάξτε (εάν μπορείτε) για μεγαλομετόχους ή ιδιοκτητες κατασκευαστικών και λοιπών εταιριών που δραστηριοποιούντε στα συγκεκριμένα μέρη και παρατηρείστε να δείτε τι ονόματα θα δείτε αναμεταξύ τους ;) :X

 

Μια και το λες αυτό, μόλις μου έστειλαν αυτό το δημοσίευμα...

http://www.protinews.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=7262&Itemid=1

Τώρα για καλό είναι.... ή για κακό;;; :confused:

KCB
Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείς για το αφελής, δεν έχω δικαίωμα να σε κρίνω επειδή ακριβως δε σε ξέρω...και συγγνώμη για αυτο

Πιστέψτε με ομως κανείς μετανάστης που απλά θέλει να επιβιώσει θα το έκανε αυτό.

όλη η αγροτιά μας με αλβανους, ρουμανους, πακιστανους αιγυπτιους και ιρακινους δουλευει...Ξέρετε πόσα από αυτά τα παιδιά τώρα θα μείνουν χωρίς δουλειά?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

χμμ αυτό για το WTC δεν το γνώριζα...μάλλον τους τα χαλάει αυτά τα σχέδια, αυτή η πυρκαϊά

Ρε μαγκες, ο αγγελόπουλος δεν είναι εργολάβος? Η μπερδεύω τα επώνυμα (κατασκευαστής στον πύργο) -(οχι τώρα δεν υπονοώ τίποτα, αλήθεια)

Πάντως μην μου πείτε ότι είναι αυτός της χαλυβουργικής, καμία σχέση μιλάμε για τοπικο επιμελητήριο

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

χμμ αυτό για το WTC δεν το γνώριζα...μάλλον τους τα χαλάει αυτά τα σχέδια, αυτή η πυρκαϊά

Ρε μαγκες, ο αγγελόπουλος δεν είναι εργολάβος? Η μπερδεύω τα επώνυμα (κατασκευαστής στον πύργο) -(οχι τώρα δεν υπονοώ τίποτα, αλήθεια)

 

Δεν έχει σχέση.

Μάλλον μπερδεύεις τα επώνυμα

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Αποτι ξερω εχει την Χαλυβουργικη και μια ναυτιλιακη εταιρια.

 

Και οι γιοί του είναι οι γνωστοί του μπασκετικού Ολυμπιακού.

 

Επίσης έβαλαν πολλά λεφτά και οι άλλοι Αγγελόπουλοι και επίσης το δημοσιοποίησαν και αυτό είναι το μόνο στραβό στην υπόθεση ;) Δυο φορές μπράβο τους αν δεν έλεγαν τίποτα.

Και για τράπεζες διαβάζω, θα μαζευτούν πολλά χρήματα και όπως πάντα το ζήτημα θα είναι η σωστή διαχείριση...

 

Edit: Ισως έχει ξαναναφερθεί αλλά δεν πειράζει γιατί ΙΜΟ τα λέει μια χαρά: http://anadasosi.blogspot.com/2007/08/media.html

KCB
Link to comment
Share on other sites

Δεχόμαστε επίθεση, αυτό είναι αλήθεια. Επίθεση ανικανότητας, ανοργανωσιάς, κομματισμού, ευθυνοφοβίας, τρομολαγνείας, προβοκάτσιας, παραπληροφόρησης, σπέκουλας, κερδοσκοπίας.

 

Επίθεση ενάντια στη λογική, αυτό δεχόμαστε.

Ενώ η χώρα εξακολουθεί να καίγεται και οι κάτοικοι τόσων περιοχών παραμένουν αβοήθητοι, έχουμε μια κυβέρνηση που προσπαθεί να μας το γυρίσει σε "ασύμμετρη απειλή" μπας και καταφέρει να συσπειρώσει τον κόσμο και να μη χάσει τις εκλογές.

 

Έχουμε ένα πρωθυπουργό που εμφανίζεται με μπουφανάκι κατακαλόκαιρο για να το παίξει G.W.Bush την 11η Σεπτεμβρίου.

 

Κι αν όντως υπάρχει πανελλαδικής εμβέλειας οργανωμένο σχέδιο εμπρηστών και εκτεταμένο δίκτυο ξένων πρακτόρων, αναρχοκομμουνιστών ή εξωγήινων, από πού κι ως πού αυτό σημαίνει ότι το κράτος μπορεί να αποποιηθεί τις ευθύνες του;

 

Δεν οφείλει να γνωρίζει ποιός είναι αυτός ο φανταστικός εχθρός του έθνους μας;

Ή μήπως το γνωρίζει και δε μας το λέει γιατί τον καλύπτει; θα μιλάμε όλοι πια με μισόλογα και υπονοούμενα σαν τον Βερύκιο και τον Τράγκα; Έλεος δηλαδή.

 

Αυτοί οι άνθρωποι πρέπει επιτέλους να καταλάβουν ότι πριν από τρισίμισυ χρόνια πήραν εντολή από τον ελληνικό λαό να σχηματίσουν κυβέρνηση.

Κι αυτό σημαίνει ότι δουλειά τους είναι (ανάμεσα σε πολλά άλλα) να μας προστατεύουν.

 

Αόριστες θεωρίες συνομωσίας βγάζει κι ο ψιλικατζής μου. Και δεν του πληρώνω και φόρους από πάνω..."

Χα χα..πολιτικα και κομματικά στοχευμένο, αλλά πολυ καλό

 

Ρε τον ηλίθιο τον Βερύκιο και τον βλακάκο τον Χατζηνικολάου πως, εξελίχτηκε από τότε που ερχόταν στο πάντειο με σακκάκι-γραβάτα..μπραβο μπραβο

 

Τίποτα, μόνο τους ανθρώπους λυπάμαι. Στην διαμαρτυρία παντως καλό είναι να πάμε όλοι (και να μην κάνουμε φασαρίες). Πολλές φορές η σιωπή είναι πιο τρομαχτική από οποιαδήποτε κραυγη!

 

διαβάστε και το παρακάτω

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20070827&nid=5746050&sn=ΕΛΛΑΔΑ&spid=876

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Χα χα..πολιτικα και κομματικά στοχευμένο, αλλά πολυ καλό

 

Ρε τον ηλίθιο τον Βερύκιο και τον βλακάκο τον Χατζηνικολάου πως, εξελίχτηκε από τότε που ερχόταν στο πάντειο με σακκάκι-γραβάτα..μπραβο μπραβο

 

Τίποτα, μόνο τους ανθρώπους λυπάμαι. Στην διαμαρτυρία παντως καλό είναι να πάμε όλοι (και να μην κάνουμε φασαρίες). Πολλές φορές η σιωπή είναι πιο τρομαχτική από οποιαδήποτε κραυγη!

 

Όντως αλλά κυρίως μου άρεσε το κομμάτι πριν τα πράσινα γράμματα. Τώρα πάντως που αναφέρουν το μπουφάν, μου κάνει εντύπωση ότι το ίδιο ακριβώς σχόλιο έγινε χτες βράδυ στην (επίσης αποκλειστικά στοχευμένη) κριτική της Ελληνοφρένειας στο ΣΚΑΙ:

KCB
Link to comment
Share on other sites

paidia na sas po kati min psaxnete se afta egw exw diavasi kai akousi oti i ellada vriskete sto stoxastro polon kraton pou to mono pou mporoun na mas vlapsoun einai na mas svisoun san ellada i ikonomia mas vasizete ston tourismo eki mas xtipane me afti tin fotia den xasame lefta apo tis elies xasame apo ton tourismo xeris ti einai na vlepoun na kegete i olimpia einai mia grothia pou mas gonatise kai afta pou lete gia eteries kai gia tetia mpori na isxioun alla ligo diskolo
Link to comment
Share on other sites

Για όλο αυτό το χάος θα μπορούσαν να έχουν ληφθεί πολλά μέτρα.. Γιατί δεν βγήκε ο πρωθυπουργός ή ο οποιοσδήποτε υπεύθυνος να αναστείλει την κυνηγετική περίοδο? Δεν είναι δύσκολο να βάλει ο οποιοσδήποτε μια χακί φορμίτσα να τσακώσει και ενα όπλο και να πει οτι βγήκε για κυνήγι.. Αναφέρω το ελάχιστο τώρα..

 

Με θλίβει όλη αυτή η κατάσταση.. φοβάμαι να ανοίξω την τηλεόραση πια.. που στο καλό θα μεγαλώσουν τα παιδιά μας??? Με μάσκες οξυγόνου θα περπατάμε στο δρόμο λες και πάμε για κατάδυση..

 

Και το τελείως γελοίο.. κάψανε και ένα κομμάτι δίπλα απο το Άλσος της Βεϊκου.. χτες περνώντας με το αυτοκίνητο το είδα.. Μα τι γίνεται επιτέλους? Φοβάμαι...

 

Και όσον αφορά τους λογαριασμούς που ανοίγουν προς ενίσχυση των πυροπαθών, εγώ προσωπικά προτιμώ να πάω να αγοράσω μια κούτα γάλατα.. να γεμίσω μια σακούλα ρούχα και να τα στείλω, παρά να γεμίσω κι άλλο τις τσέπες μερικών μερικών..

The board is set.. The pieces are moving..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε σύ Πεπη, τα γιαπωνεζάκια που φοράνε δηλαδη, κάτι δεν ξέρουν? :lol:

 

Καλά το παραπάνω δεν το σχολιάζω καν... όλο οι έξω μας φταίνει. Ο Μπιν Λαντεν, οι Τούρκοι, οι Σκοπιανοί, οι Αλβανοί, οι Πακιστανοί, οι Σιωνιστές, οι Αναρχικοί, οι Αμερικάνοι επίσης, οι Βρεττανοί (που κάνουν τα αίσχη στα μάλια σα δε ντρέπονται), οι παιδεραστες, οι έμποροι ναρκωτικών, οι οικοπεδοφάγοι (που ούτε αυτοί είναι έλληνες), οι Εξωγήινοι κλπ κλπ.

 

Υπάρχει κάτι κοινό σε όλα αυτά. Σε κανένα σενάριο δεν είμαστε εμείς. Εμείς που χτίζουμε στην παραλία, εμείς που πετάμε σκουπίδια στο δρόμο, εγώ που πριν 2 μήνες πέταξα τσιγαρο σε διακοπές στο πήλιο απ τ αμάξι, εγώ που πήγα για μπάνιο στην παραλία και αφησα μια πλαστική συσκευασία, εσύ που σε είδα να κυκλοφορείς με ένα ΤΑΞΙ που έβγαζε τά κέρατα του από πίσω.

ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

 

ΥΓ να μου κοπεί το χέρι ΑΝ ΕΣΤΩ ΞΑΝΑΚΑΠΝΙΣΩ ΣΤ ΑΜΑΞΙ

ΥΓ2

den xasame lefta apo tis elies xasame apo ton tourismo xeris

.....επίσης ασχολίαστο... ρε μην αναφέρεστε σε πράγματα που δεν γνωρίζετε... Είναι ποτέ δυνατόν ένας τριτογενής κλάδος (όποιος κι αν είναι αυτός) να είναι πιο σημαντικός από τον πρωτογενή τομέα? σε τι? σε ποσοστά συμμετοχής ΑΕΠ σε domino effect, σε εμπορικό ισοζύγιο, σε απασχόληση ΣΕ ΤΙ?

Και έλεος πια με το θέμα του τουρισμού..΄. Προσωπικά χέστηκα για τον τουρισμό... Μάθαμε όλοι μια καραμέλα... η Ισπανία, η Τουρκία, η Γαλλία, η Ιταλία μεγαλύτερο και ποιοτικότερο τουρισμό έχουν. Το Μόναχο έχει 2 φορές μόνο του τον τουρισμό όλης της Ελλάδας, το Λονδίνο 3, η Ιμπιθα 2...

και θα το συνεχισω να το φωναζω...

 

ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΚΑΨΑΜΕ, ΟΠΩς ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΗΚΑΜΕ... Αν τα καιγε αλλος θα καιγόταν άλλος!!!!!

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

ωραία και καλά όλα, αλλά αντιμετωπίζουμε μια πραγματικότητα: κάποιος, κάτι (UFO, ρώσοι που θέλουν να χτίσουν στον Ταϋγετο, οικοπεδοφάγοι κοσοβάροι, ντόπιοι αναρχικοί, μανιάτες αυτονομιστές, ΠΑΟΚτζίδες, πακιστανοί έμποροι κόκας κ.ο.κ.) άρχισε τις φωτιές.

Το αποτέλεσμα είναι να καίγεται η Πελοπόννησος. Ο σχεδιασμός σε κοινοτικό/δημοτικό - νομαρχιακό και εθνικό επίπεδο είναι ανεπαρκής. Δεν είναι ανύπαρκτος, κάτι έχουν κάνει τόσα χρόνια όλοι αλλά δεν φτάνει. Δυστυχώς πέρασαν οι εποχές που ψήφιζαν τα δέντρα και από τότε μπήκαν σε δεύτερη μοίρα.

Στις ΗΠΑ, κάθε χρόνο αντιμετωπίζουν τεράστιες πυρκαγιές, σε δάση διαστάσεων όσο ο Πελοπόννησος. Τι έχουν κάνει λοιπόν;

  1. Έχουν καταγράψει σε βάσεις δεδομένων όλες τις ιστορικές πυρκαγιές. Από που ξεκίνησαν, πως κινήθηκαν και που κατέληξαν, όπως και τις ατμοσφαιρικές συνθήκες που τις δημιούργησαν και τις εξάπλωσαν,
  2. Εγκατέστησαν σταθμούς μέτρησης δεδομένων μέσα στα δάση και με βάση τις μετρήσεις που παίρνουν και τα μοντέλα πρόβλεψης που έχουν είναι σε θέση ανά πάσα στιγμή να γνωρίζουν προς τα που θα κατευθυνθεί η φωτιά. Δεν κάθονται να σβησουν την φωτιά οπουδήποτε αλλά μόνο εκεί που υπάρχει μεγάλη πιθανότητα με τα μέσα που διαθέτουν (λίγα ή πολλά) να τη σβήσουν. Δεν τρέχουν λοιπόν σε κάθε χωριό και πόλη, με 1 -2 πυροσβεστικά να το σώσουν, δεν γίνεται. Πακετάρουν τις γιαγιάδες και τους παππούδες που αρνούνται να εγκαταλείψουν, ξέροντας ότι τα σπίτια τους θα καούν αλλά τους αποζημιώνουν στο ακέραιο. Άραγε η Αγροτική Τράπεζα θα διαγράψει τις πληρωμές ή μετά το πέρας του 6μήνου θα κυνηγάει τους αγρότες;;;;;)
  3. Έχουν εκπαιδευμένους δασοπυροσβέστες (forest rangers) που ξέρουν ανά πάσα στιγμή να κατευθύνουν τους βλαχοαμερικάνους με τα ψεκαστικά τους και τα τρακτέρ, εκεί που πραγματικά πρέπει να πάνε. Οι δικοί μας πυροσβέστες, χρυσοί, άγιοι, ήρωες (χωρίς ίχνος χλευασμού, πραγματικά το πιστεύω) δεν είναι εκπαιδευμένοι μόνο για δασικές πυρκαγιές, μόνο για αυτό δεν είναι εκπαιδευμένοι.
  4. Οι ντόπιοι "αρχοντοδημάρχοι" (στις ΗΠΑ) βγάζουν το σκασμό και είναι υπεύθυνοι μόνο για την εκκένωση των οικισμών μέσω της αστυνομίας, δρουν κάτω από τις εντολές του δασαρχείου που έχει την απόλυτη ευθύνη και έλεγχο. Επίσης είναι υπεύθυνοι για τα σημεία υδροληψίας, τον καθαρισμός δρόμων κλπ αλλά όχι για τη δασοπυρόσβεση. Αν ανατρέξετε στο νετ για φυλακίσεις και πρόστιμα λόγω πλημμελών ελέγχων σε μέσα πυρόσβεσης, θα δείτε ότι δεν αστειεύονται.
  5. Άμα σε πιάσει ο δασοαμερικάνος στο δάσος να ψήνεις μπριζολομπίφτεκα, καλύτερα να ήσουν μέλος τις Αλ Κάιντα. Για πλάκα τρως πρόστιμο χιλιάδων δολαρίων. Και το πληρώνεις έτσι;

+ ένα κάρο άλλα πράγματα που δεν αναφέρω. Λοιπόν ποιος φταίει τώρα; η ασύμμετρη απειλή; Αν πραγματικά θέλουμε να κάνουμε τις βόλτες μας στα πολύ ωραία δάση μας, πρέπει εκτός από το να βάλει φωτάκια και πλακόστρωτα ο δήμαρχος μας, πολύ πιο πριν, να έχει εγκαταστήσει τα απαραίτητα και να ενημερώνει κάθε τέλος άνοιξης το σχέδιο εκτάκτου ανάγκης για κάθε δημοτικό διαμέρισμα.

Αλήθεια, πως γίνεται οι περισσότεροι δήμαρχοι να είναι γιατροί στην Ελλάδα???? (έτσι, απορία το έχω).

 

@mylogic_x: ναι φίλε μου, πραγματικά εμείς φταίμε, όλοι εμείς. Δεν κοιτάμε την καμπούρα μας....

να χαρώ τουρισμό!!!!!! τα λεφτά του τουρισμού είναι καλό κομπόδεμα αλλά δεν βασίζεσαι σε αυτά. H ανάπτυξη έρχεται από την τεχνολογία (γνωσία). Άμα ήταν έτσι όπως μας τα λένε, δεν θα σπούδαζα, τσολιαδάκια στο Ζάππειο θα πούλαγα.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα όσα λές.. το θέμα είναι όμως οτι όλος αυτός ο κακός χαμός δεν έχει ξαναγίνει στην Ελλάδα.. κάπου διάβασα πως είναι η πρώτη ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συμφορά απο πυρκαγιά απο το 1871.. so.. τι να λέμε τώρα.. προς γνώσιν και συμόρφωση.. κατόπιν εορτής όμως, με πολλά θύματα και τραγική μείωση της χλωρίδας και της πανίδας του τόπου... και θα το ξαναπώ.. Φοβάμαι..
The board is set.. The pieces are moving..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...