Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

file seuxaristoume poli gia tis plirofories sou eisai poli katatopistikos..wraios!perimenoume nea..peri apodosewn kai ta sinafi..kai kamia foto an ginete.epitelous arxisame na mathenoume kai kati ousiwdes
Link to comment
Share on other sites

ανεβασε λιγο το ρελαντι.

το ειχα παθει & εγω & μετα ολα οκ.;)[/quote Δεν νομίζω να θέλει ανέβασμα το ρελαντί γιατί δεν το κάνει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο τον σωληνα που αναφερεις μεσα στο φιλτροκουτι, το εχει και το Address που εχω.

Αξιζει να τον αφαιρεσω, θα δω διαφορα πιστευεις?

ερπαναλαμβανω εαν βγαλεις το καπακι με τισ τεσσερις βιδες αφαιρεσεις το φιλτρο και κοιταξεις μεσα στο φιλτροκουτι θα δεις ενα λαστιχενιο σωληνα που παει προς την εισοδο του injection αυτο το κομματι αφαιρεστε χρησιμοποιοντας μια φαλτσετα και κοβωντας την σηριζα.το μηχανακι θα ακουσεις την αλλαγη στην πιεση του αερα που ερχετε στην εισοδο του injection.αποτελεσμα μια καλυτερη ροπη απο τις 5000 και πανω.

 

λοιπον αυτα ολα τα εχω κανει ειδη και βρισκομε στο στροσυμο τωρα.ο rapid bike ειναι ενας παραλληλος εγκεφαλος που λειτουργει με το εργοστασιακο.δηλαδη βγαζεις την φησα του ψεκασμου την φησα του τριμερ απο το injection και καλωδιο στο ματι του αβανς και βαζεις του rapidbike.εν συνεχεια βαζεις το κομπιουτερ στο usb και βλεπεις αμεσως τον χαρτη

που τρεχει.εν συνεχεια βαζεις μπροστα και βλεπεις πατωντας το γκαζι την αποκριση του μηχανακιου σε διαφορες βαθμιδες του γκαζιου.οπου εχεις κοψιμο

απο την καμπυλη αποκρισης αυξηνεις η ελατωνεις καυσιμο.μονο καυσιμο οχι αβανς μην ακουω μ....κιες οτι θα σπασει το μηχανακι και τετοια γιατι κανεις μεχρι τωρα δεν εχει βαλει τετοιο πραγμα στο μηχανακι του και επισης κανεις μεχρι τωρα αποδεδιγμενα να εχει βαλει κυλινδρο πιστονι στα 60 cc πιστονι vixion yamaha

με πιστονι σφηριλατο και τριτο σταδιο κεντροφορο vvpang με βενζινη στις 3500-5000 28% παραπανω.εγω και mikecrt εχουμε παρεψει παρα πολυ με αυτα

και οι απαντησεις ειναι απολυτες.σε λιγο θα αναιβασουμε φοτο για να τα δειτε.

 

δεν πηραζεις το αβανς γιατι ο χαρτης ειναι μονο για βενζινη.ειδες που δεν ξερεις και δινεις λαθος απαντησεις και μπερδευεις ολους εδω που διαβαζουν τα μηνυματα σου.ρυθμιζεις μονο βενζινη.

 

οχι δεν γινεται με τον ιδιο εγκεφαλο πρεπει να βαλεις εγκεφαλο απο καρπιρατερατο μηχανακι και μετα ειναι ολα καλα.[/quote

ΜΠΡΑΒΩ σου ρε φιλε εισαι και πολυ γαματος με ολλη την ενοια ....επιτελους και καποιος να μας ανοιξη τα ματια.

Βαλε μας και μια φοτο να γουσταρουμε:)

Link to comment
Share on other sites

 

μονο καυσιμο οχι αβανς μην ακουω μ....κιες οτι θα σπασει το μηχανακι και τετοια γιατι κανεις μεχρι τωρα δεν εχει βαλει τετοιο πραγμα στο μηχανακι του και επισης κανεις μεχρι τωρα αποδεδιγμενα να εχει βαλει κυλινδρο πιστονι στα 60 cc πιστονι vixion yamaha

με πιστονι σφηριλατο και τριτο σταδιο κεντροφορο vvpang με βενζινη στις 3500-5000 28% παραπανω.εγω και mikecrt εχουμε παρεψει παρα πολυ με αυτα

και οι απαντησεις ειναι απολυτες.σε λιγο θα αναιβασουμε φοτο για να τα δειτε.

 

Οταν πειραζεις τα αβανς και φτανεις την μηχανη στα ορια της τοτε σπαει ασχετα αν ειναι μηχανη Crypton-X η 1000αρα supersport.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και για να μαθεις καποια πραγματακια.Αυτο εξαρταται απο ποιο μοντελο εχεις.To Rapid Bike βγαινει σε 3 μοντελα.Το 1ο ρυθμιζει μονο το ιντζεξιον.Το 2ο ρυθμιζει ιντζεξιον και κοφτες και το 3ο ρυθμιζει ιντζεξιον, κοφτες και το timing της καυσης.Οσο για το αν τους μπερδευω αυτο θα φανει απο το αν ψαξεις λιγο το θεμα με τα Rapid Bike.Αυτα απο μενα καλο απογευμα.
δεν βγαζει για το παπι rapidbike 2 η 3 .βγαζει μονο 1.μονο για βενζινη.εδω μιλαμε για παπι και οχι για καμια yahabusa....

 

Οταν πειραζεις τα αβανς και φτανεις την μηχανη στα ορια της τοτε σπαει ασχετα αν ειναι μηχανη Crypton-X η 1000αρα supersport.
κοιτα εαν βρεις καποιον που να ασχολειται με την papidbike εννοω (μαστορα) εχει το προγραμμα rαpidbike pro και αλλαζει ολο το μηχανακι απο την αρχη και αβανς και κοφτη.εμεις λοιπον που μεχρι τωρα εχουμε δωσει 1000€ για αυτες τις αλλαγες μπορουμε να φτασουμε σε αυτο το σημειο αλλα εμεις θελουμε τα παπια μας να πηγαινουν πολυ καλα σαν εργοστασιο αλλα οχι να τα σπασουμε...

με αυτα που κανουμε υπολογιζουμε για 19hp στο δυναμομετρο μεχρι τις 9500στρ.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω οτι υπαρχουν ακομα δυο καλωδια απο την rapidbike που χρησιμοποιουνται για στροφομετρο καλο.........
Link to comment
Share on other sites

ανεβασε λιγο το ρελαντι.

το ειχα παθει & εγω & μετα ολα οκ.;)[/quote Δεν νομίζω να θέλει ανέβασμα το ρελαντί γιατί δεν το κάνει πάντα.

κοιτα το injection εχει ενα αισθητηρα

εισαγωγης αερα.αυτο βρισκεται πανω στο μεταλικο σωμα του injection.εχει μια βιδα στο πλαι που ρυθμιζει με ισιο κατσαβιδι.αυτο το βιδαλακι ρυθμιζει την εισοδο του αερα οταν βρισκεται στο ρελαντι.επισης κανονιζει ποσο αερα θα βαλει στο injection οταν θα βαλεις το πρωι μπροστα.λειτουργει σαν τσοκ στα καρμπυλατερ.

μπορεις να το ρυθμισεις πολυ λιγο αυτο και πιστευω οτι θα στρωση...;)

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζει για το παπι rapidbike 2 η 3 .βγαζει μονο 1.μονο για βενζινη.εδω μιλαμε για παπι και οχι για καμια yahabusa....

 

κοιτα εαν βρεις καποιον που να ασχολειται με την papidbike εννοω (μαστορα) εχει το προγραμμα rαpidbike pro και αλλαζει ολο το μηχανακι απο την αρχη και αβανς και κοφτη.εμεις λοιπον που μεχρι τωρα εχουμε δωσει 1000€ για αυτες τις αλλαγες μπορουμε να φτασουμε σε αυτο το σημειο αλλα εμεις θελουμε τα παπια μας να πηγαινουν πολυ καλα σαν εργοστασιο αλλα οχι να τα σπασουμε...

με αυτα που κανουμε υπολογιζουμε για 19hp στο δυναμομετρο μεχρι τις 9500στρ.

 

Ενταξει ετσι ναι.Απλα εγω εξηγουσα τι μπορεις να κανεις και με το Rapid Bike γενικα.Φιλος μου στην GSX-R του εχει το 3 πανω και τα εχει αλλαξει αυτα.Μια χαρα ειναι τα αλογα που στοχευετε να πιασετε αν και πρεπει να μπει και το κιτ του συμπλεκτη πανω πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι soreoner ποσες ωρες εκανες γι`αυτη τη διαδρομη?καλα εσυ μου θυμισες τον κολλητο μου προπερσι το καλοκαιρι που ηθελε να ερθει με το innova απο τον πειραια στο νεο πυργο ευβοιας που καναμε διακοπες πολυ γελιο τον εκραζε ολη η παρεα.:lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω οτι υπαρχουν ακομα δυο καλωδια απο την rapidbike που χρησιμοποιουνται για στροφομετρο καλο.........

 

:worry:δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

καψιμο δεν λες τιποτα...:wacko::wacko:αλλα το ευχαριστηθηκα....τελικα για κυλινδροπιστονο και εκεντροφορο ξερουμε τιποτα καλο??επιμενω γιατι αυτες τις μερες θελω να τα αλλαξω...ξερετε τι προτεινω??να φτιαξουμε ενα crypton club...τουλαχιστον οσοι ειναι στην αθηνα να κανονισουμε να βρεθουμε και να κανουμε γενικα βολτες κ ετσι...

 

Καλή ιδέα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε plammer...μου πηρε για να παω κατι παραπανω απο 3 ωρες γιατι εκανα και στασεις για τσιγαρο αλλα στο γυρισμο 2 ωρες και 45 λεπτα περιπου...μονο στασεις για βενζινη...****** τα και εμενα οι φιλοι μου δεν με πιστευουν,μονο ενα παληκαρι ποθ μενει μεσολογγι και πηγα και τον ειδα με την παπια απο την πατρα....ελεγα να παω και τριπολη σε εναν αλλο φιλο μου αλλα λεω μπααααα...χαχαχαχαχαχα!οσοι σθμφςνουν για το crypton club να το πουν και να ανταλλαξουμε msn να κανονισουμε ενα μιτινγκ...loooool!τα αυτοκηνιτα γιατι να εχουν ολα απο ενα club?να φτιαξουμε και για τα παπια...........
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια θα ειναι αλλη φαση απο κοντα οσοι ειμαστε απο Θεσ/νικη να κανονισοθμε μια ημερομηνια, μια ωπα και το μερος τς συναντησης...

HONDA CBR 125R BY "GENESIS"

67MM MALOSSI

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα ενα cryptonaki με πλαστικα ανθρακονηματα και μ`αρεσε παρα πολυ οποιος εχει βαλει απο εδω στο thread ας στειλει κανενα μηνυμα να μου πει απο ποιο μαγαζι και ποσο του κοστισανε.θα το ψαξω κι`εγω τωρα γιατι μ`αρεσαν πολυ:)
Link to comment
Share on other sites

ekkentroforo gia to crypton x 5o stadio 16.50 euro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]Live your life on 0-402m ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ
Link to comment
Share on other sites

ekkentroforo gia to crypton x 5o stadio 16.50 euro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

αν κανει 16.50€ θα ειναι της πλακας και καλυτερα να μην τον βαλεις πανω:)

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα ενα cryptonaki με πλαστικα ανθρακονηματα και μ`αρεσε παρα πολυ οποιος εχει βαλει απο εδω στο thread ας στειλει κανενα μηνυμα να μου πει απο ποιο μαγαζι και ποσο του κοστισανε.θα το ψαξω κι`εγω τωρα γιατι μ`αρεσαν πολυ:)

 

http://www.takegawa.gr μπες και δες αυτα που θελεις τα εχει:)

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειδα ενα cryptonaki με πλαστικα ανθρακονηματα και μ`αρεσε παρα πολυ οποιος εχει βαλει απο εδω στο thread ας στειλει κανενα μηνυμα να μου πει απο ποιο μαγαζι και ποσο του κοστισανε.θα το ψαξω κι`εγω τωρα γιατι μ`αρεσαν πολυ:)

 

Kαλισπερα καταρχην, εγω εχω βαλει φτερο μπροστα carbon και το πλαισιο στο κοντερ, το φτερο εκανε 45€ και το πλαισιο 15€ αν θυμαμαι καλα, απο τη yamaha τα πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...