Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια ας μου λυσει καποιος αυτη την απορια:Eιμαι 18 χρονων και θελω να παρω το crypton x δεν μπορω να το οδηγησω ή μπορω?Εχω ακουσει οτι τωρα μετριουνται σε KW και οχι σε κυβικα και οτι με το διπλωμα αυτο πρωτης κατηγοριας μπορω να οδηγησω μεχρι 250,απ'την αλλη η σχολη οδηγων μου λεει μεχρι 125 κυβικα και αφου περασουν 2χρονια τοτε μπορω παραπανω!Οποιος ξερει τι ακριβως γινετε ας μου πει για να ξερω και εγω τι να κανω!!!Ευχαριστω!!!!!!

 

Φίλε Driftking με το μικρό δίπλωμα μπορείς να οδηγήσεις μηχανή έως 25 kw δηλαδή περίπου 33,5 άλογα ανεξαρτήτως των κυβικών .Μετά από 2 χρόνια με μια σφραγίδα του Υπουργείου το δίπλωμα γίνεται αυτόματα μεγάλο .Μπορείς να οδηγείς crypton x

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cryptonx αυτη ηταν η απαντηση απο την rextor

 

the rextor adjustable cdi is only available to T135 with carburetor.

i believe your T135 in greece is EFI electronic fuel injection.

 

thanks

job

Link to comment
Share on other sites

Cryptonx αυτη ηταν η απαντηση απο την rextor

 

the rextor adjustable cdi is only available to T135 with carburetor.

i believe your T135 in greece is EFI electronic fuel injection.

 

thanks

job

 

;) to perimena o monos tropos na vgalis tous koftes kai na auksisis avance kai kausimo einai meso paralilou egkefalou tis rapidbikes i ama thes kati kalo pas se powercommander

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Driftking με το μικρό δίπλωμα μπορείς να οδηγήσεις μηχανή έως 25 kw δηλαδή περίπου 33,5 άλογα ανεξαρτήτως των κυβικών .Μετά από 2 χρόνια με μια σφραγίδα του Υπουργείου το δίπλωμα γίνεται αυτόματα μεγάλο .Μπορείς να οδηγείς crypton x

 

Φιλε FAVEAS δες λιγο και το παρακατω κειμενο για να καταλαβεις γιατι εχω αμφιβολιες!!!!

 

Όσον αφορά το δίπλωμα Α1, αυτό δεν αφορά κυβικά αλλά ισχύ σε KW. Σε έρευνα που έκανα στο Google, βρήκα το εξής άρθρο στο site e-go:

16-03-2003, 16:44

Σκοτεινό παραμένει το τοπίο, όσον αφορά τον διαχωρισμό των κατηγοριών στα διπλώματα μοτοσυκλέτας. Στην προσπάθειά μας να ρίξουμε λίγο φως στην υπόθεση, μιλήσαμε με ανθρώπους του χώρου, συλλέγοντας και διασταυρώνοντας πληροφορίες για ένα θέμα που φαίνεται να απασχολεί πολλούς φίλους των δύο τροχών.

Σήμερα το Υπουργείο Μεταφορών χορηγεί άδειες οδήγησης δύο κατηγοριών για μοτοσυκλέτες. Οι κατηγορίες αυτές είναι η "Α" και η "α". Το δίπλωμα Α1 (που επέτρεπε στον κάτοχό του την οδήγηση μοτοσυκλετών μέχρι 125 κ.εκ.) έχει καταργηθεί. Το δίπλωμα κατηγορίας "Α" επιτρέπει στον αναβάτη την οδήγηση όλων των μοτοσυκλετών, ανεξαρτήτως κυβισμού και ιπποδύναμης. Το "Α" χορηγείται σε υποψήφιους που έχουν συμπληρώσει το 21ο έτος ηλικίας.

 

Το δίπλωμα "α" χορηγείται από το 18ο έτος ηλικίας και επιτρέπει στον αναβάτη "την οδήγηση μοτοσυκλετών ισχύος μέχρι 25 KW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 KW/κιλό". Καλό αυτό, αλλά τι ακριβώς σημαίνει;

Όπως μας ενημέρωσε άνθρωπος του Υπουργείου Μεταφορών, επειδή δεν έχει προβλεφθεί η αναγραφή της σχέσης ισχύος στο έντυπο της άδειας κυκλοφορίας, κατά τη χορήγηση της άδειας "α", προκύπτουν τα εξής προβλήματα. Κατ' αρχήν υπάρχει πρόβλημα αστυνόμευσης του συγκεκριμένου διπλώματος, γιατί δεν φαίνεται από την άδεια κυκλοφορίας η ισχύς της μοτοσυκλέτας. Επίσης, δεν υπάρχει συσχέτιση των 25 KW με κυβικά ή ίππους. Η σχέση αυτή αναγράφεται μόνο στην Έγκριση Τύπου, την οποία χορηγεί για κάθε μοντέλο το Υπουργείο Μεταφορών στις εκάστοτε αντιπροσωπείες.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες...

 

...που πήραμε από το Υπουργείο Μεταφορών, οι αρμόδιες διευθύνσεις του ("Τεχνολογίας Οχημάτων" που χορηγεί τις Εγκρίσεις Τύπου και Επιβατικών Μεταφορών που χορηγεί την άδεια κυκλοφορίας), έχουν εισηγηθεί ότι πρέπει να αλλάξει το έντυπο της άδειας κυκλοφορίας, έτσι ώστε στο νέο να αναγράφεται η ισχύς σε KW ή η σχέση ισχύος / βάρους.

Ο ίδιος ο οδηγός είναι υποχρεωμένος να διερευνήσει τον τύπο της μοτοσυκλέτας που μπορεί να οδηγήσει, ενώ από τους κρατικούς φορείς δεν παρέχεται κάποια λίστα με τις μοτοσυκλέτες που επιτρέπεται να οδηγεί κανείς με την άδεια "α".

Ρωτώντας πας στην...Πόλη, καθώς μόνο στην Ελλάδα μπορούσε να συμβαίνει αυτό! Ο ίδιος ο οδηγός να είναι υπεύθυνος για την επιλογή της κατάλληλης (δηλαδή της επιτρεπόμενης από τον νόμο!) μοτοσυκλέτας, επειδή το Υπουργείο αδυνατεί να δώσει απάντηση!

 

Απίστευτο και όμως αληθινό!

 

Πριν κάποιος βγάλει δίπλωμα "α", θα πρέπει ο ίδιος να ελέγξει ποια μοτοσυκλέτα επιτρέπεται να οδηγήσει. Δηλαδή, να προμηθευτεί την Έγκριση Τύπου και να πάρει τα στοιχεία που θέλει. Στο σημείο αυτό να ενημερώσουμε τους ενδιαφερόμενους ότι οι Εγκρίσεις Τύπου κοινοποιούνται σε όλες τις περιφερειακές υπηρεσίες του Υπουργείου.

Για να ανακεφαλαιώσουμε, για την απόκτηση άδειας οδήγησης μοτοσυκλέτας σήμερα υπάρχουν δύο κατηγορίες: η "α" και η "Α". Μπορείς αν θέλεις να δώσεις εξετάσεις κατ' ευθείαν για δίπλωμα "Α", αρκεί να έχεις συμπληρώσει το 21ο έτος ηλικίας. Το δίπλωμα "α", όπως αναφέρθηκε ήδη, χορηγείται από το 18ο έτος ηλικίας και μπορεί να επεκταθεί αυτόματα μετά από δύο χρόνια.

 

Οδηγίες προς ενδιαφερόμενους, μέρος Α'

 

Το δίπλωμα και πώς να το αποκτήσετε

1. Διαλέγεις τη σχολή οδηγών της αρεσκείας σου που όμως πρέπει να έχει νόμιμη άδεια από το Υπουργείο.

2. Παρακολουθείς θεωρητικά μαθήματα (20 ώρες)

3. Παρακολουθείς θεωρητικά μαθήματα ειδικών γνώσεων οδηγών μοτοσυκλετών (10 ώρες)

4. Παρακολουθείς πρακτικά μαθήματα (10 ώρες)

5. Δίνεις θεωρητικές εξετάσεις (τα λεγόμενα "Σήματα")

6. Δίνεις πρακτικές εξετάσεις με μοτοσυκλέτα κυβισμού που αντιστοιχεί στο δίπλωμα που επιθυμείς να βγάλεις (αν λάβουμε υπ' όψη τα παραπάνω, ποια είναι αυτή;!)

 

Οδηγίες προς ενδιαφερόμενους, μέρος Β'

 

Μαζεύω τα Δικαιολογητικά

1.Φωτοαντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου

2.Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες τύπου "ταυτότητας"

3.Δύο παράβολα της Εθνικής Τράπεζας (για τους γιατρούς).

4.Δύο πιστοποιητικά υγείας (παθολόγου και οφθαλμίατρου) από γιατρούς συμβεβλημένους με το Υπουργείο Μεταφορών.

5.Παράβολο Δημόσιου Ταμείου

6.Αποδεικτικό Δημοσίου Ταμείου για την είσπραξη παγίου τέλους χαρτοσήμου αγοραστικής αξίας 18 ?, ονομαστικής αξίας 15 ?.

7.Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/86

 

Οδηγίες, μέρος Γ'

 

Take the money and run!

1. Κόστος μαθημάτων σε σχολή / 300 ? περίπου

2. Παράβολα γιατρών (Εθνική Τράπεζα) / 70 ? περίπου

3. Παράβολο διπλώματος / 6 ? περίπου

4. Αποδεικτικό Δημόσιου Ταμείου για πάγιο τέλος χαρτοσήμου /18 ?

 

Η απάντηση στον γρίφο του "α"

Έναν εύκολο τρόπο για να βρείτε (κατά προσέγγιση) ποιες μοτοσυκλέτες μπορείτε να οδηγήσετε με δίπλωμα "α", δίνει ο εξής υπολογισμός:

 

Παράδειγμα

Μοτοσυκλέτα <250 κ.εκ. και απόδοσης 56 ίππων

1 ίππος (ΗΡ) = 0,735 KW

άρα: 56 ΗΡ x 0,735 KW = 41,1 KW

Αν η συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα έχει βάρος 200 κιλά (στην Εγκριση Τύπου όχι από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρει ο ειδικός τύπος ή τα προσπέκτους των εταιρειών.)

τότε: 41,1 KW / 200 κιλά = 0,20 KW / κιλό

Αφού το αποτέλεσμα στην τελευταία πράξη είναι μεγαλύτερο από 0,16, το δίπλωμα "α" δεν σας καλύπτει για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Όμως εδώ δημιουργείται ένα πρόβλημα: πολλές εγκρίσεις τύπου στην ένδειξη "Βάρος" αναφέρουν τα κιλά με τη μοτοσυκλέτα σε κατάσταση λειτουργίας μαζί με τον αναβάτη της!

Αυτό σημαίνει ότι αυξάνονται οι μοτοσυκλέτες που μπορεί να οδηγήσει ένας αρχάριος. Να γιατί:

Μια μοτοσυκλέτα με οριακή ισχύ στα 25 KW και βάρος άδεια 100 κιλά (λόγος ισχύος / βάρους = 0,25) δεν μπορεί να οδηγηθεί με δίπλωμα "α". Αν όμως στην έγκριση τύπου φέρεται να ζυγίζει 160 κιλά (μαζί με τον αναβάτη και τα λαδόξυδα) τότε ο λόγος ισχύος / βάρους γίνεται 0,156 <0,16, οπότε ξαφνικά το δίπλωμα ισχύει! Πιο απλά, ένα τετράχρονο on-off 250 κ.εκ. με απόδοση 28-30 ονομαστικούς ίππους και βάρος 125 κιλά δεν καλύπτεται από το "α", εκτός κι αν στη Έγκριση Τύπου αναφέρεται το μεικτό βάρος (συνήθως). Πιάσ' το αβγό και κούρεψ' το.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε FAVEAS δες λιγο και το παρακατω κειμενο για να καταλαβεις γιατι εχω αμφιβολιες!!!!

 

Σε αυτά που αναφέρεσαι έχεις δίκιο γιατί δεν ξεκαθαρίζονται στην άδεια κυκλοφορίας τα kw .Από την σχολή οδήγησης πάντως που πήρα το δίπλωμα μου είπαν οτι μπορώ να οδηγήσω μέχρι 25 kw .Επίσης σε δύο ελέγχους από αστυνομία δεν μου είπαν τίποτα για το δίπλωμά μου .Σου προτείνω να προχωρήσεις στην αγορα του crypton

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που αναφέρεσαι έχεις δίκιο γιατί δεν ξεκαθαρίζονται στην άδεια κυκλοφορίας τα kw .Από την σχολή οδήγησης πάντως που πήρα το δίπλωμα μου είπαν οτι μπορώ να οδηγήσω μέχρι 25 kw .Επίσης σε δύο ελέγχους από αστυνομία δεν μου είπαν τίποτα για το δίπλωμά μου .Σου προτείνω να προχωρήσεις στην αγορα του crypton

 

ΟΚ φιλε FAVEAS σ'ευχαριστω για την πληρωφορηση!

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Τα συληπητηρια μου στον αδικοχαμενο ξαδερφο σου.:(

 

αν ομως φοραγε κρανος..τα πραγματα δεν θα ειχαν εξελιχθει ετσι :whistle:

δυστυχος παλι μακαβριο θα ηταν το τελος.το πωρισμα του ιατροδικαστη ηταν οτι μετακινηθηκε ο εγκεφαλος και οτι το τιμονι τον χτυπησε στην καρδια και ειχε εσωτερικη αιμοραγια.Σας Ευχαριστω ολους να σται καλα!
Link to comment
Share on other sites

δυστυχος παλι μακαβριο θα ηταν το τελος.το πωρισμα του ιατροδικαστη ηταν οτι μετακινηθηκε ο εγκεφαλος και οτι το τιμονι τον χτυπησε στην καρδια και ειχε εσωτερικη αιμοραγια.Σας Ευχαριστω ολους να σται καλα!

 

τα θερμα μου συληπητηρια φιλε.

 

Κρανος πριν ανεβειτε στην μηχανη μαγκες......

Need For Speed
Link to comment
Share on other sites

δυστυχος παλι μακαβριο θα ηταν το τελος.το πωρισμα του ιατροδικαστη ηταν οτι μετακινηθηκε ο εγκεφαλος και οτι το τιμονι τον χτυπησε στην καρδια και ειχε εσωτερικη αιμοραγια.Σας Ευχαριστω ολους να σται καλα!

 

Συλλυπητήρια φίλε Ντίνο. Τα λόγια είναι περιτά. Η ζωή συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

ti pragma kai auto me to diploma!o enas etsi kai o allos alliws!ymarton re pous... mou!einai oloi gia klammata!eutyxws pou evgala ap eu8eias gia ane3arthtou kuvismou kai den niasthka ka8oulou gia ta parapanw.kanoume ereuna agoras gia mhxanh,kranos,sunagermo,pouxismo kai diafora alla kai na mhn boreis na vgaleis akrh me to ti ginetai me to diploma.akoma kai ekei psaxnesai gia na deis ti paizei. kurioi...ellada for ever!!!!
the new manager is here! beware :D
Link to comment
Share on other sites

ti pragma kai auto me to diploma!o enas etsi kai o allos alliws!ymarton re pous... mou!einai oloi gia klammata!eutyxws pou evgala ap eu8eias gia ane3arthtou kuvismou kai den niasthka ka8oulou gia ta parapanw.kanoume ereuna agoras gia mhxanh,kranos,sunagermo,pouxismo kai diafora alla kai na mhn boreis na vgaleis akrh me to ti ginetai me to diploma.akoma kai ekei psaxnesai gia na deis ti paizei. kurioi...ellada for ever!!!!

 

Αστα να πανε φιλε η Ελλαδα ειναι ενα μπου***λο!!!!!!!!!!!!!

το ιδιο και τα υπουργεια της!!

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε FAVEAS δες λιγο και το παρακατω κειμενο για να καταλαβεις γιατι εχω αμφιβολιες!!!!

Ρε μεγαλε τι κατεβατο ηταν αυτο?????

Ωραιος ο παιχτης πολυ κατατοπιστικος εισαι.μπραβο..

Link to comment
Share on other sites

παιδες αλαζοντας εξατμιση,,λογικα δεν θα χρειαστει και ρηθμηση στο ιτζεξιον?

Φυσικα οχι.δεν εχει σχεση η εξατμιση με το injection.μονο θα χρειαστει να βουλωσεις το σωληνακι που παει στην εργοστασιακη εξατμηση.

Link to comment
Share on other sites

;) to perimena o monos tropos na vgalis tous koftes kai na auksisis avance kai kausimo einai meso paralilou egkefalou tis rapidbikes i ama thes kati kalo pas se powercommander

cryptonx πια πρεπει να παρω γιατι εχει δυο η τρεια μοντελα για yamaha δεν ξερω πια ταιριαζει

για το χ.την εχει βαλει κανεις.απο οτι καταλαβα την συνδεεις με usb βρισκει τον χαρτη που θελεις

και την συνδεεις και αυτη απανω στο χ.ετσι δεν ειναι???

Link to comment
Share on other sites

cryptonx πια πρεπει να παρω γιατι εχει δυο η τρεια μοντελα για yamaha δεν ξερω πια ταιριαζει

για το χ.την εχει βαλει κανεις.απο οτι καταλαβα την συνδεεις με usb βρισκει τον χαρτη που θελεις

και την συνδεεις και αυτη απανω στο χ.ετσι δεν ειναι???

oxi dn iparxoun etima maps gia na ta vazis meso usb

 

agorazis ton egkefalo (px rapidbike) kai meta pas se ena dinamomentro kai sto rithmizoun na douleui opos thes esu

Link to comment
Share on other sites

oxi dn iparxoun etima maps gia na ta vazis meso usb

 

agorazis ton egkefalo (px rapidbike) kai meta pas se ena dinamomentro kai sto rithmizoun na douleui opos thes esu

Διαβασα στο δικτυο οτι καποιος το εβαλε στο R6 Yamaha μονος του και μαλιστα οτι ηταν παρα

πολυ απλο και οτι διαλεξε τον χαρτι Ν΄107 και ελυσε καποια κενα στην μηχανη του.

Δεν αγορασε ομως καινουργια για να κανει την μετατροπη.Στο site της εταιριας λεει οτι σου δινει

και cd που αναγραφει τους χαρτες με τις αλλαγες που υπαρχουν,δεν ξερω ρε γ.....το.

εσυ το εχεις κανει η καποιος αλλος με την συγκεκρυμενη εταιρια???? Υπαρχει και αντιπροσωπος

στην ελλαδα δεν ξερω εαν το ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στο δικτυο οτι καποιος το εβαλε στο R6 Yamaha μονος του και μαλιστα οτι ηταν παρα

πολυ απλο και οτι διαλεξε τον χαρτι Ν΄107 και ελυσε καποια κενα στην μηχανη του.

Δεν αγορασε ομως καινουργια για να κανει την μετατροπη.Στο site της εταιριας λεει οτι σου δινει

και cd που αναγραφει τους χαρτες με τις αλλαγες που υπαρχουν,δεν ξερω ρε γ.....το.

εσυ το εχεις κανει η καποιος αλλος με την συγκεκρυμενη εταιρια???? Υπαρχει και αντιπροσωπος

στην ελλαδα δεν ξερω εαν το ξερεις.

des pos akrivos douleui se mixanes opos i r1 i r6 to cbr600 klp exoun etima dokimasmena maps kai sou leei evales aftin tin eksatmisi? vale kai afto to map gia na tin douleui swsta (kai paei legontaS) twra to crypton einai ena telios kainourio papi kai dn nomizo na uparxoun maps etima

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κατι πρεπει να γινει δεν αντεχω πρεπει να αλλαξω κατι στο μηχανακι αρχιζω να το βαριεμαι τοσο ωραιο μηχανακι δεν εχω τιποτα απλα εχω βγαλει καθρεφτες και φτερο περιμενω εξατμιση απο βδομαδα αλλα και παλι αρχιζω να το βαριεμαι για πειτε καμια γνωμη....:wacko::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κατι πρεπει να γινει δεν αντεχω πρεπει να αλλαξω κατι στο μηχανακι αρχιζω να το βαριεμαι τοσο ωραιο μηχανακι δεν εχω τιποτα απλα εχω βγαλει καθρεφτες και φτερο περιμενω εξατμιση απο βδομαδα αλλα και παλι αρχιζω να το βαριεμαι για πειτε καμια γνωμη....:wacko::wacko::wacko:

 

σελα,καλυμμα ψυγειου,κωλοφαναρο,ταπες,βαλβιδες,πατακια,LED,κανα αυτοκολλητο

 

ριξτου και κανα βαψιμο αν εχεις λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κατι πρεπει να γινει δεν αντεχω πρεπει να αλλαξω κατι στο μηχανακι αρχιζω να το βαριεμαι τοσο ωραιο μηχανακι δεν εχω τιποτα απλα εχω βγαλει καθρεφτες και φτερο περιμενω εξατμιση απο βδομαδα αλλα και παλι αρχιζω να το βαριεμαι για πειτε καμια γνωμη....:wacko::wacko::wacko:

Eχει πολυ πραμα.λαμπα μπροστα ΧΕΝΟΝ κολοφαναρο με ενσωματομενα φλας.χρωμιοση την χειρολαβη της σελας χρωμιοση δεξι αριστερο μπρατσο στα πατακια,ταπες κινητηρα,αλλαγη καντραν,αλλαγη δισκοπλακας μεγαλη,led στο καντραν,εαν εχεις το special βαψιμο στις ζαντες

νικελομα στις βιδες της ποδιας,σκαψιμο της σελας......εχω κανει μεχρι τωρα τα μισα με 200χλμ.

 

des pos akrivos douleui se mixanes opos i r1 i r6 to cbr600 klp exoun etima dokimasmena maps kai sou leei evales aftin tin eksatmisi? vale kai afto to map gia na tin douleui swsta (kai paei legontaS) twra to crypton einai ena telios kainourio papi kai dn nomizo na uparxoun maps etima

Λοιπον εχω βαλει σκοπο να βαλω εγκεφαλο.... θα τον βρω!!!!!!!!

θα στειλω και παλι email στην power commander για το χ να δω τι θα μου πουν....

Περιμενε απαντηση cryptox

Link to comment
Share on other sites

Eχει πολυ πραμα.λαμπα μπροστα ΧΕΝΟΝ κολοφαναρο με ενσωματομενα φλας.χρωμιοση την χειρολαβη της σελας χρωμιοση δεξι αριστερο μπρατσο στα πατακια,ταπες κινητηρα,αλλαγη καντραν,αλλαγη δισκοπλακας μεγαλη,led στο καντραν,εαν εχεις το special βαψιμο στις ζαντες

νικελομα στις βιδες της ποδιας,σκαψιμο της σελας......εχω κανει μεχρι τωρα τα μισα με 200χλμ.

 

 

Λοιπον εχω βαλει σκοπο να βαλω εγκεφαλο.... θα τον βρω!!!!!!!!

θα στειλω και παλι email στην power commander για το χ να δω τι θα μου πουν....

Περιμενε απαντηση cryptox

i rapidbike exei standar paralilo gia to X twra i powercommander dn kserw alla an exei vale tis powercommander (klasis anoteri)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...