Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ALEITRUITOS οι συζητήσεις περί ανοιγμάτων, και οτιδήποτε έχει να κάνει με κόντρες και τα σχετικά απαγορεύονται και τα ποστς σβήνονται πάραυτα..!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ALEITRUITOS οι συζητήσεις περί ανοιγμάτων, και οτιδήποτε έχει να κάνει με κόντρες και τα σχετικά απαγορεύονται και τα ποστς σβήνονται πάραυτα..!!

 

Μα δεν ειπα εγω για κοντρα.Απλα αναφερα το γεγονος που απλα δοκιμαζαμε τα μηχανακια μας, για να εξηγησω πως το zx δεν ειναι πιο γρηγορο απο το χ οπως αναφερθηκε παραπανω.

Πως αλλιως θα επιχειρηματολογουσα χωρις αυτο το παραδειγμα??????

Που παρεπιπτωντος δεν ειχε παρανομο περιεχομενο διοτι δεν ηταν ουτε κοντρα στημενη ουτε τιποτα απλα ενα <<σπριντακι>> στην εθνικη ,πως να το πω αλλιως, μια προσπεραση ή και αυτο θα θεωρηθει παρανομο???

 

Τελος παντων, το θεωρω υπερβολη να διαγραφει το μηνυμα μου επειδη περιειχε την λεξη <<ανοιγμα>>.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο γρηγορο απο το Χ το ΖΧ130????εγω που εχω δει αυτα τα 2 μηχανακια να ανοιγουν στα 450m περασε το Χ...αλλα η διαφορα τους ηταν οπως του address με του innova 1 ροδα δηλαδη

δεν νομιζω να ειναι τοσο ακριβως....δεν συμφερει να τον βαλεις τοτε για κανεναν λογο.....ενας φιλος μου μου ειπε πως ο μπαικοπουλος(ο αντιπροσωπος εδω κοντα)τον εχει 300 ευρω...

 

Απλα η 4η του Χ ειναι ψοφια και εκει περναει το ΖΧ.

 

Το zx 130 και γρηγοτερο να ηταν δεν θα το επερνα για κανεναν λογο..Ειναι κακασχημο..

 

+1.Μαζι με το X-Cite πρεπει να ειναι τα πιο ασχημα παπια.

 

Πιστεύω ότι το κόμπιασμα στα χαμηλά δεν θα εξαληφθεί με αυτόν τον τρόπο. Είναι καθαρά θέμα τροφοδοσίας & ρύθμησης του ψεκασμού. Το μόνο που θα κερδίσουμε με τον συμπλέχτη εναι να πατινάρουμε σε πιο ψηλές στροφές τον κινητήρα για να ξεκινάει πιο άμεσα.

Αλλά η τρύπα στα χαμηλά θα παραμείνει...

Το μόνο που έχει αν κάνει η yamaha είνα να ρυθμίσει πιο καλά τον ψεκασμό της, τίποτα άλλο

 

Καλυτερο ελεγχο της μηχανης και καλυτερες εκκινησεις θα εχει με τον συμπλεκτη.

Ακριβως και οπως λεει και ο g_angelo.Θεμα ψεκασμου ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ο συμπλεχτης υπαρχει Ελλαδα.Τον εχει ο μερεμετσακης..Τωρα ποσο το πουλαει ειναι αλλο θεμα...(600++νμζ)

 

Λογικά,θα μπορούν να φτιάξουν και οι περισσότεροι σωστοί και έξυπνοι μάστορες.Να τρυπήσουν δηλαδή το καπάκι του συμπλέκτη και να πειράξουν το φυγοκεντρικό κτλ και να φτιάξουν χειροποίητο.Εμένα μου φτιάχνουν με 100€ και όλη η δουλειά θα γίνει σε τόρνο:D

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά,θα μπορούν να φτιάξουν και οι περισσότεροι σωστοί και έξυπνοι μάστορες.Να τρυπήσουν δηλαδή το καπάκι του συμπλέκτη και να πειράξουν το φυγοκεντρικό κτλ και να φτιάξουν χειροποίητο.Εμένα μου φτιάχνουν με 100€ και όλη η δουλειά θα γίνει σε τόρνο:D

 

καπου εδω κολλανε οι λεξουλες "ποιοτητα" και "αξιοπιστια" ;)

θα παρακαλούσα όσους γράφουν εντυπώσεις, να παραθέτουν και τα προηγούμενα κινητά τους για να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα για τα οσα λεει ο καθένας. οσοι αναφέρονται σε SoT, να μας λένε και τις ρυθμίσεις που ειχαν, πχ ανοικτο 4g, wifi only, gps, gaming κλπ.
Link to comment
Share on other sites

καπου εδω κολλανε οι λεξουλες "ποιοτητα" και "αξιοπιστια" ;)

 

Αν γίνει καλή πατέντα στον τόρνο μια χαρά είναι.Βέβαια,αν το φτιάξει άσχετος σίγουρα θα έχει διαροές.Και πάλι όμως,έχω δει innova με συμπλέκτη στο χέρι και αρκετές διαροές και δούλευε τέλεια.Και στο κάτω κάτω,τι αξιοπιστία θα ζητήσεις από τον συμπλέκτη?Και να βγει το κιτ της yamaha,μην νομίζεις ότι θα αξίζει τα λευτά του.:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απλα η 4η του Χ ειναι ψοφια και εκει περναει το ΖΧ.

 

 

Κανεις λαθος φιλε αυτο προσπαθουσα να σου εξηγησω αλλα δυστυχως μου εσβησαν και τα δυο μηνυματα επειδη θεωρηθηκαν παρανομα...:wacko:

 

τελος παντων ενας φιλος εχει το zx και τα εχουμε συγκρινει με το Crypton μου και καμια σχεση ακομα και στην τεταρτη.αλλα αν αναλυσω περισωτερο μπορει να μου το σβησουν παλι...

ισως να εχεις μπερδευτει επειδη το κοντερ του zx κλεβει 10χλμ μετα τα 100...

εκει που ειναι πιο γρηγορο το zx ειναι στην εκκινηση...

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος φιλε αυτο προσπαθουσα να σου εξηγησω αλλα δυστυχως μου εσβησαν και τα δυο μηνυματα επειδη θεωρηθηκαν παρανομα...:wacko:

 

τελος παντων ενας φιλος εχει το zx και τα εχουμε συγκρινει με το Crypton μου και καμια σχεση ακομα και στην τεταρτη.αλλα αν αναλυσω περισωτερο μπορει να μου το σβησουν παλι...

ισως να εχεις μπερδευτει επειδη το κοντερ του zx κλεβει 10χλμ μετα τα 100...

εκει που ειναι πιο γρηγορο το zx ειναι στην εκκινηση...

 

ακριβως και αυτο γιατι το Χ ειναι ψοφιο εκει....και εγω εχω δει τετοια συγκριση μικρη η διαφορα....αλλα το Χ βγηκε νικητης του συγκριτικου...

Link to comment
Share on other sites

σκεψου ποσα χρονια κυκλοφορει το astrea....και ποσεσ βελτιωσεις υπαρχουν γι αυτο....σε τοσα χρονια θα εχουμε ποικιλια για το Χ στην ελλαδα

 

κοιταξε αυτος δεν ειναι και πολυ σωστος λογος...ενα απλο παραδειγμα θα σου φερω, το kawasaki kaze-r. κυκλοφορει εδω και 10 χρονια αλλα η ποικιλια βελτιωτικων που υπαρχουν γι αυτο(αλλα και γενικα για τα kawasaki) δεν εχει καμια σχεση με αυτα που υπαρχουν για τα honda... γιατι τα honda εχουν πιο απλες, πιο κοινες, πιο ευκολες μηχανες και κυκλοφορουν πολλα περισσοτερα σε σχεση με αλλες μαρκες.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω παντως πως ενα σασμαν η εστω ο συμλπεχτης θα το κανει τελειως διαφορετικο...

αντε να ερθει κανα κιτ απο την γιαμαχα να δουμε ασπρη μερα...

εκει επρεπε να ειχαν δωσει μεγαλυτερη σημασια απο το εργοστασιο στο σασμαν ετσι θα ηταν το πιο γρηγορο τετραχρονο της αγορας...ολα στις ταχυτητες παιζονται εκει ειναι το μοναδικο του προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

ακριβως και αυτο γιατι το Χ ειναι ψοφιο εκει....και εγω εχω δει τετοια συγκριση μικρη η διαφορα....αλλα το Χ βγηκε νικητης του συγκριτικου...

 

Δεν θελω να σασ απογοητευσω αλα το καρμπ γ...ει προχθες με περασε ενα crypton r 115 με διπλο ατομο δεν ξερω φυσικα αν ηταν πειραγμενο, εγω με το crypton x μονος και μανησιος..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σασ απογοητευσω αλα το καρμπ γ...ει προχθες με περασε ενα crypton r 115 με διπλο ατομο δεν ξερω φυσικα αν ηταν πειραγμενο, εγω με το crypton x μονος και μανησιος..

 

99% πειραγμένο:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

99% πειραγμένο:O

 

99.5% πειραγμενο.....μην σου πω 100% γιατι μαματο(εγω γραναζομενο r και με εξατμιση και εγω εντελως μαματο το παταω για την πλακα)το Χ μου ριχνει ποσο.....αυτο σημαινει οτι ηταν πειραγμενο....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πιο απλές? Όλα τα μοτέρ είναι σχεδόν ίδια..

 

πως να το πω...εχουν δυστροπες ,πιο μοτοσυκλετιστικες μηχανες τα kawasaki απλα! για παραδειγμα (αν και δεν ειναι απολυτως σωστο αυτο που θα πω) ενα σουπρα 140 θα εξουδετερωσει ενα 140 καζερ με τα ιδια πραγματα. για να τα βελτιωσεις πρεπει να ξερεις τι να κανεις! δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα...σορρυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα μοτέρ ή θέμα κυβικών.. Και ένα παπί 110 μπορεί να περάσει ενα innova ή ένα x που είναι παραπάνω κυβικά. Απλά ίσως επειδή η honda έχει πουλήσει περισσότερο γι'αυτο να βγαίνουν παραπάνω ανταλακτικά.

και στον χώρο των αυτοκινήτων για honda βγαίνουν άπειρα βελτιωτικά

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει καλή πατέντα στον τόρνο μια χαρά είναι.Βέβαια,αν το φτιάξει άσχετος σίγουρα θα έχει διαροές.Και πάλι όμως,έχω δει innova με συμπλέκτη στο χέρι και αρκετές διαροές και δούλευε τέλεια.Και στο κάτω κάτω,τι αξιοπιστία θα ζητήσεις από τον συμπλέκτη?Και να βγει το κιτ της yamaha,μην νομίζεις ότι θα αξίζει τα λευτά του.:O

 

Θα αξιζει τα λεφτα με επιπλεον εξοδα.Δηλαδη σουστακια και δισκους + ποσο θα τον πληρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
για σας παιδια χθες πηγα και πηρα την gpr carbon (και καλα carbon) γυρο στα 230 και θα την βαλω την παρασκευη. λετε να εκανα καλη επιλογη γιατι στο μαγαζι που πηγα ο μηχανικος μου ειπε να βαλω την yoshimura(την αυθεντικη ) αλλα εγω του ειπα οχι εκανα καλα λετε???
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια χθες πηγα και πηρα την gpr carbon (και καλα carbon) γυρο στα 230 και θα την βαλω την παρασκευη. λετε να εκανα καλη επιλογη γιατι στο μαγαζι που πηγα ο μηχανικος μου ειπε να βαλω την yoshimura(την αυθεντικη ) αλλα εγω του ειπα οχι εκανα καλα λετε???

 

H gpr μια χαρα carbon ειναι.....η YOSHI (και οχι yoshimura ) ειναι μουφα ......να ξερω και μενα μου μιλουσαν για αυθεντικες yoshi(mura) των 170 ε

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια χθες πηγα και πηρα την gpr carbon (και καλα carbon) γυρο στα 230 και θα την βαλω την παρασκευη. λετε να εκανα καλη επιλογη γιατι στο μαγαζι που πηγα ο μηχανικος μου ειπε να βαλω την yoshimura(την αυθεντικη ) αλλα εγω του ειπα οχι εκανα καλα λετε???

 

 

 

 

Καλα εκανες.:D

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη γιατι το ειχα ψαξει το θεμα με την εξατμιση ηθελα να βαλω αυτη http://yoshimura-shop.netmove.co.jp/product_image/180-303-5K90l.jpg αλλα οταν μου ειπε οτι εκανε 500 euro και οτι ερχεται μονο με παραγγελια και τελικα εβαλα την gpr carbon
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη γιατι το ειχα ψαξει το θεμα με την εξατμιση ηθελα να βαλω αυτη http://yoshimura-shop.netmove.co.jp/product_image/180-303-5K90l.jpg αλλα οταν μου ειπε οτι εκανε 500 euro και οτι ερχεται μονο με παραγγελια και τελικα εβαλα την gpr carbon

 

380-400 κανει αυτη η εξατμιση..Μια χαρα εκανες που πηρες την GPR.230 μια χαρα ειναι για την carbon.Απο που την πηρες?

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη γιατι το ειχα ψαξει το θεμα με την εξατμιση ηθελα να βαλω αυτη http://yoshimura-shop.netmove.co.jp/product_image/180-303-5K90l.jpg αλλα οταν μου ειπε οτι εκανε 500 euro και οτι ερχεται μονο με παραγγελια και τελικα εβαλα την gpr carbon

 

Mε τοσα βαζεις σε μεγαλη μηχανη και θελει 500 ευρω για το παπι?:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις καποιος κατι για αυτην την εξατμιση?http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=136_137_143_314&products_id=857

Τιποτα δεν εχει αλλαξει

και τιποτα δεν ειναι το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

μιας και μιλαμε για εξατμισεις για δειτε σε αυτο το λινκ

 

 

http://motomalaya.net/store/index.php?act=viewCat&catId=14

 

 

οι 2 πρωτες μπαινουν και στο δικο μας και η 2η πρεπει να κανει παααρα πολυ θορυβο...

 

 

γενικα αυτο το σιτε εχει πολλα πραγματα για το x μας αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ποιοτικα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...