Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton-X 135


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ετσι ειναι παιδες,,να δειτε ποσα αξεσουαρ θα ξεπροβαλουν για αυτο το μηχανακι,,εχουν καταλαβει οτι πουλαει πολυ,,και σου λενε οι επητιδιοι,, εχει ψωμι εδω η δουλεια:lol::lol::lol:

 

Etsi akivos einai.Deite kai gia Modenas kai Z.Psaxnontai oloi gia na vgaloun lefta.Pantos gia to Crypton-X akoma den exei proxorisei poli to thema tuning akoma.Ase pou mia eksatmisi prepei na valei kaneis to poli s auto to papi.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και γιατι να βαλω και σημπλεκτη?μετα χανει την ενοια παπι,,και να το ληνω καινουργιο μχν?ας περναμε κατι μεγαλητερο,,ασε που δεν βολευει ο σημπλεκτης στα ψωνια:lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

και γιατι να βαλω και σημπλεκτη?μετα χανει την ενοια παπι,,και να το ληνω καινουργιο μχν?ας περναμε κατι μεγαλητερο,,ασε που δεν βολευει ο σημπλεκτης στα ψωνια:lol::lol::lol::lol:

συμφωνω++++++!!!

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να βαλω και σημπλεκτη?μετα χανει την ενοια παπι,,και να το ληνω καινουργιο μχν?ας περναμε κατι μεγαλητερο,,ασε που δεν βολευει ο σημπλεκτης στα ψωνια:lol::lol::lol::lol:

 

Den einai mono ta psonia.Prospathise tora na miliseis sto kinito i na grapseis minima kai na einai kai kalokairi stin Rodo gematoi oi dromoi me ton kathe vlaka tourista apo mprosta sou kai si na thes na allazeis taxitita me ton simplekti opos kano ego.I den milas sto kinito i xalas ta diskakia tou simplekti.

Link to comment
Share on other sites

Den einai mono ta psonia.Prospathise tora na miliseis sto kinito i na grapseis minima kai na einai kai kalokairi stin Rodo gematoi oi dromoi me ton kathe vlaka tourista apo mprosta sou kai si na thes na allazeis taxitita me ton simplekti opos kano ego.I den milas sto kinito i xalas ta diskakia tou simplekti.
τοτε ρε παιδια μην τρελενεστε με το θα βαλω σημπλεκτες,,εγκεφαλους,,ηλεκτρονικες,,κτλ,,θαταν καλυτερα να φτιαχναμε πρωτα το στησιμο,,φρενα,,αναρτησεις,,λαστιχα ντουμπλεξ,,αντε και: κανα εξατμισακι,,κι οχι να ξεκιναμε αναποδα,,μην ενθουσιαζεστε,, και σας περνουν τα λεφτα σας
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.το φχ εχει 2ε.εκ 4βαλβιδες οπως το χ αλλα εχει 5ταχυτητες και συμπλεκτι.πως να μην ειναι πιο γρηγορο;;;

 

 

Φίλε μου γράφεις ότι το FX έχει 2ε.ε. και 4βαλβίδες όπως και το X... Σωστό το πρώτο αλλά το X ναι μεν έχει 4βαλβίδες εισαγωγής-εξαγωγής αλλά 1εκ.ε.!!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

////////,,,,,

 

το fx δεν ξερω πως παει παντως το crypton ειναι πολυ καλο παπι εμενα προσωπικα το μονο που με χαλαει ειναι οτι αργει πολυ να φορτωσουν οι ταχυτητες του λειπει λιγο το νευρο ειμαι σε διασταυρωση στα αριστερα περιπου 100μετρα μακρυα ερχεται ενα αμαξι πατημενο.βγαινω να περασω απεναντι στα 2 μετρα και μεχρι να περασω το αμαξι με ειχε φτασει και παραλιγο να με πατησει κιολας.:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ημουν πολυ κοντα στο να παρω ενα fx αλλα δεν εκατσε, τελικα πηρα το χ ακομα το στρωνω αλλα, τοσο καλο παπι ειναι αυτο το fx, ειναι και 10cc πιο λιγο
Link to comment
Share on other sites

ημουν πολυ κοντα στο να παρω ενα fx αλλα δεν εκατσε, τελικα πηρα το χ ακομα το στρωνω αλλα, τοσο καλο παπι ειναι αυτο το fx, ειναι και 10cc πιο λιγο
το φχ το ειχα,,τωρα εχω το 135,,το 135 ειναι πιο προσεγμενο,,πιο σηχρονο,,το φχ σου εδινε την αισθηση πιο γρηγορου,,ισως να ειναι πιο γεματο σε χαμηλομεσεες,,το 135 εχει σφηρηλατα μερη που ισως αργησουν να αποδωσουν,,παντως το φχ ειχε πολυ καταναλωση για παπι,,και πιο θορηβοδη κινητιρα
Link to comment
Share on other sites

το φχ το ειχα,,τωρα εχω το 135,,το 135 ειναι πιο προσεγμενο,,πιο σηχρονο,,το φχ σου εδινε την αισθηση πιο γρηγορου,,ισως να ειναι πιο γεματο σε χαμηλομεσεες,,το 135 εχει σφηρηλατα μερη που ισως αργησουν να αποδωσουν,,παντως το φχ ειχε πολυ καταναλωση για παπι,,και πιο θορηβοδη κινητιρα

 

To paratirisa kai go auto me ton thorivo tou kinitira.Valame dipla Fx gnisio kai ena X kai ta anapsame apla to Fx to svise to X me ton thorivo tou.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ολοκληρωσα το πρωτο σταδιο βελτιωσης του Crypton μου, και μπορω να ποσταρω και photo να το συζητησουμε. Προχωρησα πρωτα στην βελτίωση του κρατήματος, και ετοιμάζομαι για το μοτερ. Στοχος, εργοστασιακή αίσθηση, αλλά μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας και στιβαρότητας. Επίσης σφιχτότερες αναρτήσεις, και λιγότερες ελαστικότητες με 2 άτομα σε λακούβες, χωρίς όμως να γίνεται κούτσουρο και να χτυπάει. Επίσης, ζάντες με αμιγώς tubeless σχεδίαση, και σύγχρονα ελαστικά με σκληρό σκελετό.

 

 

Συμπέρασμα? ΑΨΟΓΟ!!!!! Νοιώθω ιδιαίτερα περήφανος γι αυτό, και είναι μια μετατροπή που εκτός απο το look, εχει πετύχει ΟΛΑ τα ζητούμενα πιο πάνω!!!!

 

Παρακαλώ ασ μου πει κάποιος πως να ποστάρω φωτο....Αν και θα το ψάξω λίγο και μόνος.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ολοκληρωσα το πρωτο σταδιο βελτιωσης του Crypton μου, και μπορω να ποσταρω και photo να το συζητησουμε. Προχωρησα πρωτα στην βελτίωση του κρατήματος, και ετοιμάζομαι για το μοτερ. Στοχος, εργοστασιακή αίσθηση, αλλά μεγαλύτερη αίσθηση ασφάλειας και στιβαρότητας. Επίσης σφιχτότερες αναρτήσεις, και λιγότερες ελαστικότητες με 2 άτομα σε λακούβες, χωρίς όμως να γίνεται κούτσουρο και να χτυπάει. Επίσης, ζάντες με αμιγώς tubeless σχεδίαση, και σύγχρονα ελαστικά με σκληρό σκελετό.

 

 

Συμπέρασμα? ΑΨΟΓΟ!!!!! Νοιώθω ιδιαίτερα περήφανος γι αυτό, και είναι μια μετατροπή που εκτός απο το look, εχει πετύχει ΟΛΑ τα ζητούμενα πιο πάνω!!!!

 

Παρακαλώ ασ μου πει κάποιος πως να ποστάρω φωτο....Αν και θα το ψάξω λίγο και μόνος.

αψογος μπραβο,,την εξατμιση ποσο κι απο που την πηρες?βαλε και κανενα βιτεακι με το θορηβο να τ ακουσουμε
Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΠΛΑ ΔΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΠΗΓΕ...ΟΣΟΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ Χ ΚΑΙ ΦΧ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΦΧ ΕΧΕΙΣ 5ΑΡΙ ΣΑΣΜΑΝ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ Η ΑΝ ΣΤΗΘΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΑ,ΤΟ Χ ΧΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΝ ΑΛΛΑΓΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ 4 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ Χ ΣΙΓΟΥΡΑ!!
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα πράγματα τα εφερα απο Μαλαισία μόνος μου, εκτος ψαλίδι. Η εξάτμιση ειναι απο εκει επίσης, δεν ξέρω τι δίνουν οι υπόλοιπες εδώ, πάντως εχει ελευθερώσει το μοτέρ. Η τιμή της ήταν 160 +- μαζί με τελωνεία και μεταφορικά, και έχει και αφαιρούμενη φλογέρα...

 

Το μόνο που μου την σπάει ειναι οτι με τις επιδόσεις, ήρθε και ο...θόρυβος, που αν και δεν είναι πολύς, είναι περισσότερος απο οτι περίμενα. Μάλλον που θα πάει για πουλημα και θα ξαναμπεί η εργοστασιακή!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα πράγματα τα εφερα απο Μαλαισία μόνος μου, εκτος ψαλίδι. Η εξάτμιση ειναι απο εκει επίσης, δεν ξέρω τι δίνουν οι υπόλοιπες εδώ, πάντως εχει ελευθερώσει το μοτέρ. Η τιμή της ήταν 160 +- μαζί με τελωνεία και μεταφορικά, και έχει και αφαιρούμενη φλογέρα...

 

Το μόνο που μου την σπάει ειναι οτι με τις επιδόσεις, ήρθε και ο...θόρυβος, που αν και δεν είναι πολύς, είναι περισσότερος απο οτι περίμενα. Μάλλον που θα πάει για πουλημα και θα ξαναμπεί η εργοστασιακή!!!

μαζι με την εξατμιση εκανες καμια ρηθμηση?τα λαστιχα ειναι ασαμπρελα?
Link to comment
Share on other sites

Οχι καμμία ρύθμιση. Τα λάστιχα ειναι ασαμπρελα ναι, Pirelli Demon, αλλα για να μπουν πρεπει να ειναι οι ζάντες tubeless type.
εγω εχω το χ,,μπορω να βαλω ασαμπρελα?
Link to comment
Share on other sites

Σε μαμα ζάντες, κανονικα ΟΧΙ δεν μπαίνουν tubeless....

 

Το ψαλιδι νομιζω οτι κανει 240...το αμορτισερ αλλα τοσα, ειναι με ξεχωριστό δοχείο αζώτου, και ρυθμίζεται κατα ύψος και σκληρότητα.

 

Φιλε μου αν εχεις δει FX να ανοίγει, ειναι η μερα με την νυχτα με τα δικα μας...μην τρεφεις ελπίδες...Ειναι παλιομοδίτικο σε αισθηση, αλλα αν το δουλέψεις σε συνθήκες κοντρας ειναι πυροβόλο!!

 

Το παπι μου εχει 2400 κμ και σε ευθεία, πάει ούτε 110.

 

Και μην ακούσω καμμια αρλούμπα οτι το δικό μου πάει 160, γιατι 2 που μου ελεγαν "Τι λες ρε φίλε, ΜΟΝΟ 110??? Εμενα για πλάκα 120!" τους έριξα τον αμάζευτο σε φιλικό ανοιγμα που ακολούθησε. Μαλλον που οταν βλέπουν τα 130 και τα 120 με 2 ατομα, ειναι σε γκρεμό....

 

(Μπορει μετα τα 5000 να πηγαινει τοσα, αν και αμφιβάλλω. Τα 2 παπια που ανοιξα ειχαν περιπου οσα εγω.)

Link to comment
Share on other sites

Σε μαμα ζάντες, κανονικα ΟΧΙ δεν μπαίνουν tubeless....

 

Το ψαλιδι νομιζω οτι κανει 240...το αμορτισερ αλλα τοσα, ειναι με ξεχωριστό δοχείο αζώτου, και ρυθμίζεται κατα ύψος και σκληρότητα.

 

Φιλε μου αν εχεις δει FX να ανοίγει, ειναι η μερα με την νυχτα με τα δικα μας...μην τρεφεις ελπίδες...Ειναι παλιομοδίτικο σε αισθηση, αλλα αν το δουλέψεις σε συνθήκες κοντρας ειναι πυροβόλο!!

 

Το παπι μου εχει 2400 κμ και σε ευθεία, πάει ούτε 110.

 

Και μην ακούσω καμμια αρλούμπα οτι το δικό μου πάει 160, γιατι 2 που μου ελεγαν "Τι λες ρε φίλε, ΜΟΝΟ 110??? Εμενα για πλάκα 120!" τους έριξα τον αμάζευτο σε φιλικό ανοιγμα που ακολούθησε. Μαλλον που οταν βλέπουν τα 130 και τα 120 με 2 ατομα, ειναι σε γκρεμό....

 

(Μπορει μετα τα 5000 να πηγαινει τοσα, αν και αμφιβάλλω. Τα 2 παπια που ανοιξα ειχαν περιπου οσα εγω.)

ουτε η εξατμιση σουδωσε κατι ετσι?
Link to comment
Share on other sites

σε μαμα ζαντες μπαινουν tubeless λαστιχα και συγκεκριμενα μαλιστα τα pirelli γιατι δεν υπαρχουν κι`αλλα για διαστασεις παπιου tubeless.κατι εχω ακουσει για καποιο μοντελο michelin αλλα δεν το ξερω σιγουρα.η μονη μετατροπη που γινεται ειναι που ανοιγει λιγο μεγαλυτερη τρυπα στην ζαντα για την βαλβιδα.μονο που μετα δεν υπαρχει γυρισμος δεσμευεσαι η αλλαζεις ζαντες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...