Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6500 Classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 185
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 5 weeks later...

Πήρα σήμερα το Bronze από το Πλαίσιο. Το κινητό είναι ίσως το ομορφότερο που έχω πιάσει στα χέρια μου (και έχω 71, έτσι;). Ρίχνει στα αυτιά ακόμη και στο Sirocco, ενώ αναρωτιέμαι γιατί το Luna έχει διπλάσια τιμή, προσφέροντας ουσιαστικά τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και σχεδόν αδιάφορη - συγκριτικά με αυτό - εμφάνιση. Δηλαδή επειδή το έφτιαξαν από γυαλί θα πρέπει να μας εντυπωσιάζει (και να δικαιολογεί τέτοια διαφορά); Τεσπά, το 6500 είναι κουκλί, έχει τέλεια (ειδικά για Nokia) ποιότητα κατασκευής, είναι πολύ γρήγορο και χωρίς κολλήματα (όντας Series 40) και γενικά με έχει εντυπωσιάσει. Περιμένω και το Luna από βδομάδα (γιατί θέλω να δω σε βάθος τις όποιες διαφορές και να σχηματίσω πιο ολοκληρωμένη άποψη).

Εντέλει πάντως το συστήνω ανεπιφύλακτα. Αν μάλιστα κάποιος είχε δει ή κατείχε το μαύρο, ας ξαναδεί το bronze, γιατί νομίζω ότι η Nokia έκανε λάθος που δε το έβγαλε εξαρχής και μόνο σε αυτό το χρώμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ!!!!!!!

Σε μαύρο χρώμα, αλλά το τηλέφωνο τα σπάει. Το βάζεις στην τσέπη και ξεχνάς ότι το κουβαλάς. Βασικά το προηγούμενό μου ήταν το 6270, και γι αυτό μπορεί να μου φαίνεται τοσο λεπτό-όμορφο-κομψό.

Μάλιστα φαίνεται και αρκετά στιβαρό, δεν είναι πλαστικούρα αλα sony-ericsson κατάσταση.

Μεγάλο - η έλλειψη ραδιοφωνου, αλλά θα επιβιώσω και χωρίς αυτό.

Το bronze προσωπικά δεν είναι του γούστου μου.

Παράλληλα θα έπρεπε να είχαν φροντίσει και για αντάπτορα από mini-usb στο απλό φις που χρησιμοποιείται σε όλα τα άλλα νόκια, γιατί μου άρεσε η ευκολία του ότι όπου πηγαίνω να μπορώ να βάλω και το κινητό για φορτισμα με οποιοδήποτε φορτιστή νοκια,

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω απο την παρ/ευη 4/1/2008 ενος black nokia 6500 classic. Ποιοτητα κατασκευης αρκετα καλη εως πολυ καλη με το ματ αλουμινιο, κοστος αγορας αρκετα προσιτο και καλυτερο απο τελικα το 6300. Το επελεξα μιας και ητανε πιο καινουργιο. Δεν εχει ραδιο στα μειον αλλα θα επιβιωσω και εγω.

 

Πολυ καλο το series 40 5th edition βελτιομενο το μενου, με πολλαπλες ΕΥΚΟΛΙΕΣ και λειτουργιες για τον χρηστη/καταναλωτη.

 

Εκανα και ανβαθμιση απο την 3.21 στην 4.80 μεσω διαδικτυου χωρις κανενα προβλημα. Δεν ειχα ξανακανει και το ψιλο-ρισκαρα σε νοκια αλλα ακολουθησα βημα-βημα την διαδικασια που πηρε 10-12 λεπτα συνολικα με απολυτη επιτυχια.

 

Το backup που ειχα παρει απο το 8800 μπηκε κανονικα (ευτυχως γιατι ποιος ξαναφτιαχνει ημερολογια και επαφες). Τωρα πρεπει να βρω αλλα themes μιας και αλλαξε η αναλυση. Ωραια και τα ηδη default themes.

 

Το πηρα σε μαυρο αλλα λιγο πριν το παρω παρατηρησα οτι πηγα να παρω το bronze αρχικα αλλα το ειδα εγκαιρα και ειπα στην κοπελλα να φερει το αλλο κουτι. To bronze ειναι επισης καλο αλλα και εμενα οχι του γουστου μου. Η μπαταρια παει πολυ καλα και φυσικα ξεχωριζει το slim design. Εννοειται πως το 6500 slide δεν το ηθελα καθως ταιριαζει καλυτερα το κλασσικο στο στυλ μου παρολο που εχει καλυτερη καμερα και καποια αλλα αλλα ειναι πιο πολυπλοκο.

 

Με pc suite δουλεψα αρκετα. Η θυρα βολευει αρκετα οσο για handsfree που ηδη εχει η συσκευασια δεν το εχω δουλεψει ακομη.

 

Υ.Γ. Μεγαλη χλιδη οταν ερχεται εισερχομενο μηνυμα και εχεις βαλει και φωτο στην επαφη σου......

 

Ειναι ακριβως οπως εδω

 

http://www.mobileburn.com/imagepop.jsp?Id=3698&file=%3Cimg+src%3D%22media%2Fnokia%2F6500s%2Fthumb_nokia_6500_slide_screen-IMG_6026.jpg%22+width%3D%22114%22+height%3D%22150%22+alt%3D%226500+Classic+screen+shot%22+pos1%3E

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος και εγω απο την παρ/ευη 4/1/2008 ενος black nokia 6500 classic. Ποιοτητα κατασκευης αρκετα καλη εως πολυ καλη με το ματ αλουμινιο, κοστος αγορας αρκετα προσιτο και καλυτερο απο τελικα το 6300. Το επελεξα μιας και ητανε πιο καινουργιο. Δεν εχει ραδιο στα μειον αλλα θα επιβιωσω και εγω.

 

Πολυ καλο το series 40 5th edition βελτιομενο το μενου, με πολλαπλες ΕΥΚΟΛΙΕΣ και λειτουργιες για τον χρηστη/καταναλωτη.

 

Εκανα και ανβαθμιση απο την 3.21 στην 4.80 μεσω διαδικτυου χωρις κανενα προβλημα. Δεν ειχα ξανακανει και το ψιλο-ρισκαρα σε νοκια αλλα ακολουθησα βημα-βημα την διαδικασια που πηρε 10-12 λεπτα συνολικα με απολυτη επιτυχια.

 

Το backup που ειχα παρει απο το 8800 μπηκε κανονικα (ευτυχως γιατι ποιος ξαναφτιαχνει ημερολογια και επαφες). Τωρα πρεπει να βρω αλλα themes μιας και αλλαξε η αναλυση. Ωραια και τα ηδη default themes.

 

Το πηρα σε μαυρο αλλα λιγο πριν το παρω παρατηρησα οτι πηγα να παρω το bronze αρχικα αλλα το ειδα εγκαιρα και ειπα στην κοπελλα να φερει το αλλο κουτι. To bronze ειναι επισης καλο αλλα και εμενα οχι του γουστου μου. Η μπαταρια παει πολυ καλα και φυσικα ξεχωριζει το slim design. Εννοειται πως το 6500 slide δεν το ηθελα καθως ταιριαζει καλυτερα το κλασσικο στο στυλ μου παρολο που εχει καλυτερη καμερα και καποια αλλα αλλα ειναι πιο πολυπλοκο.

 

Με pc suite δουλεψα αρκετα. Η θυρα βολευει αρκετα οσο για handsfree που ηδη εχει η συσκευασια δεν το εχω δουλεψει ακομη.

 

Υ.Γ. Μεγαλη χλιδη οταν ερχεται εισερχομενο μηνυμα και εχεις βαλει και φωτο στην επαφη σου......

 

Ειναι ακριβως οπως εδω

 

http://www.mobileburn.com/imagepop.jsp?Id=3698&file=%3Cimg+src%3D%22media%2Fnokia%2F6500s%2Fthumb_nokia_6500_slide_screen-IMG_6026.jpg%22+width%3D%22114%22+height%3D%22150%22+alt%3D%226500+Classic+screen+shot%22+pos1%3E

Δημήτρη..την αναβάθμιση την έκανες απο που? Έχω ακούσει ότι όταν το ελληνικό site της ΝΟΚΙΑ δεν έχει το μοντέλο του κινητού (που δεν το έχει) και κάνεις την αναβάθμιση απο το αγγλικό site τότε χάνεις τα ελληνικά? Ισχύει?

 

Ή κάτι τέτοιο...ενημέρωσε με λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη..την αναβάθμιση την έκανες απο που? Έχω ακούσει ότι όταν το ελληνικό site της ΝΟΚΙΑ δεν έχει το μοντέλο του κινητού (που δεν το έχει) και κάνεις την αναβάθμιση απο το αγγλικό site τότε χάνεις τα ελληνικά? Ισχύει?

 

Ή κάτι τέτοιο...ενημέρωσε με λίγο...

 

Μπααααααααα

 

δεν ισχυει τουλαχιστον εγω εβαλα το pc suite 6.85 release 14, πατησα στο εικονιδιο κατω δεξια (αφου το ειχα εγκαταστησει) και με συνδεσε να κατεβασω το nokia update phone manager 15 MB http://europe.nokia.com/A4579163.

 

Το κατεβασα εκανε εγκατασταση και ακολουθησα οδηγιες στα αγγλικα και εκανα την αναβαθμιση με ρισκο βεβαια μιας και δεν το ειχα ξανακανει αλλα το εκανα παρολο που το πηρα παρ/ευη. Τωρα εχω την 4.80 οπως ειχα και την 3.21 με ελληνικα και αγγλικα δηλαδη......κοινως κανενα προβλημα. Παρολα αυτα το ρισκαρα μιας και το πρωτοπηρα αλλα εκανα την αναβαθμιση με επιτυχια. Διαφορες στα firmware δεν ξερω (απλα διαβασα οτι βελτιωνει το μενου και την συνδεσιμοτητα του ΒΤ απο ΞΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ το διαβασα) μιας και δεν προλαβα να δουλεψω καθολου την 3.21.

 

ΥΓ ΜΕ αγγλικο pcsuite δουλευω και παρολα αυτα η αναβαθμιση εγινε κανονικα και στα ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Μπααααααααα

 

δεν ισχυει τουλαχιστον εγω εβαλα το pc suite 6.85 release 14, πατησα στο εικονιδιο κατω δεξια (αφου το ειχα εγκαταστησει) και με συνδεσε να κατεβασω το nokia update phone manager 15 MB http://europe.nokia.com/A4579163.

 

Το κατεβασα εκανε εγκατασταση και ακολουθησα οδηγιες στα αγγλικα και εκανα την αναβαθμιση με ρισκο βεβαια μιας και δεν το ειχα ξανακανει αλλα το εκανα παρολο που το πηρα παρ/ευη. Τωρα εχω την 4.80 οπως ειχα και την 3.21 με ελληνικα και αγγλικα δηλαδη......κοινως κανενα προβλημα. Παρολα αυτα το ρισκαρα μιας και το πρωτοπηρα αλλα εκανα την αναβαθμιση με επιτυχια. Διαφορες στα firmware δεν ξερω (απλα διαβασα οτι βελτιωνει το μενου και την συνδεσιμοτητα του ΒΤ απο ΞΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ το διαβασα) μιας και δεν προλαβα να δουλεψω καθολου την 3.21.

 

ΥΓ ΜΕ αγγλικο pcsuite δουλευω και παρολα αυτα η αναβαθμιση εγινε κανονικα και στα ελληνικα

ok άρα δεν υπάρχει πρόβλημα...σε ευχαριστώ παιδί

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι όταν το ελληνικό site της ΝΟΚΙΑ δεν έχει το μοντέλο του κινητού (που δεν το έχει) και κάνεις την αναβάθμιση απο το αγγλικό site τότε χάνεις τα ελληνικά? Ισχύει?

 

Ή κάτι τέτοιο...ενημέρωσε με λίγο...

 

ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ .

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι σε περιπτωση που

η συσκευη σου ειναι παραεισαγωγη τοτε και μονο τοτε

χανονται τα Ελλληνικα ,ειτε αναβαθμισεις με το Ελληνικο updater,

ειτε με το αγγλικο

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ .

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι σε περιπτωση που

η συσκευη σου ειναι παραεισαγωγη τοτε και μονο τοτε

χανονται τα Ελλληνικα ,ειτε αναβαθμισεις με το Ελληνικο updater,

ειτε με το αγγλικο

 

 

χμ αυτό ήθελα να ακούσω φίλε μου:)

 

αυτή την διευκρίνηση για το updater. (για το πλαίσιο δεν έχεις ακούσει παραεισαγωγές έτσι?)

 

και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

χμ αυτό ήθελα να ακούσω φίλε μου:)

 

αυτή την διευκρίνηση για το updater. (για το πλαίσιο δεν έχεις ακούσει παραεισαγωγές έτσι?)

 

και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Να΄σαι καλα φιλε μου :)

Οχι για πλαισιο δεν εχω ακουσει . Γερμανο ομως ,ναι .

Το διαπιστωνεις εαν η συσκευη εχει ΚΑΙ Ελληνικους

χαρακτηρες στο πληκτρολογιο . :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

βασηκα εχω 4-5 χρονια να παρω nokia και εχω χασει λιγο την επαφη.........τα τευλευταια 2 χρονια εχω αλλαξει 4 motorola v3 τα οποια το μονο που μπορουσαν να κανουν ειναι να περνουν τηλεφωνο.......απλα επειδη τα νοκια ειναι πιο λειτουργικα ελεγα μιπως γινονταν τιποτα τετοιο.....το πρωτο πραγμα που κοιταω σε εναι τηλ ειναι να ειναι λεπτο πολυ και να εχει ωραια disign.τα υπολοιπα δεν με ενδιαφερουν. για αυτο το λογο κιολας αποφασισα να παρω το 6500.....τωρα πια με το καινουργιο μου κιν θα βγαζω photos kai θα ακουω μουσικη.....αυτα ειναι.........
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο ελληνικό site της Nokia δε βρίσκω το classic? :O

 

http://www.nokia.com.gr/link?cid=PLAIN_TEXT_417993

 

τωρα πια με το καινουργιο μου κιν θα βγαζω photos kai θα ακουω μουσικη.....αυτα ειναι.........

 

Mε 'γεια σου !

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Geia xara se olous.Kat'arxhn sygnwmh gia ta greeklish alla gia kapoio logo den mporw na grapsw sta ellhnika edw.

 

Exw ena Nokia 6500 classic to opoio agorasa apo to ekswteriko xwris na exw omws idea tou ti paei na pei kinhto paraeisagwghs.To kinhto einai apsogo kai to exw boleftei para poly alla den mporw na grapsw sta ellhnika.

 

Yparxei kapoios tropos na to flasharw me to ellhniko firmware? :worry:

 

Efxaristw poly ek twn proterwn

Link to comment
Share on other sites

Geia xara se olous.Kat'arxhn sygnwmh gia ta greeklish alla gia kapoio logo den mporw na grapsw sta ellhnika edw.

 

Exw ena Nokia 6500 classic to opoio agorasa apo to ekswteriko xwris na exw omws idea tou ti paei na pei kinhto paraeisagwghs.To kinhto einai apsogo kai to exw boleftei para poly alla den mporw na grapsw sta ellhnika.

 

Yparxei kapoios tropos na to flasharw me to ellhniko firmware? :worry:

 

Efxaristw poly ek twn proterwn

 

Ακολουθείς αυτή την διαδικασία μόνο που το Ελληνικό Product code είναι 0548838 για το μαύρο και 0551642 για το bronze.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

αυτές τις μέρες σκοπεύω να αγοράσω και εγώ το 6500...

 

πριν το πάρω τελικά ήθελα να ρωτήσω πρώτα απο ήχο πως είναι? θέλω να πω αν αντιμετώπιζετε κάποιο πρόβλημα με την ένταση του ηχείου π.χ αν ειστε στο δρόμο ή έχει ικανοποιητική ένταση?

 

από άποψη σήματος είστε ικανοποιημένοι?

Link to comment
Share on other sites

αυτές τις μέρες σκοπεύω να αγοράσω και εγώ το 6500...

 

πριν το πάρω τελικά ήθελα να ρωτήσω πρώτα απο ήχο πως είναι? θέλω να πω αν αντιμετώπιζετε κάποιο πρόβλημα με την ένταση του ηχείου π.χ αν ειστε στο δρόμο ή έχει ικανοποιητική ένταση?

 

από άποψη σήματος είστε ικανοποιημένοι?

Παρα πολυ ικανοποιητικος ηχος στο ακουστικο (αλλα και στο ηχειο). Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα σε οποιονδηποτε χωρο... Σημα "καμπανα" τουλαχιστον στους χωρους που εγω κινουμαι...

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ικανοποιητικος ηχος στο ακουστικο (αλλα και στο ηχειο). Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα σε οποιονδηποτε χωρο... Σημα "καμπανα" τουλαχιστον στους χωρους που εγω κινουμαι...

Από το Nokia software updater μπορείτε να κατεβάσετε με το καλώδιο την έκδοση 4.84 (μόλις 2 ημέρες ανέβηκε) και θα δείτε διαφορά και στην αυτονομία του τηλεφώνου

Link to comment
Share on other sites

Από το Nokia software updater μπορείτε να κατεβάσετε με το καλώδιο την έκδοση 4.84 (μόλις 2 ημέρες ανέβηκε) και θα δείτε διαφορά και στην αυτονομία του τηλεφώνου

 

thx for info. Παλι καλα που το γραψε και καποιος καθως αρχες του μηνα οταν και το αγορασα του εβαλα την 4.80 και θα αργουσα πολυ παλι ξανα να τσεκαρω για καποιο update. Ειναι σημαντικη αυτη η μικρη βελτιωση στην αυτονομια που ειναι αρκετα καλη αλλα το οτι βελτιωνεται ειναι σημαντικο και για αυτους που μιλανε περισσοτερο.

 

ΥΓ Ωραιο το backgammon :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...