Jump to content

[PS3] Gran Turismo 5


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας από τους πιο πολυσυζητημένους τίτλους στην ιστορία του gaming ετοιμάζεται και για το PlayStation3. Με την κωδική ονομασία Gran Turismo Vision, η καινούρια δουλειά της Polyphony Digital παρουσιάστηκε μέσω video στο Tokyo Game Show για να αφήσει άφωνους ακόμη και τους πλέον απαιτητικούς. Ακόμη κι αν ένα "παιχνίδι με αυτοκίνητα" δεν είναι και το πλέον αντιπροσωπευτικό των δυνατοτήτων της νέας κονσόλας, το GT Vision έδειξε ότι μπαίνει με τα χίλια στον ανταγωνισμό.

Όλοι πάντως ξεχώρισαν τη σκηνή που ένα αυτοκίνητο βγαίνει από ένα σκοτεινό τούνελ για να αντιμεωπίσει ο οδηγός το δυνατό φως του ήλιου (κάτι που εκτός από το να κλέβει τις εντυπώσεις θα επηρεάζει και το gameplay).

 

Τελευταια νεα!

 

Αν σκεφτεί κανείς το πόσο έντονα προσπάθησε η Sony να προωθήσει κατά καιρούς τη σειρά Gran Turismo, ίσως αντιληφθεί και γιατί το Gran Turismo 5 θα παίξει αρκετά μεγάλο ρόλο στην πορεία του νέου συστήματος, του PlayStation 3. Για το νέο μέλος της γνωστής οικογένειας racing τίτλων της Polyphony Digital, βγήκαν σήμερα το πρωί κάποια νέα στοιχεία στη δημοσιότητα από το ευρωπαϊκό περιοδικό Joy-Pad. Σύμφωνα με το άρθρο/αφιέρωμα, στο GT5:

 

- θα περιλαμβάνονται όλα τα αυτοκίνητα και οι πίστες του GT4

- ο χρήστης θα μπορεί να «κατεβάζει» αυτοκίνητα και πίστες από το PlayStation Store αμέσως μετά την κυκλοφορία του τίτλου

- θα προσφέρονται τέσσερις διαφορετικές κάμερες οδήγησης

- τα οχήματα θα μπορούν να υποστούν ζημιά

- θα προσφέρονται όλα τα μοντέλα της Ferrari, ακόμη και τα μονοθέσια της F1

- θα υπάρχουν πολύ περισσότερες πίστες μέσα σε πόλεις

- το online mode θα υποστηρίζει ταυτόχρονη δράση για 12 έως 20 παίκτες

- ο καιρός θα μεταβάλλεται αρκετά συχνά και ποικιλοτρόπως

 

Όπως φαίνεται από τα πρώτα στοιχεία, η μάχη για τα next-gen racing games έχει ανάψει για τα καλά…

 

μερικες φωτο εδω:http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/giannis_vti/44870/528509

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/giannis_vti/44870/528510

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/giannis_vti/44870/528511

 

τρειλερ εδω:

http://www.youtube.com/watch?v=_NN7UXzAZxA

http://www.youtube.com/watch?v=Pn428_oC6H4

http://www.youtube.com/watch?v=LEVdfLCdd

http://www.youtube.com/watch?v=LEVdfLCddEM

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω τερματισει GT1 GT2 GT3 GT4 ειναι φοβερο παιχνιδη δεν υπαρχει αλλο καλυτερο στο ειδος του!αντε να ρθει!Ο κυριοτερος λογος μου για να παρω το ps3 ειναι το granturismo 5!:D :D :D :D :D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
egw wimai sto 96 % tou gt4!!!mexri twra den exw dei kalutero paixnidi apo apopsh gameplay!!!oi pistes tou einai oloidies me tis pragmatikes!!!!omws twra 8elw na parw to gt5 kai perimenw thn hmera kukloforias tou!!!mhpws gnwrizei kaneis pote 8a kuklwforisei???
Link to comment
Share on other sites

Το amazon και το play έχουν ημερομηνίες για το Δεκέμβριο αλλά δε νομίζω ότι ισχύουν. Ρεαλιστικά το βλέπω να βγαίνει γύρω στο Μάρτιο ή λίγο αργότερα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

To Gran Turismo 5 κυκλοφορεί (επιτέλους) την Τετάρτη 24 Νοεμβρίου (2010!)

 

http://farm5.static.flickr.com/4020/5168859917_87f44b3dd8.jpg

 

Στο παρακάτω link μπορείτε να διαβάσετε τις δηλώσεις του δημιουργού της σειράς GT, Kazunori Yamauchi

καθώς να παρακολουθήσετε και το τρειλεράκι για την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας.

 

http://blog.eu.playstation.com/2010/11/12/gt5-release-announcement/comment-page-3/#comment-116235

Edited by odytsak
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα σε review ότι το damage στα αυτοκίνητα πρέπει να το... ξεκλειδώσεις.

Δε θέλω να προσβάλλω τους fans της σειράς, αλλά πραγματικά αυτό είναι το πιο ηλίθιο πράγμα που έχω ακούσει ποτέ ότι υπάρχει ως unlockable content σε παιχνίδι οποιασδήποτε γενιάς.

Είναι σα να σου λένε πως παίζεις WoW και στην αρχή θα κάνεις spell χωρίς κανένα εφέ και από το level X και μετά θα βλέπεις και το εφέ....

Και η ερώτησή μου είναι απλή:

ΓΙΑΤΙ;

Ποιά δικαιολογία χρησιμοποίησαν και το έκαναν αυτό το χαζό πράγμα;

Από πότε κάτι στα physics ή το animation ενός παιχνιδιού πλασάρεται ως κάτι που πρέπει να ξεκλειδώσεις...;;;

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να το κάνουν αυτό σε ένα παιχνίδι με ΤΟΣΟ περιεχόμενο. Δεν είναι να πεις ότι δεν είχαν πράγματα να σε βάλουν να ξεκλειδώσεις (αυτοκίνητα, μηχανές κτλ.) άρα ΓΙΑΤΙ;;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να προσβάλλω τους fans της σειράς, αλλά πραγματικά αυτό είναι το πιο ηλίθιο πράγμα που έχω ακούσει ποτέ ότι υπάρχει ως unlockable content σε παιχνίδι οποιασδήποτε γενιάς.

Και η ερώτησή μου είναι απλή:

ΓΙΑΤΙ;

Ποιά δικαιολογία χρησιμοποίησαν και το έκαναν αυτό το χαζό πράγμα;

 

 

Επειδή είμαι φαν της σειράς, σε ενημερώνω πως δεν προσβλήθηκα και πως παραβλέπω πως μπήκες σε συζήτηση για να κράξεις ...

Συνεχίζω λέγοντας λοιπόν πως πρέπει να είσαι φαν της σειράς για να κατανοήσεις ...

 

Είναι προφανές το γιατί σε μένα ... Γιατί πρέπει να είναι έξτρα ... Εδώ και 13 χρόνια δεν υπήρχε ζημιά σε κανένα Gran Turismo ... Αυτό ήταν το Gran Turismo, η έννοια της ατσαλάκωτης ομορφιάς ...

Για να σου δείξω να καταλάβεις τι σημαίνει ζημιά, δες το Need For Speed High Stakes, ίδιας χρονολογίας .... Συγκρινέ το με το οπτικό θαύμα Gran Turismo ..

Και για μένα έτσι θα πρεπε να μείνει ...

Λοιπόν, η παραγωγή αποφάσισε να το προσθέσει, μετά από 13 χρόνια ... Θα πάθεις τίποτα αν περιμένεις να το ξεκλειδώσεις εσύ μία βδομάδα αργότερα ???

 

Ο πραγματικός φαν θα έλεγε "καλό το damage, αλλά παραμένει bonus" ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το κράψιμο μάλλον ακούγεται μόνο στα αυτιά σου.

 

Εγώ προσωπικά δεν είμαι fan του παιχνιδιού οπότε δε με ενδιαφέρει κιόλας αν έχει ή δεν έχει damage ή αν θα πρέπει να τερματίσεις το παιχνίδι για να τα ξεκλειδώσεις (λες και είναι bonus πίστες) και κυρίως δε με ενδιαφέρει τι θα έλεγε ο πραγματικός fan. Γιατί συνήθως οι "πραγματικοί" fans τα βλέπουν τα πράγματα πιο ωραία απ'ότι είναι - και αυτό δεν είναι "κατηγορία" ή κράψιμο και εγώ το κάνω όταν υπερασπίζομαι τα παιχνίδια που γουστάρω. Στο ξεκαθαρίζω γιατί σε λίγο θα πεις ότι σου κάνω και προσωπική επίθεση.

 

Αλλά ο σωστός gamer, οφείλει να είναι ενημερωμένος για όλα τα θέματα γύρω από τα games ακόμα και αυτά που δεν είναι του γούστου του.

 

Και ξαναρωτάω.

Αν το damage ήταν κάτι το σημαντικό για το παιχνίδι οπτικά ή μια από τις πρώτες απαιτήσεις των fans που, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, το περίμεναν κάποιοι 13 χρόνια, ποιός ο λόγος να βάλεις κάτι τόσο τετριμμένο ως unlockable???

Δεν λέω ότι θα ήταν "εύκολο" σχεδιαστικά, σε θέματα animation, physics κτλ, αλλά αφού το ΕΚΑΝΑΝ τελικά (ασχέτως αν αρέσει σε όλους η ιδέα, ή όπως σε εσένα, όχι) ποιός ο λόγος να βάλουν κάτι τέτοιο σαν unlockable και όχι σαν βασικό χαρακτηριστικό του παιχνιδιού;;;

 

Αυτό ρώτησα εγώ και εσύ μου απάντησες πως εδώ και δεκατρία χρόνια δεν το είχε και πως τώρα που το έχει δεν πειράζει να περιμένουμε λίγο παραπάνω για να το ξεκλειδώσουμε. Δηλαδή, άλλο ρώτησα εγώ :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ισχύει αυτό που είπες για τους φαν, στην περίπτωση αυτή όμως, μιλάμε για την σειρά που δημιουργεί τα στάνταρ προγραμματισμού για όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια σε κάθε γενιά playstation ... Μιλάμε για παιχνίδια που ωθούν έκαστη παιχνιδομηχανή σε τέλεια απόδοση βάσει χαρακτηριστικών της ....

 

 

Αυτό που δεν κατάλαβες και θα ξαναπώ, είναι πως για σένα ναι, είναι παράλογο το να βάλουν στα δωράκια τις ζημιές, για κάποιον που παίζει Gran Turismo, δώρο είναι ...

Ένα απλό δωράκι, για να δει και την διαφορά και να κρατήσει περισσότερο καιρό το παιχνίδι στα χεράκια του .... Ούτε κατι παραπάνω για να το θεοποιήσει, ούτε κάτι λιγότερο, που δεν θα του δώσει και σημασία ..

Δεν είναι ούτε στα must, για να μην μπορεί χωρίς αυτό, αλλά ούτε και το ανάποδο, γιατί μιλάμε εν μέρει για παιχνίδι προσωμοίωσης ...

 

Το WoW, εξ αρχής σου εμφάνιζε τα animations, οπότε δεν είναι σωστό παράδειγμα ....

Δεν θα πρεπε να ψάχνεις για παραδείγματα, είναι ξεχωριστή περίπτωση και δεν μπορείς να το καταλάβεις εάν ψάχνεις να βρεις αγαπημένα σου χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να λείπουν πό τα αγαπημένα σου παιχνίδια ...

Θα πρεπε να ψάχνεις χαρακτηριστικά που θα σκεφτόσουν πως θα μπορούσαν να χαν τα αγαπημένα σου παιχνίδια .... :)

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ισχύει αυτό που είπες για τους φαν, στην περίπτωση αυτή όμως, μιλάμε για την σειρά που δημιουργεί τα στάνταρ προγραμματισμού για όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια σε κάθε γενιά playstation ... Μιλάμε για παιχνίδια που ωθούν έκαστη παιχνιδομηχανή σε τέλεια απόδοση βάσει χαρακτηριστικών της ....

 

Και αυτό είναι απόλυτα σεβαστό και μπράβο τους που το κατάφεραν, κυρίως για τους εκατομμύρια ανθρώπους που το περίμεναν τόσο καιρό.

Αλλά αυτό δεν αναιρεί τα ψεγάδια που μπορεί να έχει οποιοδήποτε παιχνίδι.

Και εγώ περίμενα σαν τρελός το God of War, αλλά δεν μπορώ να μην πω πως όσο καλό και αν ήταν...ήταν μια από τα ίδια.

Πρέπει σε κάποια πράγματα να -προσπαθούμε να - είμαστε αντικειμενικοί

 

Το WoW, εξ αρχής σου εμφάνιζε τα animations, οπότε δεν είναι σωστό παράδειγμα ....

Δεν θα πρεπε να ψάχνεις για παραδείγματα, είναι ξεχωριστή περίπτωση και δεν μπορείς να το καταλάβεις εάν ψάχνεις να βρεις αγαπημένα σου χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να λείπουν πό τα αγαπημένα σου παιχνίδια ...

Θα πρεπε να ψάχνεις χαρακτηριστικά που θα σκεφτόσουν πως θα μπορούσαν να χαν τα αγαπημένα σου παιχνίδια .... :)

 

Μα ακριβώς γι'αυτό μπορώ να το συγκρίνω.

Αναφέρομαι σε κάτι πολύ απλό: στα RPGs γενικά όταν κάνεις spell εμφανίζονται εφέ στην οθόνη. Οι δημιουργοί του παιχνιδιού αποφάσισαν να ακολουθήσουν αυτή την συνήθεια. Φαντάζεσαι να πάσαραν ως "λόγο για να συνεχίσεις να παίζεις" το ότι στο level 40 θα μπορείς να δεις τα εφέ όπως θα έπρεπε να τα βλέπεις εξ αρχής;;

 

Αν αυτό ευχαριστεί τους fans εγώ πάω πάσο (αν και πιστεύω πως κάποιος πρέπει να είναι πολύ καμμένος για να μην αναγνωρίζει κάτι τέτοιο ως "εύκολο" και ηλίθιο - ή έστω αυτό που λες εσύ ότι "καλό ότι το προσθέσανε, αλλά είναι ακόμα bonus"). Δεν είναι upgrade, δεν είναι power up, δεν είναι νέα μηχανή, δεν είναι νέο σασί... είναι ένα εφέ...

Τι να πω...

 

δεν μπορείς να το καταλάβεις εάν ψάχνεις να βρεις αγαπημένα σου χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να λείπουν πό τα αγαπημένα σου παιχνίδια ...

Θα πρεπε να ψάχνεις χαρακτηριστικά που θα σκεφτόσουν πως θα μπορούσαν να χαν τα αγαπημένα σου παιχνίδια .... :)

 

Εμμμ...sorry, αλλά εδώ δε λες το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια;;

Αμα ένα χαρακτηριστικό ήταν αγαπημένο μου, αυτό θα σήμαινε πως θα "έψαχνα" να το βρω σε ένα αγαπημένο μου παιχνίδι και θα σκεφτόμουν πως θα μπορούσε να το έχει, ταυτόχρονα...

 

Και αυτό δεν είναι καν το θέμα...

Απλά προσωπικά το βλέπω ως μια τεράστια κοροϊδία. "Έχει damage, αλλά δεν έχει damage μέχρι τα μισά". Και μην το βλέπεις έτσι επειδή εσύ δεν το ήθελες έτσι κι αλλιώς, δες το από την οπτική αυτών που το ήθελαν και το περίμεναν και τους είπαν πως θα υπάρχει και τώρα τους λένε πως θα είναι bonus...

 

PS: Επίσης, εγώ είμαι παράλογος ή το λογικό θα ήταν να ξεκινάει με damage και μετά το αμάξι να γίνεται indestructible;;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι απόλυτα σεβαστό και μπράβο τους που το κατάφεραν, κυρίως για τους εκατομμύρια ανθρώπους που το περίμεναν τόσο καιρό.

Αλλά αυτό δεν αναιρεί τα ψεγάδια που μπορεί να έχει οποιοδήποτε παιχνίδι.

Και εγώ περίμενα σαν τρελός το God of War, αλλά δεν μπορώ να μην πω πως όσο καλό και αν ήταν...ήταν μια από τα ίδια.

Πρέπει σε κάποια πράγματα να -προσπαθούμε να - είμαστε αντικειμενικοί

 

Αγόρασες παιχνίδι με το όνομα του βασιλιά των Hack & Slash ...

Τι περίμενες ???? Pony ride με την Barbie ????

 

 

 

Μα ακριβώς γι'αυτό μπορώ να το συγκρίνω.

Αναφέρομαι σε κάτι πολύ απλό: στα RPGs γενικά όταν κάνεις spell εμφανίζονται εφέ στην οθόνη. Οι δημιουργοί του παιχνιδιού αποφάσισαν να ακολουθήσουν αυτή την συνήθεια. Φαντάζεσαι να πάσαραν ως "λόγο για να συνεχίσεις να παίζεις" το ότι στο level 40 θα μπορείς να δεις τα εφέ όπως θα έπρεπε να τα βλέπεις εξ αρχής;;

 

Αν αυτό ευχαριστεί τους fans εγώ πάω πάσο (αν και πιστεύω πως κάποιος πρέπει να είναι πολύ καμμένος για να μην αναγνωρίζει κάτι τέτοιο ως "εύκολο" και ηλίθιο - ή έστω αυτό που λες εσύ ότι "καλό ότι το προσθέσανε, αλλά είναι ακόμα bonus"). Δεν είναι upgrade, δεν είναι power up, δεν είναι νέα μηχανή, δεν είναι νέο σασί... είναι ένα εφέ...

Τι να πω...

 

Συγγνώμη, το ίδιο είναι το damage σε 1100+ αυτοκίνητα με 1000 damage subjects x 80 πίστες με τα 100 animations όλων των παιχτών των μάξιμουμ 3 δεπτερολέπτων ?????

Προγραμματιστικά, είσαι ένας μικρός θεός !!! Κατά την γνώμη μου είσαι JAVA βέβαια αλλά τεσπα .. Πες μου μιλάς και Visual Basic ??????

 

 

Εμμμ...sorry, αλλά εδώ δε λες το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια;;

Αμα ένα χαρακτηριστικό ήταν αγαπημένο μου, αυτό θα σήμαινε πως θα "έψαχνα" να το βρω σε ένα αγαπημένο μου παιχνίδι και θα σκεφτόμουν πως θα μπορούσε να το έχει, ταυτόχρονα...

 

Εγώ όχι δεν το λέω αυτό, γιατί ξανατονίζω πως δεν μου αρέσει το damage σε παιχνίδια του είδους ... Του είδους εννοώ αγώνες, όχι Destruction Derby Raw ...

 

Και αυτό δεν είναι καν το θέμα...

Απλά προσωπικά το βλέπω ως μια τεράστια κοροϊδία. "Έχει damage, αλλά δεν έχει damage μέχρι τα μισά". Και μην το βλέπεις έτσι επειδή εσύ δεν το ήθελες έτσι κι αλλιώς, δες το από την οπτική αυτών που το ήθελαν και το περίμεναν και τους είπαν πως θα υπάρχει και τώρα τους λένε πως θα είναι bonus...

 

Και ποιος σου πε εσένα πως μέχρι τα μισά δεν θα χει ζημιές ???? Ποιος σου πε πως δεν το ξεκλειδώνεις με το πρώτο trophy ????

 

PS: Επίσης, εγώ είμαι παράλογος ή το λογικό θα ήταν να ξεκινάει με damage και μετά το αμάξι να γίνεται indestructible;;;

 

Και ξαναλέω, όποιος το θέλει έτσι, μπορεί να πάει να παίξει Driver, Νeed For Speed και Colin McRay ... Κωδικούς στο GameFaqs και είστε άρχοντες, αφού δεν καταλαβαίνεις την νοοτροπία του παιχνιδιού, τι το προσπαθείς ????? :O

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασες παιχνίδι με το όνομα του βασιλιά των Hack & Slash ...

Τι περίμενες ???? Pony ride με την Barbie ????

Περίμενα hack & slash αλλά όχι μια από τα ίδια.

Να έχει κάτι καινούργιο, όχι να νιώθω πως παίζω το GoWII με γαμάτα γραφικά και λίγο διαφορετική ιστορία.

Αυτό ήταν το βασικό παράπονο και όλων των reviews: εξαιρετικό αλλά μια από τα ίδια.

Διάβασε κανένα review. Δεν κάνει κακό.

 

Συγγνώμη, το ίδιο είναι το damage σε 1100+ αυτοκίνητα με 1000 damage subjects x 80 πίστες με τα 100 animations όλων των παιχτών των μάξιμουμ 3 δεπτερολέπτων ?????

Προγραμματιστικά, είσαι ένας μικρός θεός !!! Κατά την γνώμη μου είσαι JAVA βέβαια αλλά τεσπα .. Πες μου μιλάς και Visual Basic ??????

 

Συγγνώμη, το ίδιο ειναι ένα παιχνίδι με αστρονιμικό budget, 5 χρόνια παραγωγής και ένα μεγάλο demo (Prologue) που τους έφερε έξτρα τρελά λεφτά, με ένα παιχνίδι racing που βγαίνει κάθε χρόνο ή μπορεί η παραγωγή του να κράτησει 1,5-2-2,5 χρόνια;;;;

Δεν ξέρω αν είμαι Java...αυτό που ξέρω είναι πως τόση ώρα μιλάω με έναν άνθρωπο που μάλλον μιλάει QBasic και δεν καταλαβαίνω και γιατί το συνεχίζουμε.

(προσπαθώ να κάνω διάλογο χωρίς ειρωνεία και χωρίς να προσβάλλω, αλλά άμα το κάνεις εσύ πρώτος δεν πρόκειται να κάτσω να φάω στη μάπα την ειρωνεία σου, φίλε).

 

Και ποιος σου πε εσένα πως μέχρι τα μισά δεν θα χει ζημιές ???? Ποιος σου πε πως δεν το ξεκλειδώνεις με το πρώτο trophy ????

 

Σε ποιό level πας με το πρώτο trophy; Στα 10; Στο 20; Και τι ακριβώς ξεκλειδώνεις;

(καλά δε χρειάζεται να απαντήσεις, βαριέμαι κιόλας να το συζητήσω παραπάνω, εγώ αυτό που ήθελα να πω το είπα, ρώτησα και από εσένα απάντηση δεν πήρα...αλλά ΟΚ... αφού το διασκεδάζεις εσύ το παιχνίδι, ειλικρινά και εσύ το χαίρεσαι και εγώ το χαίρομαι....άρα τι το συζητάμε; )

 

Και ξαναλέω, όποιος το θέλει έτσι, μπορεί να πάει να παίξει Driver, Νeed For Speed και Colin McRay ... Κωδικούς στο GameFaqs και είστε άρχοντες, αφού δεν καταλαβαίνεις την νοοτροπία του παιχνιδιού, τι το προσπαθείς ????? :O

 

Καλά...δεν έχουμε και όλοι το ίδιο επίπεδο IQ.

Tι να κάνουμε;

Ελπίζω μια μέρα να είμαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβω τι νόημα έχει το unlockable του θέματος :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κανένα review. Δεν κάνει κακό.

 

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν περιμένω να δώ την βαθμολογία του παιχνιδιού για να δω εάν θα μου αρέσει ;) ...

Δεν θα μου πει κανένα review τι μου αρέσει και τι όχι ...

 

 

Συγγνώμη, το ίδιο ειναι ένα παιχνίδι με αστρονιμικό budget, 5 χρόνια παραγωγής και ένα μεγάλο demo (Prologue) που τους έφερε έξτρα τρελά λεφτά, με ένα παιχνίδι racing που βγαίνει κάθε χρόνο ή μπορεί η παραγωγή του να κράτησει 1,5-2-2,5 χρόνια;;;;

 

Είδες που σιγά αλλά σταθερά ξεκινάς και κατανοείς, για ποιο λόγο έχει μια διαφορετική φιλοσοφία ???? :)

 

 

Σε ποιό level πας με το πρώτο trophy; Στα 10; Στο 20; Και τι ακριβώς ξεκλειδώνεις;

 

Είπα πως ούτε γνωρίζω ούτε γνωρίζεις τι και πότε, συνεπώς ας την ξανακάνουμε την κουβέντα όταν παίξουμε και το παιχνίδι ...

Τώρα, τι εννοείς λέγονταις "Σε ποιο lvl ??" ???? Είδες τι παθαίνεις αν τα μπλέκεις με το WoW ?????

Δεν υπάρχουν ούτε lvl, ούτε Quest lvl ...

Το Fiat το 500άκι μπορεί να τρέξει όπου μπορεί να τρέξει και η Ferrari F40 ...

 

Είναι όλα μέχρι να το χεις στα χεράκια σου για καμία βδομάδα, να πάρεις τα πρώτα 2 - 3 licences ... Μετά σου περνάνε όλα .... :lol:

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ δεν περιμένω να δώ την βαθμολογία του παιχνιδιού για να δω εάν θα μου αρέσει ;) ...

Δεν θα μου πει κανένα review τι μου αρέσει και τι όχι ...

 

Ακόμα και αν τα παιχνίδια ανήκουν σε ένα είδος που δε σου αρέσει;

 

Είπα πως ούτε γνωρίζω ούτε γνωρίζεις τι και πότε, συνεπώς ας την ξανακάνουμε την κουβέντα όταν παίξουμε και το παιχνίδι ...

Τώρα, τι εννοείς λέγονταις "Σε ποιο lvl ??" ???? Είδες τι παθαίνεις αν τα μπλέκεις με το WoW ?????

Δεν υπάρχουν ούτε lvl, ούτε Quest lvl ...

 

χαχαχα

Όχι εγώ, τα παιδιά της Polyphony μάλλον το έριξαν στα RPG.

Γιατί όχι μόνο υπάρχει "leveling" στα damages (τι άλλο θα ακούσω;; ) αλλά το ένα level σου δίνει φθορά ελαστικών, το άλλο φθορά κινητήρα κτλ κτλ.

 

Υπάρχουν levels, λοιπόν, ναι (ακόμα και η λέξη, έτσι χρησιμοποιείται).

Και επειδή καλό είναι να ξέρεις 2-3 πράγματα για το παιχνίδι πριν το πάρεις, εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις και κανα review. Δε θα σου αλλάξουν τη γνώμη (και για ποιό λόγο να στην αλλάξουν άλλωστε;; ), αλλά θα ξέρεις τι θα δεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν τα παιχνίδια ανήκουν σε ένα είδος που δε σου αρέσει;

 

Δεν υπάρχει είδος που δεν μου αρέσει ... Το πας μακριά και άσχετα όμως ....

 

 

χαχαχα

Όχι εγώ, τα παιδιά της Polyphony μάλλον το έριξαν στα RPG.

Γιατί όχι μόνο υπάρχει "leveling" στα damages (τι άλλο θα ακούσω;; ) αλλά το ένα level σου δίνει φθορά ελαστικών, το άλλο φθορά κινητήρα κτλ κτλ.

 

Υπάρχουν levels, λοιπόν, ναι (ακόμα και η λέξη, έτσι χρησιμοποιείται).

Και επειδή καλό είναι να ξέρεις 2-3 πράγματα για το παιχνίδι πριν το πάρεις, εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις και κανα review. Δε θα σου αλλάξουν τη γνώμη (και για ποιό λόγο να στην αλλάξουν άλλωστε;; ), αλλά θα ξέρεις τι θα δεις.

 

Είναι πολύ άσχημο αυτό που κάνεις .... Μην πιάνεσαι από μία λέξη βγάζοντας μπούρδες ...

Ουδεμία σχέση έχει αυτό το leveling με το leveling του WoW και γενικότερα των RPG (αν θεωρείς πως μπορεί να χαρακτηριστεί το WoW RPG τότε καλά, ξέρω και με ποιον μιλάω τώρα ) με το leveling που αναφέρεις, και η κουβέντα έχει πέσει πολλά επίπεδα ...

 

Για να σου δείξω πως απαντάς μόνος σου στο δικό σου ερώτημα και πως πιθανότατα ήξερες την απάντηση από την αρχή, απλά ήθελες να τσιγκλίσεις λίγο κάποιον γιατί τα μηνύματα σου είναι χαμηλά, το Gran Turismo πρόσθεσε ζημιές μετά από 13 χρόνια, και (ακουσον άκουσον) θα σου δίνει την ικανότητα και να xpάρεις για να ξεκλειδώσεις νέα buffs, εεεεε damage στα πάντα όλα ... Γιατί κλαις ???? Σκέψου ότι θα το κρατήσεις και για το multiplayer (το γνωστό raid/fellowship) και εκεί θα πέφτει το όλο γέλιο με τις στούκες !!!!! Σου τρέχουν τα σάλια ????? Μην κολλάς, αγόρασε το ;) !!!!!!!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ άσχημο αυτό που κάνεις .... Μην πιάνεσαι από μία λέξη βγάζοντας μπούρδες ...

Ουδεμία σχέση έχει αυτό το leveling με το leveling του WoW και γενικότερα των RPG (αν θεωρείς πως μπορεί να χαρακτηριστεί το WoW RPG τότε καλά, ξέρω και με ποιον μιλάω τώρα ) με το leveling που αναφέρεις, και η κουβέντα έχει πέσει πολλά επίπεδα ...

 

Για να σου δείξω πως απαντάς μόνος σου στο δικό σου ερώτημα και πως πιθανότατα ήξερες την απάντηση από την αρχή, απλά ήθελες να τσιγκλίσεις λίγο κάποιον γιατί τα μηνύματα σου είναι χαμηλά, το Gran Turismo πρόσθεσε ζημιές μετά από 13 χρόνια, και (ακουσον άκουσον) θα σου δίνει την ικανότητα και να xpάρεις για να ξεκλειδώσεις νέα buffs, εεεεε damage στα πάντα όλα ... Γιατί κλαις ???? Σκέψου ότι θα το κρατήσεις και για το multiplayer (το γνωστό raid/fellowship) και εκεί θα πέφτει το όλο γέλιο με τις στούκες !!!!! Σου τρέχουν τα σάλια ????? Μην κολλάς, αγόρασε το ;) !!!!!!!

 

Ναι είμαι ένα παράξενο είδος ανθρώπου που του αρέσει να διαστρεβλώνει τις λέξεις (έχεις levels, άρα έχει και leveling. τέλος. μπορεί να μην είναι δράσης όπως το WoW αλλά έχει leveling), έχει μια ακατανίκητη επιθυμία να αυξήσεις τα posts του (γιατί θα κερδίσω δώρο φριτέζα) και έχω λατρεία με το Wow.

Αλλά κυρίως, είμαι ένας άνθρωπος που αναρωτιέται γιατί χάνει την ώρα του με fanboys. Ίσως γιατί γενικά δεν μπορώ να καταλάβω το κλειστό μυαλό μερικών ανθρώπων...

Α και γιατί γουστάρω κάργα όταν στριμώχνονται οι άλλοι και αρχίζουν α) να σε βρίζουν, β) να σε κατηγορούν για πράγματα ανυπόστατα και γ) να τρελαίνονται.

 

Εγώ έκανα μια ερώτηση και η απάντησή σου ήταν ότι θα έπρεπε να πούμε μπράβο στους δημιουργούς που έκαναν τα damages....unlockable και ευχαριστώ που το έκαναν έστω και έτσι...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ας μην ξαναμιλήσουμε όμως :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα δεν μου ακούγονται και πολύ καλά. Από τη μία αποφεύγεις τα license tests αλλά αν πρέπει να φτάσεις σε μεγάλο level για να ξεκλειδώσεις το μοντέλο damage ή τα professional physics οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν καν. Το Call of Duty φταίει για όλα που εισήγαγε τα levels στα FPS και μετά πήρε η κατηφόρα όλα τα είδη :p

 

Me thinks ότι το damage modelling πρέπει να είναι χάλια και γι' αυτό το έθαψε η PD.

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα δεν μου ακούγονται και πολύ καλά. Από τη μία αποφεύγεις τα license tests αλλά αν πρέπει να φτάσεις σε μεγάλο level για να ξεκλειδώσεις το μοντέλο damage ή τα professional physics οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν καν. Το Call of Duty φταίει για όλα που εισήγαγε τα levels στα FPS και μετά πήρε η κατηφόρα όλα τα είδη :p

 

Me thinks ότι το damage modelling πρέπει να είναι χάλια και γι' αυτό το έθαψε η PD.

Δεν ξέρω αν είναι χάλια, απλά θεωρώ πως από τη στιγμή που το περίμεναν πώς και πώς και τους το υποσχέθηκαν, κανείς δεν περίμενε πως θα ήταν με αυτή τη μορφή.

 

Σε όλα τα sites που διαβάζω είτε το καταδικάζουν ως κίνηση (σύν του ότι καταδικάζουν γενικά τα γραφικά στο θέμα damage) είτε λένε πως το έκαναν σκόπιμα ώστε στην αρχή που δε θα έχεις χρήματα, να μη χρειάζεται να κάνεις και service (δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει όλο αυτό - δηλαδή αν πάθει κάτι το αμάξι το επισκευάζεις για τον επόμενο αγώνα;; Δεν ξέρω) . Όχι ότι τους πιστεύω, αλλά λέμε τώρα τι ακούγεται...

 

Το μοντέλο damage απ'ότι έχω καταλάβει δουλεύει σε στυλ στο level 10 ξεκλειδώνεις ζημιά στα λάστιχα, παραπάνω ξεκλειδώνει ζημιά σε άλλο κομμάτι του αμαξιού κτλ. Δεν ξεκλειδώνουν ΚΑΝ όλα μαζί...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το Gran Turismo 4 είχε εξ αρχής ζημιά σε λάστιχα, από τον πρώτο αγώνα, (και free να ταν) και η φθορά τους βασιζόταν στον τύπο του ελαστικού, 11 αν θυμάμαι καλά στο σύνολο ... Τα πιο μαλακά φθείρονταν και πιο γρήγορα, αλλά απέδιδαν πολύ καλό κράτημα ..

 

Επίσης σε μεγάλους αγώνες, έπρεπε να υπολογίσεις κατανάλωση βενζίνης ... Σε λίγους γύρους δεν έπαιζε ρόλο γιατί προλάβαινες να τερματίσεις πριν το pit stop, σε αγώνα όμως διαρκείας έπρεπε να υπολογίζεις ανάλογα με το πως χρησιμοποιούσες τις ταχύτητες ...

 

Φθορά στα λάστιχα είχε από το Gran Turismo 1, το '97 ...

 

Στο Gran Turismo 3, προστέθηκε εκτός από το όριο της βενζίνης, και η αλλαγή λαδιών ... Αν δεν έκανες αλλαγή όταν χρειαζόταν, το αυτοκίνητό σου έχανε άλογα, και έδειχνε τα γνωστά σημαδάκια ...

 

To Gran Turismo 3 πήρε τον υπότιτλο ASpec, γιατί σου δινόταν η ευκαιρία να παίξεις ως οδηγός ... Περίεργο ε ??? To Gran Turismo 4, πρόσθεσε όλα τα παραπάνω, μαζί με άλλα 550 αυτοκίνητα και σου έδινε την δυνατότητα να παίξεις εκ του ασφαλούς, δίνοντας οδηγίες στον οδηγό του αυτοκινήτου σου, το πασίγνωστο BSpec ....

 

Δεν βρίσκω τον λόγο ούτε και την περίπτωση να έχουν αφαιρέσει όλα τα παραπάνω και να τα έχουν ταξινομήσει διαφορετικά .....

Πόσο μάλλον μια εταιρία που ξέρουμε όλοι πως ότι παιχνίδι έχει βγάλει, είναι υπερπαραγωγή ....

 

Όλα τα υπόλοιπα "μπλα μπλα" και ξεροβηχομασουλήματα, προσωπικά σε μένα, που έχω φάει στην μάπα χρόνια για τα πολυπόθητα 100% τόσο σε κάθε GT όσο και στο πολυαγαπημένο TT, μου ακούγονται σαν το βήξημο που τρώνε τα "δευτεροκλασάτα" όμοια στην εισπνοή της σκόνης που αφήνει ένας από το δωδεκάθεο του gaming :lol::lol::lol::lol:

 

Όποιος το πάρει του εύχομαι ολόψυχα καλό λιώσιμο !!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

 

To Gran Turismo 3 πήρε τον υπότιτλο ASpec, γιατί σου δινόταν η ευκαιρία να παίξεις ως οδηγός ... Περίεργο ε ??? To Gran Turismo 4, πρόσθεσε όλα τα παραπάνω, μαζί με άλλα 550 αυτοκίνητα και σου έδινε την δυνατότητα να παίξεις εκ του ασφαλούς, δίνοντας οδηγίες στον οδηγό του αυτοκινήτου σου, το πασίγνωστο BSpec ....

 

 

Γιατί, στα GT1 & GT2 ως τί έπαιζες; Ο υπότιτλος μπήκε γιατί ήθελαν να κυκλοφορήσουν και άλλο παιχνίδι με τον τίτλο GT3: B-spec, σχέδιο που τελικά δεν προχώρησε και ενσωματώθηκε στο GT4. Αυτό τουλάχιστον έχει πει σε συνέντευξή του ο επικεφαλής της PD.

 

Λοιπόν, αρχικές εντυπώσεις από το GT5.

 

Η δομή του παιχνιδιού δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα στην A-spec mode. Έχεις και πάλι τα γνωστά license tests και αγώνες σε διάφορα επίπεδα (beginner, amateur, semi-pro κλπ.) με τη διαφορά όμως ότι για να τα ξεκλειδώσεις δε χρειάζεσαι τη σχετική άδεια αλλά να φτάσεις σε ορισμένο level. Κάθε trophy που παίρνεις σε οποιοδήποτε κομμάτι του A-spec σου δίνει XP και ανεβαίνοντας levels ξεκλειδώνεις τα πάντα, από βελτιώσεις στο χειρισμό, νέα features (αλλαγές στον καιρό, οδήγηση τη νύχτα κλπ.) μέχρι events και αυτοκίνητα (δεν αρκεί να έχεις μόνο τα credits πλέον για να αγοράσεις). Για το B-spec υπάρχει ξεχωριστή XP ladder αλλά δε νομίζω ότι θα ασχοληθώ.

Η πιο ωραία προσθήκη είναι οι διάφορες προκλήσεις που σου δίνει το παιχνίδι: η πρώτη είναι το karting το οποίο είναι απίστευτα fun, δεν το περίμενα. Έχει ακόμα NASCAR (yawn), οδήγηση στο Top Gear test track (όχι ακριβώς αυτό που περίμενα), την AMG challenge για οδήγηση στο Nurburgring υπό διάφορες συνθήκες (στεγνό, βρεμένο, νύχτα...), rally κλπ. Γενικά αυτό το κομμάτι είναι πολύ φρέσκο και ενδιαφέρον.

Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να κρίνω το χειρισμό γιατί είμαι ακόμα σε χαμηλό level (lvl 7) και δεν έχω ξεκλειδώσει και πολλά πράγματα (+ ότι παίζω με χειριστήριο και όχι με τιμονιέρα). Το ΑΙ δεν είναι εντελώς ρομποτικό ευτυχώς, βλέπεις και λάθη αλλά μερικές φορές έχεις τη γνωστή ενοχλητική αίσθηση ότι απλά οδηγούν σε παράταξη. Ελπίζω αυτό να αλλάξει αργότερα.

Τέλος τα γραφικά, βλέπω τη μεγάλη ασυνέπεια για την οποία μιλούν οι περισσότερες κριτικές. Ορισμένες από τις πίστες είναι εκπληκτικές ( η Suzuka είναι αγνώριστη ακόμα και σε σχέση με το GT5 prologue!!!) ενώ άλλες μοιάζουν σαν να βγήκαν από το GT4 (Clubman SR5 :(). To ίδιο και τα αυτοκίνητα που χωρίζονται σε νέα που τα παίρνεις από τις αντιπροσωπείες και used που τα παίρνεις από μάντρα (:p) και δεν έχουν cockpit view. Είναι ασυγχώρητα αυτά σε παιχνίδι που βρίσκεται υπό ανάπτυξη επί 5+ χρόνια.

 

Πάντως σαν πακέτο είναι απίθανο. Έχει αρκετό υλικό για να κρατήσει κάποιον απασχολημένο για μήνες, αν όχι χρόνια.

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς, δεν παίζεις Ace Combat, ούτε και είσαι στο Toy Story για να λέγεται cockpit view :lol: , δεύτερον αυτό που λες περί προοπτικής οδηγού είναι

... :mad:

 

Εντάξει, μπορεί να είμαι λίγο παραπάνω ενθουσιασμένος, με τo GT γενικότερα, διάολε, αν θέλετε πείτε με και fanboy, είναι καλύτερο από το να είσαι hateboy/αντί/κομπλεξικός και τουλάχιστον δεν παραπληροφορώ κοσμάκη ... :shifty:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς, δεν παίζεις Ace Combat, ούτε και είσαι στο Toy Story για να λέγεται cockpit view :lol: , δεύτερον αυτό που λες περί προοπτικής οδηγού είναι
... :mad:

 

Εντάξει, μπορεί να είμαι λίγο παραπάνω ενθουσιασμένος, με τo GT γενικότερα, διάολε, αν θέλετε πείτε με και fanboy, είναι καλύτερο από το να είσαι hateboy/αντί/κομπλεξικός και τουλάχιστον δεν παραπληροφορώ κοσμάκη ... :shifty:

 

Καλά, δεν πειράζει που δεν έχεις ιδέα, τουλάχιστον είσαι "λίγο παραπάνω ενθουσιασμένος"...

 

Αν δεν ήμουν ξεκάθαρος στο πάνω μήνυμα ξαναλέω: τα καινούρια αυτοκίνητα έχουν cockpit view, τα "μεταχειρισμένα" δεν έχουν και είναι κατά πολύ περισσότερα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...