Jump to content

[Off-topic] Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


stanitsas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tυχερά τα μικρά σου :lol:

 

Με κανεις να το ξανασκέφτομαι.

Αυτό που με τραβάει στον Vaio είναι το BLUE RAY DISC.

Επίσης αποδίδει εικόνα 1080p.

Είναι φοβερό και αυτό.

Από την αναγραφόμενη τιμή ποσα επιπλέον έδωσες για να ερθει το notebook

στην πόρτα σου? (δηλ.μεταφορικά,φόρους και τι άλλο δεν ξέρω)

stan...!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πας για την παραγγελία σου βγάζει ακριβώς το ποσό και δεν χρειάζεται να ολοκληρώσεις, οπότε βλέπεις επ' ακριβώς...

 

Λοιπόν, έδωσα 39 ΕΥΡΩ μεταφορικά... η τιμή ήταν άνευ ΦΠΑ διότι το έβαλα σε εταιρεία μιας φίλης και έτσι δεν μου χρέωσαν το ΦΠΑ, σημαντική διαφορά!

 

Μέχρι να το ξανασκεφτείς για ΜΒΡ, κοίτα κι ε δ ώ , για να μπεις στο κλίμα... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To εχεις παρει με την γιαλυστερή οθόνη?

Αρχιζεις να με πειθεις :O

Από Ελλάδα δεν θα συνέφερε αυτή η αγορά?

Επειδη το βγάζει σε Ελληνική εκδοση,γι' αυτό ρωτάω.

stan...!
Link to comment
Share on other sites

Προτίμησα με την απλή οθόνη, διότι η γιαλιστερή έχει κάποια προβλήματα αν δουλεύεις συνέχεια word σε κουράζει.. ύστερα το έχω και πολύ στο μπαλκόνι... η εμπειρία μου είναι μόνο με FSC, οπότε ίσως στο ΜΒΡ τα πράγματα ακόμα και σε TrueBright να είναι διαφορετικά...

 

Από Ελλάδα πήγαινε γύρω στα 200 ΕΥΡΩ παραπάνω γιατί σου δίνουν τα Ελληνικά και κάτι ψευτοsoftware... και φυσικά δεν ήταν παραμετροποιήσιμο... το πήρα με 160GB σε 5200άρη σκληρό...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπερευχαριστω για τις πληροφορίες σου!

Διαβάζω το αρθρο που μου εστειλες και μπαίνω στο νόημα....!

Απλά όλοι φοβούνται τα Μac για την συμβατότητα-αυτό είναι όλο.

Το κατάστημα που μου πρότεινες ειναι καταπληκτικό-είδα Photos.

Μηπως τελικά δεν αξίζει ακόμη για Βlue-ray Disc?

 

Aρχίζω πάλι απο την αρχή να σκέφτομαι:(

 

Ελπίζω να τα ξαναπούμε και να σου πω που καταλήγω.

Αν θες να αφήσω το mail μου μηπως και τα πουμε απο εκεί,

stan...!
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σε βοήθησα... πάντως, μου πήρε μόλις μία μέρα για το switch!

Στη δουλειά δουλεύω τα vista... κλάσεις μακριά το mac os x... εν τω μεταξύ, αρχίζουν και πληθαίνουν οι χρήστες και πλέον δεν υπάρχει «μοναξιά» στο software... ;)

 

Στείλε μου ότι θέλεις σε PM... θα χαρώ να σε βοηθήσω... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι για τη συμβατότητα, όλα παίζουν μια χαρά. Ακόμα και αν για οποιοδήποτε λόγο, έχεις κάποιο πρόγραμμα που θα πρέπει να τρέξεις μέσω Windows, μπορείς. Η Ελληνική έκδοση δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Κι έλεγα τόσην ώρα, θα φανεί δεν θα φανεί... :p

 

Είμαι απασχολημένος στο μέτωπο της μάχης :)

Link to comment
Share on other sites

nobleman ποιο ΜΒΡ έχεις συγκεκριμενα?

2.13 ή 2.33 Ghz?

 

Με βλεπω να χτυπάω τον Αpple τελικά.

 

Απο οθόνη πιστευω οτι ειναι ισάξιος με τα Sony.

stan...!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε stanitsas, έχω πάρει και τους δύο... ο C2D που πήρα από site που έχω μετοχές (:-p) είναι ο 2.33GHz... η οθόνη του είναι ανάλυσης 1440 x 900 pixels... φυσικά αν πας στην 17άρα θα πάθεις πλάκα, καθόσον άλλο η 1680 x 1050 pixels... την είδα στα MULTIRAMA αλλά εκεί το κόστος ξεπερνούσε τα 3 χιλιάρικα και ήταν μόνο με ελληνικό πληκτρολόγιο...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λες να τον παρω και εγω απο το site? (να παρεις+εσυ κανενα ποσοστό):lol:

 

Ή μηπως να προτιμησω RAINBOW?

 

Για χρηση γραφειου και internet τον θελω.Μηπως δεν αξίζει τα χρηματα και

αυτός?

stan...!
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, η ποιότητα είναι κορυφαία, αλουμίνιο όλο, το βάρος ελάχιστο, λεπτότατο, ίσως αν πήγαινες να τον δεις από κοντά;

Πάντως, σίγουρα για γραφείο και internet, ίσως είναι πολλά τα λεφτά... μήπως σου κάνει ο MacBook με πολύ λιγότερα χρήματα; Γύρω στα 1500 έχει, τρομερό value4money, απλά δεν είναι από αλουμίνιο, δεν έχει illuminated πληκτρολόγιο με αισθητήρα φωτός και το βασικότερο έχει χαμηλότερη ανάλυση οθόνης... δες τους όλους συγκριτικά (πάτα επιλογή Compare Specs) και ελπίζω να αποκρυσταλώσεις άποψη... :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tον θεωρεις καλυτερο απο τα Sony Vaio?

 

Η οθόνη πιστευω οτι πρέπει να είναι καλύτερη απο τα Sony.

Θα παω μάλλον σε ενα Applestore να τα δω.

 

Tελικα με επηρεασες και παω για ΜΒΡ.

 

Απο το Notebook-shop ειναι πιο φτηνα πάντως.

stan...!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από Sony, μόνο ότι έχω δει σε ΠΛΑΙΣΙΟ και MULTIRAMA... τα έχω χαζέψει αρκετή ώρα, είμαι γενικά fun της Sony... παρόλα αυτά πιστεύω ότι έχουν καλύτερη ποιότητα τα apple, αλλά το κυριότερο είναι το λειτουργικό... όταν δουλεύω τα ΧΡ στη δουλειά αλλά και στο ΜΒΡ μέσω BootCamp τα Vista, τότε καταλαβαίνω πράγματι τη διαφορά...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά!!! Το ανέφερε και πιο πάνω ο φίλος stereo... με τις εφαρμογές parallels και bootcamp εγκαθιστάς windows xp & vista και έτσι δεν σου λείπουν καθόλου...

 

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ένα διαμάντι σε HP, πάντα κατά την κρίση μου... ρίξε μια ματιά, ίσως σε βοηθήσει να δεις κάτι άλλο... ανέκαθεν μου άρεσαν τα HP και έχουν άψογο service + 3 χρόνια εγγύηση... στα 2400, δεν έψαξα σε άλλο e-shop αλλά είναι καλή τιμή γι αυτά που έχει... το θεωρώ επαγγελματικό εργαλείο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην μετατρέπετε το topic σε chat. Αν θέλετε να επικοινωνήσετε με συγκεκριμένο μέλος μπορείτε να το κάνετε με pm και όχι εδώ. Τα off-topic posts μεταφέρθηκαν εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=173672
Link to comment
Share on other sites

Μην μετατρέπετε το topic σε chat. Αν θέλετε να επικοινωνήσετε με συγκεκριμένο μέλος μπορείτε να το κάνετε με pm και όχι εδώ. Τα off-topic posts μεταφέρθηκαν εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=173672

 

Το να δίνεις πληροφορίες σε απορίες γύρω από φορητούς υπολογιστές είναι chat:

 

Φυσικά!!! Το ανέφερε και πιο πάνω ο φίλος stereo... με τις εφαρμογές parallels και bootcamp εγκαθιστάς windows xp & vista και έτσι δεν σου λείπουν καθόλου...

 

Ψάχνοντας λίγο βρήκα ένα διαμάντι σε HP, πάντα κατά την κρίση μου... ρίξε μια ματιά, ίσως σε βοηθήσει να δεις κάτι άλλο... ανέκαθεν μου άρεσαν τα HP και έχουν άψογο service + 3 χρόνια εγγύηση... στα 2400, δεν έψαξα σε άλλο e-shop αλλά είναι καλή τιμή γι αυτά που έχει... το θεωρώ επαγγελματικό εργαλείο...

 

Άλλωστε όταν χρειάστηκε πήγαμε σε PM:

 

Χαίρομαι που σε βοήθησα... πάντως, μου πήρε μόλις μία μέρα για το switch!

Στη δουλειά δουλεύω τα vista... κλάσεις μακριά το mac os x... εν τω μεταξύ, αρχίζουν και πληθαίνουν οι χρήστες και πλέον δεν υπάρχει «μοναξιά» στο software...

 

Στείλε μου ότι θέλεις σε PM... θα χαρώ να σε βοηθήσω...

 

Νομίζω moderator ότι έχεις μια εμπάθεια με τους φορητούς apple... εκτός αν τελικά δεν τους θεωρείς φορητούς!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω moderator ότι έχεις μια εμπάθεια με τους φορητούς apple... εκτός αν τελικά δεν τους θεωρείς φορητούς!
Οι 17 ερωτήσεις / απαντήσεις μεταξύ 2 και μόνο ατόμων, που περιέχουν πράγματα που έχουν ειπωθεί ήδη πολλές φορές ή αποτελούν προσωπικές ερωτήσεις, δε νομίζω ότι δείχνουν αυτό. Το split θα γίνοταν σε κάθε τέτοια περίπτωση και τα περί εμπάθειας είναι δική σου υπόθεση και μόνο. Να θυμίσω ότι υπάρχουν πολλά posts στο παρόν topic για φορητούς apple και ότι για απορίες/προβλήματα/νέα συγκεκριμένα για το MacOS, υπάρχει και αρμόδιο topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=79009
Link to comment
Share on other sites

Οι 17 ερωτήσεις / απαντήσεις μεταξύ 2 και μόνο ατόμων, που περιέχουν πράγματα που έχουν ειπωθεί ήδη πολλές φορές ή αποτελούν προσωπικές ερωτήσεις, δε νομίζω ότι δείχνουν αυτό. Το split θα γίνοταν σε κάθε τέτοια περίπτωση και τα περί εμπάθειας είναι δική σου υπόθεση και μόνο. Να θυμίσω ότι υπάρχουν πολλά posts στο παρόν topic για φορητούς apple και ότι για απορίες/προβλήματα/νέα συγκεκριμένα για το MacOS, υπάρχει και αρμόδιο topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=79009

 

Κάνεις λάθος moderator, οι ερωτήσιες/απαντήσεις είναι 18 και όχι 17, εμπεριέχουν δε και 2 απαντήσεις/απόψεις ενός τρίτου μέλους... σε προσωπικό επίπεδο ίσως να είναι οι υπ' αριθμ. #7 και η #9 που είναι χαζομαρίτσες και «δικαιολογημένα» προκάλεσαν τις αυστηρές συστάσεις σου... η υπ' αριθμ. #10 «πήρες το ΡΜ μου?», είναι μεν προσωπική ερώτηση, αλλά έγινε γι' αυτόν ακριβώς το λόγο, η οποία σαφώς και καταδεικνύει ότι δεν υπήρχε πρόθεση να κουράσουμε τα μέλη του forum με προσωπικά ζητήματα...

 

Πέραν τούτου, όλες οι άλλες κατηγορηματικά στόχευαν στο θέμα «φορητοί υπολογιστές» και εκδήλωναν τη θέληση κάποιων μελών να ενημερωθούν για ζητήματα σχετικότατα με το θέμα... όπως και να 'χει δείχνει σοβαροφανή χειρισμό εκ μέρους σου και συμπεριφορά που δεν συνάδει με την ιδιότητας ενός Moderator !!!

 

Απολογούμαι σε όλους τους φίλους για το off-topic... :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είναι το τελευταίο off topic που βλέπω σε thread σήμερα. :mad:

Αν έχετε πρόβλημα με τις κρίσεις των moderators θα απευθύνεστε είτε στους ίδιους με προσωπικό μήνυμα, είτε στους super moderators / administrator. Απαγορεύεται να γράφετε δημόσια στα θέματα τα οποία προσπαθούμε να κρατήσουμε καθαρά και ευνάγνωστα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...