Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Εφαρμογές πλοήγησης


jojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ekana ola ta bimata, apla otan ithele na baloume ton xarti mesa sto map to ekana me file explorer kai den mporouse na to metaferei .Me to card reader kanena problima. Ontws 5 lepta douleia.Apla xreiazetai na diabasetai to prwto thread analutika.To exigei poli kala o mirrorofsorrow

Ξεκουμπώστε το μυαλό σας τόσο συχνά όσο και το παντελόνι σας

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια να ρωτησω κατι;

το εγκατεστησα σε 6600 και φαινεται να δουλευει καλα ομως δεν μου δειχνει επιλογη για ελληνικη γλωσσα.

Δεν αναγνωριζει καθολου το greek.lang ενω ολες οι αλλες γλωσσες δουλευουν.

Ξερετε τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petran ( 1 Σεπ. 2004 , 14:28)

 

:confused: Μα... http://www.myphone.gr φυσικά!!!

 

 

kai vevai dokimasa to parapanw ws passwod alla evgale mhnyma lathous...isws den toi katevasa oloklhro h einai corapted....to fyll (22 MB ) me to parapanw pass anoikse kanonika....PETRAN se eyxaristw ek tn isterwn gia th kinisi ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nk66 ( 1 Σεπ. 2004 , 18:04)

 

Ρε παιδια να ρωτησω κατι;

το εγκατεστησα σε 6600 και φαινεται να δουλευει καλα ομως δεν μου δειχνει επιλογη για ελληνικη γλωσσα.

Δεν αναγνωριζει καθολου το greek.lang ενω ολες οι αλλες γλωσσες δουλευουν.

Ξερετε τιποτα;

 

 

Ελληνικα εχει μονο στα *.wav's και πρεπει να εχεις και ενα GPS Module για να τα εκμεταλευτεις αυτα.Γενικοτερα οι δρομοι ειναι στα greeklish δυστυχως.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αντε, το μονο που μας μένει τώρα είναι να μαζευτούμε να πάρουμε GPS! :D

 

Α, και να δείτε στο σιτε της εταιρίας, μονο χάρτης της Αθήνας υπάρχει!! Φοβερο! Ξεκινησαν απο εδω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asymvivastos ( 1 Σεπ. 2004 , 21:56)

 

Ελληνικα εχει μονο στα *.wav's και πρεπει να εχεις και ενα GPS Module για να τα εκμεταλευτεις αυτα.Γενικοτερα οι δρομοι ειναι στα greeklish δυστυχως.

 

Οχι ρε παιδια ,δεν εννοω αυτο.

Στον φακελο Ε\route66\lang υπαρχει το greek.lang το οποιο δεν το αναγνωριζει το προγραμμα και δεν το δειχνει στα preferences-language.

Aν σβησεις καποιο αρχειο .lang απο τον φακελο Ε\route66\lang εξαφανιζεται και η αντιστοιχη γλωσσα απο τα preferences-language.

Αρα θα επρεπε να εχει και ελληνικο μενου και δεν ειναι μονο για τα wav.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn ( 1 Σεπ. 2004 , 22:12)

 

Αντε, το μονο που μας μένει τώρα είναι να μαζευτούμε να πάρουμε GPS! :D

 

Α, και να δείτε στο σιτε της εταιρίας, μονο χάρτης της Αθήνας υπάρχει!! Φοβερο! Ξεκινησαν απο εδω!

 

 

κάτι θα ξέρανε οι ανθρωποι... οσο να'ναι οταν ο αλλος έρχετε αθήνα για τους ολυμπιακους και δεν εχει ιδέα απο αθηνα αυτη ειναι η πιο καλή λύση...

http://www.66.com/route66/products/2005/grc_en_3333_s60/images/retailboxes.gif

το πακέτο που δείνει η εταιρεία ειναι υπερπλήρες παντως,

- 32 MB MultiMediaCard (MMC / RS-MMC)

- Bluetooth GPS receiver (NMEA 0183 v2.2)

- In-car charger cable for GPS receiver

 

''μόνο'' 299,00

 

edit: τωρα που το ξαναείδα αν προσεξεις πανω εχει επιλογη για χωρα και προφανώς διαβάζωντας τον header και το οτι εισαι απο ελλαδα σε προωθει στην ελληνικη εκδοση. η ελληνική εκδοση βγήκε 3 Ιουλίου (στα γενέθλια μου :D ) οι αλλες προΰπηρχαν, οποτε κυριαρχεί και πάλι το ρυτό σαν έλληνες, πάντα τελευταιοι...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το gps module (ή αλλο συμβατο) απο που μπορουμε να παρουμε;;

δλδ απλα το συνδεω μεσω bt και ετοιμο ετσι;

 

επιδη ειμαι ασχετος με τα gps, θελει και πουθενα συνδρομη;; οχι ε;

Link to comment
Share on other sites

συνδρομή δε θέλει, 150 ευρώ το λιγότερο θελει μη σου πω 200...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το GPS έχει 200€ τότε η πρόταση της εταιρίας είναι τρομερά συμφέρουσα!

 

Αλήθεια πόσο έχει ενα συστημα απο κεινα που βάζουν στα ταξι;;;

Link to comment
Share on other sites

Teleio to programmataki an kai duskoleythka na to egkatasthsw sto 6600 me ir.H olh duskolia htan sthn prospa8eia na meiwsw ton ogko twn arxeiwn diegrapsa tous hxoys kai tis glwsses(afhsa mono thn ellhnikh) kai mou evgaze sfalma.Otan xanaegkatesthsa thn agglikh glwssa ston fakelo lang doulepse kanonika.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE ( 1 Σεπ. 2004 , 04:13)

 

Το αρχείο βγαίνει 5.28 MB - δεν ξέρω αν θα μπορείτε να το κάνετε εγκατάσταση - δοκιμάστε να το τρέξετε μέσα από το Nokia PC Suite ή να το αντιγράψετε στην MMC και να το τρέξετε από εκεί.

Δοκιμάστε και πείτε μου. Το αρχείο είναι το:

 

h**p://users.chan.sch.gr/aikoukou/AthensRoute66-Repacked.exe

και έχει το κωδικό τη διεύθυνση του site μας.

 

EDIT:

Αν δεν σας δουλέψει, το πολύ-πολύ να το σπάσω σε μερικά μικρά sis αρχεία - το ίδιο κάνει.

 

 

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω βάσει των παραπάνω οδηγιών, αλλά δεν ανοίγει ούτε από την MMC ούτε από το PC Suite.

Όταν κάνω double click στο exe αρχείο, ανοίγει ένα παράθυρο dos για μισό sec και δεν κάνει τίποτα άλλο.

Btw, δεν μου ζήτησε κανέναν κωδικό όταν έβαλα στον explorer τη δ/νση κι έκανε download αυτόματα.

Κατεβάζω τώρα το μεγάλο αρχείο (χωρίς να μου ζητήσει πάλι κωδικό) να δούμε τι θα γίνει...

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

To εβαλα και εγω στο 3660 με IR(:ουφ: :p)χωρις τα ξενα wav οχι λογο χωρου και ωρας που θα χρειαζοταν αλλα γιατι απλα δεν τα χρειαζομαι.

 

Δουλευει αλλα μονο σε flight mode με το smartlauncher γιατι μετα απο τις πολλες εφαρμογες που του εβαλα η ελευθερη RAM μειωθηκε στα 1.9mb απο το 2.6-2.7 που ειχα και θα δουλευε κανονικα.Το προγραμμα ειναι αψογο και ανταποκρινεται πολυ γρηγοροτερα απ'οτι θα περιμενα.Κριμα που δεν υπαρχει τετοιο προγραμμα σε series 80-90 οπου θα εκμεταλευοταν στο επακρον την μεγαλη(τεραστια) οθονη μιας και η οθονη των 60αριων ειναι υπερβολικα μικρη για τετοιο χαρτη.

Τωρα μενει να σβησω τις "αχρηστες" εφαρμογες για να μπορω να το δουλευω χωρις flight mode.;)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nikoleon ( 2 Σεπ. 2004 , 10:05)

 

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω βάσει των παραπάνω οδηγιών, αλλά δεν ανοίγει ούτε από την MMC ούτε από το PC Suite.

Όταν κάνω double click στο exe αρχείο, ανοίγει ένα παράθυρο dos για μισό sec και δεν κάνει τίποτα άλλο.

Btw, δεν μου ζήτησε κανέναν κωδικό όταν έβαλα στον explorer τη δ/νση κι έκανε download αυτόματα.

Κατεβάζω τώρα το μεγάλο αρχείο (χωρίς να μου ζητήσει πάλι κωδικό) να δούμε τι θα γίνει...

 

Φιλε nikoleon κατεβασε το απο εδω(ειναι 16mb + 4mb o χαρτης) αλλα δουλευει εγγυημενα αν ακολουθησεις τις οδηγειες του πρωτου ποστ του mirrorofsorrow ΧΩΡΙΣ να σβησεις απο το folder lang τουλαχιστον την αγγλικη γλωσσα. :)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μιχάλη, τα κατάφερα, αφού βεβαίως έσβησα όλα τα wav, τα help και τα lang εκτός των αγγλικών.

Το πρόγραμμα είναι τρομερό, χαλάλι τα μόλις 3.2 mb που μου άφησε ελεύθερα στην MMC!

Το μόνο που μένει είναι να το δούμε και στα series 80, εκεί θα είναι όλα τα λεφτά (9500 που είσαι? ;) )

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξαναεστειλα το route66 με IR παλι στην δευτερη καρτα των 16mb του κουτιου που ηταν τελειως κενη μαζι με το application manager και τον Seleq.

To αποτελεσμα;Το προγραμμα να τρεχει αψογα μιας και τωρα εγω 2.8 mb RAM free απο τα μολις 1.8(:alien: ) της γεματης 128αρας χωρις να χρειαστω(ευτυωχως) να σβησω τα προγραμματ που ειχα ωστε να τρεχει χωρις flight mode.

 

Οσοι χρηστες 3650/60 το κανουν να εχουν υποψην οτι απαραιτητα πρεπει να σβησουν τα "αχρηστα" files του προγραμματος και να βαλουν τον seleq που ειναι ο μονος που κανει copy/cut φακελους ολοκληρους καθως και να φροντισουν να στειλουν το χαρτη αφου "τακτοποιησουν" πρωτα ολους τους φακελους οπως περιγραφει ο mirror στο πρωτο ποστ για να μην αντιμετωπισουν προβληματα ελλειψης μνημης κατα την διαδικασια cut/paste.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn ( 2 Σεπ. 2004 , 02:13)

 

Αν το GPS έχει 200€ τότε η πρόταση της εταιρίας είναι τρομερά συμφέρουσα!

 

Αλήθεια πόσο έχει ενα συστημα απο κεινα που βάζουν στα ταξι;;;

 

 

Κάπου 3.000 ευρώ ;)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stratus ( 2 Σεπ. 2004 , 13:34)

 

To route66 theli to diko toy gps i trexi me opidipote BT Gps?

 

 

Πιστεύω ότι οποιοδήποτε GPS αναγνωρίζεται από το ΒΤ κάνει τη δουλειά. Κοιτα στην expansys για GPS συμβατα με ΝΟΚΙΑ s60 http://www.expansys.com.gr/ θα βρεις αρκετά και εγγυημένα.

 

 

PS. Ο φίλος nk66 έχει δίκιο.

Στο φακελο Ε\route66\lang υπαρχει το greek.lang αρχείο (όπως και τα υπόλοιπα για τις άλλες γλώσσες) αλλά στα Preferences=>Language με τίποτα δεν εμφανίζεται επιλογή για ελληνική γλώσσα !!!!!! Μήπως κάποιος έχει καταφέρει να την εμφανίσει τελικά ?????

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εμφανίζει με τίποτα. Αλλά τι θα αλλάξει με αυτό; Προφανώς το μενού επιλογών θα γίνει Ελληνικό, έτσι; Όμως δεν είναι και τόσο τραγικό αυτό. Μια χαρά είναι και έτσι.

 

Αυτό που πρέπει να μάθουμε καλά είναι η φιλοσοφία ονομασίας των δρόμων καθώς πολλές φορές θέλω ν αψαξω έναν δρόμο αλλά γράφω συνέχεια λάθος το όνομά του με τους λατινικούς χαρακτήρες.

 

Όταν επιλέγεις μια συγκεκριμένη διαδρομή, και αφού σου εμφανίσει την πορεία στον χάρτη, εκεί που θα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το gps module, θα είναι στις οδηγίες που σου δίνει οι οποίες βρίσκονται στις επιλογές 2 turn arrows και route description. Τις οδη΄γιες αυτές, χωρίς το gps, πρέπει να τις κοιτάς μόνος σου, ενώ το gps βρ'ίσκει σε ποιο μέρος σημείο της διαδρομής είσαι και σου λέει ποιά είναι η επόμενη κίνησή σου.

 

Δεν δουλεύεται εύκολα όμως ρε γαμώτο με τόσο μικρή οθόνη. Μακάρι να βγεί στο 9500. Στα 60άρια χρειάζεσαι αμέτρητα scrolling για να δεις τις απαιτούμενες πληροφορίες. Στο 9500 θα είναι παράδεισος. :) ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο IRC (AIVANET) υπάρχουν ήδη route66 χάρτες για Γερμανία και Benelux (Βέλγιο Ολλανδία και Λουξεμβούργο) :D :D :D

 

Κάποιος μέγας από δω με γρήγορη σύνδεση ας τα κατεβάσει (η Γερμανία πχ. είναι 171 ΜΒ...) και ας τα βάλει σε κάποιο server να τα πάρουμε και εμείς οι ταπεινοί των dial-up με κάποιο manager....

 

ΤΗΑΝΧ !!!!!

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έβγαζαν και ολόκληρη την Ελλάδα και ας ήταν και 800ΜΒ. Θα βρίσκαμε τρόπο να τον κατεβάσοουμε τον χάρτη. :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nickvog ( 2 Σεπ. 2004 , 15:06)

 

Στο IRC (AIVANET) υπάρχουν ήδη route66 χάρτες για Γερμανία και Benelux (Βέλγιο Ολλανδία και Λουξεμβούργο) :D :D :D

 

Κάποιος μέγας από δω με γρήγορη σύνδεση ας τα κατεβάσει (η Γερμανία πχ. είναι 171 ΜΒ...) και ας τα βάλει σε κάποιο server να τα πάρουμε και εμείς οι ταπεινοί των dial-up με κάποιο manager....

 

ΤΗΑΝΧ !!!!!

 

LOL...Αντε πες το αφησα μια νυκτα ανοικτο και μου το κατεβασει(εξαλου το εκανα πολλες φορες) πως θα ανεβασω ενα ΤΕΡΑΣ 170+ mb σε δωρεαν host οταν για να παρω 150+ αλλά δωρεαν πρεπει να κανω και 50-100-200 ποστ στα φορας τους και με servers με βασικες ελλειψεις και με αξιοπιστια 0.

Και με dsl 1mbit θα θελω και 3 ωρες να το ανεβασω(ισως και παραπνω)...

 

Βρεστε μου ενα σχετικα καλο free host με 200mb αλλα χωρις να χρειαζεται να κανω ολα τα κουλα που ζητανε οι περισσοτεροι και εχω ολη την καλη διαθεση να τους ανεβασω. ;)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ψαξει πολυ τα GPS οποιος φιλος θελει να ρωτησει κατι .......απλα ας ρωτησει :) !!!!

 

Γενικα αναφερω οτι "σχεδον ολα " τα νεα Bluetooth GPS κανουν..........

 

μερικα που εχουν τραβηξει την προσοχη μου ( ως προς τα χαρακτηριστικα τους ) ειναι

 

1. http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=108471

 

2. http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=CRUXIIBTGPS

 

3. http://www.bluegps.com/ ............... δειτε το !!!!!! πιο μικρο δεν γινεται !!!!!!

 

 

4. http://www.holux-uk.com/Products/gr-230/gr-230.htm

 

κ.τ.λ

 

Βεβαια υπαρχουν και στην Ελλαδα καποια μοντελα

:)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow ( 2 Σεπ. 2004 , 14:42)

 

Δεν την εμφανίζει με τίποτα. Αλλά τι θα αλλάξει με αυτό; Προφανώς το μενού επιλογών θα γίνει Ελληνικό, έτσι; Όμως δεν είναι και τόσο τραγικό αυτό. Μια χαρά είναι και έτσι.

 

Αυτό που πρέπει να μάθουμε καλά είναι η φιλοσοφία ονομασίας των δρόμων καθώς πολλές φορές θέλω ν αψαξω έναν δρόμο αλλά γράφω συνέχεια λάθος το όνομά του με τους λατινικούς χαρακτήρες.

 

Όταν επιλέγεις μια συγκεκριμένη διαδρομή, και αφού σου εμφανίσει την πορεία στον χάρτη, εκεί που θα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το gps module, θα είναι στις οδηγίες που σου δίνει οι οποίες βρίσκονται στις επιλογές 2 turn arrows και route description. Τις οδη΄γιες αυτές, χωρίς το gps, πρέπει να τις κοιτάς μόνος σου, ενώ το gps βρ'ίσκει σε ποιο μέρος σημείο της διαδρομής είσαι και σου λέει ποιά είναι η επόμενη κίνησή σου.

 

Δεν δουλεύεται εύκολα όμως ρε γαμώτο με τόσο μικρή οθόνη. Μακάρι να βγεί στο 9500. Στα 60άρια χρειάζεσαι αμέτρητα scrolling για να δεις τις απαιτούμενες πληροφορίες. Στο 9500 θα είναι παράδεισος. :) ;)

 

Απο την παραπανω επιλογη greek.lang ενεργοποιουντε και τα ελληνικα wav δηλαδη και GPS MODULE να συνδεσεις παλι δεν θα ακουγες την ελληνικη ομιλια.

Βρηκα ομως κατι αλλο αν πας στον φακελο Ε\ROUTE66\speech και μετονομασεις το φακελο greek σε British θα ακουσεις τα ελληνικα wav.

Μπορειτε να το δοκιμασετε αν φτιαξετε μια διαδρομη και μετα πατε

view-2 turn arrows θα ακουσετε και περιγραφη με ελληνικο ηχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...