Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Εφαρμογές πλοήγησης


jojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ευχαριστώ mrmojo, πρέπει να κατεβάσω το earth για να κάνω αυτή τη δουλεια οπως βλεπω.thanks!

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλούς χάρτες, αλλά το GE βολεύει γιατί έχεις τις συντεταγμένες για το κάθε σημείο που θέλεις και με αρκετά καλή ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

 

Τις συντεταγμένες από το Google Earth τις βρίσκεις κάτω αριστερά στην οθόνη του χάρτη:

Eννοώ πως θα μεταφέρω το ΑΚΡΙΒΕΣ στιγμα απο το GE (που δε μου βγάζει σταυρόνημα ) για να το βάλω(στιγμα) στην φώτο που πέρασα στο editor...;

Link to comment
Share on other sites

Eννοώ πως θα μεταφέρω το ΑΚΡΙΒΕΣ στιγμα απο το GE (που δε μου βγάζει σταυρόνημα ) για να το βάλω(στιγμα) στην φώτο που πέρασα στο editor...;

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς... το πρόβλημα είναι ότι στο Google Earth δεν σου βγάζει "σταυρόνημα";

 

Βλέπεις ένα σημείο στο Google Earth, πας το ποντίκι εκεί, βλέπεις το στίγμα και μετά στο ίδιο σημείο στο Map Editor περνάς το στίγμα.

 

Διάβασε όμως και τι έγραψα στο πρώτο ποστ για το σύστημα συντεταγμένων του Google Earth και την μετατροπή του...

 

Μην περιμένεις να έχεις ακρίβεια 100% στον χάρτη σου. Ακόμη και το Google που έχει φωτογραφίες από δορυφόρους δεν έχει τέτοια ακρίβεια. Την μέγιστη ακρίβεια θα την έχεις μόνο από κανονικούς χάρτινους χάρτες που έχουν μοίρες στις πλευρές τους και πάλι όμως στην "μεταφορά" θα πέσεις σίγουρα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι δεν ξέρω ποιές είναι οι ακριβείς συντεταγμένες και σε ποιο σημείο της "παλάμης" που βγάζει το GE σε αντίθεση με τη λεπτομέρεια του editor...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ευχαριστούμε πραγματικά για τον οδηγό, είναι πολύ χρήσιμος αλλά (πάντα υπάρχει ένα αλλά) στο παρακάτω κομμάτι δεν μας τα λες καλά! :)

 

Θέλει προσοχή με το σύστημα συντεταγμένων. Το MapEditor χρησιμοποιεί τη μορφή DD MM,MMMM, ενώ πχ το GoogleEarth DD MM,SS (DD=μοίρες, MM,MMMM=λεπτά της μοίρας, SS=δεύτερα της μοίρας, οπότε θέλει μετατροπή. 1 χιλιοστό λεπτού της μοίρας = 0,06 δεύτερα, 1μοίρα = 60 λεπτά = 3600 δεύτερα).

 

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι:

DD= Μοίρες

MM= Λεπτά Μοίρας

ΜΜΜΜ= Λεπτά Μοίρας πάλι;;! No way. Μήπως Χιλιοστά λεπτού μοίρας;

SS= Δεύτερα Μοίρας.

 

Το πρόβλημα είναι να μετατρέψουμε τα SS του Google Earth στα MMMM του προγράμματος. Πως γίνεται αυτο;

ΜΜΜΜ=SS/0,06;

-Και αν τα ΜΜΜΜ είναι χιλιοστά λεπτού μοίρας και απο αυτη τη διαίρεση προκύψει αριθμός >1000 τότε προσθέτουμε ένα λεπτο;

-Αν τα ΜΜΜΜ βγούν σε στύλ 653,5555 ας πούμε τότε στον Map Editor γράφουμε 653; Μήπως 65355555; Διότι το Map Editor θέλει την συντεταγμένη σε στυλ x°ΜΜ,ΜΜΜΜ. Άν βάλω ΜΜΜΜ= 653,5555 ο αριθμός θα έχει δύο υποδιαστολές...

-Κανένα πρόγραμμα για την μετατροπή αυτη δεν υπάρχει; Αν μου εξηγήσεις πως βγαίνει να φτιάξω ένα...

-Δώσε plz ένα παράδειγμα για μας που οι μοίρες μας φαίνονται ένας παράλογος τρόπος μέτρησης γωνιών! :D

Link to comment
Share on other sites

kserei kaneis an douleuei to route 66 sto nokia 7710??

leo na to paro allaxoris route 66 den leei.....

ROUTE 66 only runs on Symbian Series 60 platform. To 7710 ειναι series90 ;)

http://www.66.com/route66/index.php

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ευχαριστούμε πραγματικά για τον οδηγό, είναι πολύ χρήσιμος αλλά (πάντα υπάρχει ένα αλλά) στο παρακάτω κομμάτι δεν μας τα λες καλά! :)

 

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι:

DD= Μοίρες

MM= Λεπτά Μοίρας

ΜΜΜΜ= Λεπτά Μοίρας πάλι;;! No way. Μήπως Χιλιοστά λεπτού μοίρας;

SS= Δεύτερα Μοίρας.

 

 

Έχεις δίκιο, καθώς στο κομμάτι "MM,MMM" το κόμμα είναι υποδιαστολή, θα έπρεπε να το επισημάνω κάπως διαφορετικά. Πάντως το νόημα παραμένει ίδιο, καθώς [MM,MMMM] είναι λεπτά της μοίρας (όπως λέμε 5,25 ευρώ) και ναι, το [ΜΜΜΜ] είναι χιλιοστά λεπτού μοίρας.

 

Το πρόβλημα είναι να μετατρέψουμε τα SS του Google Earth στα MMMM του προγράμματος. Πως γίνεται αυτο;

ΜΜΜΜ=SS/0,06;

 

 

Σωστά.

 

-Και αν τα ΜΜΜΜ είναι χιλιοστά λεπτού μοίρας και απο αυτη τη διαίρεση προκύψει αριθμός >1000 τότε προσθέτουμε ένα λεπτο;

 

Εάν προκύψει αριθμός μεγαλύτερος του 1000, τότε σημαίνει ότι έχεις ένα στίγμα με πάνω από 60 λεπτά της μοίρας (δλδ πάνω από μία μοίρα), οπότε είναι λάθος στίγμα.

 

-Αν τα ΜΜΜΜ βγούν σε στύλ 653,5555 ας πούμε τότε στον Map Editor γράφουμε 653; Μήπως 65355555; Διότι το Map Editor θέλει την συντεταγμένη σε στυλ x°ΜΜ,ΜΜΜΜ. Άν βάλω ΜΜΜΜ= 653,5555 ο αριθμός θα έχει δύο υποδιαστολές...

 

Σε αυτήν την περίπτωση στο Map Editor θα βάλεις 6535. Και 65355555 να βάλεις, αυτό θα κρατήσει το 6535. Εάν βάλεις [653,5555], δεν θα υπάρχουν 2 υποδιαστολές στο στίγμα, απλούστατα θα το μετατρέψει με στρογγυλοποίηση σε 6540.

 

-Κανένα πρόγραμμα για την μετατροπή αυτη δεν υπάρχει; Αν μου εξηγήσεις πως βγαίνει να φτιάξω ένα...

 

Δεν έχω ασχοληθεί να ψάξω, είναι στα σχέδιά μου να φτιάξω κι εγώ ένα, αλλά θέλω να καλύπτει πολλά συστήματα συντεταγμένων και θέλει λίγο παραπάνω χρόνο.

 

-Δώσε plz ένα παράδειγμα για μας που οι μοίρες μας φαίνονται ένας παράλογος τρόπος μέτρησης γωνιών! :D

 

Αντί για παράδειγμα, θα σου δώσω ένα "πρόβλημα"...

 

Μετέτρεψε το παρακάτω στίγμα, στο σύστημα που χρησιμοποιεί το Map Editor:

 

Ν38 51'33.65"

Ε23 24'11.66"

 

(οι τελείες είναι υποδιαστολές...) ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ οτι δεν ξέρω ποιές είναι οι ακριβείς συντεταγμένες και σε ποιο σημείο της "παλάμης" που βγάζει το GE σε αντίθεση με τη λεπτομέρεια του editor...

 

Γιατί νομίζεις ότι εγώ ξέρω; Το υπολογίζω στο περίπου...

 

Όσοι μου ζητήσατε χάρτες, δεν σας ξέχασα... λίγο υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, καθώς στο κομμάτι "MM,MMM" το κόμμα είναι υποδιαστολή, θα έπρεπε να το επισημάνω κάπως διαφορετικά. Πάντως το νόημα παραμένει ίδιο, καθώς [MM,MMMM] είναι λεπτά της μοίρας (όπως λέμε 5,25 ευρώ) και ναι, το [ΜΜΜΜ] είναι χιλιοστά λεπτού μοίρας.

 

 

 

Σωστά.

Δεν νομίζω, αφού είναι τέσσερα Μ θα μιλάμε για δεκάκις χιλιοστά του λετπού της μοίρας. Θα ήταν τρία δεκαδικά Μ αν μιλούσαμε για χιλιοστα...

 

 

 

Αντί για παράδειγμα, θα σου δώσω ένα "πρόβλημα"...

 

Μετέτρεψε το παρακάτω στίγμα, στο σύστημα που χρησιμοποιεί το Map Editor:

 

Ν38 51'33.65"

Ε23 24'11.66"

 

Lattitude: 38° 51,5608 N

Longtittude: 23° 24,1943 E

Σωστα;

Τι είναι τα Ν και Ε στο τέλος των συντεταγμένων του Map Editor;

 

Δοκιμάζω να κάνω την διαδικασια όπως την αναφέρεις και όταν κάνω snap layers παίρνω "Incorrect snap points" μηνυμα λάθους. Κάνω λάθος τις συντεταγμένες; Παίρνω πάντα δύο σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Lattitude: 38° 51,5608 N

Longtittude: 23° 24,1943 E

Σωστα;

Τι είναι τα Ν και Ε στο τέλος των συντεταγμένων του Map Editor;

 

Δοκιμάζω να κάνω την διαδικασια όπως την αναφέρεις και όταν κάνω snap layers παίρνω "Incorrect snap points" μηνυμα λάθους. Κάνω λάθος τις συντεταγμένες; Παίρνω πάντα δύο σημεία.

 

Σωστό το στίγμα.

Το N και το E αντιστοιχούν σε North και East.

Συγκεκριμένα:

N,S= πλάτος (lattitude) όπου N = πάνω από τον ισημερινό και S = κάτω από τον ισημερινό.

E,W= μήκος (longtitude) όπου E = δεξιά από τον πρώτο μεσημβρινό (του Greenwich) και W = αριστερά από τον πρώτο μεσημβρινό.

 

Με λίγα λόγια, το στίγμα:

0 0'00"

0 0'00"

 

είναι το σημείο όπου ενώνεται ο πρώτος μεσημβρινός με τον ισημερινό. Πρόσεξες ότι δεν έβαλα "N" και "Ε" καθώς δεν χρειάζεται.

 

Επίσης, το πλάτος αποκλείεται να ξεπεράσει τις 90 μοίρες και το μήκος αποκλείεται να ξεπεράσει τις 180.

 

Το μήνυμα "Incorrect snap points" στο βγάζει γιατί έχεις κάνει κάποιο λάθος στα στίγματα.

Link to comment
Share on other sites

hello everybody ebala to route66 douleue kanaonika gia mioa ebdomada kai meta bgazei ena error "εφαρμ. εκλεισε route66 kern-exec 3" .to exw ksanaegkatastisei alla ksana to idio error .exw n-gage qd kai pls help :&
Link to comment
Share on other sites

hello everybody ebala to route66 douleue kanaonika gia mioa ebdomada kai meta bgazei ena error "εφαρμ. εκλεισε route66 kern-exec 3" .to exw ksanaegkatastisei alla ksana to idio error .exw n-gage qd kai pls help :&

ισως καποια αλλη εφαρμογη το κανει, θυμησου τι εγκατεστησες πριν αρχισει να το κανει. εμενα το εβγαζε καποια στιγμη και μετα εφτιαξε...

Link to comment
Share on other sites

ισως καποια αλλη εφαρμογη το κανει, θυμησου τι εγκατεστησες πριν αρχισει να το κανει. εμενα το εβγαζε καποια στιγμη και μετα εφτιαξε...

ouaou ayto itan grigoro!!! to thema einai oti den thymamai ti egkatestisa :( ti simainei to error kserei kaneis?

Link to comment
Share on other sites

ouaou ayto itan grigoro!!! to thema einai oti den thymamai ti egkatestisa :( ti simainei to error kserei kaneis?

αν δε σε πειραζει να χαθουν οι ρυθμισεις που ειχες κανει στο προγραμμα, διεγραψε αυτο το αρχειακι Ε:\system\apps\ROUTE66\prefs.ini και δες αν ανοιγει.

 

edit: μπορεις να δεις τι εγκατεστησες απο το μητρωο στη διαχειρηση εφαρμογων ;)

Link to comment
Share on other sites

again to idio sfalma den deixnei giati mesa se mia ebdomada ebala poly prama sto kinito mou

αν κλεισεις ολα τα processes που τρεχουν απο τριτες εφαρμογες, οπως mumsms, fscaller κλπ. αυτο θα το κανεις με το Fexplorer 1.14, system explorer, taskspy, appman κλπ.

 

edit: γενικα σε πολλους το'χει κανει αυτο αλλα δεν καταλαβα πως λυθηκε, απλα λυθηκε:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγκατέστησα και εγώ το πρόγραμμα και είναι ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟ!!!! SUPER!!! Με card reader, έγινε η διαδικασία μέσα σε 10 λεπτά, σύμφωνα με τις οδηγίες της 1ης ή 2ης σελίδας!! Μπράβο παιδιά, μπράβο που μας ανοίγετε τα μάτια!!! :D :w00t:

 

ΥΓ. Βέβαια, πως γίνεται να τα δοκιμάζω όλα τελευταίος και μετά να κάνω σαν να ανακάλυψα τον τροχό δεν ξέρω, αλλά λέμε..... :O

 

ΥΓ2. Μένει ένα BT GPS module για να το δοκιμάσουμε και στην πράξη με όλα τα εξτρά... ;)

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγκατέστησα και εγώ το πρόγραμμα και είναι ΤΕΛΕΙΟΟΟΟΟ!!!! SUPER!!! Με card reader, έγινε η διαδικασία μέσα σε 10 λεπτά, σύμφωνα με τις οδηγίες της 1ης ή 2ης σελίδας!! Μπράβο παιδιά, μπράβο που μας ανοίγετε τα μάτια!!! :D :w00t:

 

ΥΓ. Βέβαια, πως γίνεται να τα δοκιμάζω όλα τελευταίος και μετά να κάνω σαν να ανακάλυψα τον τροχό δεν ξέρω, αλλά λέμε..... :O

 

ΥΓ2. Μένει ένα BT GPS module για να το δοκιμάσουμε και στην πράξη με όλα τα εξτρά... ;)

 

Στα SX1 και 3230 το BT GPS παίζει τέλεια - θα πάθεις πλάκα. Εγώ πήρα ένα από eBay γύρω στα 80-90 ευρώ και δούλευε μια χαρά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

paidia katevasa to tomtom 4.43 kai meta apo 3 ores pou tou ekana thn egatastash (dyskolo spasimo :D ) den exo ton xarth ths romhs pou mou xreiazete..

ksekinaei to programma kai grafei nomap available..exo kana 2 xartes ths romhs alla den paizei kaneis :(

exete kamia idea??thanx

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μία ερώτηση, γιατί κοντεύω να τρελαθώ.... Το είχα δοκιμάσει με BT GPS και έπαιζε τέλεια... Το είδε με τη μία, όλα καλά και όλα ωραία... Παίρνω χθες το BT GPS, από το φίλο μου, να κάνω τεστάκια μόνος μου με την εφαρμογή, να δω πως δουλέυει και στην πράξη (είχαμε κάνει δοκιμή για κανά 2 τετράγωνα) και μου έβγαλε την παναγία... Δεν το έβλεπε με τίποτα... Το τι ανοιξε-κλείσε έκανα σε εφαρμογή-κινητό-gps κτλ. δεν λέγεται... Αρνιόταν πεισματικά.. Σε κάποια φάση το είδε και από εκεί έκανα κανά 2-3 connect σωστά, αλλά σήμερα το πρωί, πάλι το ίδιο.. Να πω, πως το gps δεν είναι τρελό (άγνωστη μάρκα), αλλά ο φίλος μου εικάζεται, ότι στο P910 που έχει παίζει σφαίρα... Εσβησα prefs.ini, format τηλέφωνο, δοκίμασα τα πάντα... Δεν κατέληξα πουθενά... Παίζει όποτε θέλει... Φταίει το GPS??? Ήμουνα στο τσακ να πάρω GPS και απογοητεύτηκα πολύ... Τι λέτε να φταίει?? Έχει τύχει σε κανέναν άλλον?? Φοβάμαι, μην πάρω το gps και κάνει πάλι κουλά και δώσω λεφτά τσάμπα... :cry: :worry: :(

 

Οι 6630 users με τι GPS παίζετε απροβλημάτιστα?? Κάνει connect πάντα? Συνέχεια? Σας έχει εμφανίσει κανά πρόβλημα..?

 

ΥΓ. Τελικά ΕΣΠΕΡΝΕ.... δε ΣΠΕΡΝΕΙ... :O :( ;)

 

ΥΓ2. Συγκεκριμένα πήγαινα για το Fortuna clip-on... Το έχει κανένας με 6630??

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...