Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Εφαρμογές πλοήγησης


jojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αριστοτέλη, τα λίνκ που περιέχει το αρχείο είναι τα ίδια που δίνουν και στο i-phone, και οδηγούν στην ίδια rapidshare σελίδα με το λίνκ που δίνει και ο dsmous παραπάνω.

 

Πάντως μετά απο αλεπάλληλες προσπάθειες, κατάφερα και κατέβασα το πρώτο μέρος απο τα 4. Μόνο που τώρα ια να κατεβάσω το 2ο, μου λέει πως ή κατεβάσω το premium ή περιμένω 1 ώρα. Οπότε περιμένω. Το πρωί πιστεύω θα έχω οόκληρο τον χάρτη. Δεν γίνεται αλλιώς.

 

Η τελευταία έκδοση του tomtom είναι η 5.20. Tουλάχιστον εγώ αυτή έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάπου τους χάρτες της Ελλάδας μόνο;

 

Tnx...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

iAppsHellas.gr : Νέα και εφαρμογές για το iOS από Έλληνες για Έλληνες και… όχι μόνο!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν υπάρχει κάποιος χόρτης μόνο Ελλάδα-Αθήνα; Οχι και να πιάνει το Tom Tom όλη την MMC...

 

Και ποιο αρκιβώς rar κατεβάζουμε απο το rapidshare που δώθηκε; Δεν λέει κανένα GR.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είδα ότι υπάρχει πλέον το Tom Tom και με Ελληνικούς χάρτες και από τη στιγμή που όπως λέγεται είναι το καλύτερο πρόγραμμα για navigation (περιμένω και το destinator για να ολοκληρώσω την τριάδα με τα navigation) θα ήθελα να κάνω κάποιες σύντομες ερωτήσεις:

 

1. Πήγα στο Link από rapidshare. Τι κατεβάζω από εκεί; Μόνο το sis που είναι για s60 και είμαι καλυμμένος;

 

2. Σε ποιον χάρτη περιλαμβάνεται η Ελλάδα; Προφανώς είναι στο σύνολο της Αν. Ευρώπης, αλλά αυτοί είναι 4 χάρτες με συνολικό μέγεθος πάνω απο 160MB. Εκεί περιλαμβάνεται αυτό που αναφέρθηκε, Ελλάδα, Αν. Ευρώπη, Κεντρικό δίκτυο Δ. Ευρώπης, ή χρειάζεται να κατεβάσουμε και τους άλλους χάρτες; Αν θέλουμε μόνο Ελλάδα μπορούμε να κατεβάσουμε μόνο ένα αρχείο από τα 4, και αν ναι, ποιό είναι αυτό;

 

3. Εϊδα ότι έχει μια παλαιότερη έκδοση την 4.43. Δε με απασχολεί σαν πρόγραμμα, αλλά με ενδιαφέρει πολύ μια λειτουργία που έχει. Έχει σύστημα που σε ενημερώνει για κάμερες τροχαίας, σημεία που έχουν μπλόκα κτλ. Αυτο το Plugin υπάρχει για την έκδοση 5.20 που κατεβάζουμε εμείς; Αν ναι πού μπορεί να βρεθεί; Μπορούμε να προσθέτουμε εμείς λίστα με σημεία ή είναι βάση που κατεβαίνει από το site της εταιρίας αποκλειστικά, οπότε είναι άχρηστο για την Ελλάδα; Σκεφτόμουν να έφτιαχνα μια βάση με τα σημεία που υπάρχουν κάμερες, ή ραντάρ ή μπλόκα έτσι ώστε όταν φτάνω εκεί να με ενημερώνει το πρόγραμμα λίγο νωρίτερα και έτσι να είμαι πιο ασφαλής.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν υπάρχει κάποιος χόρτης μόνο Ελλάδα-Αθήνα; Οχι και να πιάνει το Tom Tom όλη την MMC...

 

Και ποιο αρκιβώς rar κατεβάζουμε απο το rapidshare που δώθηκε; Δεν λέει κανένα GR.

 

Αναγκαστικα θα πρεπει να περασεις ολους τους χαρτες.Κατεβασε αυτους που λενε eastern europe.

 

Μιας και είδα ότι υπάρχει πλέον το Tom Tom και με Ελληνικούς χάρτες και από τη στιγμή που όπως λέγεται είναι το καλύτερο πρόγραμμα για navigation (περιμένω και το destinator για να ολοκληρώσω την τριάδα με τα navigation) θα ήθελα να κάνω κάποιες σύντομες ερωτήσεις:

 

1. Πήγα στο Link από rapidshare. Τι κατεβάζω από εκεί; Μόνο το sis που είναι για s60 και είμαι καλυμμένος;

 

2. Σε ποιον χάρτη περιλαμβάνεται η Ελλάδα; Προφανώς είναι στο σύνολο της Αν. Ευρώπης, αλλά αυτοί είναι 4 χάρτες με συνολικό μέγεθος πάνω απο 160MB. Εκεί περιλαμβάνεται αυτό που αναφέρθηκε, Ελλάδα, Αν. Ευρώπη, Κεντρικό δίκτυο Δ. Ευρώπης, ή χρειάζεται να κατεβάσουμε και τους άλλους χάρτες; Αν θέλουμε μόνο Ελλάδα μπορούμε να κατεβάσουμε μόνο ένα αρχείο από τα 4, και αν ναι, ποιό είναι αυτό;

 

3. Εϊδα ότι έχει μια παλαιότερη έκδοση την 4.43. Δε με απασχολεί σαν πρόγραμμα, αλλά με ενδιαφέρει πολύ μια λειτουργία που έχει. Έχει σύστημα που σε ενημερώνει για κάμερες τροχαίας, σημεία που έχουν μπλόκα κτλ. Αυτο το Plugin υπάρχει για την έκδοση 5.20 που κατεβάζουμε εμείς; Αν ναι πού μπορεί να βρεθεί; Μπορούμε να προσθέτουμε εμείς λίστα με σημεία ή είναι βάση που κατεβαίνει από το site της εταιρίας αποκλειστικά, οπότε είναι άχρηστο για την Ελλάδα; Σκεφτόμουν να έφτιαχνα μια βάση με τα σημεία που υπάρχουν κάμερες, ή ραντάρ ή μπλόκα έτσι ώστε όταν φτάνω εκεί να με ενημερώνει το πρόγραμμα λίγο νωρίτερα και έτσι να είμαι πιο ασφαλής.

 

Αυτά τα ολίγα από εμένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν.

 

  1. Οσον αφορα την κυρια εφαρμογη ναι το *.sis χρειαζεσαι.
  2. Οχι μονο οι χαρτες eastern europe χρειαζονται.Και οπως απαντησα και στον papajohn πρεπει να κατεβασεις ολα τα αρχεια.
  3. Το feature το εχει και αυτη η εκδοση αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει για να ξερω αν μπορεις να προσθεσεις μονος σου επιπλεον σημεια.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να προσθεσεις οσες καμερες θελεις και ο,τι αλλο θελεις...

 

Σε πρωτη φαση απο το site της εταιριας πρεπει να πληρωσεις, αλλα κυκλοφορουν στο ιντερνετ τα οποια πολυ ευκολα και απλα τα βαζεις στο κινητο σου.

 

Απο εκει και περα, οπως ειπα και πριν, μπορεις να βαζεις ευκολα και απλα οποιοδηποτε σημειο και να το οριζεις ως τη σημειο θα ειναι, ποσα μετρα πιο πριν θα σε ειδοποιει κλπ κλπ κλπ...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτη φαση απο το site της εταιριας πρεπει να πληρωσεις, αλλα κυκλοφορουν στο ιντερνετ τα οποια πολυ ευκολα και απλα τα βαζεις στο κινητο σου.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα καλά τι εννοείς. Εννοείς ότι το Plugin υπάρχει στην εταιρία, αλλά και στο internet (με τους γνωστούς τρόπους) ή ότι πρέπει υποχρεωτικά να το αγοράσουμε από την εταιριά και μετά βάζουμε δικά μας σημεία;

 

Άλλη μια ερώτηση. Οι χάρτες καλύπτουν Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Λάρισσα (αυτά τα είδα) ή και κάποιες άλλες περιοχές; Με ενδιαφέρει το Εθνικό Οδικό Δίκτυο, άντε και κάποιο μέρος του Επαρχιακού. Ο λόγος απλός, περνάω τα σημεία με κάμερες με το plugin κτλ κτλ...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην το εγραψα καλα...

 

Το προγραμμα εχει τη δυνατοτητα ΧΩΡΙΣ να χρειαζεται να εγκαταστησεις κατι εξτρα.

Η Database ειναι που πρεπει να πληρωσεις στην ΤομΤομ για να την κατεβασεις, ΕΙΤΕ να βρεις την Database απο το ιντερνετ για τη χωρα που σε ενδιαφερει και απλα να αντιγραψεις ΜΟΝΟ τα αρχεια στο φακελο που περιεχει το χαρτι.

ΑΝ ΔΕΝ υπαρχει ή ΔΕΝ βρισκεις Database για τη χωρα που θελεις, τοτε μπορεις να προσθεσεις και χειροκινητα μονος σου, στο σπιτι σου ΟΤΙ θελεις αρκει να ξερεις που βρισκεται, ή να περασεις με το αυτοκινητο σου και να κανεις προσθηκη του GPS Position και να το βαλεις σε μια κατηγορια θελεις, έιτε να κανεις browse τον χαρτη και να βαλεις με τον ΙΔΙΟ ακριβως τροπο θελεις τις συγκεκριμενες συνταταγμενες ως καμερα, ρανταρ σουβλατζιδικο, γυραδικο, Πιτσαρια, ξενοδοχειο, οτι τραβαει η ψυχη σου (το ιδιο μπορεις να κανεις και Route66) με τη διαφορα οτι ΔΕΝ παιρνεις Database αλλα πρεπει να το κανεις χειροκινητα!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση. Αυτό ήθελα να μάθω. Αγοράζεις database για χώρες εξωτερικού, φτιάχνεις δικιά σου για Ελλάδα.

 

Η προσθήκη των σημείων γίνεται χειροκίνητα, αλλά σε λίγο καιρό θα υπάρχει database και για Ελλάδα, από κάποιο άλλο site / forum (ελπίζω να φαντάζεστε ποιο είναι αυτό - δεν είναι εταιρία με navigation) οπότε θα το περνάμε αυτομάτως και θα τέρμα η ταλαιπωρία.

 

Η δυστυχία με το Route66 - και αυτός είναι ο λόγος που με χαλάει τόσο καιρό - είναι ότι δεν σε ειδοποιεί από μακριά ή με ρυθμιζόμενη απόσταση οπότε είναι δώρο - άδωρο. Θέλω να με ειδοποιεί από 500m για τις κάμερες για παράδειγμα και από 1 Km για το σημείο που πιθανώς θα έχει μπλόκο για να κόβω νωρίτερα ή τουλάχιστον να είμαι προετοιμασμένος. Έτσι, ούτε αντιραντάρ χρειάζονται, ούτε κλήσεις τρώς, ούτε αγχώνεσαι για τίποτε.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθεια. Ελπίζω να μην χρειαστώ τίποτε άλλο στην εγκατάσταση του προγράμματος

;)

Link to comment
Share on other sites

Xartes Ellados ektos apo tis Thinas iparxoun?

Volos gia paradigma....

I thessaloniki?

Μα φιλε μου ...η Θεσσαλονικη ειναι μεσα στον καινουργιο χαρτη του route 66!!!! ειναι μαλιστα και πολυ καλος χαρτης!! Δεν τον δοκιμασα με το gps μου αλλα μεσα στο Φεβρουαριο θα κατεβω Σαλονικη!!! Θα παρει φωτια οπως το εκαψα στην Αθηνα:p

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χωρο συνολικα πιανει το προγραμμα? Μιλαω για το προγραμμα και μονο τον χαρτη της Ελλαδας. (Δεν ξερω αν γινεται να εχοθμε μονο αυτον).

 

Μια ακομα ερωτηση. Οσοι το εχετε εγκαταστησει το κρινετε καλυτερο απο το 66? Σε κατευθυνει καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Μα φιλε μου ...η Θεσσαλονικη ειναι μεσα στον καινουργιο χαρτη του route 66!!!! ειναι μαλιστα και πολυ καλος χαρτης!! Δεν τον δοκιμασα με το gps μου αλλα μεσα στο Φεβρουαριο θα κατεβω Σαλονικη!!! Θα παρει φωτια οπως το εκαψα στην Αθηνα:p

 

 

Exeis Apolito dikio file mou.....

 

Alla pou na parw xampari egw to Zoudi....:)

:)

Se suxaristw...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε dmitsos,σχετικα με το gps reciever,χρειαζεται καποια συνδρομη σε καποια εταιρια που παρεχει την δορυφορικη συνδεση η οχι?

Και ποιο ειναι το ιδανικο gps reciever?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Φιλε dmitsos,σχετικα με το gps reciever,χρειαζεται καποια συνδρομη σε καποια εταιρια που παρεχει την δορυφορικη συνδεση η οχι?

Και ποιο ειναι το ιδανικο gps reciever?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Οχι φιλε!!! Ειναι απολυτως ΤΣΑΜΠΑ και δεν δινεις λογαριασμο σε κανεναν!

Για να καταλαβεις πως λειτουργει

Παντου μα Παντου υπαρχει "βροχη" απο δεδομενα που στελνει ο δορυφορος σε καθε γωνια του πλανητη!

Καθε μερος εχει ξεχωριστω κωδικο περιοχης ανα 10 εκατοστα ή 1 ενα μετρο:worry: ....δεν θυμαμαι τελος παντων και με αποκλειση 10 μετρων (για λογο ασφαλειας)

τωρα το GPS περνει αυτους του κωδικους και τους "αποκωδικοποιη"(το σκοτωσα)

Το προγραμμα παλι..περνει αυτους του αποκωδικοποιημενους κωδικους και τους μετατρεπει σε οπτικη πλεον πληροφορια(ουφ!!!)

οποτε εσυ πληρωνεις μονο μια φορα το προγραμμα και το μηχανημα και τιποτα αλλο!:)

Link to comment
Share on other sites

όταν βάζω δρομολόγηση μου λέει πως οι αριθμοί των οδών δεν υπάρχουν στην database (για ελλάδα).. Ξέρει κανείς τι γίνεται (αν έχω κάνει λάθος στην εγκατάσταση ή αν απαιτείται κάποιο εξτρά αρχείο που δεν έχω;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο χαρτης που εχει ειναι της ανατολικης ευρωπης,ειναι εννιαιος 190mb,και η καλυψη του δεν ειναι πληρης, στην αθηνα πχ λοιπουν ολοκληρες περιοχες οπως το χαλανδρι.Αυτος ο χαρτης πρεπει να κανει για καποιον που κανει μεγαλα ταξιδια και δεν ψαχνει λεπτομερειες.
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε!!! Ειναι απολυτως ΤΣΑΜΠΑ και δεν δινεις λογαριασμο σε κανεναν!

Για να καταλαβεις πως λειτουργει

Παντου μα Παντου υπαρχει "βροχη" απο δεδομενα που στελνει ο δορυφορος σε καθε γωνια του πλανητη!

Καθε μερος εχει ξεχωριστω κωδικο περιοχης ανα 10 εκατοστα ή 1 ενα μετρο:worry: ....δεν θυμαμαι τελος παντων και με αποκλειση 10 μετρων (για λογο ασφαλειας)

τωρα το GPS περνει αυτους του κωδικους και τους "αποκωδικοποιη"(το σκοτωσα)

Το προγραμμα παλι..περνει αυτους του αποκωδικοποιημενους κωδικους και τους μετατρεπει σε οπτικη πλεον πληροφορια(ουφ!!!)

οποτε εσυ πληρωνεις μονο μια φορα το προγραμμα και το μηχανημα και τιποτα αλλο!:)

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Εχω "φτιαχτει" πολυ με το συγκεκριμενο προγραμμα και φαντασου οτι δεν εχω ακομα gps!

Εχεις να προτεινεις καποιο gps reciever,η τελος παντων ποιο χρησημοποιεις εσυ και δουλευει στανταρ?

 

Ευχαριστω πολυ και παλι...

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Fortuna clip ειναι πολυ μικρο και ομορφο επισης εχει μπαταρια απο ΝΟΚΙΑ οποτε μπορεις να βρεις ευκολα μπαταρια!! εχει συστημα Xtrack που βελτιωνει την αποδοση του αναμεσα σε κτηρια και δασοι ή γεφυρες!!

εχει μεσα στον πατο του σιδερενια πλακα ωστε εαν εχεις μαγνητικη βαση για το κινητο σου στο αυτοκινητο να κολαει, εχει διαφανει πλαστικη θηκη με clip για την ζωνη και φωρτιστη που φωρτιζει ταυτοχρονα το κινητο (ΝΟΚΙΑ) και το gps, επισης :rolleyes: ναι εχει και αλλα...ο φορτιστης ειναι με USB οποτε αν θες το φωρτιζεις και απο PC!!!!! να συνεχισω.,.....?

Αντε θα πω μονο την τιμη...123,00 ευρα!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...