Jump to content

[S60 1st, 2nd Edition] Εφαρμογές πλοήγησης


jojo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος resurection_boy (24 Οκτ. 2004 , 17:58)

 

mporis na mou stili olous tis amerikis kai tis stockholmis sto anasta_bar@hotmail.com ???? plz

 

 

Φιλε μου ειναι λιγο δυσκολο να στα στειλει καποιος γιατι ολοι αυτοι οι χαρτες που θες ειναι αρκετα Mb.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι τους κατεβασεις απο το mIRC οπου τους βρισκεις ολους. ;)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκε επιτέλους το PowerNavigation στην έκδοση 2.01 και μαζί του και το Map Editor. Έχουν διορθωθεί πολλά bugs και έχει γίνει πιο σταθερό στη λειτουργία του (πχ πλέον δεν κρασάρει εάν το έχεις ανοικτό και σε πάρουν τηλέφωνο)...
Link to comment
Share on other sites

Παντως η ευρεση του Route 66 δεν ειναι καινουρια κυκλοφορει ελευθερο εδω και καιρο.... αντε ας βγαλπυν κατι και για τους Θεσσαλονικιους γιατι το Route66 μας εχει καλομαθει στην πρωτευουσα :up:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tax_opari91 (24 Οκτ. 2004 , 22:59)

 

Παντως η ευρεση του Route 66 δεν ειναι καινουρια κυκλοφορει ελευθερο εδω και καιρο.... αντε ας βγαλπυν κατι και για τους Θεσσαλονικιους γιατι το Route66 μας εχει καλομαθει στην πρωτευουσα :up:

 

 

Το ξέρω, απλά θα το χρειαστώ όταν ξανακατέβω Αθήνα... αλλιώς, PN...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος είχε αναφέρει, μάλλον ο Σταύρος θα ήταν, οτι αν πληρώσουμε κάποιο αντίτιμο στην Tom Tom, θα φτιάξει και τους χάρτες της Ελλάδας για το city maps. Αυτό ισχύει; Αν ναι, τότε να το κάνουμε.

 

Βασικά θα πρέπει να επικοινωνήσουμε πρώτα μαζί τους. Στην σελίδα αυτή , αναφέρονται οι τρόποι επικοινωνίας αλλά πουθενά δε δίνεται κάποιο e-mail. Μόνο η διεύθυνση

TomTom

Spuistraat 112-114

1012 VA Amsterdam

The Netherlands

 

Έχει επικοινωνήσει κάποιος μαζί τους να τους ρωτήσει λεπτομέριες για το θέμα. Πάντως το αν μπορούν να βρούν τους χάρτες της Ελλάδας σε ψηφιακή μορφή και να τους περάσουν σε ένα αρχείο συμβατό με το city maps, δε νομίζω οτι είναι κάτι δύσκολο για αυτούς.

 

Και κάπου είδα να αναφέρεται κάτι για μη ύπαρξη χαρτών για τα communicators αλλά και έκδοσης του προγράμματος ειδικά γι αυτά. Μα υπάρχει το city maps για communicators πολύ καιρό τώρα. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (25 Οκτ. 2004 , 10:55)

 

Κάποιος είχε αναφέρει, μάλλον ο Σταύρος θα ήταν, οτι αν πληρώσουμε κάποιο αντίτιμο στην Tom Tom, θα φτιάξει και τους χάρτες της Ελλάδας για το city maps. Αυτό ισχύει; Αν ναι, τότε να το κάνουμε.

 

Βασικά θα πρέπει να επικοινωνήσουμε πρώτα μαζί τους. Στην σελίδα αυτή , αναφέρονται οι τρόποι επικοινωνίας αλλά πουθενά δε δίνεται κάποιο e-mail. Μόνο η διεύθυνση

TomTom

Spuistraat 112-114

1012 VA Amsterdam

The Netherlands

 

Έχει επικοινωνήσει κάποιος μαζί τους να τους ρωτήσει λεπτομέριες για το θέμα. Πάντως το αν μπορούν να βρούν τους χάρτες της Ελλάδας σε ψηφιακή μορφή και να τους περάσουν σε ένα αρχείο συμβατό με το city maps, δε νομίζω οτι είναι κάτι δύσκολο για αυτούς.

 

Και κάπου είδα να αναφέρεται κάτι για μη ύπαρξη χαρτών για τα communicators αλλά και έκδοσης του προγράμματος ειδικά γι αυτά. Μα υπάρχει το city maps για communicators πολύ καιρό τώρα. Έτσι δεν είναι;

 

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά;

Θα πληρώσουμε για να μας φτιάξουν τους χάρτες και μετά θα πρέπει να πληρώσουμε για να τους αγοράσουμε κιόλας;;; Κάποιοι σίγουρα θα τους αγοράσουν.

Προτιμώ να αγοράσω έναν χάρτη από το περίπτερο, παρά να νιώθω μ@λάκας που πληρώνω για κάτι που θα έπρεπε να μου προσφέρουν.

mirrorofsorrow μου αρέσει η δουλειά που κάνεις στο forum αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είσαι απολύτως λάθος κατά τη γνώμη μου.

Δεν παροτρύνω κανέναν να μην αγοράσει τους χάρτες σε περίπτωση που υπήρχαν, αλλά όχι και να πληρώσουμε για να μας φτιάξουν χάρτες.

Δηλαδή για μ@λάκες ψάχνουν στην Tomtom;;; :eek:

Στο τέλος μπορεί να μας ζητήσουν να βρούμε εμείς χάρτες για αυτούς να τους στείλουμε και να μας τους φτιάξουν στο πρόγραμμα. :wacko:

 

Διαφωνώ κάθετα στην παραπάνω πρόταση. :!:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο και εγω εδω το ειχα διαβασει αυτο με την πληρωμη και τους ειχα στειλει e-mail αλλα μου απαντησαν οτι δεν προβλεπεται να φτιαξουν χαρτη της Αθηνας. :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner (25 Οκτ. 2004 , 11:21)

Δεν παροτρύνω κανέναν να μην αγοράσει τους χάρτες σε περίπτωση που υπήρχαν, αλλά όχι και να πληρώσουμε για να μας φτιάξουν χάρτες.

Δηλαδή για μ@λάκες ψάχνουν στην Tomtom;;; :eek:

Στο τέλος μπορεί να μας ζητήσουν να βρούμε εμείς χάρτες για αυτούς να τους στείλουμε και να μας τους φτιάξουν στο πρόγραμμα. :wacko:

 

:D :D Σιγά μη πληρώναμε να μας τους φτιάξουν και μετά τους αγοράζαμε. Αυτό που σκεφτόμουνα είναι, συμφωνούμε μαζί τους να φτιάξουν χάρτη ολόκληρης της Ελλάδας, τους καταβάλουμε το αντίστοιχο αντίτιμο, μόλις είναι έτοιμοι, εμέις, σαν προνομιούχοι τους προμηθευόμαστε δωσρεάν απο την ίδια την εταιρία και έτσι βγαίνουν όλοι κερδισμένοι. Όλοι οι Έλληνες χρήστες θα μας ευχαριστούν για την προσπάθεια και επιτέλους θα υπάρχει ένας ολοκληρωμένος χάρτης της Ελλάδας. Το ποσό βέβαια που θα δίναμε, αν γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο, θα ήταν πολύ μικρότερο για τον καθένα μας απ'ότι αν αγοράζαμε ολόκληρο το πρόγραμμα.

 

Πάντως, αυτή η πρόταση υπήρχε στο μυαλό μου πριν δοκιμάσω το city maps στο κινητό μου, και δώ και στην πράξη πως λειτουργεί. Δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα. Είναι πάρα πολυ κατώτερο απο το route 66. Πολύ λιγότερες επιλογές και σαφώς, λιγότερες πληροφορίες.

 

Το μόνο του πλεονέκτημα είναι οτι φορτώνει υπερβολικά γρήγορα σε σχέση με το route 66. Και αυτό γιατί είναι πολύ μικρότερο σε μέγεθος. Θα έλεγα να το κάνουμε αυτό με το route 66 αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μου χρειαστεί ένας χάρτης εκτός Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asymvivastos (24 Οκτ. 2004 , 19:36)

 

Φιλε μου ειναι λιγο δυσκολο να στα στειλει καποιος γιατι ολοι αυτοι οι χαρτες που θες ειναι αρκετα Mb.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι τους κατεβασεις απο το mIRC οπου τους βρισκεις ολους. ;)

 

δεν εχω προβλημα με το να τους κατεβασω αλλα που στο irc θα τους βρω??? κανενα σιτε δεν ξερει κανενας???

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος resurection_boy (25 Οκτ. 2004 , 15:45)

 

δεν εχω προβλημα με το να τους κατεβασω αλλα που στο irc θα τους βρω??? κανενα σιτε δεν ξερει κανενας???

 

 

Για site κοιτα την υπογραφη του jojo,αλλα δεν ξερω αν τους εχει ολους εκει.Στο mIRC πηγαινε στο #aivanet στο trigger του jojogr που απ'οτι θυμαμαι τους εχει ολους. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

re paidia to xarti tou leeds ton exei kaneis. Oso kai an epsaksa se web kai irc den mporesa na ton vro. An mporouse na mou ton steilei kapoios tha to ektimousa

Exo idi arketous alla ousiastika einai o monos pou xreiazomai afou spoudazo edo

husuris@yahoo.com

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

husuris δεν νομιζω να υπαρχει χαρτης του Leeds. :o

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Καλα υπαρχουν πολλοι χαρτες.Εννοουσα οτι δεν πρεπει να υπαρχει ο συγκεκριμενος σπασμενος. :o

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Geia se olous elpizo na eimai sto sosto topic. skeytomai na agoraso to paketo gps tis tomtom i to route 66 pou erxontai me software+bluetooth gps receiver gia to nokia 6600.

 

Thelo na rothso an ta exei xrhshmopoihsei kaneis kai ti emphria eixe.Kyrios me apasxolei h poiothta tou gps. Einai arketa ftina kai den ksero an tha einai aksiopista gia xrhsh sto aytokinito.

 

Telos an paro ena opoiodipote bluetooth gps receiver tha doulepsei me to 6600 kai ena apo ayta software ?

 

Eyxaristo

ps. an yparxei h apanthsh kapou sto forum ena link arkei den mporesa na vgalo akrh akoma

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spakas (27 Οκτ. 2004 , 23:19)

 

Geia se olous elpizo na eimai sto sosto topic. skeytomai na agoraso to paketo gps tis tomtom i to route 66 pou erxontai me software+bluetooth gps receiver gia to nokia 6600.

 

Thelo na rothso an ta exei xrhshmopoihsei kaneis kai ti emphria eixe.Kyrios me apasxolei h poiothta tou gps. Einai arketa ftina kai den ksero an tha einai aksiopista gia xrhsh sto aytokinito.

 

Telos an paro ena opoiodipote bluetooth gps receiver tha doulepsei me to 6600 kai ena apo ayta software ?

 

Eyxaristo

ps. an yparxei h apanthsh kapou sto forum ena link arkei den mporesa na vgalo akrh akoma

 

 

Αν είναι να κάνεις αγορά, καλύτερα να πάρεις το Route66... το TomTom όχι μόνο δεν συγκρίνεται με το πρώτο, αλλά δεν έχει και κανέναν χάρτη για Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα το Route 66 δεν ειναι αναγκη να το αγορασεις ... ολο κατι βρισκεις

 

*cough*IRC*cough*EFnet*cough*#aivanet*cough*

 

Πολυ βηχω σημερα :p

Link to comment
Share on other sites

thanks alla to thema einai na doulevei aksioprepos san gps an den to agoraso prepei na vro ena gps symvato kai kalo kai ftino :) ...

 

ayto rotao na paro to paketo me 256 mb mmc + software + hardware h na paro xorista to hardware ?? an kano to teleytaio tha einai symvato ena aplo ftino bluetooth gps receiver me 6600 kai route 66 mobile h tomtom mobile? h tha mplekso xeirotera..

 

To tomtom erxete me to diko tou gps receiver ftiagmeno apo tin Leadtek eno to Route 66 erxete me to RoyalTek RBT-1000. Poio nomizete oti einai kalhtero?

 

Tha to xrhshmopoihso sthn agglia an kai o xartis tis athinas tou route66 mou einai epishs xrhshmos. Thn apofash tha thn paro se sxesh me thn poiothta tou hardware afou elpizo na mporo na xrhshmopoihso kai ta 2 programata meta.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που είχε ψάξει πολύ αναλυικά το θέμα ποιότητας του δέκτη gps, είχε πει σε ένα άλλο ανάλογο θέμα, οτι η διαφορά στην πράξη ενός πανάκριβου με ένα φθηνού δέκτη, δεν είναι απολύτως καμία. Τις ίδιες δυνατότητες έχουν πάνω κάτω. Αυτό που σε νοιάζει είναι να πάρεις κάποιο με το οποίο να κάνεις την δουλειά σου με τον πιο ευκολο τρόπο.

 

Μερικά παιδιά που το έχουν δοκιμάσει το πρόγραμμα route 66 με το 6600 και με διάφορα gps, έχουν πει πως λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Τώρα όσον αφορά την επιλογή ανάμεσα στο route 66 και στο city maps της tom tom, θα σου έλεγα να προτιμήσεις με κλειστά μάτια το route 66. Είναι σαφώς ανώτερο. Οι πληροφορίες και οι δυνατότητες που σου δίνει δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να συγκριθούν με το tom tom.

Link to comment
Share on other sites

Sas eyxaristo poly gia ti vohthia. Paizo me to route 66 me to xarti tis athinas kai fenetai pragmatika kalo. Mporei kapoios na mou protinei ena dekth gps pou na doulevei sigoura me Route66 kai 6600 ?

 

Skeytomai na agoraso to Emtac Bluetooth GPS Receiver 120 lires apo to expansys mazi me 512 mb mmc kai ena card reader gyro stis 180 lires synolo. Elpizo na pane ola kala. An kapoios exei na sxoliasei tin epilogh tha me vohthouse poly.

 

Eyxaristo

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

 

Λοιπον, εχω να σας κανω την εξης προσφορα για ολους του χρηστες του myphone.

 

Αγορασα μεσω ιντερνετ, το Bluetooth της Rikaline με τη τεχνολογια 1000XSirf για καλυτερο σημα. Το συγκεκριμενο κοστισε μαζι με τα μεταφορικα 153Ευρω. Αγορασα επισης και με 512ΜΒ ΜΜC της Xstore. Το κοστος αυτης ΜΑΖΙ μετα τα μεταφορικα ηταν 53Ευρω.

 

Πλεον στη κατοχη μου εχω τους εξης χαρτες:

Ηνωμενο Βασιλειο

Ολλανδια

Βελγιο

Λουξεμβουργο

Γερμανια

Ισπανια

Πορτογαλλια

Ελβετια

Αυστρια

Γαλλια

Ιταλια

Αθηνα (αυτο ειναι που λενε, Ελλαδα ειναι μονο η Αθηνα)

 

και φυσικα ολοκληρο το προγραμμα μαζι με το update.

 

Αρα, οποιος θελει να τα εχει ολα ειτε μερικως, μπορω να στελνω απο εδω πακετα.

 

Τα εξοδα αποστολης πιστευω οτι δε ξεπερναν τα 20Ευρω. Οποτε προσθεστε ολα τα ποσα και θα εχετε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το πακετο με 53+153+20 = 226Ευρω τα παντα. Φυσικα, αν δε θελετε MMC, ειτε το GPS, αλλα μονο τα 2 CD με το προγραμμα και τους χαρτες, τοτε μενουν ΜΟΝΟ τα εξοδα αποστολης 2 CD + 1 Ευρω για τα 2 CD. Παντα βεβαια υπαρχει και η περιπτωση της υπομονης... Τα Χριστουγεννα ερχομαι Ελλαδα, οπως επισης και οποιος ερθει Φρανκφουρτη, εκτος απο ευπροσδεκτος για διαμονη και τουρ, θα λαμβανει και το προγραμμα αλλα και μια επιδειξη αυτου στους αυτοκινητοδρομους της πολης!

 

Καλο σας Σαββατοκυριακο!

 

Υ.Γ: Εννοειταιν οτι η MMC και το GPS θα συνοδευονται απο αποδειξη αγορας η οποια θα αποτελει και 2ετη εγγυηση για 2 χρονια.

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mirrorofsorrow (28 Οκτ. 2004 , 02:27)

 

Κάποιος που είχε ψάξει πολύ αναλυικά το θέμα ποιότητας του δέκτη gps, είχε πει σε ένα άλλο ανάλογο θέμα, οτι η διαφορά στην πράξη ενός πανάκριβου με ένα φθηνού δέκτη, δεν είναι απολύτως καμία. Τις ίδιες δυνατότητες έχουν πάνω κάτω. Αυτό που σε νοιάζει είναι να πάρεις κάποιο με το οποίο να κάνεις την δουλειά σου με τον πιο ευκολο τρόπο.

 

Μερικά παιδιά που το έχουν δοκιμάσει το πρόγραμμα route 66 με το 6600 και με διάφορα gps, έχουν πει πως λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

 

Σωστός... εγώ το είχα πει... έχω δουλέψει πάνω από 15 διαφορετικά μοντέλα GPS με κόστος από 50.000 δρχ έως και 500.000... Όσον αφορά το σήμα, καμία διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...