Jump to content

Ψάρεμα


nomas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω θα θελα να συζητησουμε γενικα θεματα για το ψαρεμα.Εχω παντως εχω αρρωστια με το ψαρεμα.Δε πα να βρεχει δε πα να χιονιζει εγω τραβιεμαι παντως καιρου.Οποιος δε ψαρευει δεν μπορει να καταλαβει τι νιωθουμε εμεις.Πιστευω ειναι ενα απο τα καλυτερα χομπι για τον ανθρωπο.Αγωνια,ηρεμια,χαρα,λυπη κ υπομονη.Οποιος θελει ας αναφερει εμπειριες του,ψαροτοπους κ οτι οτιδηποτε αλλο εχει σχεση με το ψαρεμα
"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

ηρθε και ο ψαρροφονιας:cool: :lol:

απο ποιο μικρος ασχολουμαι .κυριος καλαμι απεξω .τωρα που πειραμε φουσκωτο τα κανω ολα κ κουταλακι,συρτες κ τσαπαρι . το ταπεινο ρεκορ μου σαρδελομανα 500γρ!!:lol:

παντως το ψαρεμα απο μεσα ειναι αλλη εμπειρια...

http://www.thedeltaproject.eu/img/logo_detect.png
Link to comment
Share on other sites

χρονια με το ψαρεμα μιας και απο νησι. απο μεγάλα παραγαδια (14κιλα συναγριδα) ως απο τα καπαρα(βραχια απ'εξω) σαργουδακι 1.200γρ. το καθενα διαφορετικο και το καθενα εχει τη τρελα του. καθετη οταν σε τραβαει το ψαρι και ειναι λιγο μεγαλο τρελαινεσαι απ' έξω οταν απο το βαρος το καλαμι λυγιζει και νομιζεισ οτι θα σπασει ετοιμαζεσαι να βουτηξεις για να το σωσεις και ας εχει 8 μποφωρ. το δε παραγαδι οταν εβλεπα τη συναγριδα να χτυπαει την ουρα της και να αφριζει η θαλασσα χωροπηδουσα.

παντως μπορω να πω οτι τα τελευταια χρονια πλεον δεν υπαρχουν τοσα ψαρια.

αλλα το καλυτερο ειναι η ηρεμια που νοιωθεις αυτο δεν το αλλαζω με τπτ

Link to comment
Share on other sites

Συρτη εννοεις απο βαρκα η απ εξω?

 

Απο έξω φυσικά.

Να είσαι σε ενα λιμανι και να βλεπεις τα θηρια να κολυμπανε και λες κάθε φορά που ρίχνεις "Τώρα θα τσιμπήσεις!!!"

Ολα τα λεφτά.

Πάντως, εδώ και 2-3 χρόνια που ασχολούμαι με το ψάρεμα δεν το άλλαζω με τίποτα μπροστά στην ηρεμία που σου προσφέρει.

Άγχος = 0

Για να μην πω -100%.

Είσαι εσύ και τα ψάρια.

Αντε και η καλή παρέα για να πεις και να γελάσεις και μετά το ψάρεμα για καμια μπυρίτσα μαζί με τα ψάρια που έπιασες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες θελω να παρω ενα fishfinder αλλα δεν ξερω τι.Μπορει να με βοηθησει καποιος να αποφασισω? Δεν θελω ουτε κανενα φτινιαρικο ουτε και κανενα πανακριβο. Μεχρι 400 ευρω νομιζω οτι ειναι καλα,και αυτα διαθετω δηλαδη.Εχει κανεις σας? Αξιζει, κανει δουλεια δηλ.? Ξερω οτι σου δειχνει μικρα ή μεγαλα ψαρακια που υπαρχουν απο κατω..δεν το εχω ψαξει ακομα ομως για να πω την αληθεια!

Παρεπιπτοντως πρεπει να σας πω οτι εγω ειμαι fan της καθετης :)

Η απολυτη ηρεμια λεμε!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote=chris79;1898857

ΞΞ½ΟΞ΅ ΞΊΞ±ΞΉ Ξ· καλΠΟΞ±ΟΞ*Ξ± Ξ³ΞΉΞ± Ξ½Ξ± ΟΞ΅ΞΉΟ ΞΊΞ±ΞΉ Ξ½Ξ± γΡλάΟΞ΅ΞΉΟ ΞΊΞ±ΞΉ ΞΌΞ΅ΟΞ¬ ΟΞΏ ΟΞ¬ΟΡμα Ξ³ΞΉΞ± ΞΊΞ±ΞΌΞΉΞ± ΞΌΟΟΟΞ―ΟΟΞ± ΞΌΞ±ΞΆΞ― ΞΌΞ΅ ΟΞ± ΟΞ¬ΟΞΉΞ± ΟΞΏΟ Ξ*ΟΞΉΞ±ΟΞ΅Ο.

Ama einai na xaramizeis to fresko psari me mpyra, dwsta se kanena allo pou tha ta apolaysh me to swsto krasaki. :happy:

Prosferomai :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εγω ειμαι fun του παρακτιου ψαρεματος.Πιστεβω οτι η μεγαλυτερη απολαυση στο ψαρεμα ειναι εκει.Παντως το σαββατο που πηγα σαλαμινα,σε ενα 5ωρο εφυγα με 5 κιλα ψαρακια κ ενα χταποδι 1.400 γρ.Αυτην την φορα εμεινα ευχαριστημενος :)
"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εγω ειμαι fun του παρακτιου ψαρεματος.Πιστεβω οτι η μεγαλυτερη απολαυση στο ψαρεμα ειναι εκει.Παντως το σαββατο που πηγα σαλαμινα,σε ενα 5ωρο εφυγα με 5 κιλα ψαρακια κ ενα χταποδι 1.400 γρ.Αυτην την φορα εμεινα ευχαριστημενος :)

ναι αλλα αμα ησουν σωστος...θα επρεπε να ξερεις οτι το ψαρεμα απαγορευεται...αυτο τον καιρο.(Μαιος).

 

 

Εγω ειμαι ψαροντουφεκας.βουταω σχεδον ολο το χρονο..και παντα κανω καρτερια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αμα ησουν σωστος...θα επρεπε να ξερεις οτι το ψαρεμα απαγορευεται...αυτο τον καιρο.(Μαιος).

 

 

Εγω ειμαι ψαροντουφεκας.βουταω σχεδον ολο το χρονο..και παντα κανω καρτερια.

Εγω δεν ειμαι σωστος που θα πιασω μερικα ψαρακια η αυτοι με τα καικια που ριχνουμε δυχτια 30 μετρα απο την ακτη?

"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι σωστος που θα πιασω μερικα ψαρακια η αυτοι με τα καικια που ριχνουμε δυχτια 30 μετρα απο την ακτη?

Και οι 2 παρανομοι ειστε...Ο Μαιος ειναι ο μηνας που τα ψαρια ερχονται στα λιγα μετρα για αναπαραγωγη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 παρανομοι ειστε...Ο Μαιος ειναι ο μηνας που τα ψαρια ερχονται στα λιγα μετρα για αναπαραγωγη.

Φιλε το ψαρεμα με καλαμι απο ακτη εκτος απο μωλους σε λιμανια κλπ δεν απαγορευεται πουθενα κ για οποιαδηποτε εποχη.Εγω δεν περιμενω τον μαιο για να γυαλωσουν τα ψαρια και να βγαλω.Ψαρευω χειμωνα καλοκαιρι κ δοξα το θεο τις περισσοτερες φορρες βγαζω.Η αλητεια βρισκετραι στους κα'ι'καδες οι οποιοι αυτοι ειναι υπευθυνοι για τον λογο οτι τα τελευταια χρονια εχουν εξαφανιστει τα ψαρια απο την ελληνικη θαλασσα

"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

Παραγαδια,διχτια,πυροφανι για τον μαιο μηνα απαγορευοντε παιδια για τους ερασιτεχνες σιγουρα! Για τους επαγγελματιες δεν ξερω.Οποτε ναι εισαι παρανομος. +1 RAVER. Καθετουλα παιδια να βγαινει η τιγανια! ;)

Για fish finder δεν ξερει κανεις σας ε?

Link to comment
Share on other sites

Παραγαδια,διχτια,πυροφανι για τον μαιο μηνα απαγορευοντε παιδια για τους ερασιτεχνες σιγουρα! Για τους επαγγελματιες δεν ξερω.Οποτε ναι εισαι παρανομος. +1 RAVER. Καθετουλα παιδια να βγαινει η τιγανια! ;)

Για fish finder δεν ξερει κανεις σας ε?

talentscout ουτε παραγαδια ριχνω ουτε δυχτια ουτε πυροφανια κανω.Με καλαμι ψαρευω απ εξω να βγει η τηγανια οπως λες κ εσυ κ χαβαλες να γινει.Που ειναι το παρανομο? Οι δηθεν επαγγελματιες που με τα δυχτια τους κοντα στην ακτη,τις τρατες τους,τους δυναμιτες του κτλ ειναι αυτοι που τα εχουν γα***** ολα.Αλλα δεν ενδιαφερεται κανεις. Οσο αφορα fishfinder δεν ειμαι υπερ γιατι απο οτι ξερω δεν ειναι κ τοσο αξιοπιστα

"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

talentscout ουτε παραγαδια ριχνω ουτε δυχτια ουτε πυροφανια κανω.Με καλαμι ψαρευω απ εξω να βγει η τηγανια οπως λες κ εσυ κ χαβαλες να γινει.Που ειναι το παρανομο? Οι δηθεν επαγγελματιες που με τα δυχτια τους κοντα στην ακτη,τις τρατες τους,τους δυναμιτες του κτλ ειναι αυτοι που τα εχουν γα***** ολα.Αλλα δεν ενδιαφερεται κανεις. Οσο αφορα fishfinder δεν ειμαι υπερ γιατι απο οτι ξερω δεν ειναι κ τοσο αξιοπιστα

 

Θεωρεισε Ερασιτεχνης ψαρας.ο νομος ετσι ειναι..κι εγω δεν ειμαι αυτης της αποψης...αλλα τι να κανω :blink: αναγκαστηκα και εβγαλα αδεια και ειμαι σωστος.

 

 

 

Παραγαδια,διχτια,πυροφανι για τον μαιο μηνα απαγορευοντε παιδια για τους ερασιτεχνες σιγουρα! Για τους επαγγελματιες δεν ξερω.Οποτε ναι εισαι παρανομος. +1 RAVER. Καθετουλα παιδια να βγαινει η τιγανια! ;)

Για fish finder δεν ξερει κανεις σας ε?

Ετσι ακριβως ειναι...μονο οι μεγαλες τρατες ανοιχτης θαλασσης επιτρεπονται.εγω που κανω το χομπι σαν ψαροντουφεκας..ειμαι ερασιτεχνης ψαρας και πρεπει να εχω αδεια απο την πλησιεστερη λιμενικη αρχη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν καταλαβα :O μου λετε οτι ειμαι παρανομος επειδη δεν εχω αδεια η επειδη ψαρευω με καλαμι αυτον τον καιρο?
"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν καταλαβα :O μου λετε οτι ειμαι παρανομος επειδη δεν εχω αδεια η επειδη ψαρευω με καλαμι αυτον τον καιρο?

Εγω σου λεω τι ισχυει γενικοτερα.απλα αν σου αρεσει το ψαρεμα...καλο ειναι να εισαι απο την πλευρα σου νομιμος.κουβεντα κανουμε..:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευα οτι αδεια χρειαζονται περισσοτερο αυτοι που ψαρευουν απο βαρκα.Κανονικα συμφωνω οτι το σωστο ειναι απο την στιγμη που ψαρευεις να εχεις αδεια ερασιτεχνη ψαρα αλλα εμενα προσωπικα ψαρευω ποσα χρονια απο ακτη κ κανενας δεν ηρθε να μου ζητησει αδεια.Ισα ισα που "συνεργαζομαι" με τις αρχες για να πιασουνε αυτους τους δηθεν επαγγελματιες ψαραδες που γα**** τις θαλασσες με τα διαφορα κολπα τους
"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

nomas φιλε sorry δεν καταλαβα καλα,αν ψαρευεις απ'την ακτη με καλαμι δεν παιζει θεμα αδειας.Αδεια αλιειας θες οταν ψαρευεις απο βαρκα.Εγω εχω ενα φουσκωτο και εχω βγαλει αδεια π.χ.Τωρα ομως αλλο λεμε..αλλο η αδεια αλιειας και αλλο τον μηνα μαιο οπου απαγορευοντε αυτα που ειπαμε..οπως και να χει εσενα δεν σε πιανει τιποτα...μη μασας!!!
Link to comment
Share on other sites

ok talentscout απλα προσπαθουσα να καταλαβω τι λεγατε αλλα δεν μπορουσα κ επειδη μου το λεγατε 2 ατομα αρχισα να πιστευω οτι τελικα καπου κανω λαθος.Τεσπα το κακο ειναι οτι τωρα επεσε πολυ δουλεια κ δεν ξερω ποτε θα ξαναπαω για ψαρεμα.Πιστευω παντως να κλεψω απο καπου λιγο χρονο για να παρω την δοση μου :p
"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ποια ψαρια γουσταρετε περισσοτερο οταν τα ανεβαζετε? Μιλαω για καθετη και λεω για ψαρια που αν οχι ευκολα και τακτικα αλλα ουτε και σπανια πιανετε! Εγω τρελενομαι για τα λιθρινια!!! Να φανταστειτε οταν τυχαινει και πιανω πεφτει φιλακι :)

Εχει πεσει πολυ γελιο με το σκηνικο αυτο:) Αλλες φορες παλι πεφτουν και στοιχηματα ποιος θα βγαλει τα περισσοτερα (λιθρινια), κ.λ.π.

Εσεις? εχετε καποιο αγαπημενο?

Link to comment
Share on other sites

Με καλαμι εγω δεν εχω προβλημα με οτι ψαρι κ να πιασω απλα να ειναι λιγο μεγαλουτσικο κ φαγωσιμο.Αλλα ποιο συγκεκριμενα γουσταρω τρελα το φθινοπωρο με τους κυνηγους.Ειδικα οταν παιρνει χαμπαρι οτι πιαστικε κ πηγαινει σαν τρελο.Για ολο το χρονο μ αρεσει το τσιπουρισιο ψαρεμα.Για πελαγισιες ομως ε,οχι ιχθιοτροφειου.Ειδικα αν ειναι καλη σε μεγεθος,εχει πολυ δυνατο τραβηγμα κ αγχωνεσε για το αν θα την βγαλεις η οχι
"Η γυναίκα είναι σαν ενα μήλο. Τρως το απ' έξω και πετάς το απο μέσα!"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...