Jump to content

Αθλητισμός: Badminton ή αντιπτέριση


stefanosx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν φίλε μου στέφανε. Σου λέω οτι όχι απλά έχω παίξει badminton, αλλά έχω και γήπεδο-ρακέτες-φτερά. Η άποψη μου είναι πως είναι ένα παιχνίδι, όπως οι ρακέτες στη θάλλασα, όπως το σκουος και σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Τώρα πως μπήκε και τι στους ολυμπιακούς δν ξέρω πάντως δν συγκρίνεται με αγωνίσματα που υπήρχαν από το 1896 κ τ 1900 όπως η κωπηλασία.

 

Για μενα δεν είναι το μόνο "κουφό" παιχνίδι των Ολυμπιακών Αγώνων. Αλλά πρέπει να το παραδεχτούμε.. δν είναι άθλημα.. οποιοσδήποτε χωρίς προπόνηση μπορεί να παίξει

 

ps και μιας και παραθέτεις βιντεο, δες αυτο και πες μου αν το μπαντμιντον ειναι κουραστικό ή αν γυμνάζει περισσότερο το σώμα http://www.youtube.com/watch?v=Gcthtn3BBN0

 

 

λες οτι οποισδηποτε χωρις προπονητη μπορει να παιξει μπαντμιντον οπως συμβαινει σε ολα τα αθληματα, αλλα αν θελλεις να ασχοληθεις επαγγελματικα και σε υψηλο επιπεδο αυτο που λες ειναι αδυνατο χρειαζετε πολυ μεγαλη προσπαθεια και πολλες ωρες προπονηση.

Τωρα για το κουραστικο που λες δεν λεω οτι ειναι το ποιο κουραστικο αθλημα στον κοσμο αλλα ειναι κουραστικο σε υψηλο επιπεδο παντα και οχι με 2 ρακετες και ενα φιλε να ανταλασεις μπαλιες( και ποδοσφαιρο η και σε αλλα αθληματα να πεζεις πασες δεν κουραζεσε και το θεωρεις παιχνιδι ενω αν παιξεις εναν αγωνα ειναι εντελος διαφορετικα τα πραγματα )

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λες οτι οποισδηποτε χωρις προπονητη μπορει να παιξει μπαντμιντον οπως συμβαινει σε ολα τα αθληματα, αλλα αν θελλεις να ασχοληθεις επαγγελματικα και σε υψηλο επιπεδο αυτο που λες ειναι αδυνατο χρειαζετε πολυ μεγαλη προσπαθεια και πολλες ωρες προπονηση.

Τωρα για το κουραστικο που λες δεν λεω οτι ειναι το ποιο κουραστικο αθλημα στον κοσμο αλλα ειναι κουραστικο σε υψηλο επιπεδο παντα και οχι με 2 ρακετες και ενα φιλε να ανταλασεις μπαλιες( και ποδοσφαιρο η και σε αλλα αθληματα να πεζεις πασες δεν κουραζεσε και το θεωρεις παιχνιδι ενω αν παιξεις εναν αγωνα ειναι εντελος διαφορετικα τα πραγματα )

 

Kοιτα, αυτό που θέλω να πω είναι, οτι οτιδήποτε μπορείς να κάνεις χωρίς να χρειάζεται προπόνηση(όπως να ανταλάσεις μπαλιές, να παίζεις μπαντμιντον, να παιζεις κρυφτό) είναι παιχνίδι. Σε υψηλό επίπεδο τα πράγματα είναι δυσκολα αλλά πάλι είναι ένα παιχνίδι ;) Και το κρυφτό-κυνηγητό μιας και έχει αναφερθεί πιο πάνω, αν παιζόταν από τους κορυφαίους σπρίντερ του κόσμου, θα ήταν πολύ δύσκολο, αλλά ακόμα θα ήταν παιχνίδι.

 

Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων εγω αγόρασα ρακετούλα(yonex) και τη γραφτώ στο σύλλογο στο οακα, προβλέπω άγρια πόρωση απλα θα πω σε σας που διαφωνείτε πως αν παίξετε σίγουρα θα αλλάξετε άποψη
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων εγω αγόρασα ρακετούλα(yonex) και τη γραφτώ στο σύλλογο στο οακα, προβλέπω άγρια πόρωση απλα θα πω σε σας που διαφωνείτε πως αν παίξετε σίγουρα θα αλλάξετε άποψη

 

Na pw ksana, oti oxi apla paizw alla exw kai diko m gypedaki..

 

Ayto pou lew einai pws einai ena paixnidi :)

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες για να βρεις καλή ρακέτα Ελλάδα θα περάσουν πολλά χρόνια ελάχιστα μοντέλα κυκλοφορούν στο εμπόριο
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες για να βρεις καλή ρακέτα Ελλάδα θα περάσουν πολλά χρόνια ελάχιστα μοντέλα κυκλοφορούν στο εμπόριο

 

ποια ρακετα πηρες? Οχι ρε εχει στην ελλαδα καλες ρακετες. Εχει τιε yonex που ειναι η καλυτερες.

 

Na pw ksana, oti oxi apla paizw alla exw kai diko m gypedaki..

 

Ayto pou lew einai pws einai ena paixnidi :)

 

οταν λες εχεις γηπεδο εισαι γραμενος σε συλλογο? Σε ποιον αν επιτρεπετε?

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

oxi dn eimai grammenos kapou, exw diko mou gipedo, court pws to lene :p file, grammes klp klp ;)
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

oxi dn eimai grammenos kapou, exw diko mou gipedo, court pws to lene :p file, grammes klp klp ;)

 

ναι αλλα το θεμα ειναι να εχει αντιπαλους να παιξεις να κανεις κανονικη προπονηση να παιζεις μονο διπλο μικτο, ετσι γνωριζεις το αθλημα το μαθαινεις.

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

les na min exw paiksei... :rolleyes:
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

ποια ρακετα πηρες? Οχι ρε εχει στην ελλαδα καλες ρακετες. Εχει τιε yonex που ειναι η καλυτερες.

 

Εχει μοντέλα αλλά ελάχιστα πήρα μια yonex 18 euro την Β-560 με ράβδο απο ατσάλι και στεφάνη απο αλουμίνιο, απο interspor

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

αν θες καλη ρακετα θα πας στο playsports (δες που ειναι στο playsports.gr)εχει ολα το μοντελα τις yonex.Βασικα αν θες να παρεις ρακετα θα συνενοησε με τον προπονητη για να σου παραγγειλει αυτος.
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

στην τηλεοραση τουλαχιστον στην ελληνικη δεν προκειτε να δειξει. Αμα εχεις ομως δορυφορικη θα γινει κατα τις 6 ιουνιου νομιζω ενα μεγαλο τουρνουα στην σκοτια οποτε κανα αγγλικο η κανα σκοτσεζικο καναλι λογικα θα το δειξει.Αν θες να δεις αγωνες απο το youtube.com μπορεις να δεις, εχει καποια βιντεο
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ηθελα να σασ πω πωσ ειμαι αθλητησ του μπαντμιντον εδω και παρα πολλα χρονια...και εχω πολλα μεταλλια απο και συμμετοχεσ σε διεθνεισ αγωνεσ και βαλκανικουσ αγωνεσ!!!τ μπαντμιντον ειναι αθλημα οτι και να λετε!αμα δεν ειναι αθτο αθλημα...ποθ φυμναζεισ το σωμα σου και το μυαλο σου...τοτε τι ειναι?το ποδοσφαιρο η τ μπασκετ...π τρεχεισ περα δωθε κλωτσωντασ και χτυπωντασ μια μπαλα!!!!χωρισ καμια ουσια!!!!ενω το μπαντμιντον χρειαζεται ψυχολογια και κρισι....οπωσ και να βαζεισ σε λειτουργια ολα τα μερη του σωματοσ σου!!!!!και χρειαζονται πολυ καλα αντανακλαστικα για να παιξεισ!και σε ενα ιδιωτικο γηπεδο δεν γινεται να παιξεισ μπαντμιντον!!!εκει δεν κανεισ τιποτα!!!!απολυτωσ τιποτα!!!!αν θελεισ να ασχολιθεισ με τ μπαντμιντον χρειαζονται πολλεεεεεεεεεεσσσσσσ ωρεσ προπονησεισ και δουλειασ!!!!οπωσ και επισησ απιστευτη αντοχη,γιατι ενασ μονο ποντοσ αναμεσα σε καλουσ αθλητεσ μπορει να ειναι και 50 χτυπηματα!!!!και πραγματικα αξιζει να ειναι ολυμπιακο αθλημα!!!!γιατι ειναι ενα αθλημα ομορφο που πρεπει να εχεισ ιδιαιτερη επιμονη και επιμονη για να τα καταφερεισ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
  • 2 months later...
Ειναι λοιπον καιρος παιδεια να γνωρισουμε αυτο το υπεροχο αθλημα.

 

Το badminton αποτελεί ένα απο τα τέσσερα αθλήματα που παίζονται με ρακέτα και είναι με διαφορά το πιο γρήγορο.

Παίζεται από δύο ως τέσσερις παίχτες και χωρίζεται σε:

Απλό αντρών (δυο αθλητές)

διπλό αντρών (τέσσερις αθλητές χωρισμένοι σε δύο ομάδες)

απλό γυναικών κ διπλό γυναικών όπου ισχύει το ίδιο και με τους άντρες

και διπλό μικτό όπου ένα ζευγάρι άντρας-γυναίκα είναι αντίπαλο σε ένα αντίστοιχο (εδώ είναι και μια πρωτοτυπία του badminton καθότι είναι το μόνο άθλημα στο οποίο παίζουν συμπαίκτες άντρας με γυναίκα).

 

Το παιχνίδι παίζεται με ρακέτα και το φτερό (shutlecock αγγλιστί) ενώ μεταξύ των δύο αντιπάλων υπάρχει φιλέ,

όπως και στο tennis,μόνο που το ύψος του είναι στο 1.55 στα δύο άκρα και στο 1.52 στη μέση.

 

Τα φτερά διακρίνονται στα φυσικά,που κατασκευάζονται απο 16 πραγματικά φτερά χήνας,και στα πλαστικά.

 

Αντικειμενικός σκοπός του παιχνιδιού είναι να πέσει το φτερό στο γήπεδο του αντιπάλου,μιας περιοχής δηλαδή 6,70X6,10 m.

 

Ενώ ο χώρος του γηπέδου φαίνεται μικρός,ομως βρισκετε μονο ενας αθλητης σε αυτον σε αντιθεση με το βολευ που ειναι 9*9 και βρισκοναται 6 ατομα, η αντοχή που απαιτείται σε υψηλό επίπεδο παιχνιδιού είναι εξαιρετικά υψηλή.Σε επίσης υψηλά επίπεδα βρίσκεται η ταχύτητα και η εκρηκτικότητα που χρειάζεται ο αθλητής και είναι άμεσα συγκρίσιμη μόνο με αθλήματα όπως οι πολεμικές τέχνες.

Ενδεικτικά παραθέτω μια σύγκριση που είχε γίνει ανάμεσα στο badminton και,ένα αναμφισβήτατα κορυφαίο (απο άποψη απαιτούμενης φυσικής κατάστασης) άθλημα,το tennis.

Το 1985 στον τελικό του All England,μια απο τις κορυφαίες διοργανώσεις tennis στον κόσμο,ο Boris Becker κέρδισε τον Kevin Curren 6-3 6-7 7-6 6-4.Το 1985,επίσης,στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Calgary του Καναδά ο Han Jian από την Κίνα κέρδισε τον Morten Frost απο τη Δανία 14-18 15-10 15-8.Τα στοιχεία που ακολουθούν αφορούν αυτούς τους δυο αγώνες.

 

Χρόνος παιχνιδιού____Πραγματικός χρόνος παιχνιδιού*____Ένταση αγώνα**___Rallies__ Χτυπήματα__Χτυπήματα/rally__Απόσταση

3 ώρες 18λεπτά____________18 λεπτά__________________9%_____________299________1.004_______3,4_______2 μίλια

1 ώρα 16 λεπτά____________37 λεπτά__________________48%____________146________1.972_______13,5______4 μίλια

 

Tennis

Badminton

*(χρόνος που το μπαλάκι ή το φτερό είναι σε κίνηση)

**ο πραγματικός χρόνος που το μπαλάκι/φτερό ήταν στον αέρα δια του συνολικού χρόνου παιχνιδιού

 

Είναι ενδεικτικό το ότι οι αθλητές του badminton αγωνίστηκαν για το μισό χρονικό διάστημα αλλά έτρεξαν τη διπλάσσια απόσταση και έκαναν διπλάσσια χτυπήματα.

 

To δυνατότερο χτύπημα στην ιστορία του badminton είναι ένα καρφί 332km/h από τον κινέζο αθλητή διπλού Fu Haifeng,86 χιλιόμετρα πιο γρήγορο απο το ταχύτερο service όλων τον εποχών στο tennis που ανήκει στον Andy Roddick.

 

Οι ποντοι στο μπαντμιντον ειναι συμφωνα με τελευταιες αλλαγες μεχρι τα 21 χωρις αλλαγες. σε περιπτωση 20-20 τοτε πρεπει να υπαρχει διαφορα 2 ποντων μεχρι να φτασουμε στους 30 οπου και τελειωνει το σετ. Νικητης ειναι αυτος που θα παρει 2 σετ

 

Το badminton είναι επίσημο Ολυμπιακό άθλημα απο τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης το '96.Η πρώτη συμμεροχή ελλήνων παιχτών έγινε στους Ολυμπιακούς της Αθήνας.

 

Υπαρχουν πολλα σωματεια στην ελλαδα οπου μπορει καθενας να παιξει και να προπονηθει για να γινει αθλητης του μπαντμιντον. Ενδικτικα πολεις οπου υπαρχουν ομαδες ειναι η θεσσαλονικη. αθηνα, πατρα, σερρες, πυργος, εδεσσα, ορεστιαδα κ.α.

 

οποισδηποτε ενδιαφερετε να παρακολουθηση καποια βιντεο μπορει μεσω το youtube.com γραφοντας τη λεξη badminton να δει αρκετους αγωνες. Επισης αν θελει καποιος να γινει αθλητης ας στειλει ενα προσωπκο μηνυμα για να τιν ενημερωσω.:D :D :D :D

 

Καλησπερα,

 

Ονομαζομαι Κωνσταντινα και σπουδαζω Αγγλια. Πριν ενα χρονο ξεκινησα να παιζω Μπαντμιντον εδω. Οταν ερχομαι ομως στην Αθηνα, δεν γνωριζω ουτε που μπορω να παιζω, ουτε καν αποιον που να παιζει για να με κατατοπισει.

 

Το μηνυμα σου εδω βλεπω οτι ειναι αρκετα παλιο. Σε περιπτωση που οντως λαβεις αυτο το μειλ σε παρακαλω επικοινωνησε μαζι μου στο προσωπικο μου ηλεκτρονικο λογαριασμο: konstance_symianaki@hotmail.com

 

Θα ηθελα να ρωτησω πολλα σχετικα με το μπαντμιντον.

 

Ευχαρηστω εκ των προτερων,

 

Κωνσταντινα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Εγώ πάντως ένα πράγμα ξέρω: Athletes ROW... others just play games!

 

Εχω παίξει badminton(έχω και γηπεδάκι) αλλά είναι ένα παιχνίδι, όχι άθλημα.

 

Λες βλακείες φίλε. Και όμως είναι άθλημα και μάλιστα Ολυμπιακό από το 1985. Ασχολούμαι από το 1998 με το μπάντμιντον και είμαι και προπονητής από το 2005 που παρακολούθησα σχετική σχολή προπονητών της ΓΓΑ στην Αθήνα. Δραστηριοποιούμαι στην Καλαμάτα και σε πληροφορώ ότι στην ομοσπονδία του μπάντμιντον υπάρχουν εγγεγραμμένοι πάνω από 8000 αθλητές και αθλήτριες και περίπου 180 σωματεία. Βέβαια, λόγω διαφόρων προβλημάτων, σήμερα είναι ενεργοί περίπου οι 1500 και 60 ενεργά σωματεία. Πρέπει να πω ακόμα ότι στην Κίνα του 1,2 δις κατοίκων, παίζουν κάπου 80 εκατομμύρια άτομα. Γενικότερα, σε όλον τον κόσμο παίζουν πάνω από 100 εκατομμύρια άτομα σε 175 χώρες. Για περισσότερες πληροφορίες, ψάξε στο ίντερνετ με τις λέξεις badminton και αντιπτέριση (το ελληνικό όνομα του μπάντμιντον, που του δώθηκε από το δάσκαλό μου Στεπάν Παρτεμιάν όταν δίδασκε στο ΤΕΦΑΑ Κομοτηνής, ο οποίος και το έφερε στην Ελλάδα μέσω... Βουλγαρίας όπου το γνώρισε τυχαία) και θα δεις ότι στην Ελλάδα ήρθε το 1988. Δες και την ιστοσελίδα μου http://www.badmintonforum.gr/joomla που λέει πολλά γι' αυτό το άθλημα, αν και μερικές σελίδες είναι υποκατασκευή ακόμα. Ωστόσο, λυπάμαι ειλικρινά που στη χώρα μας τα έχουν διαλύσει όλα στο βωμό του χρήματος και της εξουσίας και δεν υποστηρίζουν όσο θα έπρεπε το Ολυμπιακό Άθλημα Μπάντμιντον για να γίνει ακόμα πιο γνωστό και δημοφιλές στη χώρα μας, γιατί είναι άθλημα για όλες τις ηλικίες. Στο εξωτερικό παίζουν και γεροντάκια που γίνονται άλλοι άνθρωποι μέσα στο γήπεδο και όπως μου έχει πει συμπαίκτριά μου, στη Βουλγαρία είχε συναντήσει κάτι γεροντάκια που πήγαιναν κούτσα κούτσα στο γήπεδο και μόλις έπιαναν τη ρακέτα τα έχανες με το παίξιμό τους. Λες και το γήπεδο τους ξανάνιωνε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Καλό ως παιχνιδάκι αλλά όχι και άθλημα και μάλιστα των ολυμπιακών αγώνων. Έτυχε μια φορά να δω και φυσούσε. Μιλάμε για πολύ γέλιο. Δύο κοπέλες να κυνηγάνε ένα φτερό που ο αέρας το πήγαινε όπου ήθελε. Πάντως υπάρχουν και χειρότερα. Αναφέρομαι στο "curling"!!!!!!!

 

Παράθεση από _Alexandros_ >

 

Κατά τη γνώμη μου πάντα, το άθλημα είναι γελίο και δεν θα έπρεπε να είναι στους ολυμπιακούς αγώνες, είναι απλά ένα παιχνίδι όπως είπε και ο iason1979.

 

Διαφωνώ κάθετα με όλους όσους λένε ότι το μπάντμιντον είναι παιχνίδι. Δεν είναι παιχνίδι. Είναι άθλημα αναγνωρισμένο παγκοσμίως. Δεν είναι γελοίο το άθλημα και δεν είναι απλά ένα παιχνίδι. Υπάρχουν κι επαγγελματίες παίκτες του μπάντμιντον με πολλές διακρίσεις. Να Θα σας άρεσε να σας λένε ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι άθλημα, αλλά παιχνίδι;;; Το μπάντμιντον είναι ένα σπουδαίο άθλημα που μάλιστα είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ προέλευσης, διότι υπήρξαν στην αρχαιότητα παιχνίδια-πρόδρομοι του σημερινού μπάντμιντον.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λοιπον καιρος παιδεια να γνωρισουμε αυτο το υπεροχο αθλημα.

 

Το badminton αποτελεί ένα απο τα τέσσερα αθλήματα που παίζονται με ρακέτα και είναι με διαφορά το πιο γρήγορο.

Παίζεται από δύο ως τέσσερις παίχτες και χωρίζεται σε:

Απλό αντρών (δυο αθλητές)

διπλό αντρών (τέσσερις αθλητές χωρισμένοι σε δύο ομάδες)

απλό γυναικών κ διπλό γυναικών όπου ισχύει το ίδιο και με τους άντρες

και διπλό μικτό όπου ένα ζευγάρι άντρας-γυναίκα είναι αντίπαλο σε ένα αντίστοιχο (εδώ είναι και μια πρωτοτυπία του badminton καθότι είναι το μόνο άθλημα στο οποίο παίζουν συμπαίκτες άντρας με γυναίκα).

 

Το παιχνίδι παίζεται με ρακέτα και το φτερό (shutlecock αγγλιστί) ενώ μεταξύ των δύο αντιπάλων υπάρχει φιλέ,

όπως και στο tennis,μόνο που το ύψος του είναι στο 1.55 στα δύο άκρα και στο 1.52 στη μέση.

 

Τα φτερά διακρίνονται στα φυσικά,που κατασκευάζονται απο 16 πραγματικά φτερά χήνας,και στα πλαστικά.

 

Αντικειμενικός σκοπός του παιχνιδιού είναι να πέσει το φτερό στο γήπεδο του αντιπάλου,μιας περιοχής δηλαδή 6,70X6,10 m.

 

Ενώ ο χώρος του γηπέδου φαίνεται μικρός,ομως βρισκετε μονο ενας αθλητης σε αυτον σε αντιθεση με το βολευ που ειναι 9*9 και βρισκοναται 6 ατομα, η αντοχή που απαιτείται σε υψηλό επίπεδο παιχνιδιού είναι εξαιρετικά υψηλή.Σε επίσης υψηλά επίπεδα βρίσκεται η ταχύτητα και η εκρηκτικότητα που χρειάζεται ο αθλητής και είναι άμεσα συγκρίσιμη μόνο με αθλήματα όπως οι πολεμικές τέχνες.

Ενδεικτικά παραθέτω μια σύγκριση που είχε γίνει ανάμεσα στο badminton και,ένα αναμφισβήτατα κορυφαίο (απο άποψη απαιτούμενης φυσικής κατάστασης) άθλημα,το tennis.

Το 1985 στον τελικό του All England,μια απο τις κορυφαίες διοργανώσεις tennis στον κόσμο,ο Boris Becker κέρδισε τον Kevin Curren 6-3 6-7 7-6 6-4.Το 1985,επίσης,στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο Calgary του Καναδά ο Han Jian από την Κίνα κέρδισε τον Morten Frost απο τη Δανία 14-18 15-10 15-8.Τα στοιχεία που ακολουθούν αφορούν αυτούς τους δυο αγώνες.

 

Χρόνος παιχνιδιού____Πραγματικός χρόνος παιχνιδιού*____Ένταση αγώνα**___Rallies__ Χτυπήματα__Χτυπήματα/rally__Απόσταση

3 ώρες 18λεπτά____________18 λεπτά__________________9%_____________299________1.004_______3,4_______2 μίλια

1 ώρα 16 λεπτά____________37 λεπτά__________________48%____________146________1.972_______13,5______4 μίλια

 

Tennis

Badminton

*(χρόνος που το μπαλάκι ή το φτερό είναι σε κίνηση)

**ο πραγματικός χρόνος που το μπαλάκι/φτερό ήταν στον αέρα δια του συνολικού χρόνου παιχνιδιού

 

Είναι ενδεικτικό το ότι οι αθλητές του badminton αγωνίστηκαν για το μισό χρονικό διάστημα αλλά έτρεξαν τη διπλάσσια απόσταση και έκαναν διπλάσσια χτυπήματα.

 

To δυνατότερο χτύπημα στην ιστορία του badminton είναι ένα καρφί 332km/h από τον κινέζο αθλητή διπλού Fu Haifeng,86 χιλιόμετρα πιο γρήγορο απο το ταχύτερο service όλων τον εποχών στο tennis που ανήκει στον Andy Roddick.

 

Οι ποντοι στο μπαντμιντον ειναι συμφωνα με τελευταιες αλλαγες μεχρι τα 21 χωρις αλλαγες. σε περιπτωση 20-20 τοτε πρεπει να υπαρχει διαφορα 2 ποντων μεχρι να φτασουμε στους 30 οπου και τελειωνει το σετ. Νικητης ειναι αυτος που θα παρει 2 σετ

 

Το badminton είναι επίσημο Ολυμπιακό άθλημα απο τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης το '96.Η πρώτη συμμεροχή ελλήνων παιχτών έγινε στους Ολυμπιακούς της Αθήνας.

 

Υπαρχουν πολλα σωματεια στην ελλαδα οπου μπορει καθενας να παιξει και να προπονηθει για να γινει αθλητης του μπαντμιντον. Ενδικτικα πολεις οπου υπαρχουν ομαδες ειναι η θεσσαλονικη. αθηνα, πατρα, σερρες, πυργος, εδεσσα, ορεστιαδα κ.α.

 

οποισδηποτε ενδιαφερετε να παρακολουθηση καποια βιντεο μπορει μεσω το youtube.com γραφοντας τη λεξη badminton να δει αρκετους αγωνες. Επισης αν θελει καποιος να γινει αθλητης ας στειλει ενα προσωπκο μηνυμα για να τιν ενημερωσω.:D :D :D :D

 

Συμφωνώ μαζί σου. Είναι θαυμάσιο άθλημα. Είναι Ολυμπιακό από το 1985 όταν και μπήκε στο επίσημο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων. Παρακολούθα και την ιστοσελίδα μου http://www.badmintonforum.gr/joomla. Και στην Καλαμάτα υπάρχει και πλέον εγώ το διατηρώ ζωντανό εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είχα μαζί μου ζυγαριά για να δω πόσο είναι το βάρος του "φτερού" απλά εγώ το έβλεπα να το κάνει ο αέρας ότι θέλει.

Το αν αξίζει να είναι ολυμπιακό άθλημα είναι μια μεγάλη ιστορία. Άποψη μου δεν αξίζει. Απλά είναι θέμα μάρκετινγκ και θα την πατήσει η ολυμπιακή επιτροπή όπως με το μπέιζ - μπολ. Και ούτε είναι λόγος επειδή ασχολούνται τόσοι άνθρωποι. Με αυτή τη λογική πρέπει να γίνουν ολυμπιακά αθλήματα το τάβλι και το πόκερ που παίζει ο μισός πλανήτης. Α! ξέχασα και το μπριτζ!!!!!!!

 

5 γραμμάρια ζυγίζει το φτερό του μπάντμιντον και είναι λογικό να παίζει τρελά στον αέρα. Γι' αυτό άλλωστε παίζεται αποκλειστικά σε κλειστό χώρο. Το "ξαδερφάκι" του μπάντμιντον, το σπίντμιντον (speedminton) που είναι σχετικά νεοσύστατο άθλημα, παίζεται σε εξωτερικούς χώρους με ειδικά φτερά μπάντμιντον που παίρνουν ένα ειδικό δαχτυλίδι για να μην τα επιρρεάζει ο αέρας και ρακέτες τύπου σκουός. Γράψτε speedminton στο google και στο youtube για να δείτε περισσότερα. Παίζεται και στην Ελλάδα το Speedminton.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...