Jump to content

Σχετικά με VHF/UHF


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι συγκεκριμένοι πομποδέκτες είναι PMR και έχουν εμβέλεια μέχρι 5km...μπορείς να μιλήσεις με άλλους γύρω σου, αν είσαι σε ψηλό σημείο με ανοιχτό οπτικό πεδίο ίσως μιλήσεις και πιο μακρυά.

κανω scan και βρισκει στην συχνοτητα 5 (446,05625) σαν να κανει παρασητα ...δηλαδη μπορω να βρω ατομα που εχουν pmr και οχι καποιο vhf ?

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανω scan και βρισκει στην συχνοτητα 5 (446,05625) σαν να κανει παρασητα ...δηλαδη μπορω να βρω ατομα που εχουν pmr και οχι καποιο vhf ?

ευχαριστω και παλι

Η συχνότητα που μιλάς είναι UHF. Δεν μπορείς να μιλήσεις με κάποιον που έχει VHF γιατί είναι άλλη μπάντα/συχνότητα-εύρος συχνότητας. Ναι, μπορείς αν π.χ αν ανέβεις στην ταράτσα σου να σκανάρεις και θα ακούσεις σίγουρα περισσότερο κόσμο. Δοκίμασε το. Το παράσιτο που ακούς, μπορείς να είναι κάποιος/οι που μιλάνε και τους ακούς χαμηλά ή παρεμβολή.

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα που μιλάς είναι UHF. Δεν μπορείς να μιλήσεις με κάποιον που έχει VHF γιατί είναι άλλη μπάντα/συχνότητα-εύρος συχνότητας. Ναι, μπορείς αν π.χ αν ανέβεις στην ταράτσα σου να σκανάρεις και θα ακούσεις σίγουρα περισσότερο κόσμο. Δοκίμασε το. Το παράσιτο που ακούς, μπορείς να είναι κάποιος/οι που μιλάνε και τους ακούς χαμηλά ή παρεμβολή.

σε ευχαριστω πολυ!!!! ,τωρα καταλαβα :D

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά, καλές ακροάσεις. Αν αργότερα "κολήσεις" και σου αρέσει, διάβασε και εδώ το θέμα για τους ραδιοερασιτέχνες, είναι το αμέσως επόμενο στάδιο στις ασύρματες επικοινωνίες (αυτό και τα cb πριν απο αυτό που έχουν σχεδόν εκλήψει).
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

χαιρετο την παρεα θαθελα τη βοηθιασας σχετικα με ενα reymarine 54e που μου εδοσε ενας φιλος.

θα το εγκαταστησω σπιτι και θα ηθελα καποιο μντελο καιρεας για να πιανω οτι το δυνατων περισοτερες συχνοτιτες (καικια ,αεροπλανα,ταξι,και οτι αλλο θα μπορουσα)?

Link to comment
Share on other sites

χαιρετο την παρεα θαθελα τη βοηθιασας σχετικα με ενα reymarine 54e που μου εδοσε ενας φιλος.

θα το εγκαταστησω σπιτι και θα ηθελα καποιο μντελο καιρεας για να πιανω οτι το δυνατων περισοτερες συχνοτιτες (καικια ,αεροπλανα,ταξι,και οτι αλλο θα μπορουσα)?

Το συγκεκριμένο είναι ένα marine vhf και θα λειτουργεί (λογικά) κάπου στους 150+- mhz...δεν θα μπορείς με αυτό να ακούσεις κάτι περισσότερο από τις συχνότητες που αφορούν τα καϊκια/πλοία. Η κεραία που θα αγοράσεις θα πρέπει να είναι για την μπάντα των marine...στα μεγάλα καταστήματα που πωλούν τέτοιες κεραίες θα βρεις ότι θέλεις και από πλευράς τιμής και από πλευράς απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστο για την αμεση απαντηση.

υπαρχη καποια πατεντα για να του αλλαξω τη μπαντα στο rey54e αν οχι μηπως μποριται να μου προτηνεται καποιο μοντελο φορητου για της αλλες συχνοτητες?

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι τόσο ακραίο στο συγκεκριμένο μηχάνημα εφόσον είναι σχεδιασμένο να εκπέμπει σε αυτή την ζώνη συχνοτήτων. Κάποιο μοντέλο φορητού μπορείς να δεις στην σελίδα εδώ ή αν είσαι βόρεια ελλάδα εδώ.

 

Υπόψην ότι τα υπόλοιπα ραδιοερασιτεχνικά μηχανήματα χρειάζονται άδεια για να τα χρησιμοποιείς νόμιμα.

Link to comment
Share on other sites

TYT TH-F8 VHF αυτο το μοντελο ειναι αρκετα οικονομηκο θα μου κανη δουλεια για να παρακολουθω διαφορες συχνοτητες και σε τη αποστασης?
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα φθηνά μοντέλα. Ναι, σαφώς και θα μπορείς να κάνεις ακρόαση...σε τι απόσταση ? Αυτό είναι πάντα ανάλογα το τι θα ακούς, την περιοχή σου (πόλη,χωριό) καθώς και την κεραία που θα φοράς επάνω στο φορητό. Άλλη απολαβή έχει μια κεραία 20cm και άλλη 1 μέτρο.
Link to comment
Share on other sites

μεταξη ποιων μοντελων θα μου προτηναται TYT TH-F8 VHF- CT-790 MIDLAND V/U - FT-270R 144MHZ VHF 5W- FT-270R 144MHZ VHF 5W- FT-250R 144MHZ VHF 5W ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ - Yeasu FT-60E ποιο απο τους παραπανω θα μου προτηνατε να αγορασω με κρητιρια ανθεκτικοτητα εμβελια και αναβαθησης η καποιο αλλο μοντελο μεχρι 150Ε εποισης μενο σε χωριο παραθαλασιο.Σας ευχαριστο και συγνομη που σας ζαλιζω αλλα λογου οτι αρχαριος εβελπιστο τη βοηθια σας με της γνωση σας.
Link to comment
Share on other sites

Δουλεμένο αρκετά είναι το FT60 αν και τα άλλα είναι πιο καινούργια...όλα είναι 5w...απλά δες ποιο έχει πιο καλή μπαταρία για να σου κρατάει περισσότερο. Επίσης θα ήταν καλό να πας να τα δεις από κοντά για να τα πιάσεις και στο χέρι σου να δεις αν θα σε βολεύουν από θέμα όγκου.
Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα το CT-790 MIDLAND V/U ωραιο και μικρο vhf αλλα δεν εχω ποιαση τποτα στο vhf μονο στα fm πιανω εχεται να μου πρωτηνεται κατι για βελτιωση της λειψη αυτου του πομποδεχτη???αυτη η κεραια θα βοηθηση για καλητερη ληψη οι εχαιτε να μου προτενεται καποια καλητερη SRH999 [HANDY ANTENNA] :50/144/430/1200MHz, FM/150/300/450/900MHz receiving only ?? Edited by galatios1
Link to comment
Share on other sites

ναι, πάρα πολύ...και με μήκος 50 εκατοστά...σίγουρα θα δεις μεγάλη διαφορά. Απλά δεν θα είναι εύχρηστη πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικα πηρα το CT-790 MIDLAND V/U ωραιο και μικρο vhf αλλα δεν εχω ποιαση τποτα στο vhf μονο στα fm πιανω εχεται να μου πρωτηνεται κατι για βελτιωση της λειψη αυτου του πομποδεχτη???αυτη η κεραια θα βοηθηση για καλητερη ληψη οι εχαιτε να μου προτενεται καποια καλητερη SRH999 [HANDY ANTENNA] :50/144/430/1200MHz, FM/150/300/450/900MHz receiving only ??

1)ή να παρω αυτη RH-770 τι κεραια?

2) ή καποια αυτοκηνητου θα ειναι καλητερητι μου προτηνεται??

3)επισης μπορω να πιανω air band με το ct790 και αν ναι πως???

4)μπορουν να γυνουν καποια πειραγματα στο μηχανημα αυτο για......????

5)και τι ειναι Βήματα συχνοτήτων: 5 kHz, 6,25 kHz, 10 kHz, 12,5 kHz, 25 kHz, 50 kHz o 100kHz,και που πρεπει να τα ρυθμησο και γιατι?????

6)και τι ειναι σάρωση των συχνοτήτων με CTCSS / DCS τόνους DTMF κωδικοποιητή και που πρεπει να ειναι ρυθμησμενα και γιατι??????

7)και σε τη βοηθαη το Programming Software ΓΙΑ ALBRECHT-MIDLAND CT-790-WUXUN ???????

Ευχαρηστο και συγνομη που σας ζαληζω με της ερωτησης μου αλλα προσπαθη να εξηκιοθω με τα ηλεκτρονηκα.

help pls sv2evs εινα πολλες

Edited by galatios1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε edit το μήνυμα σου και ξαναγράψε λίγο την ερώτηση...γιατί δεν βγάζω άκρη.
Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα το CT-790 MIDLAND V/U ωραιο και μικρο vhf αλλα δεν εχω ποιαση τποτα στο vhf μονο στα fm πιανω εχεται να μου πρωτηνεται κατι για βελτιωση της λειψη αυτου του πομποδεχτη???αυτη η κεραια θα βοηθηση για καλητερη ληψη οι εχαιτε να μου προτενεται καποια καλητερη SRH999 [HANDY ANTENNA] :50/144/430/1200MHz, FM/150/300/450/900MHz receiving only ??

1)ή να παρω αυτη RH-770 τι κεραια?

2) ή καποια αυτοκηνητου θα ειναι καλητερητι μου προτηνεται??

3)επισης μπορω να πιανω air band με το ct790 και αν ναι πως???

4)μπορουν να γυνουν καποια πειραγματα στο μηχανημα αυτο για......????

5)και τι ειναι Βήματα συχνοτήτων: 5 kHz, 6,25 kHz, 10 kHz, 12,5 kHz, 25 kHz, 50 kHz o 100kHz,και που πρεπει να τα ρυθμησο και γιατι?????

6)και τι ειναι σάρωση των συχνοτήτων με CTCSS / DCS τόνους DTMF κωδικοποιητή και που πρεπει να ειναι ρυθμησμενα και γιατι??????

7)και σε τη βοηθαη το Programming Software ΓΙΑ ALBRECHT-MIDLAND CT-790-WUXUN ???????

Ευχαρηστο και συγνομη που σας ζαληζω με της ερωτησης μου αλλα προσπαθη να εξηκιοθω με τα ηλεκτρονηκα.

 

help pls sv2evs εινα πολλες

Link to comment
Share on other sites

1.Ναι, είναι καλή κεραία.

2. Σαφώς του αυτοκινήτου έχουν καλύτερη απολαβή και κάνουν καλύτερη δουλειά.

3. Ναι, είναι ίδιο με το δικό μου (σε άλλη μάρκα, όλα made in china) και μπορείς να ακούς. Δες το βιβλίο του πως θα το κάνεις.

4. Για τι πράγμα να το πειράξεις ? Αν δεν υπάρχει λόγος, μην το κάνεις.

5. Αυτό είναι ανά πόσο θα αλλάζει η συχνότητα μόλις πηγαίνεις πάνω κάτω. Ο κάθε "δίαυλος" πλέον στις ραδιοερασιτεχνικές ζώνες είναι ανά 12,5khz.

6. Το να σκανάρεις για υπότονο σου χρησιμεύει να βρίσκεις εύκολα τους υποτόνους για διάφορους επαναλήπτες.

7. Θα σου λύσει τα χέρια, όλα θα γίνονται από υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

για κεραια αυτοκινητου εχεις να μου προτηνησ καποια?

και ποια χαραχτηρηστηκα πρεπει να προσεξω οταν αγοραζω κεραια αυτοκηνητου για να τεριαζει καλυτερα στο midland ct 790 v\u για μεγιστη αποδοση?

μπορω να ενημεροθω περισοτερο σε καποιο σαιτ γιατι το βιβλιο του δε γραφη και πολλα?

Edited by galatios1
Link to comment
Share on other sites

Diamond 770 έχω εγώ και είμαι ικανοποιημένος. Ότι δίνεις παίρνεις φυσικά, όπως παντού. Μεγαλύτερη σε μήκος κεραία, συνήθως μεγαλύτερη απόδοση.
Link to comment
Share on other sites

μπορω να ενημεροθω περισοτερο σε καποιο σαιτ γιατι το βιβλιο του δε γραφη και πολλα για gt 790 midland ποι αναλυτηκα για αρχαριους?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε εδώ μήπως κάποιος μπορεί να σου δώσει πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλυσπερα σε ολοι την παρεα θα ηθελα να σας ρωτησο αν καποιος ξερη αυτη την κεραια

HOXIN HV-6 8 BAND ΚΕΡΑΙΑ ΑΥΤ/ΟΥ VHF-UHF-ΒΡΑΧΕΑ-CB- JUNIORSELECTRONIC.GR — Καστορια

αξηζη να την αγορασοω??

οι υπαρχοι καποια αλλη καλητερη με της ιδιες μπαντες?

σας ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

edit:

προσωπικά όχι....(δεν την γνωρίζω)

Edited by sv2evs
σημείωση
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω...εχο το TYT TH-F8.ειναι πολυ καλο αλλα εκανα μια βλακεια και δεν ξερω πως να το επαναφερω.το γυρισα σε simple version και δεν ξερω πως να το γυρισω σε 5τ 2τ.σας παρακαλω οπιως ξερει κατι να μου πει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...