Jump to content

Σχετικά με VHF/UHF


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΔΩ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΠΕΡΙ ΚΕΡΑΙΩΝ-ΕΚΠΟΜΠΩΝ Κ.Α.:)
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω πρόσφατα αγόρασα το VHF Radio DSC 7100 http://www.meimaris.com/images/Products/Medium/DSC7100.jpg ΝΑVMAN !

 

Kαι θέλω να μάθω πόση εμβέλεια θα έχει με αλλο VHF Radio ? εντός πόλης !

Link to comment
Share on other sites

εγω πρόσφατα αγόρασα το VHF Radio DSC 7100 http://www.meimaris.com/images/Products/Medium/DSC7100.jpg ΝΑVMAN !

 

Kαι θέλω να μάθω πόση εμβέλεια θα έχει με αλλο VHF Radio ? εντός πόλης !

 

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ STANDAR ΑΠΛΟΣ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ (ΑΠΟ ΠΡΟΣΟΠΙΚΗ ΕΜΠΙΡΕΙΑ) ΟΤΙ ΑΜΑ ΒΑΛΕΙΣ ΦΟΡΗΤΟ VHF 5WATT ΣΕ ΚΕΡΑΙΑ ΒΑΣΕΟΣ ΜΙΛΑΣ ΑΠΟ ΛΑΜΙΑ ΜΕ ΒΟΛΟ(ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΗΣ ! ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ 25 WATT ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΚΜ (ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ (ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΚΕΡΑΙΑ ΒΑΣΕΩΣ)

 

ΟΜΩΣ ΘΥΜΙΣΟΥ!!! ΕΙΝΑΙ MARINE ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ VHF MARINE ΑΠΑΓΩΡΕΥΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ(MONO ΓΙΑ ΣΚΑΦΟΣ

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

τα "κυνηγάνε" αυτά ? η μονο με καταγγελία?

υπάρχει περίπτωση ''παραμβολων" σε κεραίες τν και ράδιο ?

Link to comment
Share on other sites

τα "κυνηγάνε" αυτά ? η μονο με καταγγελία?

υπάρχει περίπτωση ''παραμβολων" σε κεραίες τν και ράδιο ?

 

1ον κανένας δεν θα κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου εκτός αν φας <καρφωτή> εκει... τρέχα κρύψτα. Αλλα και πάλι σου λέω μη μασάς, δεν πρόκειτε να ασχοληθούν, και καλύτερα να οιοθετίσεις τη δικιά μου τεχνική: καταρχάς δεν λες σε ΚΑΝΕΝΑ γείτωνα η γνωστό οτι έχεις σταθμό,αυτά είναι μεταξύ καλών φίλων. Αμα σου πει κανένας τι κεραία είναι αυτή πες είναι μια αυτ/σχέδια για την tv η το ραδιόφωνο, όπως έκανα εγώ, έχω μία κεραία για cb 11 μέτρα και έχω πει σε όλη τη γειτονιά μου οτι είναι για το ραδ/νο βραχαίων (ξέρεις αυτά τα παλιά με τις λάμπες).'Αμα έρθει η γειτόνισα της κακιάς ώρας και κάνει παράπωνα για τις δίθεν παρεμβολές εσυ να επιμένεις οτι είναι κεραία ραδ/νου.

 

 

2ον ΜΕ 25 WATT δεν κάνεις παρεμβολές πουθενά.

 

Ελπίζω να σε καθησύχασα sorry για το... <<κατεβατό>>

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ναι ευχαριστω πολυ !

τωρα θα ψαξω για κεραια ταραστας και καλωδιο για το VHF στο σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΘΕΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΡΑΔΙΟΕ/ΝΗ ΓΙΑ ΤΑ VHF ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΜΟΡΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ, ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ 50 WATT;)
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΘΕΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΡΑΔΙΟΕ/ΝΗ ΓΙΑ ΤΑ VHF ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΜΟΡΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ, ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ 50 WATT;)

 

ayto einai to kalitero file moy kai bravo soy poy entharineis ton kosmo poy thelei na asxolithei me thn banda v-u na to kanei nomima me kostos molis 18 euro kai dyo fotografies

 

HI1 re maki oli stin 8esaloniki asxolounte me cb pos kai apofasises na sxoli8is me vhf??

 

gia sena file moy exo na po oti asxoloynte pleon me ta vhf kai oxi me ta cb giati mporeis na miliseis me olh thn elada me ena kai mono forhto meso anametadoth

 

SV4LRR

 

zissis

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι η συνέχεια των cb χωρίς το ένα να αποκλέει το άλλο. Για ότι θέλεις να μάθεις για το θέμα αυτό υπάρχει ήδη νήμα για ραδιοερασιτέχνες εδώ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=110568&page=4&highlight=%F1%E1%E4%E9%EF%E5%F1%E1%F3%E9%F4%DD%F7%ED%E5%F2
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ο ραδιοερασιτεχνισμός είναι η συνέχεια των cb χωρίς το ένα να αποκλέει το άλλο. Για ότι θέλεις να μάθεις για το θέμα αυτό υπάρχει ήδη νήμα για ραδιοερασιτέχνες εδώ:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=110568&page=4&highlight=%F1%E1%E4%E9%EF%E5%F1%E1%F3%E9%F4%DD%F7%ED%E5%F2

 

cq....cq... pira to periodiko radioth/nies maioy...kai anaferei oti 8a katargh8ei to mors, ysxiei kati tetio? an nai paw olotaxos gia sv perimenw apanthsh!:D

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

ayto einai to kalitero file moy kai bravo soy poy entharineis ton kosmo poy thelei na asxolithei me thn banda v-u na to kanei nomima me kostos molis 18 euro kai dyo fotografies

 

HI1 re maki oli stin 8esaloniki asxolounte me cb pos kai apofasises na sxoli8is me vhf??

 

gia sena file moy exo na po oti asxoloynte pleon me ta vhf kai oxi me ta cb giati mporeis na miliseis me olh thn elada me ena kai mono forhto meso anametadoth

 

SV4LRR

 

zissis

 

allh fash h ionosfera...;) .

to kyma edafoys den moy einai kai toso euxaristo:p

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

cq....cq... pira to periodiko radioth/nies maioy...kai anaferei oti 8a katargh8ei to mors, ysxiei kati tetio? an nai paw olotaxos gia sv perimenw apanthsh!:D

 

Τα morse στο εξωτερικό έχουν καταργηθεί. Το πότε θα γίνει αυτό στην Ελλάδα δεν το γνωρίζει κανείς :rolleyes:

 

Πάντως μπορείς να ξεκινήσεις παρακολουθώντας σε κάποιο σύλλογο μαθήματα έστω για την κατηγορία SW (όπου οι εξετάσεις δεν περιλαμβάνουν Morse) και στην συνέχεια εφόσον καταργηθούν τα Morse, θα μπορεί κάποιος να πάρει το sv με τις ανάλογες διαδικασίες φαντάζομαι.:cool:

Link to comment
Share on other sites

stin 8esaloniki exi tris xiliaden kai parapano cbides den leo oti asximo to v i to u anti8etos alla epidi ine apo eki giauto to ipa kai ego ton septembri 8a doso gia sw

 

ki egw gia sw 8a dosw, opote 8a ta leme se kanena repeater.

 

 

ta cb ths danita kala einai?

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

stin 8esaloniki exi tris xiliaden kai parapano cbides den leo oti asximo to v i to u anti8etos alla epidi ine apo eki giauto to ipa kai ego ton septembri 8a doso gia sw

 

Καλη σας επιτυχία λοιπόν...με το καλό να τα πούμε και στον αέρα.;)

Link to comment
Share on other sites

ayto einai to kalitero file moy kai bravo soy poy entharineis ton kosmo poy thelei na asxolithei me thn banda v-u na to kanei nomima me kostos molis 18 euro kai dyo fotografies

 

HI1 re maki oli stin 8esaloniki asxolounte me cb pos kai apofasises na sxoli8is me vhf??

 

gia sena file moy exo na po oti asxoloynte pleon me ta vhf kai oxi me ta cb giati mporeis na miliseis me olh thn elada me ena kai mono forhto meso anametadoth

 

SV4LRR

 

zissis

gia sena file moy exo na po oti asxoloynte pleon me ta vhf kai oxi me ta cb

 

NAI ALLA DEN EXOYN OLOI THN OIKONOMIKH ANESH NA STHSOYN VHF TO F8HNOTERO CB EXEI 60 EYRO! ALLA TO VHF...150 VALE TWRA...KEREES KALODIA..

 

GIA MENA YSXYEI SPITI: CB+VHF. AYTO/TO: CB. KAI FORHTO: VHF (ME ANAMETADOTES) A. KAI MAKRYA APO PMR

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

NAI ALLA DEN EXOYN OLOI THN OIKONOMIKH ANESH NA STHSOYN VHF TO F8HNOTERO CB EXEI 60 EYRO! ALLA TO VHF...150 VALE TWRA...KEREES KALODIA..

GIA MENA YSXYEI SPITI: CB+VHF. AYTO/TO: CB. KAI FORHTO: VHF (ME ANAMETADOTES) A. KAI MAKRYA APO PMR

 

Όλοι ξεκίνησαν με ένα φορητό, χωρίς κεραίες. Στην καλύτερη περίπτωση όταν πήρα εγώ την άδεια είχα βάλει ένα δίπολο στο μπαλκόνι για να μπορώ να ακούω. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει, οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ και στις κεραίες αλλά και στα μηχανήματα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.;)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ξεκίνησαν με ένα φορητό, χωρίς κεραίες. Στην καλύτερη περίπτωση όταν πήρα εγώ την άδεια είχα βάλει ένα δίπολο στο μπαλκόνι για να μπορώ να ακούω. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει, οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ και στις κεραίες αλλά και στα μηχανήματα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.;)

 

ama den exeis omws to ssbiko kai ena linear me 4 labes 8iria kai na labadiazei o topos.... egw as poume twra sto plistario (taratsa) poy exw sthmeno to mhxanhma den exw valei akoma air-condition kai twra pou kanw dx (liga vevea) eimai apo th mesh kai panw gditos:lol:

 

 

dimitris_oikonomou@hotmail.com

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

και τον χειμώνα με την σόμπα στα πόδια σου, για να μην αποκτήσεις κρυοπαγήματα. Σε νιώθω...τα πέρασα και εγώ ακριβώς έτσι, πριν πολλά χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
ψάχνω μια λύση για να μην φτάσω στην καταγγελία με γείτονα που παρεμβάλει συνεχώς εδώ και ένα χρόνο και στο σήμα της τηλεόρασης αλλά και στις ταινίες dvd που βλέπω. αυτός δεν μου φαίνεται πολύ πρόθυμος να βοηθήσει και κάνω υπομονή γιατί δεν θέλω να τον καταγγείλω. τι προτείνετε να γίνει; (λέει ότι έχει άδεια. αλλά αν είχε λογικά δεν θα έκανε παρεμβολές. έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος;)
Link to comment
Share on other sites

όχι. Δεν έχει σημασία αν έχει ή όχι άδεια, το αν θα παρεμβάλει.

 

Αν είναι ραδιοερασιτέχνης, μπορεί να σου δείξει την άδεια του αν και δεν είναι υποχρεωμένος αν του το ζητήσεις, παρα μόνο με παρουσία ανάλογου οργάνου (αστυνομία,εεττ). Αν δεν το κάνει, αυτό, σίγουρα θα χρειαστεί να το κάνει κατόπιν καταγγελίας.

 

Αν πάλι έχει άδεια cb, απλά είναι παράνομος σε μεγαλύτερο βαθμό καθώς δεν επιτρέπονται νόμιμα να έχει κάποιος βάση στο σπίτι του παρά μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (που αμφιβάλω πλέον αν μπορεί να στέκουν, δεδομένου ότι κινητό έχει ο καθένας).

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε προσπάθησε να συνενοηθείς μαζί του και να τον συμβουλέψεις να διορθώσει τον σταθμό του.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα παιδια ,θα ηθελα μια βοηθεια μιας και ειμαι καινουργιος στο θεμα των cb και γενικα στους πομποδεκτες προσφατα αγορασα αυτο το οποιο δεν ξερω τι ακριβως ειναι παντως vhf δεν ειναι ,τι ακριβως ειναι και εχω την δινατοτητα να βρω αλλα ατομα να μιλησω ?????http://www.apothema.gr/Product/5-1-1201-72219/Binatone/Action_950.html

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,θα ηθελα μια βοηθεια μιας και ειμαι καινουργιος στο θεμα των cb και γενικα στους πομποδεκτες προσφατα αγορασα αυτο το οποιο δεν ξερω τι ακριβως ειναι παντως vhf δεν ειναι ,τι ακριβως ειναι και εχω την δινατοτητα να βρω αλλα ατομα να μιλησω ?????http://www.apothema.gr/Product/5-1-1201-72219/Binatone/Action_950.html

ευχαριστω πολυ

 

οι συγκεκριμένοι πομποδέκτες είναι [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/PMR446]PMR[/ame] και έχουν εμβέλεια μέχρι 5km...μπορείς να μιλήσεις με άλλους γύρω σου, αν είσαι σε ψηλό σημείο με ανοιχτό οπτικό πεδίο ίσως μιλήσεις και πιο μακρυά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...