Jump to content

πρόβλημα με σκληρό


mi3s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαφνικά μια μέρα ο΄ταν πήγα στον υπολογιστή μου και άνοιξα τον c παρατήρησα ότι ο φάκελος άνοιγε σε νέο παράθυρο κάτι που είναι πολύ σπαστικό.Επίσης παρατήρησα ότι με δεξί κλικ το άνοιγμα το έγραφε με αλαμπουρνέζικα καθώς και το εξερεύνηση και όλα τα άλλα κανονικά στα ελληνικά.Παρόλα αυτά το άφησα γιατί είχα σκοπό να κάνω φορμάτ.Σ

Σήμερα όμως που έκανα φορμάτ πρόσθεσα ένα δεύτερο δίσκο και το ν χώρισα σε δύο κομμάτια.Τον προηγούμενο τον έκανα φορμάτ.Με έκπληξη παρατήρησα ότι τα δύο νέα parts του νέου μου δίσκου είχαν το ίδιο πρόβλημα που είχε ο c ενώ εκείνος καθώς φορμαρίστηκε λύθηκε το πρόβλημα.Πρωτού κάνω το φορμάτ το μόνο που μετέφερα στο νέο δίσκο ήταν τα downloads μου torrents και τα τραγουδια μου.Τα τόρρεντ τα έβαλα στο ένα μισό και τα τραγούδια στο άλλο.Και μετά παρατήρησα ταυτό που προανέφερα.Τί έχετε να πείτε να προτείνετε?Είμαι εξοργισμένος αλλά και στεναχωρημένος.

 

Thanks in advance

Όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί καίγομαι!

Link to comment
Share on other sites

Προτινω να κανεις ενα scan με ενα ενημερωμενο antivirus και κανενα antispyware στο σκληρο που εχεις προβλημα και μετα αφου δεν βρει κατι (η αν βρει το διορθωνεις), τα μεταφερεις ολα στον καλο σκληρο και κανεις format αυτον που εχει προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Προτινω να κανεις ενα scan με ενα ενημερωμενο antivirus και κανενα antispyware στο σκληρο που εχεις προβλημα και μετα αφου δεν βρει κατι (η αν βρει το διορθωνεις), τα μεταφερεις ολα στον καλο σκληρο και κανεις format αυτον που εχει προβλημα.

Αφού το πρόβλημα εμφανίστηκε στο νέο σκληρό τι πρόβλημα με ιό να έχει?Επίσης παρατήρησα ότι αργάει και κολλάει όταν προχωράει προς τα κάτω στο φάκελο.Λέτε να υπήρχε ιός μέσα στο pc αι να μη μπορούσε να το αναγνωρίσει οτ avast?Kαι τώρα που πέρασα μόνο τα τραγούδια να πέρα<ασε και αυτός?

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πρόβλημα εμφανίστηκε στο νέο σκληρό τι πρόβλημα με ιό να έχει?Επίσης παρατήρησα ότι αργάει και κολλάει όταν προχωράει προς τα κάτω στο φάκελο.Λέτε να υπήρχε ιός μέσα στο pc αι να μη μπορούσε να το αναγνωρίσει οτ avast?Kαι τώρα που πέρασα μόνο τα τραγούδια να πέρα<ασε και αυτός?

 

Μπορει να ειχε ιο ο σκληρος που ειχες αρχικα τα τραγουδια και οταν τα μετεφερες στον αλλο να περασε και στον αλλο σκληρο!

 

 

Βρες ενα καλο antivirous και κανε scan!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στη προπάθεια μου να το διορθώσω έέκανα κάτι εκεί με οτυς σκληρούς και τώρα δε μπορεί να bootάρει καθόλου.Φτάνει μέχρι τη σελίδα με το λογότυπο της creative αι μετά δε πάει παραπέρα<?Τι κάνω τωρα<?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά στη προπάθεια μου να το διορθώσω έέκανα κάτι εκεί με οτυς σκληρούς και τώρα δε μπορεί να bootάρει καθόλου.Φτάνει μέχρι τη σελίδα με το λογότυπο της creative αι μετά δε πάει παραπέρα<?Τι κάνω τωρα<?

 

Οταν ανοιγει το pc πατα Delete αν εχεις σταθερο η F12 αν εχεις laptop και βαλ'το να bootαρει απο τον σκληρο που εχεις τα windows.Μπορει στην προσπαθεια σου να το φτιαξεις να αλλαξες τον σκληρο που εχει τα windows με καποιον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανοιγει το pc πατα Delete αν εχεις σταθερο η F12 αν εχεις laptop και βαλ'το να bootαρει απο τον σκληρο που εχεις τα windows.Μπορει στην προσπαθεια σου να το φτιαξεις να αλλαξες τον σκληρο που εχει τα windows με καποιον αλλο.

 

Το πιο πιθανό είναι αυτό να έχει συμβεί, αλλά δεν είναι και σίγουρο.Κάνε αλλαγή τους δίσκους, μήπως και διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άνοιγε γιατί είχα αφήσει πάνω το flashdrive που είχε πάθει και αυτό το ίδιο με οτυς σκληρούς.Κάτι έχω κάνει και φαίνονται σαν αφαιρούμενοι οι δίσκοι.Συγκεκριμένα τώρα οι δίσκοι ανοίγουν απο τη μπάρα εντολών αλλιώς εμφανίζεται αρχικά αυτό

http://img176.imageshack.us/img176/681/pic1qa7.th.png

όταν πηγαίνεις με δεξί κλίκ και μετά έμφανίζεται αυτό:

http://img156.imageshack.us/img156/2051/pic2py8.th.png

Παντως γενικά το πρόβλημα δεν οφείλεται σε ιό.Τσέκαρα το pc με πολλά προγράμματα και δε βρήκε τίποτα.Αυτά ήταν τα:avast,zone alrm,spybot,καθώς και ccleaner!θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει ίσως?Σε τι οφείλονται αυτά τα προβλήματα και πως λύνεται?Παρακαλώ μόνο έγκυρες προτάσεις γιατί η κατάσταση είναι σοβαρή.;)

Link to comment
Share on other sites

Ιός...πιθανότατα ο VBS.Gaggle.E@mm

 

Γράψε στην αναζήτηση του Google autorun.vbs και στα πρώτα hits θα βρεις πολλούς ομοιοπαθείς και λύσεις.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Ιός...πιθανότατα ο VBS.Gaggle.E@mm

 

Γράψε στην αναζήτηση του Google autorun.vbs και στα πρώτα hits θα βρεις πολλούς ομοιοπαθείς και λύσεις.

μάλλον αυτό είναι.Βρήκα πράγματι πολλούς με το ίδιο πρόβλημα.Τι ακριβώς είναι αυτό που αναφέρεις VBS.Gaggle.E@mm ?Τώρα ψάχνω γαι διάφορες λύσεις~!Εσύ ποιό πρόγραμμα δωρεάν κατά προτίμηση θα πρότεινες για την απομάκρυνση του?;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πιθανώς το όνομα του ιού, το βρήκα από την Symantec (Norton antivirus). Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάποιο συγκεκριμένο. Δοκίμασε το AVG, έχει μια free έκδοση ή ψάξε πάλι στο Google.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πιθανώς το όνομα του ιού, το βρήκα από την Symantec (Norton antivirus). Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάποιο συγκεκριμένο. Δοκίμασε το AVG, έχει μια free έκδοση ή ψάξε πάλι στο Google.

το έλυσα με τη δωρεάν έκδοση του bitdefender τελικά.Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθεια.~!:):D:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Paidia eixa kai egw to idio problhma kai to elysa me to PANDA... Einai o ios trj/ScriptLauncher.A... Brisketai sto arxeio x://autorun.inf
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...