Jump to content

Φωτοβολταϊκά στοιχεία


thaner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα το εκτιμούσα αν μας πληροφορούσες, μόλις μάθεις κάτι απο τον αδερφό σου μιας και με ενδιαφέρει και μένα, άμεσα η δημιουργία ενός φωτοβολταϊκου πάρκου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

θα βοηθουσες ιδιαιτερα, αν ειχες την περιοχη την οποια βρισκεσαι και στην οποια θελεις να εγκαταστησεις το παρκο

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θα ήθελα να με συμβουλέψετε σχετικά με μια σύμβαση φωτοβολταϊκών! διαβάστε και πείτε μου αν δεν έχει μπει κάτι ή αν υπάρχει κάποια παγίδα!

μιλάμε για εγκατάσταση σε στέγη.

https://rapidshare.com/files/458684685/simbasi.doc

απλά θέλω να είμαι σίγουρος πριν υπογράψω!

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας, επειδή είμαι άσχετος με το όλο θέμα, θα ήθελα την γνώμη σας για προσφορά που μου έκανε εταιρία για εγκατάσταση φωτοβολταικού σε στέγη 10kw.

 

- Η αναμενόμενη απόδοση του συτήματος θα είναι 14.418kwh

- Panels solar fabrik (made in Germany) φωτοβολταικο πλαισιο ισχύος 190 Wp

- Κostal (made in Germany) μετατροπέας δικτύου με σύστημα καταγραφής και παρακολούθησης της απόδοσης ανά ημέρα και συνολικά από τον inverter και απομακρυσμένα κατά παραγγελία.

- Ηλεκτρολογικός πίνακας με αντικεραυνικά προστασίας για DC και AC.

 

To συνολικό κόστος του έργου θα είναι € 34.000. To σημαντικότερο όλων όμως είναι στις εγγυήσεις. Δηλ.

 

- Εγγύηση φωτοβ. πλαισίων 10 έτη για την λειτουργία τους. Εγγύηση φωτοβ. πλαισίων ως προς την απόδοση των 12 ετών για το 90% της απόδοσής τους και 25 ετών για το 80%.

- Εγγύηση καλής λειτουργίας και αντοχής βάσεων κατασκευής 10 ετών.

- Ολική εγγύηση καλής λειτουργίας ολόκληρου του συστήματος για 2 έτη με δυνατότητα επέκτασης εώς 10 έτη.

- Πρόσθετη ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ (σε ευρώ ανά έτος) του Φ/Β ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ 25 ΕΤΗ.

 

Ερωτήσεις:

1) Η προσφορά είναι ακριβή, φθηνή ή προσφέρει τα ίδια με άλλες εταιρίες;

2) Χρειάζεται να προσέξω κάτι συγκεκριμένο;

3) Υπάρχει κανείς που να δίνει τις παραπάνω εγγυήσεις;

 

Θα εκτιμούσα κάθε συμβουλή και πρόταση λόγω του ότι δεν γνωρίζω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

konv αλοίμονο αν παλιά μέλη ανοίγουν τόπικς, χωρίς πρώτα να κάνουν αναζήτηση...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, επειδή είμαι άσχετος με το όλο θέμα, θα ήθελα την γνώμη σας για προσφορά που μου έκανε εταιρία για εγκατάσταση φωτοβολταικού σε στέγη 10kw.

 

- Η αναμενόμενη απόδοση του συτήματος θα είναι 14.418kwh

- Panels solar fabrik (made in Germany) φωτοβολταικο πλαισιο ισχύος 190 Wp

- Κostal (made in Germany) μετατροπέας δικτύου με σύστημα καταγραφής και παρακολούθησης της απόδοσης ανά ημέρα και συνολικά από τον inverter και απομακρυσμένα κατά παραγγελία.

- Ηλεκτρολογικός πίνακας με αντικεραυνικά προστασίας για DC και AC.

 

To συνολικό κόστος του έργου θα είναι € 34.000. To σημαντικότερο όλων όμως είναι στις εγγυήσεις. Δηλ.

 

- Εγγύηση φωτοβ. πλαισίων 10 έτη για την λειτουργία τους. Εγγύηση φωτοβ. πλαισίων ως προς την απόδοση των 12 ετών για το 90% της απόδοσής τους και 25 ετών για το 80%.

- Εγγύηση καλής λειτουργίας και αντοχής βάσεων κατασκευής 10 ετών.

- Ολική εγγύηση καλής λειτουργίας ολόκληρου του συστήματος για 2 έτη με δυνατότητα επέκτασης εώς 10 έτη.

- Πρόσθετη ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΤΗΣΙΑΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ (σε ευρώ ανά έτος) του Φ/Β ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΓΙΑ 25 ΕΤΗ.

 

Ερωτήσεις:

1) Η προσφορά είναι ακριβή, φθηνή ή προσφέρει τα ίδια με άλλες εταιρίες;

2) Χρειάζεται να προσέξω κάτι συγκεκριμένο;

3) Υπάρχει κανείς που να δίνει τις παραπάνω εγγυήσεις;

 

Θα εκτιμούσα κάθε συμβουλή και πρόταση λόγω του ότι δεν γνωρίζω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μιας που σε βρήκα, μου λες από περιέργεια στο περίπου πόσα τμ πιανουν στη στέγη; Επίσης ΠΟΣΑ είναι τα έσοδα το ΧΡΟΝΟ τα πρώτα χρόνια περίπου;

Θα σου ήμουν ευγνώμων...

 

Αχ και κάτι άλλο... Παίζει το σενάριο να φορολογείται το ΕΣΟΔΟ από Φ/Β σαν επιπλέον εισόδημα ή μετράει η διαφορά ΕΣΟΔΟ από Φ/Β - ΕΞΟΔΑ από ΔΕΗ= καθαρά έσοδα?

Ποιο από τα δύο φορολογείται; το ακαθάριστο ή το καθαρό έσοδο;

Link to comment
Share on other sites

konv αλοίμονο αν παλιά μέλη ανοίγουν τόπικς, χωρίς πρώτα να κάνουν αναζήτηση...

 

Xαίρομαι που ξανασυναντώ το "s3" σαν υπογραφή γιατί έχω καιρό να σε δω.

Όσο για την αναζήτηση, την έκανα αλλά το συγκεκριμένο θέμα δεν μπορούσα να το τοποθετήσω κάπου... :worry:

Sorry πάντως... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια σας.

Ενδιαφέρομαι για επισκευή εγκατάστασης φωτοβολταικών και στέγης κεραμιδιών.

Η εγκατάσταση που έκανε η εταιρία, που μου τα πούλησε, είναι άθλια και επικίνδυνη.

Αν υπάρχει κάποιος που θέλει να αναλάβει τη δουλειά, θα ήθελα να με ενημερώσει.

Η θέση είναι στο Φίλυρο Θεσσαλονίκης.

Να πω βέβαια, πως για ότι μπορεί να γίνει, θα πρέπει να γίνει με εγγύηση.

Όπως καταλαβαίνετε την έχω πατήσει πάρα πολύ άσχημα και μάλιστα από <<φίλο>> και είμαι πολύ επιφυλακτικός.

Τα προβλήματα περιλαμβάνουν, μειωμένη παραγωγή ρεύματος, όλους σχεδόν τους μήνες του έτους, λόγω σκιών, είσοδο βρόχινων νερών από τη στέγη, επικίνδυνη πρόσβαση σε πάνελ, καπνοδόχους και κακοτεχνίες στην ηλεκτρική εγκατάσταση.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...