Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Το ν95 παντως πρέπει να ειναι αρκετα σταθερό για αρχικο λειτουργικο έτσι?

Δεν κολλάει και κάνει restart..

 

Ναι,είναι αξιόπιστο και σταθερότατο.

Link to comment
Share on other sites

Emena pali oyte me to palio firmware den ekane restart ,alla tora me to new firmware to kinito einai apaihto,photografies foveres,dokimasa to programma poy travas foto kai stelneis se fax arithmo ,kai dokimasa me ena A4 harti keimeno me mikra grammata kai to fax vgike PIO KATHARO apo to original shedon!! eimai poly ikanopiomenos me to N95,axizei san kinito
Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Ποιο προγραμμα εννοεις?Επισης οταν σε καλουν οι φωτογραφια του καλλουντος ειναι μικρη η αρκετα μεγαλη?Αν μπορει καποιος ας στειλει screenshot
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιο προγραμμα εννοεις?Επισης οταν σε καλουν οι φωτογραφια του καλλουντος ειναι μικρη η αρκετα μεγαλη?Αν μπορει καποιος ας στειλει screenshot

 

Ειναι μικρή η φωτο της επαφής.. Κριμα γιατι το 6131 (με 16.000.000 χρωματα κι αυτό) την έβγαζε σε πληρη οθόνη και ειναι τελεια.. Δεν υπάρχει καποια εφαρμογη για να ειναι σε πλήρη οθόνη και στο 95?

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Hi se olous! Eimai kainourgios sto forum kai auto ine to proto mou post. Sigoura tha parw to n95 alla mporei na mou pei kapoios poso kostizei? Simera piga stin 7h Diethni ekthesi autokinitwn kai eida to kinito se ena magazi tis Tim kai kostize 888E :(
Link to comment
Share on other sites

Χτες που πήγα σε κατάστημα της Vodafone μου είπανε ότι θα το έχουν από Δευτέρα και σε Vodafone Live έκδοση.

Το πακέτο θα είναι το ίδιο που έχει και η Alpha Copy, Χωρίς την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Hi se olous! Eimai kainourgios sto forum kai auto ine to proto mou post. Sigoura tha parw to n95 alla mporei na mou pei kapoios poso kostizei? Simera piga stin 7h Diethni ekthesi autokinitwn kai eida to kinito se ena magazi tis Tim kai kostize 888E :(

 

723 Euro απο ΝΟΚΙΑ... Από 15 Μαΐου κυκλοφορεί...

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!! Το Ν95 εγινε Vodafone Live!! συσκευή... Ειμαι μεσα τωρα...

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ:yahoo: :up: :w00t:

 

Κάνω έτσι γιατι είχα 3 συκσευες της σειράς Ν και μονο αυτη ειναι Vodafone Live (εκτός από το Ν70 που οταν το ειχα, δεν ειχε γινει ακόμα)

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!! Το Ν95 εγινε Vodafone Live!! συσκευή... Ειμαι μεσα τωρα...

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ:yahoo: :up: :w00t:

 

Κάνω έτσι γιατι είχα 3 συκσευες της σειράς Ν και μονο αυτη ειναι Vodafone Live (εκτός από το Ν70 που οταν το ειχα, δεν ειχε γινει ακόμα)

 

τι εννοεις εγινε???:confused:

πως το εκανες??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Den xriazete na kaneis kati.

Apla to Vodafone Live to ypostirizei pleon.

 

@nxbest exeis full prosbasi sto live!?

Gia paradeigma to Live TV ypostirizete??

 

NAI full.. Μολις ειδα και live tv...Ακομα και παιχνίδια υποστηρίζει

 

Να και σχετικη φωτο

http://rapidshare.com/files/31157602/P1010044.JPG.html

[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

NAI full.. Μολις ειδα και live tv...Ακομα και παιχνίδια υποστηρίζει

Teleia!!

Exeis dikaio poly grigori ypostiriksi!Sxedon amesa.Polla N tilefona ypostirizoun to Live! alla me periorismous.

 

Opos fenete to N95 to allakse kai auto! :D

Link to comment
Share on other sites

NAI full.. Μολις ειδα και live tv...Ακομα και παιχνίδια υποστηρίζει

 

Στο VF live tv μπορουμε να μπουμε και μεσω Wifi ή μονο με GPRS???

 

http://www.dirc.gr/nokia%20n95%20petr00kos%20pack.exe

 

Ena paketo apo themes, programs kai genika oti exo vrei gia to N95 :D :!:

Meta to install ta progs vriskonte ston c:/ :)

 

Thanks for sharing φιλε Petr00kos! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Στο VF live tv μπορουμε να μπουμε και μεσω Wifi ή μονο με GPRS???

 

Το VF Live γενικά είναι μόνο μέσω Gprs.......

 

 

Χτες που πήγα σε κατάστημα της Vodafone μου είπανε ότι θα το έχουν από Δευτέρα και σε Vodafone Live έκδοση.

Το πακέτο θα είναι το ίδιο που έχει και η Alpha Copy, Χωρίς την κάρτα.

 

Δεν γνωρίζω τί θα έχει μέσα το πακέτο αλλά οι πρώτες συσκευές θα είναι χωρίς το VF Live μενού και θα στοιχίζει 728,99 ευρώ......και η διάθεση από 20 Μαϊου και μετά....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τί θα έχει μέσα το πακέτο αλλά οι πρώτες συσκευές θα είναι χωρίς το VF Live μενού και θα στοιχίζει 728,99 ευρώ......και η διάθεση από 20 Μαϊου και μετά....

Ο υπεύθυνος στην voda μου έδειξε το site me το κινητό την τιμή και τα παρελκόμενα που θα έχει το πακέτο. Και η συσκευή έγραφε "Vodafone Live".

Link to comment
Share on other sites

Ο υπεύθυνος στην voda μου έδειξε το site me το κινητό την τιμή και τα παρελκόμενα που θα έχει το πακέτο. Και η συσκευή έγραφε "Vodafone Live".

 

Άλλο το τί σου έδειξε και άλλο το τί θα έρθει στην αρχή........όσοι προλάβουν δηλαδή

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Owner of Samsung Galaxy Note II

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας :)

Μετά από 2 ημέρες συμβίωσης και χρήσης του Ν95 σας μεταφέρω τις πρώτες εντυπώσεις (και κάποια ερωτήματα).

Η βασικότερη/πρώτη εντύπωση είναι ότι πρόκειται για ένα τηλέφωνο που πλησιάζει όσο κανένα άλλο έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα τις έννοιες "πλήρες" και "απόλυτο". Να διευκρινίσω ότι έχουν περάσει από τα χέρια μου (πέραν των θεωρούμενων "mainstream" συσκευών), όλοι οι τύποι smartphones (όλα τα SE P Series, N7650, N3230, N80, N95 και αρκετές συσκευές WM, ενδεικτικά HTC TyTN, Qtek 9100, HTC 3300, HTC 3600).

Παρόλο που πολλοί ζητάτε να μην αναφερθούμε στην μπαταρία, εγώ θα αναφερθώ και σε αυτό το ζήτημα, καθώς έχοντας διαβάσει ΟΛΕΣ τις σελίδες τόσο του pre-release όσο και του official θέματος, για εμένα οι 2 πρώτες μέρες με το Ν95 ήταν μία ευχάριστη έκπληξη.

Ας τα πάρουμε από την αρχή: Το τηλέφωνο ήρθε στα χέρια μου Παρασκευή αργά το απόγευμα, οπότε και απλά ξεπακεταρίστηκε και μπήκε στο φορτιστή για all-night φόρτιση. Το πρωί, στις 09.00 βγήκε από το φορτιστή οπότε και άρχισε το παιχνίδι. Περάστηκαν - ολόσωστα - οι 217 επαφές (αρκετές με πολλπλά πεδία) από το W880i μέσω BT, μία διαδικασία που διήρκησε περί την 1,5 ώρα (ίσως και παραπάνω). Παράλληλα έγινε pairing με το ΒΤ handsfree της iTech ώστε να μη χρειααστεί να σταματήσω τη διαδικασία των επαφών, αν χτυπήσει το τηλέφωνο. No problems whatsoever!

Μέχρι τις 15.00 είχα κάνει 3 κλήσεις (διάρκειας περί τα 5 λεπτά έκαστη) και είχα λάβει άλλες 4 (πάνω κάτω παρεμφερούς διάρκειας). Στις 18.00 θυμάμαι ότι τσέκαρα την μπαταρία και είχε πέσει ΜΟΛΙΣ μία μπάρα κάτω (!). Να πω την αλήθεια, εξεπλάγην. Να τονίσω ότι καθώς είχα διάφορες δουλειές και μία κόρη 3,5 χρονών που έχει technology-mania (γονίδια...) δεν μπόρεσα να ασχοληθώ/παίξω με τα μπλιμπλίκια του. Άρα, σίγουρα γλίτωσα αυτονομία.

Το τηλέφωνο έκλεισε το βράδυ στις 01.45 έχοντας καταγράψει περί τα 35 λεπτά συνολικής ομιλίας και έχοντας χάσει άλλη μία μπάρα, αφού το βραδάκι έκανα και λίγο wifi scanning για να δω αν παίζει κάτι στη γειτονιά. (Ακόμα περιμένω την Forthnet...)

Το πρωί ανοίχτηκε στις 08.30 και βουρ για Κάλαμο. Στο δρόμο το είχα με το ΒΤ ανοικτό (φορούσα το ΧΦ (handsfree :)) και μίλησα περί τα 10 λεπτά σε 3 κλήσεις. Άνοιξα για πρώτη φορά και τους "Χάρτες", αλλά μην έχοντας διαβάσει το manual δεν το πολυκατάλαβα σαν εφαρμογή (θα χρειαστώ τη βοήθειά σας εδώ) και το έκλεισα σε λιγότερο από 3 λεπτά. Καμία απώλεια μπαταρίας μέχρι εκεί! Περίεργο...

Στο γυρισμό το μεσημέρι, πάλι ΒΤ & ΧΦ για καμία 1,5 ώρα. Χάσαμε μία μπάρα.

Το απόγευμα στην Έκθεση αυτοκινήτου. Ω, ρε γλέντια! 78 photo shots στα 5ΜΡ, 1 Video (την Alfa Romeo 8C Cpmpetizione :)) διάρκειας 1,40 λεπτών και μεγέθους 39ΜΒ(!), πάνω από 10 λεπτά συνολικές κλήσεις μέσα στην έκθεση και το τηλέφωνο παρέδωσε πνεύμα στις 11.20 ΝΤΑΝ! Αν αυτό δεν είναι καλή αυτονομία - τηρουμένων των αναλογιών - και έχοντας ζήσει στο παρελθόν με το Ν80, τότε τι να πω! Προσωπικά έμεινα έκπληκτος.

Κατά τα άλλα τώρα...

Πολύ καλή, όχι όμως για € 700+ ποιότητα κατασκευής. Τζόγος υπάρχει, άλλα είναι ελάχιστος, αποδεκτός για κινούμενα μέρη θα έλεγα. Ο μηχανισμός του slide - για πρώτη φορά σε non-samsung συσκευή που έχω χειριστεί - εμπνέει εμπιστοσύνη και σιγουριά ότι και μετά από 3 μήνες δεν θα ανοίγει και δεν θα μπαινο-βγαίνει στη default θέση. Καμία σχέση με το "τριζάτο" και μάλλον ενοχλητικό Ν95 του φίλου που είχα δει πριν μία εβδομάδα. Μήπως ήταν "η περίπτωση"? Θα δείξει. Οθόνη απίστευτη, μεγάλη, ολοζώντανη, αυτό που λέμε "eye-candy". Το λειτουργικό σταθερότατο (μέχρι τώρα), μηδέν κολλήματα, μηδέν αδράνειες, ταχύτατη ανταπόκριση στις εντολές του menu. Ο ήχος από και προς - κατά τη διάρκεια των κλήσεων - ήταν ικανοποιητικότατος, καθαρός και αρκούντως ισχυρός. Ραδιόφωνο δεν δοκίμασα και αφού ακόμα δεν έχω περάσει ΜΡ3 μέσα, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τον ήχο στο θέμα της μουσικής.

Οι photos δεν έχουν περαστεί ακόμα στην υπολογιστή, οπότε δεν έχω άποψη για την ποιότητά τους, αφού στην οθόνη του Ν95 μοιάζουν "απλά τέλειες". Νεότερα σχετικά με το ζήτημα αυτό αργότερα.

 

Ερωτήσεις:

1. Καθώς δεν έχω διαβάσει ακόμα το manual, ξέρει κανείς πώς παίζει το TV OUT? Χρειάζεται καμία ρύθμιση πριν ή μετά για να δω εικόνα στην TV?

2. Το τηλέφωνο έχει δημιουργήσει στο install log μία τεράστια λίστα αρχείων με ονομασία "Search..."? Αυτή έχει δημιουργηθεί από την εφαρμογή "Χάρτες"? Αν ναι πώς και γιατί? Μπορώ να τα σβήσω ή χρειάζονται? - Υπόψην, ακόμα δεν έχω βάλει μέσα χάρτες.

3. Έχει ακουστεί κάτι για καμία τρίτη εφαρμογή/τεχνική ρύθμιση που θα επιτρέπει τη φόρτιση μέσω USB?

 

Πρώτο συμπέρασμα.

Υπέροχο κινητό. Σταθερό, ποιοτικό, εύχρηστο. Μετά από μεγαλύτερη συμβίωση μαζί του θα έχω ακόμα περισσότερα να σας πω.

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο "πρόβλημα".

Οπως επίσης και οτι δεν εχουν μπει οι φωνητικες κλήσεις σε όλες τις επαφες. Ενω όταν με καλουν, η συσκευη προφερει το ονομα του ατομου που με καλεί, όταν τον αναζητησω μεσα στις επαφες δεν υπαρχει περασμενη η φωνητικη κληση με αποτελεσμα να μην μπορω να το καλεσω πίσω φωνητικά...

Ελπίζω να διορθωθουν συντομα.

Και τα δυο "προβληματακια" μου ειναι πολύ χρησιμα σαν λειτουργίες.

Εαν εχεις καποιο νεότερο στο πρόβλημα των επαφ'ων ή καποια λύση θα το εκτιμούσα να μας ενημέρωσεις. Ευχαριστώ.

Επίσης οπως είχα γραψει και παλαιότερα, αντιμετωπιζω πρόβλημα με το ακουστικό του (σε 2 ηδη τηλεφωνα, το δικό μουθ και ενός συναδέλφου.) Οταν μιλάω ακούω ενα ''βρασιμο'' ή παραμορφωση και ''τσιριγμα''. Πήγα σε Νοκια καταστημα και μου είπαν οτι είναι προβληματικα τα ακουστικά και στα 2 τηλέφωνα και θα πρέπει να περιμένω να ερθουν ανταλλακτικά - ακόμα είναι νωρις όπως μου είπαν. Εχει αντιμετωπίσει κανεις το πρόβλημα αυτο με το ακουστικό του τηλεφώνου? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/5.0 (SymbianOS/9.1; U; en-us) AppleWebKit/413 (KHTML, like Gecko) Safari/413)

 

Me poio programma stelneis fax;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...

Σας κάνει τίποτα κουλά το MapLoader? :(

Μου βγάζει μήνυμα "cannot establish communication with the Nokia Map Server". Παρότι είμαι στο γραφείο και έχουμε λίαν αυστηρά firewall settings, πέρασα το MapLoader σαν exception στον firewall, αλλά συνεχίζω να έχω πρόβλημα. Από την άλλη δεν μπορώ να ανοίξω την εφαρμογή ώστε να της δώσω τα proxy settings.

Any ideas?

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...

Σας κάνει τίποτα κουλά το MapLoader? :(

Μου βγάζει μήνυμα "cannot establish communication with the Nokia Map Server". Παρότι είμαι στο γραφείο και έχουμε λίαν αυστηρά firewall settings, πέρασα το MapLoader σαν exception στον firewall, αλλά συνεχίζω να έχω πρόβλημα. Από την άλλη δεν μπορώ να ανοίξω την εφαρμογή ώστε να της δώσω τα proxy settings.

Any ideas?

 

Αν έχετε firewall server (software ή hardware) τότε πρέπει να γίνει ρύθμιση εκεί. Ότι και να κάνεις στο pc σου δεν παίζει ρόλο... Proxy settings δεν χρειάζονται από ότι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...