Jump to content

Πιθανό πρόβλημα με σκληρό


tsioy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω έναν 80 GB Western Digital (IDE) εδώ και 5 μήνες. Τις τελευταίες 2 μέρες ακούω κάτι "κλικ", όποτε το PC κολλάει για 5 sec (ακούγεται σαν να κάνει επανεκκίνηση ο σκληρός) και μετά λειτουργεί κανονικά. 'Εκανα εξέταση δίσκων από τα XP αλλά δεν έδειξε κάτι κατεστραμμένο.. Με το Ο&Ο Defrag , το έβαλα να ελέγξει για errors και στο report μου λέει "Error: File system is damaged" . Πώς επιδιορθώνεται αυτό; Με ποιο πρόγραμμα;
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Με κανένα. Κάνε όσο πιο γρήγορα μπορείς backup τα αρχεία σου και στείλε το δίσκο για αντικατάσταση, πριν σου χαλάσει εντελώς.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή είναι πρόβλημα του σκληρού και όχι του συστήματος αρχείων; Με format δεν λύνεται;

Νομίζω ότι ήμουν αρκετά σαφής. Κάνε γρήγορα, διότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να χαλάσει εντελώς ο δίσκος σου. Και αν το τροφοδοτικό σου είναι από τα φτηνά καλό είναι να το αλλάξεις, διότι δεν αποκλείεται να φταίει αυτό που χάλασε ο δίσκος σου.

Link to comment
Share on other sites

Ok, thanx!!

 

Μιας που βρίκα αυτό το θέμα να αναφέρω πως έχω και εγω ένα προβλημα με τον εξωτερικό σκληρό μου!!!Western Digital my book essential nomizw 250gb!!!

Κάθε φορά που τον συνδέω με κάποιο απο τα ΠΣ μου κολλάνε και τα δύο και σέρνονται!!!Αντε για τον παλιό να το καταλάβω αλλα ο καινούριος!!!Ουτε ενα μηνα δεν τον εχώ τον πήρα απο ΕΣΗΟΡ!!!

Λετε να τον πάω πίσω για αντικατάσταση???:O :( :cry:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε κι ο eLeKtriK EyE, αν εχετε τροφοδοτικο της πλακας και πολλες συσκευες συνδεδεμενες στον υπολογιστη τοτε ειναι λογικο να αντιμετωπιζετε προβληματα.

 

 

καντε το τεστ εδω κ δειτει αν σηκωνει αυτα που εχετε η οχι το τροφοδοτικο σας

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε κι ο eLeKtriK EyE, αν εχετε τροφοδοτικο της πλακας και πολλες συσκευες συνδεδεμενες στον υπολογιστη τοτε ειναι λογικο να αντιμετωπιζετε προβληματα.

 

 

καντε το τεστ εδω κ δειτει αν σηκωνει αυτα που εχετε η οχι το τροφοδοτικο σας

 

to exw sundesei me polla pc kai krasaroun ola!!!

dn nomizw na ti8ete 8ema fortomatos gt ola ektos apo to palio pc mou exoun dual core epeksergastes me panw apo 1gb ram klp!!!:)

An kanw la8os dior8wse me;)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν 80 GB Western Digital (IDE) εδώ και 5 μήνες. Τις τελευταίες 2 μέρες ακούω κάτι "κλικ", όποτε το PC κολλάει για 5 sec (ακούγεται σαν να κάνει επανεκκίνηση ο σκληρός) και μετά λειτουργεί κανονικά. 'Εκανα εξέταση δίσκων από τα XP αλλά δεν έδειξε κάτι κατεστραμμένο.. Με το Ο&Ο Defrag , το έβαλα να ελέγξει για errors και στο report μου λέει "Error: File system is damaged" . Πώς επιδιορθώνεται αυτό; Με ποιο πρόγραμμα;

 

5 μήνες σκληρός δίσκος και παρουσίασε πρόβλημα;:confused: Λίγο απίθανο, αλλά καμιά φορά δεν ξέρεις τι συμβαίνει με τα μηχανήματα.Το καλύτερο είναι να κάνεις ένα back-up και να δεις τι συμβαίνει με τον σκληρό δίσκο, αν και νομίζω ότι έχεις εγγύηση, οπότε μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου απίθανο να παρουσιάσει τόσο σύντομα πρόβλημα. Αν είναι ελαττωματικός ο δίσκος μπορεί να έχει πρόβλημα μέσα σε λίγες μέρες από την αγορά του. Το έχω πάθει και είναι μεγάλη ταλαιπωρία, όταν μόλις έχεις στήσει λειτουργικό ας πούμε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...