Jump to content

Παροχή έκπτωσης ή προσφορές σε άτομα με αναπηρία ;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γράφω αυτό το θέμα αν και αφορά τόσο στη σταθερή όσο και στην κινητή τηλεφωνία.

Ο Οτέ παρέχει στα άτομα με αναπηρία άνω του 67% έκπτωση στον τηλεφωνικό λογαριασμό (περίπου €50 στις τηλεφωνικές κλήσεις και €30 στις κλήσεις ΕΠΑΚ).

 

Γνωρίζει κανείς αν προσφέρεται από άλλη εταιρεία σταθερής ή κινητής κάποια παροχή για τα άτομα αυτά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα Γραπτά μηνύματα επικοινωνίας στο πρόγραμμα Q1, για ανθρώπους με ειδικές ανάγκες -προβλήματα ακοής, αλαλίας, κωφαλαλίας σε ποσοστό >50%, όπως ορίζεται στην υ.α. Φ21/2361/1993 (ΦΕΚ 819 Β'), παρέχονται με 50% έκπτωση

 

Όλες οι εταιρείες κινητής νομίζω το κάνουν αυτό με τα SMS.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε το έκανε η telepassport. Αν θυμάμαι καλά προσέφερε έκπτωση 5%.

 

Τωρα λόγω συγχώνευσης με την Lannet δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε όλα απ΄όσο ξέρω. Το προσφέρει σίγουρα στους αιμοκαθαρόμενους, στους τυφλούς, στους πάσχοντες από σκλήρυνση κατά πλάκας. Είναι κι άλλοι, αλλά όχι όλοι. Επιφυλάσσομαι για τους καρκινοπαθείς. Καλύτερα να το ρωτήσεις στο 134. Πρέπει όμως το τηλέφωνο να είναι στο όνομα του πάσχοντος ή να κηδεμονεύει ο κάτοχος τέτοιο άτομο.
ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωριζω κανενας εναλλακτικος παροχος σταθερης δεν κανει εκπτωση περα απο την Telepassport οπως αναφερει και ο telePS.

 

Και εκπτωσεις να εκαναν παντως, σαν του ΟΤΕ δεν θα ηταν :O

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε όλα απ΄όσο ξέρω. Το προσφέρει σίγουρα στους αιμοκαθαρόμενους, στους τυφλούς, στους πάσχοντες από σκλήρυνση κατά πλάκας. Είναι κι άλλοι, αλλά όχι όλοι. Επιφυλάσσομαι για τους καρκινοπαθείς. Καλύτερα να το ρωτήσεις στο 134. Πρέπει όμως το τηλέφωνο να είναι στο όνομα του πάσχοντος ή να κηδεμονεύει ο κάτοχος τέτοιο άτομο.

 

Να ρωτήσει το 134 για τις εκπτώσεις της TelePassport? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσει το 134 για τις εκπτώσεις της TelePassport? :confused:

Μα δε μίλησα για την Telepassport. Στις εκπτώσεις του ΟΤΕ αναφέρθηκα. Συγγνώμη για την παρανόηση που προκλήθηκε αλλά στο προηγούμενο μήνυμά μου δεν έκανα "παράθεση" διότι αυτό που ήθελα να πω και τελικά είπα (έγραψα) δεν αφορούσε την ΤΡ και δεν έλαβα αφορμή από το δικό σου κείμενο. Δέχομαι πάντως το σχόλιό σου γιατί δεν το έγραφα ότι αναφερόμουν στον ΟΤΕ. Μιλούσα όμως για το 134 σε ανθρώπους που ξέρουν από τηλεφωνία. :)

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξέρει κανείς σίγουρα αν ο Οτέ παρέχει έκπτωση στις DSL συνδέσεις σε άτομα με αναπηρία;

Edit: Πήρα στο 134 και μου είπαν ότι πέραν της έκπτωσης στις κλήσεις, δεν παρέχεται έκπτωση στις DSL συνδέσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Στην τελευταία παράγραφο αναφέρει

Σε ανάπηρους με άνω του 67% αναπηρία, παρέχεται έκπτωση αξίας 16 Ευρώ επί της συνολικής μηνιαίας χρονοχρέωσης για χρήση υπηρεσιών μετάδοσης δεδομένων, σε μία μόνο τηλεφωνική σύνδεση.

Αυτή η έκπτωση αφορά σε υπηρεσία DSL?

Δηλ στο μηνιαίο πάγιο; Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι αναφέρεται σε κλήσεις ΕΠΑΚ επειδή αναφέρεται σε έκπτωση επί της μηνιαίας χρονοχρέωσης και όχι σε πάγιο κόστος προγράμματος όπως είναι πχ το Connx.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Στην τελευταία παράγραφο αναφέρει

Σε ανάπηρους με άνω του 67% αναπηρία, παρέχεται έκπτωση αξίας 16 Ευρώ επί της συνολικής μηνιαίας χρονοχρέωσης για χρήση υπηρεσιών μετάδοσης δεδομένων, σε μία μόνο τηλεφωνική σύνδεση.

Αυτή η έκπτωση αφορά σε υπηρεσία DSL?

Δηλ στο μηνιαίο πάγιο; Εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι αναφέρεται σε κλήσεις ΕΠΑΚ επειδή αναφέρεται σε έκπτωση επί της μηνιαίας χρονοχρέωσης και όχι σε πάγιο κόστος προγράμματος όπως είναι πχ το Connx.

 

Ναι, τον ΕΠΑΚ αφορά, στα σίγουρα.

ΧΡΥΣΑ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...