Jump to content

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για γάμο;


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ξερω οτι ακουγεται εγωιστικο....δεν ειναι μονο θεμα μητροτητας....αλλα δεν ειναι χειροτερο να μεινεις ακληρη και μονη?και τι να κανει δηλαδη αν ο πατερας βγει τουβλο? θα μεινει μαζι του για χαρη του παιδιου?...ετσι δεν θα ειναι ποτε μια ευτυχισμενη οικογενεια

 

Αλλά ακόμα και έτσι όπως το θέτεις εσυ όμως den είναι ευτυχισμένη οικογένεια..

Σε ένα-δύο χρόνια έχεις καταλάβει το χαρακτήρα του άλλου για να δεις αν ταιριάζεισ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οχι απαραιτητα...ειναι μερικοι που κρυβονται πολυ καλα....τεσπα.....μοπρεις και να υιοθετησεις....
Link to comment
Share on other sites

στην ελλάδα το νομοθετικό πλαίσιο ειναι πολυ δυσκολο για τις υιοθεσίες, απαράδεκτο κ αδύνατο για να υιοθετήσεις. Καποια στιγμή πρέπει να αλλάξει
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ακουγεται εγωιστικο....δεν ειναι μονο θεμα μητροτητας....αλλα δεν ειναι χειροτερο να μεινεις ακληρη και μονη?και τι να κανει δηλαδη αν ο πατερας βγει τουβλο? θα μεινει μαζι του για χαρη του παιδιου?...ετσι δεν θα ειναι ποτε μια ευτυχισμενη οικογενεια

αν ο πατερας ειναι τουβλο θα το εχει παρει γραμμη πριν τον παντρευτει.

κανεις (σχεδον ντε) δεν παντρευεται καποιον που γνωριζει πολυ λιγο.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αληθεια.....οι διαδικασιες για την υιοθεσια ειναι παρα πολυ δυσκολες....πολυ γραφειοκρατια και πολυ ψαξιμο...καλα κανουν ομως....εχει γεμισει ανωμαλους ο κοσμος....δεν θα δωσουν το παιδακι οπου να'ναι...
Link to comment
Share on other sites

αν ο πατερας ειναι τουβλο θα το εχει παρει γραμμη πριν τον παντρευτει.

κανεις (σχεδον ντε) δεν παντρευεται καποιον που γνωριζει πολυ λιγο.

 

 

 

εδω υπαρχουν ζευγαρια που ειναι παντρεμενοι 20 χρονια και ο αλλος βιαζε αγορακια και η γυναικα του δεν ειχε παρει χαμπαρι...τι μου λες τωρα?

Link to comment
Share on other sites

αναφερεσαι σε μικρο ποσοστο γάμων και αν δεν κανω λαθος μιλαμε για την πλειοψηφια.

οταν εισαι καιρο με καποιον και τον ξερεις εχεις καταλαβει περι τινος προκειται.

σε καθε περιπτωση πριν παντρευτει καποιο,τον ζει τον αλλο..δεν παντρευεται μανι μανι απλα για να κανει το "μεγαλο βημα" και να κανει παιδια.ειναι μια πραξη πολυ υπευθυνη αυτη και οι περισσοτεροι δυστυχως το κανουν για τον προσωπικο τους εγωισμο(εγω θα μεινω στο ραφι/χωρις παιδια κτλ κτλ)

 

 

επισης μην κανεις απανωτα ποστ.χρησιμοποιησε το κουμπακι της πολλαπλης παραθεσεις διπλα απο το quick reply.;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά συμφωνώ με γυναίκα 100% στο θέμα :)

τωρα για το

εδω υπαρχουν ζευγαρια που ειναι παντρεμενοι 20 χρονια και ο αλλος βιαζε αγορακια και η γυναικα του δεν ειχε παρει χαμπαρι...τι μου λες τωρα?

Συνήθως μεσα σε μια τετοια οικογενεια ΟΛΟΙ γνωρίζουν τι γίνεται

Πάντως freak στην ελλάδα το ποσοστό που κακομεταχειρίζεται μεσα στα σογια παιδιά, μέχρι και καμια εικοσαετία πριν, δεν ηταν κ πολυ μικρό κ αθώο.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν ειναι μικρο,ποσο μαλλον αθωο αλλα δεν μπορεις να με πεισεις ρε συ,πως καποιος θα χτυπαει πχ το παιδι μου κι εγω δεν θα το ψαξω.ή πως αν το αντρας μου ειναι ψυχακιας δεν θα το εχω παρει χαμπαρι.

 

δεν μας ειπες με ποια γυναικα συμφωνεις :p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

με τι συμφωνεις mylogic?

freak.....οσο καιρο και αν εισαι με τον αλλον αν αυτος θελει να κρυψει κατι απο σενα θα το κανει και με μεγαλη επιτυχια....ο βηχας δεν κρυβεται αλλα η ανωμαλια ναι....

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω πως ο κλεφτης και ο ψευτης τον πρωτο χρονο χαιρονται..

φυσικα μιλαμε παντα για την πλειοψηφια των ανθρωπων.

 

α..και δεν με λενε freak ;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω παιδια....εμενα η γνωμη μου ειναι σε γενικα πλαισια...να διασκαδασεις μεχρι τα 24-25 σου, να γνωρισεις καποιον και να κανεις σοβαρη σχεση, στα 27-28 σου να παντρευτεις και στα 30 να κανεις ενα παιδι.....
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με tin κακοποίηση den το θεωρώ επιχείρημα..η πλειοψηφία από έρευνες έχουν δείξει οτι γίνονται από άτομα χωρίς μορφωτικό επίπεδο..οπότε στο χέρι σας είναι αν θα αναπαράγεται αυτό το "πρόβλημα" με τη συμπεριφορά "δε με νοιάζει το παιδί αρκεί να νιώσω τη μητρότητα.. " ή θα το διορθώσετε..

 

Επίσης den μου αρέσει να βάζω όρια για το πότε είναι η κατάλληλη ηλικία για γάμο..τι πάει να πει 26-27 θα παντρευτώ.; αν den εχω τη δυνατότητα να συντήρησω μια οικογένεια γιατί να το κάνω.;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

χωρις μορφωτικο επιπεδο ηταν παλια...τωρα ειναι σχεδον ολοι ειναι καθηγητές πανεπιστημιου και γενικοτερα ατομο με υψηλο κοινωνικο staus...
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστεύω οτι δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία για γάμο.

Μπορείς και μετά τα 30 να διασκεδάζεις όπως στα 20, και στα 40 όπως στα 30... και το ερώτημα.. ΓΙΑΤΙ να παντρευτείς? είναι τόσο απαραίτητο?

+

(είμαι αγράμματος και υπογράφω με σταυρό)

Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι ομως ανωμαλος...μαλλον....δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητο να παντρευτει καποιος....υποθεσεις και μονο...εγω π.χ. δεν θελω να παντρευτω γενικα
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπάρχει ηλικία κατάλληλη για γάμο αλλά συνθήκες. Σίγουρα όσο πιο μεγάλος είσαι τόσες περισσότερες εμπειρίες έχεις, έχεις καταλήξει σε κάποια πράγματα και (θεωρητικά πάντα) είσαι πιο σίγουρος και πιο σταθερός στις επιλογές σου. Ωστόσο o Theo-Legend έχει δίκιο με αυτό που λέει και θα συμφωνήσω μαζί του.
Link to comment
Share on other sites

το ξερω οτι ακουγεται εγωιστικο....δεν ειναι μονο θεμα μητροτητας....αλλα δεν ειναι χειροτερο να μεινεις ακληρη και μονη?και τι να κανει δηλαδη αν ο πατερας βγει τουβλο? θα μεινει μαζι του για χαρη του παιδιου?...ετσι δεν θα ειναι ποτε μια ευτυχισμενη οικογενεια

 

εγω παντως διαφωνω με τις απελπισμενες ελευθερες 30αρες που ψαχνουν να παντρευτουν μονο κ μονο για να προλαβουν να κανουν παιδι!

και γιατι?γιατι ο γαμος σημαινει συμβιωση.κ η συμβιωση απαιτει πολλα πραγματα.

δε νομιζω μια γυναικα να ειναι ευτυχισμενη αν λογω της βιασυνης της να παντρευτει κ να τεκνοποιησει καταληξει με εναν που δεν ανταποκρινεται σε αυτο που θελει!ακομα και παιδια να εχει,ο αποτυχημενος γαμος-κ το διαζυγιο που προφανως θα ακολουθησει αν δε θελει να ζει σε εναν αποτυχημενο γαμο για παντα-ειναι μαλλον κατι το καθολου ευχαριστο ετσι?

επισης οπως και καποιος αλλος ειπε,τα παιδια ποιος τα σκεφτεται?

αν πιστευω μια φορα οτι πρεπει να εισαι σιγουρος/η για να παντρευτεις,το πιστευω 1000 για το να κανεις παιδι!για να κανεις παιδι πρεπει να εισαι σιγουρη για τα οσα μπορεις να του προσφερεις(φυσικα εννοω αγαπη,φροντιδα,προστασια,ευτυχισμενο οικογενειακο περιβαλλον)και να εχεις μια ωριμοτητα την οποια μια γυναικα που ψαχνει αντρα να παντρευτει μονο για να κανει παιδι σιγουρα δεν την εχει!γιατι αν οι γονεις του παιδιου καταληξουν να τσακωνονται συνεχεια και στο τελος να χωρισουν με το χειροτερο τροπο δεν θα ειναι κ ο,τι καλυτερο για την ευτυχια του παιδιου..

φυσικα ολα αυτα δεν ειναι απολυτα,καθως κ ενας γαμος 20 χρονων οπως λες μπορει να καταληξει αδοξα,αλλα σιγουρα οι σημαντικες αποφασεις στη ζωη μας απαιτουν κ σημαντικη σκεψη κ οχι "παντρευομαι για να μη μεινω ακληρη κ αν μου βγει τουβλο,ε ενταξει χωριζω"!

κ τελος αν μια γυναικα θελει παιδι κ εχει φτασει σε προχωρημενη ηλικια,μπορει παντα κ να υιοθετησει!για μενα ειναι κ πολυ καλη πραξη! :)

 

πανω στο θεμα μας,πιστευω πως η καταλληλοτερη ηλικια για γαμο ειναι οταν καποιος θα εχει βρει το καταλληλο ατομο κ θα νιωθει ετοιμος κ ωριμος για μια τετοια δεσμευση! :)

εγω θα προτιμουσα να παντρευτω γυρω στα 30,οχι νωριτερα..αλλα ποιος ξερει πως θα ερθουν τα πραγματα?:p

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως διαφωνω με τις απελπισμενες ελευθερες 30αρες που ψαχνουν να παντρευτουν μονο κ μονο για να προλαβουν να κανουν παιδι!

 

Den ξέρω τι ψάχνουν αλλά κάνουν το καλύτερο και ανεπανάληπτο σέκς των 5 ηπείρων και των 9 θαλασσών..(έτσι μου λένε τουλάχιστο,den εχω προσωπική εμπειρία αν και θα ήθελα πάρα πολύ:) )

 

Πάντως den υπάρχει κάποιο στάνταρ σε τέτοια θέματα..είναι οι καταστάσεις πως θα έρθουν..

Πχ, εμένα η (πρώην) καθηγήτρια μου(και μεγάλη μου καψούρα [αααχχχ :love: ] ) είχε σχέση από τη σχολή της όταν ήταν 20 χρονων..κράτησε η σχέση τους ,αν και υπήρξαν κάποιοι τσακωμοί που τους χώρισαν για μικρα χρονικά διαστήματα, αλλά μόλις τη διόρισαν μόνιμη τότε παντρεύτηκε,έπειτα από 5 χρόνια σχέσης δηλαδή 25 ετών, ο λόγος που το έκανε το βήμα αυτό είναι γιατί πλέον θα μπορούσαν να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους...

Πχ εμένα Αν μου δινόταν εμένα η ευκαιρία να την παντρευτώ (και ενώ θα είχα χρήματα για συντήρηση) θα το έκανα και από τα 5 μου.. Den υπάρχουν όρια γι αυτό το θέμα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πχ εμένα Αν μου δινόταν εμένα η ευκαιρία να την παντρευτώ (και ενώ θα είχα χρήματα για συντήρηση) θα το έκανα και από τα 5 μου.

 

Ναι αυτο θα το εκανες επειδη την καψουρευτικες τρελα.Εζησες καθολου μαζι την να δεις αν ταιριαζετε???Νομιζω πως οχι.

 

ΤHEO_LEGEND γιατι γραφεις den και οχι δεν????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα το εκανες επειδη την καψουρευτικες τρελα.Εζησες καθολου μαζι την να δεις αν ταιριαζετε???Νομιζω πως οχι.

 

ΤHEO_LEGEND γιατι γραφεις den και οχι δεν????

 

όχι..den έζησα μαζί της,αλλά την ξέρω αρκετά στο χαρακτήρα της και θα μπορούσαμε να είμασταν μαζί,βέβαια άλλο να μοιράζεσαι την καθημερινότητα με ένα άλλο άτομο αλλά οκ..βέβαια όπως είπες ήμουν (και είμαι ακόμα) καψούρης μαζί της και τα βλέπω διαφορετικά στο μυαλουδάκι μου.. Πάντως όλα μια ιδέα είναι που όμως den μπορούμε να την τιθασεύσουμε..

 

zyp3r είναι το χαρακτηριστικό μου,όπως η 17Ν είχε το ανάποδο ρ

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι η κατάλληλη ηλικία για γάμο είναι ανάμεσα στα 28 με 30.Για να προλάβεις να κάνεις παιδιά νέος ώστε να τα ευχαριστηθείς και όχι να είσαι γέρος!!.:lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

οκ σέβομαι την άποψη ότι ο γάμος δεν σημαίνει τίποτα απολύτως και ότι ειναι περιττός αλλά δεν την ασπάζομαι γιατί δεν μπορώ να την καταλάβω... γιατί κάποιος αν είναι με κάποιον καιρό και ταιριάζουν και τα βρίσκουν και αλληλοτρελαίνονται να μην παντρευτούν; τι θα χαλάσει ο γάμος σε μία τέτοια σχέση;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...