Jump to content

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για γάμο;


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχουν πολες αποψεις γυρο απο αυτο το θεμα, πολλοι πιστευουν πως ειναι καλο να παντρευτεις μικρος και αλλοι οχι!!

 

Η μικρος μικρος παντρεψου η μικρος καλογερεψου

 

Εσεις τι πιστευετε? :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω ότι παίζει η ηλικία καθαυτό ρόλο.

Υπάρχουν ποιο σημαντικές παράμετροι όπως να βρεις τον/την κατάλληλο/η σύντροφο, να έχεις δουλειά κλπ.

Π.χ κάποιος θα μπορούσε να παντρευτεί και στα 22 του αρκεί να μην έχει σπουδές, να εργάζεται και να έχει βρει την κατάλληλη σύντροφο, αλλά να είναι και αρκετά ώριμος στο μυαλό.

Γενικά πάντως θα έλεγα για άντρες μεταξύ 28-35 και για γυναίκες μεταξύ 24-30.

Υπόψιν ότι στις γυναίκες παίζει ρόλο ότι μετά τα 30+ (δεν θυμάμαι ακριβώς) δυσκολεύουν τα πράγματα ώς προς το να κάνει παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε gianpithio τι ερώτηση είναι αυτή; Όταν νιώθεις έτοιμος. Όταν έχεις βρει το κατάλληλο άτομο και φυσικά δεν ψάχνεσαι επαγγελματικά. Άλλος είναι ώριμος στα 18 και άλλος στα 30. Ο πατέρας μου αλλιώς συμπεριφερόταν σρε μένα και αλλιώς στον αδελφό μου που έχουμε 17 χρόνια διαφορά. Έχει δει κάποια πράγματα διαφορετικά στη ζωή από όταν ήταν 28.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει η ηλικία καθαυτό ρόλο.

Υπάρχουν ποιο σημαντικές παράμετροι όπως να βρεις τον/την κατάλληλο/η σύντροφο, να έχεις δουλειά κλπ.

Π.χ κάποιος θα μπορούσε να παντρευτεί και στα 22 του αρκεί να μην έχει σπουδές, να εργάζεται και να έχει βρει την κατάλληλη σύντροφο, αλλά να είναι και αρκετά ώριμος στο μυαλό.

Γενικά πάντως θα έλεγα για άντρες μεταξύ 28-35 και για γυναίκες μεταξύ 24-30.

Υπόψιν ότι στις γυναίκες παίζει ρόλο ότι μετά τα 30+ (δεν θυμάμαι ακριβώς) δυσκολεύουν τα πράγματα ώς προς το να κάνει παιδιά.

 

Με κάλυψες πλήρως!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε βρεις τον καταλληλο...Και οποτε νιωθεις ετοιμος φυσικα...Δεν εχουν ηλικια αυτα τα πραματα...

 

Υ.Γ.:Θελω απαντηση andreasarc επι του θεματος.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται έξαρτάται από την περίπτωση κλπ κλπ, αλλά θα ήθελα να προσθέσω ότι ποτέ μου δεν κατάλαβα ακριβώς πώς συσχετίζεται η επαγγελματική αποκατάσταση (όπως συνήθως λέγεται) με το θέμα του γάμου. Κατανοώ (και εν μέρει συμμερίζομαι) την άποψη ότι καλό είναι κάποια στιγμή στη ζωή σου να χεις λύσει οικονομικά και επαγγελματικά θέματα αλλά ειλικρινά: αυτό δεν είναι κάτι που ισχύει για όλον τον κόσμο, μετά από κάποια ηλικία, ανεξαρτήτως γάμου? Και αντίστροφα, άπαξ και παντρευτείς, δεν μπορείς να αλλάξεις καριέρα ή να "ψαχτείς" επαγγελματικά?

Προσωπικά πιστεύω ότι αυτή η άποψη-κλισέ προέρχεται από άλλο κλισέ,ότι παντρευόμαστε για να κάνουμε οικογένεια, παιδιά κλπ, οπότε πρέπει ως σωστοί μέλλοντες οικογενειάρχες να έχουμε λεφτά, δουλειά κλπ. Και φυσικά από την all time classic ελληνική παράδοση που θέλει άνδρες και γυναίκες να εξαρτώνται από γονείς μέχρι να ξεκουμπιστούν απο το σπίτι λόγω γάμου.

Κατά τ' άλλα, δεν βρίσκω κανέναν λόγο γιατί δύο νέοι, ας πούμε 23 ετών να μην παντρευτούν εφόσον θέλουν να είναι μαζί.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Κατά τ' άλλα, δεν βρίσκω κανέναν λόγο γιατί δύο νέοι, ας πούμε 23 ετών να μην παντρευτούν εφόσον θέλουν να είναι μαζί.

Γιατι μπορει να ειναι μαζι και χωρις γαμο.;) Μονο τα παιδια θα εβρισκα ως λογο σε αυτη την ηλικια. Για μενα τουλαχιστον.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε ότι θα πρέπει να είσαι πλούσιος ή να έχεις φτάσει ιεραρχικά ψηλά στην δουλειά σου για να παντρευτείς.

Αλλά, αν μη τι άλλο, δεν θα πρέπει να έχεις μια δουλειά για να βγάζεις τα προς το ζειν;;)

Εκτός αν είσαι εισοδηματίας, σου έρχονται μόνα τους τα λεφτά (π.χ ενοίκια) οπότε κάθεσαι και ποποβαράς όλη την μέρα και είσαι εντάξει!:p

Φυσικά και δεν πρέπει να φτάσουμε και στο άλλο άκρο να περιμένουμε πόοοτε θα πιάσουμε την καλή, πότε θα γίνουμε διευθυντές κλπ κλπ για να παντρευτούμε.

Είπαμε, παίζουν πολλά συμφραζόμενα!:)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 2 σκελη.

το 1 ειναι εφοσον νοιωθουν ετοιμοι για παντρεια ας παντρευτουν οτι ηλικια και να ειναι...

και 2ον για τους αντρες μετα τα 28 και τις γυναικες δεν εχουν ορια. :p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

οταν νιωσεις ετοιμος.εχεις βρει το καταλληλο για σενα ατομο,δεν εξαρτασαι οικονομικα απο τριτους και μπορεις να ζησεις την οικογενεια σου αξιοπρεπως!
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα το οποτε κανεις νιωθει ετοιμος ειναι η καταλληλοτερη απαντηση για μενα, ωστοσο αν θες να κανεις παιδια, καλυτερα να παντρευτεις στα 26-32 για γυναικες και στα 28-34 για αντρες... εεε μην σε πουν και παππου τα παιδια σου, δεν ειναι ωραιο. :)

απο κει και περα ομως θελω να καταλαβω κατι... οι αντρες, που κατα κυριο λογο ειναι αυτοι που λενε πως δεν θελουν να παντρευτουν ή το κανουν τελικα πολυ αργα στη ζωη τους, γιατι δεν το θελουν; γιατι δεν το θελετε; ρωταω όλους τους φιλους μου με τους οποιους μιλαω και μου λενε διαφορα. για πειτε τη γνωμη σας οι αντρες... σας ελκυει η εργενικη ζωη ή ειναι κατι αλλο; οσο καλα κι αν μου το εξηγησουν βεβαια, ισως ποτε να μην καταλαβω, γιατι ειμαι γυναικα και σκεφτομαι διαφορετικα, αλλα ρωταω, κουβεντα κανουμε... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

απο κει και περα ομως θελω να καταλαβω κατι... οι αντρες, που κατα κυριο λογο ειναι αυτοι που λενε πως δεν θελουν να παντρευτουν ή το κανουν τελικα πολυ αργα στη ζωη τους, γιατι δεν το θελουν; γιατι δεν το θελετε; ρωταω όλους τους φιλους μου με τους οποιους μιλαω και μου λενε διαφορα. για πειτε τη γνωμη σας οι αντρες... σας ελκυει η εργενικη ζωη ή ειναι κατι αλλο; οσο καλα κι αν μου το εξηγησουν βεβαια, ισως ποτε να μην καταλαβω, γιατι ειμαι γυναικα και σκεφτομαι διαφορετικα, αλλα ρωταω, κουβεντα κανουμε... :rolleyes:

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο τοσο πλεον. Τουλαχιστον στις ηλικιες 20-26 δεν πιστευω οτι επικρατει η αντιληψη "μακρυα απο το γαμο" πια...Ισα ισα οι γυναικες ειναι πολλες φορες που θελουν να το καθυστερησουν για να κανουν πρωτα μια Α καριερα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε κοιτα,ενας γαμος ειναι πολλα ετσι? κατα την κριση μου.

πρεπει να εισαι οικονομικα ανεξαρτητος,να εχεις μια σιγουρια με την γυναικα σου..και γενικα να εισαι ετοιμος να αφοσιωθεις στην γυναικα σου και στο σπιτι σου.

δεν μπορει ενας αντρας που συνεχεια αλλαζει γυναικες..να κανει σπιτι...ο ανθρωπος θελει να ζησει!

 

προσωπικα ετσι το σκεφτομαι και εχει μια λογικη αγαπητη trela7.

σκοπος ειναι να εχεις και καλα θεμελια (να μη πω γερα) να υπαρχει μια σχεση,να συζησεις με την αλλη...να δεις πως παει..και ολα αυτα θελουν χρονο!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

@Johny B, ναι, συμφωνούμε, απλώς το έγραψα γιατί έχω ακούσει πολύ τραβηγμένες περιπτώσεις, ζευγάρια που δεν παντρεύονται αν δεν έχουν μαζέψει το χ τρελό ποσό για τη δεξίωση γάμου, ούτε καν για την κοινή τος ζωή δηλαδή:wacko:

 

@Σόφι-κ

αυτό ισχύει για όλες τις ηλικίες. Σήμερα όλα τα ζευγάρια μπορούν να είναι απλώς μαζί, και χωρίς γάμο. Δεν, δεν, δεν το καταλαβαίνω αυτό με τα παιδιά.

Δεν μπορούν δύο άνθρωποι να θέλουν να παντρευτούν αν δεν σκοπεύουν άμεσα να κάνουν παιδιά?

No offense, αλλά εγώ θεωρώ ότι πρόκειται περί δύο διαφορετικών πραγμάτων.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

@Σόφι-κ

αυτό ισχύει για όλες τις ηλικίες. Σήμερα όλα τα ζευγάρια μπορούν να είναι απλώς μαζί, και χωρίς γάμο. Δεν, δεν, δεν το καταλαβαίνω αυτό με τα παιδιά.

Δεν μπορούν δύο άνθρωποι να θέλουν να παντρευτούν αν δεν σκοπεύουν άμεσα να κάνουν παιδιά?

No offense, αλλά εγώ θεωρώ ότι πρόκειται περί δύο διαφορετικών πραγμάτων.

Πες με οπισθοδρομικη αλλα για μενα το ολο πακετο του γαμου ολοκληρωνεται με τα παιδια. Αλλιως(αν δεν ειναι στα αμεσα σχεδια ενα παιδι) οπως ειπες κι εσυ μια χαρα ειναι και χωρις γαμο. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη βεβαιως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μόλις αποκατασταθεί το ζευγάρι οικονομικά

(δηλαδή μόνιμη σταθερη με ανθρώπινο ωράριο δουλειά)

Δεν εννοώ σπίτια μεζονέτες αυτοκίνητα.

Κάπου δηλαδή γύρω στα 30

Link to comment
Share on other sites

Πες με οπισθοδρομικη αλλα για μενα το ολο πακετο του γαμου ολοκληρωνεται με τα παιδια. Αλλιως(αν δεν ειναι στα αμεσα σχεδια ενα παιδι) οπως ειπες κι εσυ μια χαρα ειναι και χωρις γαμο. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη βεβαιως.

ναι συμφωνω σ'αυτο με τα παιδια.

Για τον αντρα 33-37 και για τη γυναίκα 24-29βαριά

εσυ γυναικα να παντρευτεις θελεις...ή καμια φοιτητρια?:lol: :p

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Πες με οπισθοδρομικη αλλα για μενα το ολο πακετο του γαμου ολοκληρωνεται με τα παιδια. Αλλιως(αν δεν ειναι στα αμεσα σχεδια ενα παιδι) οπως ειπες κι εσυ μια χαρα ειναι και χωρις γαμο. Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη βεβαιως.

 

Ναι, συμφωνώ εν μέρει. Δεν είναι θέμα οπισθοδρομικότητας , γιατί κι εγώ είμαι (φανατικά) υπέρ των παιδιών. Απλώς θεωρώ ότι άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα που το ζευγάρι μπορεί να μοιραστεί και χωρίς / πριν τα παιδιά. Βέβαια οκ, δεν είναι ανάγκη να παντρευτείς, μπορείς απλώς να συζήσεις, αλλά επιτρέψτε μου να πω (ως παντρεμένη:) ) ότι δεν είναι και απολύτως το ίδιο πράγμα. Ο γάμος, κατά τη δική μου άποψη, σου δίνει την αίσθηση μικρής οικογένειας, ακόμα κι αν δεν υπάρχουν παιδια.

 

@ Μπιλάκο, επιτέλους ! συμφωνώ απολύτως με την τελευταία φραση

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει παιδί ποιος ο λόγος να παντρευτείς;

 

Το παιδί είναι μια πολύ σοβαρή υπόθεση και πρέπει να είσαι πλήρως συνειδητοποιημένος πριν αποφασίσεις να κάνεις. Βέβαια μερικοί δεν θα είναι ποτέ έτοιμοι. Φυσικά το να αποκτήσεις παιδί κάτω των τριάντα ετών δεν το θεωρώ και το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

κατι σχετικο..οι σχεσεις απο το λυκειο κρατανε?εχω ακουσει πως οχι και δεν μου αρεσει που εχω μια τετοια σκεψη οσον αφορα το μελλον μου για την κοπελα μου,κι αυτη για μενα με οσα ακουμε..ειναι καλο να φανταζομαστε θετικα κι οχι αρνητικα..οτι ειναι να γινει ας γινει ..αλλα γιατι να ειναι αρνητικη η σκεψη μας?:what:
Link to comment
Share on other sites

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η κατάλληλη ηλικία για γάμο εξαρτάται απο την ωριμότητα.Αν κάποιος έχει βγάλει το στρατό ή έχει τελειώσει στρατιωτική σχολή τότε είναι κατάληλος.Αν όχι τότε χρειάζεται να έχει μεγαλώσει σε σκληρό περιβάλλον αγροτικής οικογένειας,γκέτου με μικρή οικονομική δυνατότητα ώστε να έχει εκεί επιτευχθεί η ωρίμανση.
Link to comment
Share on other sites

κατι σχετικο..οι σχεσεις απο το λυκειο κρατανε?εχω ακουσει πως οχι και δεν μου αρεσει που εχω μια τετοια σκεψη οσον αφορα το μελλον μου για την κοπελα μου,κι αυτη για μενα με οσα ακουμε..ειναι καλο να φανταζομαστε θετικα κι οχι αρνητικα..οτι ειναι να γινει ας γινει ..αλλα γιατι να ειναι αρνητικη η σκεψη μας?:what:

 

Αν ενημερωθεί για το ότι πρόσεχες στο Βόλο ξέρεις τι , είμαι σιγουρος πως δεν θα κρατήσει για πολύ ακόμη:p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να ρωτήσω το εξής... Τι ακριβώς αλλάζει με τον γάμο;

Αν θέλουν δυο άτομα να ζήσουν μαζί ο γάμος σε τι ακριβώς θα βοηθήσει;

Είναι θρησκειολογικό το θέμα ή νομικό;

Κατά την γνώμη μου ο γάμος είναι κάτι τυπικό. Προσωπικά το θεωρώ άχρηστο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...