Jump to content

Θεσσαλονίκη - Αθήνα με τρένο


Vps
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον γεια σας παιδια και απο μενα αυριο πρεπει οπωσδηποτε να παω αθήνα και πηγα ρωτησα για να παω με το γρηγορο 4 30 ωρες πηγα για να κοψω εισητηριο αλλα τελευταια στιγμη κωλοσα σορι και για την εκφραση ειμαι κλειστοφοβικη και φοβαμαι δεν εχω ξαναταξιδεψει με τρενο. πειτε καμια συμβουλη ή την γνωμη σας ειναι ανετα μεσα ευρυχωρα?
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον γεια σας παιδια και απο μενα αυριο πρεπει οπωσδηποτε να παω αθήνα και πηγα ρωτησα για να παω με το γρηγορο 4 30 ωρες πηγα για να κοψω εισητηριο αλλα τελευταια στιγμη κωλοσα σορι και για την εκφραση ειμαι κλειστοφοβικη και φοβαμαι δεν εχω ξαναταξιδεψει με τρενο. πειτε καμια συμβουλη ή την γνωμη σας ειναι ανετα μεσα ευρυχωρα?

Ευη,ενα θα σου πω..το ιδιο κοληματακι ειχα κι εγω πριν μπω! δεν ειμαι κλειστοφοβικος και φανταζομαι ουτε κι εσυ..αλλα σε παρασερνει η ιδεα.

 

για να παρεις θαρρος..θα σου πω πως με το ιντερσιτι που πηγες να κλεισεις..ειναι σαν να εισαι μεσα σε αυτοκινητο! δεν θα παρεις χαμπαρι για ποτε θα περασει η ωρα!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Ευη,ενα θα σου πω..το ιδιο κοληματακι ειχα κι εγω πριν μπω! δεν ειμαι κλειστοφοβικος και φανταζομαι ουτε κι εσυ..αλλα σε παρασερνει η ιδεα.

 

για να παρεις θαρρος..θα σου πω πως με το ιντερσιτι που πηγες να κλεισεις..ειναι σαν να εισαι μεσα σε αυτοκινητο! δεν θα παρεις χαμπαρι για ποτε θα περασει η ωρα!

 

εγω δεν το φανταζομαι ειμαι κλειστοφοβικη και επειδη 8α ταξιδευω μονη φοβαμαι μην παθω καμια κριση μεσα στο τρενο:(

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι..πανε με αεροπλανο που κανει 30'.

ειδαλλως παρε κανενα χαπι..

 

καμια ιδεα κανεις αλλος?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι..πανε με αεροπλανο που κανει 30'.

ειδαλλως παρε κανενα χαπι..

 

καμια ιδεα κανεις αλλος?

 

το σκεφτηκα αλλα ειπα να μην παθω και τιποτα και στραβωσει το στομα μου :wacko:δεν εχω ξαναπαρει

 

Γιατί δεν πας με λεωφορείο;

 

κανει παρα πολλες ωρες μου ειπαν και οτι ειναι ταλαιπωρια

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

κανει παρα πολλες ωρες μου ειπαν και οτι ειναι ταλαιπωρια

 

1.30 ώρα παραπάνω κάνει αν θυμάμαι καλά και σε αφήνει στην ομόνοια, κέντρο δηλαδή.

 

Μια άλλη ιδέα είναι να μην κοιμηθείς καθόλου σήμερα και να ξεραθείς 4.30 ώρες στο τρένο αύριο!:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

1.30 ώρα παραπάνω κάνει αν θυμάμαι καλά και σε αφήνει στην ομόνοια, κέντρο δηλαδή.

 

Μια άλλη ιδέα είναι να μην κοιμηθείς καθόλου σήμερα και να ξεραθείς 4.30 ώρες στο τρένο αύριο!:yahoo:

 

αν σου πω πως το σκεφτηκα χαχαχαχαχαχαχαχα:lol::lol:

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή βράδυ πήγα Θεσσαλονίκη με την κλινάμαξα, κόστος 19,90€ κάτω των 26. Παρεπιπτόντως τα 26 τα έκλεισα την Πέμπτη, αλλά την ημέρα που έκλεισα το εισητήριο είμουν ακόμα 25, οπότε νομίζω είμουν νομιμότατος....

Επέστρεψα αεροπορικώς, με μόλις 19€...

 

 

Evvi, πότε πας Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας, θέλω να κατέβω αθήνα απο θεσσαλονίκη και έχω κάποιες απορίες γιατι το site του οσε δεν βοηθάει και πολύ :P.. τωρα θα μου πείτε γιατι δεν παίρνεις τηλέφωνο να μάθεις .. :P..

Τέλος πάντων κοίταξα στην σελιδα του οσε για τα δρομολόγια αλλά ολες οι αμαξοστοιχιες έχουν την ίδια την δλδ β' θεση 15e και Α'θεση 22e σε όλα (να συμπληρώματα μόνο αλλάζουν ανα αμαξοστοιχία αλλα είναι προερετικα ετσι δεν είναι?).. δηλαδή το INTERCITY/EXPRESS(κοντά 4 ΄ώρες) με το INTERCITY (κοντά 5 ώρες) και το TAXEIA ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ (κοντά 6 ώρες) έχουν όλα την ίδια τιμη?? Κάτι δεν παει καλά ή ειναι η ιδέα μου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δώστε λύση.

Έχουμε να πάρουμε πλοιο 07:25 στις 30 του μήνα από τον Πειραιά,και δεν ξέρουμε ποιο τρένο να πάρουμε απο Θεσσαλονίκη ή Πλατύ(είμαστε από Εδεσσα).Στον σταθμό από πλατύ μας είπανε ότι έχει ένα που φτάνει στις 18:20 και ένα στις 06:00.Από Θεσσαλονίκη έχει τίποτε άλλο?Γιατί αν πάρουμε αυτό που φτάνει το πρωί δύσκολα προλαβαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δώστε λύση.

Έχουμε να πάρουμε πλοιο 07:25 στις 30 του μήνα από τον Πειραιά,και δεν ξέρουμε ποιο τρένο να πάρουμε απο Θεσσαλονίκη ή Πλατύ(είμαστε από Εδεσσα).Στον σταθμό από πλατύ μας είπανε ότι έχει ένα που φτάνει στις 18:20 και ένα στις 06:00.Από Θεσσαλονίκη έχει τίποτε άλλο?Γιατί αν πάρουμε αυτό που φτάνει το πρωί δύσκολα προλαβαίνουμε.

 

και εμείς ψάχναμε πριν λιγες μέρες με τι θα κατεβούμε πειραιά (από θεσσαλονίκη).

πρέπει να παρουμε πλοιο 7.15, όταν ρωτήσαμε στον οσε για το δρομολογιο που λες και εσυ ότι φτάνει αθήνα στις 6 μας ειπε ότι υπάρχει και μια καθυστέρηση 3 τετάρτων επειδή το τρένο περνάει μέσα απο χωριά, οπότε δεν προλαβαίνεις το πλοίο αν ειναι έτσι.

ρώτα σίγουρα για τις καθυστερήσεις.

ή αλλιώς θα κάνεις μια διανυκτέρευση στην αθήνα.

 

εμείς τελικά κλεισαμε με κτελ θεσ/νίκη - πειραιάς και θα ειμαστε εκεί 6 το πρωί. (βόλευε περισσοτερο με τις ώρες)

http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα απλά έχουν ίδια τιμή, όλα τα IC ίδια εκτός το IC Express.

 

Δηλαδή όλα τα απλά και IC έχουν ιδια ή μάλλον όλα τα απλά και ολα τα IC ξεχωριστά ίδια, με εξέρεση το IC Express που έχει πόσο :P? (Παρε τον ΟΣΕ να μάθεις θα μου πείτε xD..)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλα τα απλά και IC έχουν ιδια ή μάλλον όλα τα απλά και ολα τα IC ξεχωριστά ίδια, με εξέρεση το IC Express που έχει πόσο :P? (Παρε τον ΟΣΕ να μάθεις θα μου πείτε xD..)

 

Στην 50ουρα είναι περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορείς να πας το βράδυ στον Πειραιά με μια βαλιτσα στην πλάτη?

Στον ΗΣΑΠ του Πειραιά έχει αποθηκευτικό χώρο για τις βαλίτσες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην 50ουρα είναι περίπου.

 

Μόνο πανε?? Πωωωωωωωωωωωωωωωωως θα πάρω :P βρε xD...

Η οικονομικότερη λύση για να πάω πηγαινε-έλα πόσο περιπου να βγαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο πανε?? Πωωωωωωωωωωωωωωωωως θα πάρω :P βρε xD...

Η οικονομικότερη λύση για να πάω πηγαινε-έλα πόσο περιπου να βγαίνει?

 

15+15 ευρώ. (Τα γράφει στο site του ΟΣΕ)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.. σε περίπτωσή που το INTERCITY/EXPRESS(51) και το

INTERCITY(53) δεν έχουν την ίδια τιμή :P που μάλλον δεν έχουν αλλά τέλος πάντων (επικοινώνησα και δεν μου δώσαν συγκεκριμένη απάντηση επειδή θα αλλάξουν τα δρομολόγια από 1η Αυγούστου) επειδή θέλω να φτάσω σχετικά πρωί ή νωρίς το μεσημέρι αν πάρω το αυτά που είναι πολύ νωρίς το πρωί ή κατά τις 1 το βράδυ είναι ασφαλές :P? Όσο νάνε τέτοια ώρα μου φαίνεται κάπως, θα ταξιδεύω και μόνος.. τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα.. σε περίπτωσή που το INTERCITY/EXPRESS(51) και το

INTERCITY(53) δεν έχουν την ίδια τιμή :P που μάλλον δεν έχουν αλλά τέλος πάντων (επικοινώνησα και δεν μου δώσαν συγκεκριμένη απάντηση επειδή θα αλλάξουν τα δρομολόγια από 1η Αυγούστου) επειδή θέλω να φτάσω σχετικά πρωί ή νωρίς το μεσημέρι αν πάρω το αυτά που είναι πολύ νωρίς το πρωί ή κατά τις 1 το βράδυ είναι ασφαλές :P? Όσο νάνε τέτοια ώρα μου φαίνεται κάπως, θα ταξιδεύω και μόνος.. τι λέτε?

 

Έχω ταξιδεψει πολλες φορές μόνη με το ΙΝΤΕΡΣΙΤΙ που φευγει απο τη Θεσ/νικη 2 παρά κάτι το βράδυ και φτάνει Αθηνα στις 7 το πρωί. Μια χαρα ασφαλές είναι, δεν εχει διαφορά με την ημέρα. Με τις απλές αμαξοστοιχίες δε θα το διακινδύνευα πάντως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...