Jump to content

Destinator 6 σε Qtek 8310


dpanop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

dpanop έχεις δίκιο εν μέρη και η λύση βρέθηκε!

 

Τόσο καιρό έβαζα το φάκελο ForLinks μέσα στο Φάκελο Common που δημιουργούσα και δεν γινόταν τίποτα!

Θέλει απλά να μπει μέσα στο UserData και είναι ΟΚ! [\Storage Card\DestinatorApps\Destinator\UserData\ForLinks]

 

Λειτουργεί χωρίς να είναι πουθενά αλλού [δοκιμασμένα!]

 

Για όσους μας διαβάζουν [λίγο Βέφα μου θυμίζει αυτό] να πούμε ότι τα ForLinks προσθέτουν Στο μενού «Διαχείριση Διαδρομής/Αποφ Δρόμων» επιλογή για

 

Ακτοπλοϊκές Γραμμές

Αττική Οδός

Δακτύλιο

Περιφερειακή Υμηττού

 

(όταν δεν είναι εγκατεστημένα οι επιλογές είναι [Με Διόδια/Δρομ αποφ]

 

Ευχαριστώ πάντως για όλες τις συμβουλές, μετά απο αρκετές ώρες απαχόλησης εχω καταφέρει να λευτουργούνε τα πάντα όσο καλύτερα γίνεται!

Πετάει η ομάδα!

 

ps: όχι εξακολουθώ να μην μπορώ να πω στο qtek.gr Είναι σαν να μην δημιουργήθηκε ποτέ ο λογαριασμός! Κάτι τρελό πρέπει να παίχτηκε...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 242
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν τα γράφω αναλυτικά για να μην υπάρχει παρανόηση:

 

(Οι περιπτώσεις είναι οι εξής δύο)

 

- Ενεργοποιημένο FakeCursor και πληκτρολόγηση με τη χρήση αυτού στο Ελληνικό* εικονικό onscreen πληκτρολόγιο του Destinator = η αναζήτηση δεν λειτουργεί.

 

*να σημειώσω εδώ ότι Ελληνικό εικονικό onscreen πληκτρολόγιο χρησιμοποιώ αυτό που εγκαθιστάται πακέτο μαζί με το ολοκληρωμένο Ελληνικό Interface του Destinator [Greek.cab 467kb]. Δεν έχω χρησιμοποιήσει δηλαδή το αρχείο keyboard.ini που μου έδωσες. Εσύ αυτό χρησιμοποιείς;

 

- Απενεργοποίηση του FakeCursor (το Destinator γίνεται minimize και το ξανανοίγουμε) και πληκτρολόγηση με το πληκτρολόγιο του Κινητού (σαν ένα απλό SMS - PDA τρέμετε!) = η αναζήτηση λειτουργεί άριστα!

 

Δυστυχώς όπως είπες το backspace του πληκτρολογίου του κινητού δεν λειτουργεί, λειτουργεί όμως το enter κάνοντας την ζωή μας λίγο πιο εύκολη.

 

Μια παρατήρηση επίσης είναι ότι όταν γράφουμε από το Ελληνικό Virtual onscreen πληκτρολόγιο του Destinator οι καταχωρήσεις γίνονται κεφαλαία ενώ όταν γράφουμε από το πληκτρολόγιο του κινητού οι καταχωρίσεις γίνονται με μικρά γράμματα. Άραγε έχει αυτό καμία σχέση;

έχω χάσει λίγο τη μπάλα, ποια αναζήτηση παίζει σωστά και ποια όχι, αλλά τώρα δεν έχω χρόνο να το ψάξω αναλυτικά. πάντως με αυτά που λες πρέπει να είμαστε λίγο ανάποδα.

πρέπει να έχει σημασία αν είναι ενεργοποιημένο το sms 160 της ace hellas. εγώ συνήθως το έχω απενεργοποιημένο και τώρα που το ενεργοποίησα έγιναν όπως τα λες (μαλλον)

δεν έχω αλλάξει keyboard.ini. είμαι με αυτό που εγκαταστήθηκε από το greek.cab

ξανα βγήκα το απόγευμα έξω και το είχα καμιά ώρα ανοιχτό και ήταν άψογο. τι να πω ρε παιδία, αυτό το κινητό έχει βγάλει τα λεφτά του τρίδιπλα...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια εγώ το περίμενα πως και πως να βγεί destinator γιατί με βολεύει παρα πολύ αυτο το κινητό και δύσκολα θα το αποχωρηστώ για να πάρω κάτι μεγαλύτερο σε μέγεθος.

 

σήμερα έφαγα την πρωτη απογοήτευση απο το Destinator κινούμενος στην αριστοτέλους με αυτοκίνητο (συνδεμένος με 7 δορυφόρους) και μου έδειχνε για ώρα ότι είμαι στην οδό φυλήσ (πρώτη παράλληλος). Κρίμα... γενικά στην μηχανή που το χρησμοποιώ περισσότερο έχω καλύτερο σήμα.

 

και μια ακόμα ερώτηση (ψιθυριστά):

 

μήπως ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε το Users_poi.cab ;

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

τα κάνει αυτά καμιά φορά το destinator, ειδικά οόταν είσαι με χαμηλή ταχύτητα και ανάμεσα σε ψιλά κτίρια...

να ρισκάρω να εγκαταστήσω την τελευταια (6.1.1.4) ή να μην το ψάχνω και πολύ?

τα υπόλοιπα στο pm...

Link to comment
Share on other sites

χαζεύοντας το forum της NGI και γνωρίζοντας ήδη για το Project Speedcams, έπεσα πάνω στο Project "Eπικίνδυνα σημεία σε GPS" απο το bloka.gr

 

Το σκεπτικό είναι εξαιρετικό. Ένα μεγάλο μπράβο και απο μένα στους συντελεστές και ένα χαρακτηριστικό δείγμα των δυνατοτήτων επέκτασης ενός λογισμικού απο τους ίδιους τους χρήστες του!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Έχετε νέο θέμα για το Dest και το κινητό σας. Enjoy. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Thanks Mythozz!!!!

πρέπει να πατήσουμε την αναφορά για να μας προσέξετε και μας λιγάκι??:rolleyes:

 

Better late than never. :ninja: :D

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τους moderator που μας συγύρισαν λίγο.

 

Μια εβδομάδα σχεδόν μετά την εγκατάσταση του, φορτωμένο με users_poi, speedcams και dangerous points μπορώ να πω ότι είναι πλέον εξοπλησμένο ικανοποιητικότατα. Το μόνο πο θα έλειπε στην υπάρχουσα κατάσταση θα ήταν να μην γίνετε minimize κατά την έξοδο του Fakecursor έτσι ώστε να είναι λίγο πιο γρήγορη η αναζήτηση.

 

dpanop λες να αρχίσουσουμε να ψάχνουμε για την 6.1; Στο Forum της NGI λένε ότι κάνει καλύτερο υπολογισμό σήματος (λίγο μούφα μου φαίνεται αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις) κάνει γρηγορότερους επανυπολογισμούς διαδρομης και επίσης διαθέτει Demo της διαδρομής μετά τον υπολογισμό της κάτι το οποίο έχει και το TomTom και θα το ήθελα πολύ (να μπορείς δηλαδή να δεις την διαδρομή και τους δρόμους απο τους θα πας απο πριν σαν να κινήσε πραγματικά).

 

Έχει ανοίξει η όρεξη όπως καταλαβαίνετε...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

psybill απο ότι κατάλαβα αφού κατάστρεψα την υπάρχουσα εγκατάσταση είναι ότι δεν υπάρχει ακόμα κατάλληλο DESTCORE.dll για την 6.1.1.40010 στο κινητό μας. Ζητάει registration του χάρτη το οποίο μπορεί να γίνει μόνο σε PPC (με Device ID) ενώ αν χρησιμοποιήσουμε το DESTCORE.dll του dpanop η version είναι 6.0.0.24556 κλασικά

 

Αναμένουμε λοιπόν...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Σε μια απο τις πολοστές επανεγκαταστάσεις εγκατέστασα τα Ελληνικά επο ένα αρχείο Greek.cab 2.542 ΜΒ που είχε μέσα το rar του Fisherman και το Ελληνικό Virtual Πληκτρολόγιο του Destinator δουλεύει μια χαρά!!!

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

psybill απο ότι κατάλαβα αφού κατάστρεψα την υπάρχουσα εγκατάσταση είναι ότι δεν υπάρχει ακόμα κατάλληλο DESTCORE.dll για την 6.1.1.40010 στο κινητό μας. Ζητάει registration του χάρτη το οποίο μπορεί να γίνει μόνο σε PPC (με Device ID) ενώ αν χρησιμοποιήσουμε το DESTCORE.dll του dpanop η version είναι 6.0.0.24556 κλασικά

 

Αναμένουμε λοιπόν...

Μάλιστα, με γλύτώνεις από κόπο γιατί κάποια στιγμή θα το δοκίμαζα. δε φαντάστηκα ότι δεν θα μπορούσε να γίνει το registration στο smartphone με το destKG

 

Σε μια απο τις πολοστές επανεγκαταστάσεις εγκατέστασα τα Ελληνικά επο ένα αρχείο Greek.cab 2.542 ΜΒ που είχε μέσα το rar του Fisherman και το Ελληνικό Virtual Πληκτρολόγιο του Destinator δουλεύει μια χαρά!!!

αυτό θα το δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο να εντοπίσω πως ακριβώς λειτουργεί η αναζήτηση στο κινητό μου!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί ενδιαφέρεσαι αγαπητέ Johner? αφού μας άφησες νώρις???

ps: έχεις pm!!

 

Σας άφησα, αλλά δεν σας ξέχασα!:D

Το θέλω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

Σ'ευχαριστώ για το pm!:D

Link to comment
Share on other sites

psybill μιλάς στον Ιούδα;

 

Να σαι καλά φίλε johner και ξέρουμε ότι τα αρχεία σου στο ipmart έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο!

 

Χίλια ευχαριστώ για το παρελθόν, το παρόν και το μέλον κι ας μας άφησες νωρίς όπως γράφει ο psybill λόγω άλλης αγάπης...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

psybill μιλάς στον Ιούδα;

 

Να σαι καλά φίλε johner και ξέρουμε ότι τα αρχεία σου στο ipmart έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο!

 

Χίλια ευχαριστώ για το παρελθόν, το παρόν και το μέλον κι ας μας άφησες νωρίς όπως γράφει ο psybill λόγω άλλης αγάπης...

μην ξεχνάς οτί μπορεί να λατρεύω τα smartphones(φαντάζομαι το έχεις καταλάβει), αλλά χωρίς ppc phone απλά δεν ζω. οπότε και ο johner είναι δικαιολοημένος από μένα....

Link to comment
Share on other sites

Hi! επειδή σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο Qtek, και για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα να ξέρω: σε ποιά qtek που δεν έχουν gps μπορώ να εγκαταστήσω κάτι παρόμοιο ή αν είναι καλύτερα να πάρω κάποιο που να έχει gps.

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , μια απορια να μου λυσει καποιος , πως το κανουμε επικοληση το short_poc στα windows? γιατι μου λεει οτι δεν επιτρεπεται η αντικατασταση
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε και παλι!

Εγω να πω την αληθεια κουραστικα να δοκιμαζω εκδοσεις! Εκανα κατι προσπαθειες και για την πιο καινουρια αλλα δε με πολυπηγε κι μιας κι αυτη δουλευει λεω μη το ζορισω τωρα που λογω μπολικης δουλειας εχω λιγο χρονο για πειραματα! Φυσικα αν καποιος προχωρησει σε δοκιμες και του δουλεψει... εεε τοτε να βρω λιγο χρονο παραπανω να το δουμε!

 

Αυτο που καμια φορα σε δειχνει αλλα ντ αλλων (οχι πολυ συχνα παντως σε μενα), οσες λιγες φορες μου εγινε διαπιστωσα οτι λυνεται αμεσα κλεινοντας και ανοιγοντας το gps (απο το κουμπακι του εννοω...)... Ακους το κλασικο δε βρεθηκε gps, μετα το ανοιγεις παλι κι ως δια μαγειας ξεκολλαει... Δοκιμαστε το κι εσεις και πειτε...

 

Το minimize του fakecursor δε ξερω πως το γλιτωνουμε... στο modaco καποιος τυπος ειναι που το πειραξε και το εκανε να τρεχει και για τη συσκευη μας και μετα ειχε υποσχεθει εκει στα forums οτι θα εβαζε και δεξι κουμπι και διαφορα αλλα, ομως τελικα εγκατελειψε...

 

Εγω το σημαντικο προβλημα που κρινω οτι εχει το συστημα μας ειναι το θεμα της περιηγησης σε ενα χαρτη... Δεν εχουμε δυνατοτητα κρατηματος του πληκτρου πατημενου προκειμενου να κινησουμε τον χαρτη αριστερα δεκσια την ωρα που ψαχνουμε κατι σε ελευθερη περιηγηση... Λυνεται μετριως το θεμα αν πχ πηγαινοντας δεξια σε ενα σημειο το ορισουμε ως αφετηρια οποτε κεντραρεται στην οθονη... αλλα ειναι λιγο ταλαιπωρια οταν ψαχνω κατι...

Μπας και εχει βρει κανεις καμια αλλη λυση;

 

 

Δ.

 

Ευχαριστώ πολύ τους moderator που μας συγύρισαν λίγο.

 

Μια εβδομάδα σχεδόν μετά την εγκατάσταση του, φορτωμένο με users_poi, speedcams και dangerous points μπορώ να πω ότι είναι πλέον εξοπλησμένο ικανοποιητικότατα. Το μόνο πο θα έλειπε στην υπάρχουσα κατάσταση θα ήταν να μην γίνετε minimize κατά την έξοδο του Fakecursor έτσι ώστε να είναι λίγο πιο γρήγορη η αναζήτηση.

 

dpanop λες να αρχίσουσουμε να ψάχνουμε για την 6.1; Στο Forum της NGI λένε ότι κάνει καλύτερο υπολογισμό σήματος (λίγο μούφα μου φαίνεται αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις) κάνει γρηγορότερους επανυπολογισμούς διαδρομης και επίσης διαθέτει Demo της διαδρομής μετά τον υπολογισμό της κάτι το οποίο έχει και το TomTom και θα το ήθελα πολύ (να μπορείς δηλαδή να δεις την διαδρομή και τους δρόμους απο τους θα πας απο πριν σαν να κινήσε πραγματικά).

 

Έχει ανοίξει η όρεξη όπως καταλαβαίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω οποιον δεν το εχει παρει ειδηση οτι βγηκε το καινουριο αρχειο με τα speedcameras με δεδομενα Φεβρουαριου 2007 και με προσθηκη 59 νεων σημειων.

http://gpspocketpc.gr/Downloads/SpeedCameras_Updates/February07/D6_GR_SpeedCam_February07.zip

Ας ειναι καλα τα παιδια στο gpspocketpc και στο bloka!

Link to comment
Share on other sites

Hi! επειδή σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο Qtek, και για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα να ξέρω: σε ποιά qtek που δεν έχουν gps μπορώ να εγκαταστήσω κάτι παρόμοιο ή αν είναι καλύτερα να πάρω κάποιο που να έχει gps.

Αν η κοινωνία ήταν όπως αυτό το FORUM, τότε χαρά σε όλους μας

(6150, 6210, 6230i, P800, A701, Ε65, Ε71, Α702, E90, iphone4s, iphone 7

Link to comment
Share on other sites

Hi! επειδή σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο Qtek, και για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα να ξέρω: σε ποιά qtek που δεν έχουν gps μπορώ να εγκαταστήσω κάτι παρόμοιο ή αν είναι καλύτερα να πάρω κάποιο που να έχει gps.

αφού δεν πήρες απάντηση στην προηγούμενη ερώτηση σου θα έπρεπε να καταλάβεις ότι ρωτάς σε σε λάθος thread. αν διάβασες λοιπόν τα προηγούμενα μυνήματα θα είδες ότι κανονικά το destinator δεν παίζει στο 8310 και γενικότερα σε smartphone συσκευές, απλά είμαστε 2-3 τρελοί που το δοκιμάζουμε. υπάρχουν βέβαια άλλα προγράμματα για smartphones μόνο που δεν έχουν καλούς χάρτες για Ελλάδα. άρα πρέπει να κοιτάξεις κάτι σε ppc. τώρα αν θα έχει ενσωματωμένο gps ή αν θα χρησιμοποιήσεις εξωτερικό bt gps, δεν έχει και πολύ σημασία, την ίδια δουλειά κάνουν πάνω-κάτω. αν βρεις κάποια συσκευή που να έχει gps και να σε καλύπτει και στα υπόλοιπα πάρτην, αλλιώς πάρε κάποια άλλη που να σου αρέσει και πάρε και ένα εξωτερικό gps να κάνεις τη δουλεία σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Μόλις Τα κατάφερα να εγκαταστήσω το Destinator 6.1.1.40 και στο SmartPhone μου (i-mate sp5m). Ηταν λίγο περίεργο γιατί έβαλα με copy paste την original εγκατάσταση από το PPC (με registration key από NGI) και μετά χρειάστηκε να "πειράξω" το DestKG ωστε να πάρει το δικό μου κλειδί και το device ID του i-mate και να μου βγάλει νέο activation key το οποίο δουλευει κανονικά. Οποιος ενδιαφέρεται PM. (Μόνον όσοι έχουν ήδη Registration key)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...