Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θελω να εγκαταστησω τα xbox media center 2005 αλλα δεν ξερω πως. Μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

Έχω την εντύπωση ότι για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να έχεις PC που έχει λειτουργικό media center 2005. Ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι streaming από το PC στο ΧΒΟΧ. Δεν ξέρω εάν βοήθησα. :(

Εάν μπορείς να γίνεις πιο σαφής!

:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια θελω να εγκαταστησω τα xbox media center 2005 αλλα δεν ξερω πως. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
Θα συμφωνήσω με τον φίλο agoraphobic, ότι θάπρεπε να γίνεις πιό σαφής:
  • Θέλεις να το εγκαταστήσεις σαν default dashboard ή σαν εφαρμογή που θα τρέχει μέσα από το menu;
  • Η πρώτη περίπτωση είναι αρκετά σύνθετη και χρειάζεται είτε κάποιον Autoinstaller κατάλληλα ρυθμισμένο, είτε πολύ καλή γνώση της boot διαδικασίας του XBOX.
  • Αν μιλάμε για την δεύτερη περίπτωση, τα πράγματα είναι πιό απλά, θα βοηθούσε όμως άν ξέραμε:
    • Ποιά dashboard φορτώνεις by default (Evolution-X, Avalaunch, UnleasheX κλπ.)
    • Ποιό BIOS έχεις φορτώσει στο Xecuter
    • Αν το XBOX φοράει τον original ή κάποιο μεγαλύτερο. Στη δεύτερη περίπτωση το extra space είναι όλο στην partition F: ή υπάρχει και partition G: ;

BTW: Το XBMC 2005 του Ιουλίου είχε κάμποσα bugs, ελπίζω να έχεις κάποιο μεταγενέστερο. Τέλος, δεν χρειάζεται το PC να τρέχει Media Center.

 

Hope it helps.

Link to comment
Share on other sites

pou mporw na kano service sto xbox mou stin athina?
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο agoraphobic, ότι θάπρεπε να γίνεις πιό σαφής:
  • Θέλεις να το εγκαταστήσεις σαν default dashboard ή σαν εφαρμογή που θα τρέχει μέσα από το menu;
  • Η πρώτη περίπτωση είναι αρκετά σύνθετη και χρειάζεται είτε κάποιον Autoinstaller κατάλληλα ρυθμισμένο, είτε πολύ καλή γνώση της boot διαδικασίας του XBOX.
  • Αν μιλάμε για την δεύτερη περίπτωση, τα πράγματα είναι πιό απλά, θα βοηθούσε όμως άν ξέραμε:
    • Ποιά dashboard φορτώνεις by default (Evolution-X, Avalaunch, UnleasheX κλπ.)
    • Ποιό BIOS έχεις φορτώσει στο Xecuter
    • Αν το XBOX φοράει τον original ή κάποιο μεγαλύτερο. Στη δεύτερη περίπτωση το extra space είναι όλο στην partition F: ή υπάρχει και partition G: ;

BTW: Το XBMC 2005 του Ιουλίου είχε κάμποσα bugs, ελπίζω να έχεις κάποιο μεταγενέστερο. Τέλος, δεν χρειάζεται το PC να τρέχει Media Center.

 

Hope it helps.

 

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι εννοεί το XBMC, διότι δεν υπάρχει έκδοση 2005. Νομίζα οτί αναφέρεται στο extender http://www.microsoft.com/windowsxp/mediacenter/extender/default.mspx

Anyway, ας το διευκρινίσει να τον βοηθήσουμε. :O

:D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια χθες καταφερα να συνδεσω το xbox με το pc,το προβλημα ειναι η ταχυτητα με τη οποια συνδεεται το flashfxp για παραδειγμα οταν παω να κατεβασω το παιχνιδι απο το σκληρο του xbox στο σκληρο του pc η ταχυτητα ειναι περιπου στα 9 KB/s και θελει σχεδον μια μερα για να τελειωσει!Στο εικονιδιο της συνδεσης ομως στη γραμμη εργασιων οταν το ανοιγω γραφει ταχυτητα 100.0MBit/s!Προφανως θα θελει καποιες ρυθμισεις να κανω αλλα ποιες?Οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει παρακαλω
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

τι μου θυμίζεις τώρα, κάποτε είχα και εγώ τα ίδια προβλήματα. Να κάνω τη σύνδεση, μετά η σύνδεση ήταν αργή κλπ.

Αν βάλεις το dvd2xbox νομίζω ότι θα δεις μια διαφορά στην ταχύτητα. Δηλαδή να βάλεις πρώτα τα περιεχόμενα του DVD στον σκληρό του XBOX και μετά να τα περάσεις απο εκεί στο PC.

 

Μία άλλη λύση (δεν την έχω δοκιμάσει, έχω ακούσει) είναι να δουλέψεις με το Media Center (μην ρωτήσεις που,πως,τι δεν γνωρίζω).

 

Άλλα η καλύτερη λύση τελικά είναι να βάλεις μια ADSL και να βρίσκεις αυτό που θέλεις!!!

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Μα φιλε μου tempo το εχω το dvd2xbox και οπως αναφερω και στο προηγουμενο μηνυμα το προβλημα ειναι οταν παω να τα περασω απο το σκληρο του xbox στο σκληρο του pc...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι εννοεί το XBMC, διότι δεν υπάρχει έκδοση 2005.

Anyway, ας το διευκρινίσει να τον βοηθήσουμε. :O

XBOX Media Center 2005 υπάρχει, αλλά για ευνόητους λόγους, δεν μπορώ να δώσω link ;)

Θα το βρεις πάντως, στα δικτυακά μονοπάτια που αναφέρονται στο xbox-scene σαν "usual places" :)

 

pou mporw na kano service sto xbox mou stin athina?
Φιλε Φώτη, δεν είναι η πρώτη φορά που το ρωτάς και νιώθω άσχημα που δεν σ' έχουμε βοηθήσει ακόμη. Ν' απολογηθώ, ότι η καθυστέρηση οφείλεται μόνο σε δισταγμό, μήπως κάποιος μας κατηγορήσει ότι "προωθούμε μαγαζάκια".

 

Ηδη έχω γράψει καλά λόγια για ένα κατάστημα και με τη γνώμη μου συμφωνούν απ' ότι βλέπω δύο ακόμη φίλοι εδώ, ενώ δεν έχω διαβάσει αντίθετη άποψη:

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=692680#post692680&postcount=261

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=1084497#post1084497&postcount=608

 

Σας βεβαιώνω και πάλι, καμία απολύτως σχέση με το μαγαζί, απλώς ευχαριστημένος πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

καλώς τον φίλο μου gerontas.

 

Δεν ξεχνώ πόσο με βοήθησε κάποτε!!!

Είμαι σίγουρος ότι πάλι θα δώσεις λύσεις

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι εννοεί το XBMC, διότι δεν υπάρχει έκδοση 2005. Νομίζα οτί αναφέρεται στο extender http://www.microsoft.com/windowsxp/mediacenter/extender/default.mspx

Anyway, ας το διευκρινίσει να τον βοηθήσουμε. :O

 

 

Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον σας, λοιπον το media center θελω να το εγκαταστησω σαν μενου και οχι σαν default. Αυτο που φορτωνει οταν το ανοιγω ειναι το Evo X. Στο pc εχω windows xp.

Εχω και μια αλλη απορια σχετικα με το καινουριο μου xbox-ακι, πηρα μια καρτα μνημης για να μπορω να μεταφερω τα save απο τη δικη μου κονσολα σε αλλη και ενω την βλεπει κανονικα, οταν παω να κανω save δεν μου δινει επιλογη να διαλλεξω που θα κανει save (στο σκληρο ή στην καρτα) και κανει απο μονο του στο σκληρο, το εχω δοκιμασει σε πολλα παιχνιδια αλλα τιποτα. Τι κανω λαθος?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το original dashboard του ΧΒΟΧ μπορείς να μεταφέρεις τα saves στην κάρτα μνήμης.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

καλώς τον φίλο μου gerontas...
Κι εγώ χαίρομαι που σε βλέπω παλιόφιλε κι ευχαριστώ για τα καλά λόγια.

Αλλαξες δίσκο τελικά ή σε μπέρδεψα εντελώς; :)

Ωχ, τώρα θυμήθηκα, ότι σας χρωστάω ακόμη εκείνη την εξήγηση για τη δομή της partition C: :sorry:

 

 

...μια αλλη απορια σχετικα με το καινουριο μου xbox-ακι, πηρα μια καρτα μνημης...
Μέσα από το original dashboard του ΧΒΟΧ μπορείς να μεταφέρεις τα saves στην κάρτα μνήμης.
Συμφωνώ με τον shodanjr_gr. Αφού επιλέξεις το memory save που θέλεις, θα σου δώσει δύο επιλογές copy και delete. Επιλέγοντας copy δίνεις σαν προορισμό την memory card.

Με την ευκαιρία: Χαίρομαι ιδιαίτερα, που βλέπω σ' αυτό το thread, τον shodanjr_gr, υπήρχε μια εποχή που ο τίτλος του θά άξιζε να είναι "Ο shodanjr_gr λύνει τις απορίες σας για το XBOX".

 

 

...το media center θελω να το εγκαταστησω σαν μενου και οχι σαν default. Αυτο που φορτωνει οταν το ανοιγω ειναι το Evo X...

Υποθέτοντας ότι έχεις το XBMC σε μορφή συμπιεσμένου αρχείου (.zip, .rar ή κάτι αντίστοιχο) η διαδικασία είναι σε γενικές γραμμές η εξής:

  • Αποσυμπίεσε τα αρχεία σ' ένα φάκελο XBMC στο PC.
    Ο φάκελος αυτός θα πρέπει να περιέχει κάποια αρχεία, όπως default.xbe (το πιό σημαντικό), διάφορα αρχεία με κατάληξη xml και μια σειρά από φακέλους, όπως skin, sounds, system, media, sripts κλπ.
  • Βρες (με κάποιον explorer που σίγουρα θα τρέχει κάτω από το evox) την partition του XBOX που περιέχει τον φάκελο apps
    Αν ο δίσκος είναι ο original, θα είναι ο e:\apps, αν είναι κάποιος μεγαλύτερος θα είναι είτε ο e:\apps, είτε (το πιθανότερο) ο f:\apps.
  • Σ' αυτόν το φάκελο (drive) :\apps αντιγράφεις τον φάκελο xbmc. Πώς;
    • Είτε με τον explorer του XBOX από ενα CD που θα φτιάξεις π.χ. με το Nero ή το Alcohol
    • Είτε δικτυώνοντας το XBOX με το PC και τρέχοντας ένα πρόγραμμα FTP, όπως το FlashFXP ή το Filezilla
    • Αν διαλέξεις την πρώτη μέθοδο, διάλεξε καλύτερα CD-RW, αν προτιμήσεις το δίκτυο, κλείσε (αν τρέχει) το firewall των windows.

    [*]Για να τρέξει το πρόγραμμα, βρίσκουμε με τον explorer του XBOX το αρχείο ...\apps\xbmc\default.xbe και το επιλέγουμε.

    [*]Αν θα εμφανιστεί το XBMC σαν επιλογή στο μενού του evox, εξαρτάται από τη δομή του evox.ini (αν έχει ορισθεί autoadd για τα εκτελέσιμα αρχεία του φακέλου apps).

    Σε κάθε περίπτωση μπορούμε να το προσθέσουμε μόνοι μας, ένας πολύ καλός οδηγός γι αυτό υπάρχει στο xbox-scene: The Complete Guide to Setting Up Evox.ini

Αν όλα αυτά ακούγονται περίπλοκα, μην απογοητεύεσαι, αυτό το θέμα στις πίσω σελίδες περιέχει πολλές πληροφορίες, επίσης πολλά σχετικά θέματα έχουν συζητηθεί και στο section για τις Κονσόλες του Insomnia.gr.

Φυσικά στο xbox-scene υπάρχουν τα πάντα, μια καλή αρχή είναι ο Total N00b Guide To Everything

 

Καλή Τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε gerontas για τις πληροφοριες αλλα εχω πραγματικα μπερδευτει τωρα. Πρωτα απο ολα τι ειναι αυτο το dashboard? Εγω οταν ειπα οτι φορτωνει το evo x ενοουσα οτι οταν ανοιγω το xbox εμφανιζει ενα εικονιδιο που γραφει evo x το οποιο ειναι και το τσιπ που εχω βαλει τωρα για λογισμικο evo x δεν ξερω. Επειτα αυτο που λες οτι μεσα στο xbox υπαρχει file explorer με ενδιαφερει πολυ πως μπορω να το βρω αυτο? Στο κεντρικο μενου δεν υπαρχει κατι τετοιο. Τελικα μπορω να βαλω τα media center?

Οσον αφορα τη καρτα μνημης παω εκει που λεει memory στο μενου του xbox και οταν επιλεγω την καρτα μνημης οι επιλογες που μου βγαζει ειναι "personilize" kai "erase" δεν ξερω τι να κανω. Please help!

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

 

Με την ευκαιρία: Χαίρομαι ιδιαίτερα, που βλέπω σ' αυτό το thread, τον shodanjr_gr, υπήρχε μια εποχή που ο τίτλος του θά άξιζε να είναι "Ο shodanjr_gr λύνει τις απορίες σας για το XBOX".

 

 

Χεχε. Sorry που απέχω, αλλά έχω ψιλοβαρεθεί το όλο Modding scene (και έχω και αρκετό καιρό να ενημερωθώ).

 

Θα με δείτε να συμμετέχω ενεργά όταν modάρουν το 360.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Μια που ξανα ζωντάνεψε το thread να ρωτήσω κι εγώ δύο πράγματα. :O

-Που μπορώ να βρω patches που μειώνουν το μέγεθος των παιχνιδιών στον δίσκο?

-Ξέρει κανείς τι παίζει με trainners? Εάν υπάρχουν, που μπορώ να κατεβάσω, πως τα εγκαθιστώ? Ένα guide έστω!

 

my XBOX - v.1.6 - X3CE - X3 BIOS - WD 200GB

:D
Link to comment
Share on other sites

...

-Που μπορώ να βρω patches που μειώνουν το μέγεθος των παιχνιδιών στον δίσκο?

-Ξέρει κανείς τι παίζει με trainners? Εάν υπάρχουν, που μπορώ να κατεβάσω, πως τα εγκαθιστώ? ...

Για patches γενικά, θα πρότεινα να δεις κατ' αρχήν το σχετικό section του xbox-scene. Sto στο ίδιο section, θα βρεις αρκετά και για trainers.

 

Για τη μείωση του μεγέθους των παιχνιδιών στο δίσκο, υπάρχει ένα εξαιρετικό site με αξιόπιστες "συνταγές", που το προτείνει ψηλά-ψηλά ο Γούγλης, αν τον ρωτήσεις για "xbox file ripping"

 

Hope it helps.

Link to comment
Share on other sites

...Οσον αφορα τη καρτα μνημης παω εκει που λεει memory στο μενου του xbox και οταν επιλεγω την καρτα μνημης οι επιλογες που μου βγαζει ειναι "personilize" kai "erase" δεν ξερω τι να κανω. Please help!
Ας αρχίσουμε απ' τα εύκολα: Από τη στιγμή που η κάρτα δεν έχει κανένα περιεχόμενο, είναι λογικό να έχεις μόνο αυτές τις δύο επιλογές.

Η "erase" σβήνει όλα τα περιεχόμενα που ενδεχομένως υπάρχουν, ενώ η "personalize" -αν θυμάμαι καλά- απλώς επιτρέπει να προσθέσεις ένα label στην κάρτα. Αν στην παρέα σου παίζουν διάφορες κάρτες, δεν είναι κακή ιδέα να την "βαφτίσεις".

 

Από κει και πέρα, για την αντιγραφή των παιχνιδιών δεν πρέπει να πας στην κάρτα, αλλά στον δίσκο (όπου είναι αποθηκευμένα). Θα τα επιλέξεις (ένα-ένα δυστυχώς) και για κάθε επιλεγμένο παιχνίδι θα εκτελείς την εντολή copy με προορισμό φυσικά την κάρτα.

 

 

Σε ευχαριστω φιλε gerontas για τις πληροφοριες αλλα εχω πραγματικα μπερδευτει τωρα. Πρωτα απο ολα τι ειναι αυτο το dashboard? Εγω οταν ειπα οτι φορτωνει το evo x ενοουσα οτι οταν ανοιγω το xbox εμφανιζει ενα εικονιδιο που γραφει evo x το οποιο ειναι και το τσιπ που εχω βαλει τωρα για λογισμικο evo x δεν ξερω. Επειτα αυτο που λες οτι μεσα στο xbox υπαρχει file explorer με ενδιαφερει πολυ πως μπορω να το βρω αυτο? Στο κεντρικο μενου δεν υπαρχει κατι τετοιο. Τελικα μπορω να βαλω τα media center?...
Πάμε τώρα στα πιό δύσκολα: Σε πολύ γενικές γραμμές, η dashboard είναι το Λειτουργικό Σύστημα του XBOX, λίγο πολύ ό,τι είναι για το PC τα Windows ή το Linux. Σ' ένα απείραχτο XBOX (χωρίς chip ή softmod) η μόνη dashboard που μπορεί να τρέξει είναι αυτή της Microsoft, το γνωτό σύστημα που επιτρέπει να επιλέξουμε "Memory", "Music" κλπ.

Σ' ένα modded (ας πούμε "τσιπαρισμένο") XBOX, μπορούν να τρέξουν (εκτός από την Microsoft Dashboard) και άλλες εναλλακτικές, όπως Evolution-X (γνωστή και σαν Evox), η UnleashX, η Avalaunch, η MXM,η AnOD-X, η NeoDashX και μερικές ακόμη, ενώ κάποιοι χρησιμοποιούν σαν βασική dashboard το ίδιο το XBMC.

Οι dashboards αυτές έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες, όπως να εγκαθιστούν και να τρέχουν εφαρμογές (File Manager, Media Player, δικτύωση με PC κλπ.), να ρυθμίζουν το υλικό (από format του δίσκου μέχρι έλεγχο των στροφών του ανεμιστήρα), να αντιγράφουν παιχνίδια στον δίσκο και να τα τρέχουν από εκεί (χωρίς το δισκάκι).

Η επιλογή είναι προσωπική υπόθεση του καθενός (έτσι κι αλλιώς, όποια κι αν είναι η "βασική" dashboard, οι υπόλοιπες μπορούν να καλούνται απ' αυτή, σαν κοινές εφαρμογές), προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή για τον αρχάριο είναι η Evolution-X.

 

Για να μπορέσει να εκτελεσθεί μια εναλλακτική dashboard και γενικότερα ένας μη επίσημος κώδικας (π.χ. να παίξει ένα αντιγραμμένο παιχνίδι) χρειάζεται μια εφαρμογή φορτωμένη στο chip κι αυτό είναι το BIOS. (Οι dashboard φορτώνουν από το Δίσκο). Τσιπάκι Evox απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει, το EvoX που βλέπεις, κατά πάσα πιθανότητα είναι ακριβώς το BIOS που φοράει το τσιπάκι σου και χωρίς αυτό θα ήταν ένα νεκρό ηλεκτρονικό εξάρτημα.

Είναι γραμμένο από την ίδια ομάδα (Evolution-X) που έχει δημιουργήσει την ομώνυμη dashboard, η σύγχιση ανάμεσα σε EvoX BIOS και EvoX Dashboard είναι κοινή στους αρχάριους, αλλά κάνουν εντελώς διαφορετική δουλειά. Είναι δυνατό ένα μηχάνημα να φοράει τσιπάκι με EvoX BIOS και να τρέχει π.χ. Avalaunch Dashboard, όπως είναι επίσης πιθανό να τρέχει EvoX Dashboard σε μηχάνημα με τελείως άσχετο BIOS (Xecuter, NK-patcher κλπ.)

 

Πως φορτώνουμε μια εναλλακτική dahboard; Διάβασε μια σχετική κουβέντα στο Insomnia, όπως και αυτή εδώ. Σ' αυτή τη δεύτερη συζήτηση, το τελευταίο μήνυμα είναι πολύ σημαντικό.

Ωστόσο, μια dashboard από μόνη της δεν κάνει και πολά πράγματα και για να φορτωθούν κάποιες εφαρμογές χρειάζεται μια διαδικασία όπως αυτή που σου πρότεινα για το XBMC. Μια πολύ καλύτερη λύση για τον αρχάριο, είναι η εγκατάσταση με έναν Auto-Installer, που εγκαθιστά εκτός από την dashboard και μια σειρά από απαραίτητες εφαρμογές. Περισσότερα για τους AutoInstallers θα βρείς εδώ.

 

Σε κάθε περίπτωση να ξαναπώ ότι θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα, διαβάζοντας Αυτόν τον Εξαιρετικό Οδηγό.

 

Καλή Τύχη, για ό,τι χρειαστεί τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και sorry που επαναλαμβανομαι αλλα ψαχνω επειγοντως μια λυση στη συνδεση xbox-pc.Tο προβλημα ειναι η ταχυτητα με τη οποια συνδεεται το flashfxp για παραδειγμα οταν παω να κατεβασω το παιχνιδι απο το σκληρο του xbox στο σκληρο του pc η ταχυτητα ειναι περιπου στα 9 KB/s και θελει σχεδον μια μερα για να τελειωσει!Στο εικονιδιο της συνδεσης ομως στη γραμμη εργασιων οταν το ανοιγω γραφει ταχυτητα 100.0MBit/s!Προφανως θα θελει καποιες ρυθμισεις να κανω αλλα ποιες?Οποιος γνωριζει κατι ας βοηθησει παρακαλω
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

...Tο προβλημα ειναι η ταχυτητα με τη οποια συνδεεται το flashfxp για παραδειγμα οταν παω να κατεβασω το παιχνιδι απο το σκληρο του xbox στο σκληρο του pc η ταχυτητα ειναι περιπου στα 9 KB/s και θελει σχεδον μια μερα για να τελειωσει!Στο εικονιδιο της συνδεσης ομως στη γραμμη εργασιων οταν το ανοιγω γραφει ταχυτητα 100.0MBit/s!...

Καλησπέρα.

Αν μιλούσες για μεταφορά από το DVD του XBOX, θα λέγαμε τα κλασσικά για το προβληματικό drive ή το φθαρμένο δισκάκι, αλλά από δίσκο σε δίσκο, η ταχύτητα αυτή είναι παράλογη.

 

Κάποιες σκέψεις:

  • Δώσε μας λίγες πληροφορίες για το δίκτυο, οπως ip, subnet mask και gateway για το PC και το XBOX.
  • Η σύνδεση γίνεται απ' ευθείας με καλώδιο crossover ή με straight καλώδιο και κάποιο hub/switch; Αν ισχύει το τελευταίο, ποιό είναι αυτό το switch;
  • Πάνω στο δίκτυο, τι άλλες συσκευές (άλλα PC, κάποιος router, κάποιος δικτυακός εκτυπωτής κλπ) υπάρχουν;
  • Οι ρυθμίσεις δικτύου για το XBOX είναι οι ίδιες τόσο για την default (Microsoft) dashboard, όσο και για την dashboard που φορτώνει το τσιπ;
  • To firewall των Windows είναι κλειστό;
  • Δοκίμασε κάποιον άλλο FTP Client (θα συνιστούσα τον filezilla, που επιπλέον είναι free), αντί του FlashFXP.
  • Κάνε μια δοκιμή στην ποιότητα της σύνδεσης. Υποθέτοντας ότι η ip του XBOX είναι x.y.z.w, δώσε από τη γραμμή εντολών
    ping x.y.z.w -l 1500 -t 20

    Αν οι χρόνοι ξεπερνούν το 1 ms ή χάνονται πακέτα, κάτι δεν πάει καλά με τη σύνδεση.

Τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

file geronta fenete na xeris arketa apo xbox..i aporia mou einai i exis..exo ena crystal xbox sendemeno me mia crt tv 29ara philips me advance scart cable tis microsoft pou exi kai ypodoxi me optiki ina gia to home theater(dolby digital pou exo)i tv exi kai s-video thira mipos prepi na agoraso kalodio s-video gia na exo kaliteri apikonisi..i tha einai to idio....tha exi to svideo kalodio ypostirixi gia to home cinema?
Link to comment
Share on other sites

file geronta fenete na xeris arketa apo xbox..i aporia mou einai i exis..exo ena crystal xbox sendemeno me mia crt tv 29ara philips me advance scart cable tis microsoft pou exi kai ypodoxi me optiki ina gia to home theater(dolby digital pou exo)i tv exi kai s-video thira mipos prepi na agoraso kalodio s-video gia na exo kaliteri apikonisi..i tha einai to idio....tha exi to svideo kalodio ypostirixi gia to home cinema?
Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. (Η επαφή μου με το XBOX και το PS2 σταματάει στα "μαστορέματα", τόσο στο software όσο και στο hardware, τη χρήση και την αγορά εξαρημάτων σαν το scart cable την έχουν αναλάβει οι γιοί μου :) ).

 

Νομίζω όμως ότι με το s-video βελτιώνεται η ποιότητα της εικόνας σε σχέση με το scart, αν και σε συμβατικές τηλεοράσεις (μια και μιλάς για Philips crt χωρίς να την χαρακτηρίζεις matchline) δεν πιστεύω ότι είναι τόσο σημαντική η διαφορά.

 

Καλώδιο με s-video και οπτική έξοδο για 5.1 πάντως, είναι σχετικά εύκολο να βρεις, το κόστος μαζί με τα ταχυδρομικά δεν ξεπερνάει τις 10-15 λίρες.

 

Ελπίζω κάποιος που ξέρει καλύτερα το θέμα, να σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

eyxaristo geronta..gia to xbox360 exo mia aporia...ti einai kalitero 1) na pareis tora tin konsola.....h argotera(meta apo 5-6-7 mines)milao gia tis version pou tha vgoun...kai tha exi pesi kai kapos i timi...milao gia to moding..an paris tora tin konsola pou einai version 1 as poume...mipos meta apo kairo to kalitero tsipaki poy tha vgi ma min mpeni stin konsola?
Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσουμε απ' τα εύκολα: Από τη στιγμή που η κάρτα δεν έχει κανένα περιεχόμενο, είναι λογικό να έχεις μόνο αυτές τις δύο επιλογές.

Η "erase" σβήνει όλα τα περιεχόμενα που ενδεχομένως υπάρχουν, ενώ η "personalize" -αν θυμάμαι καλά- απλώς επιτρέπει να προσθέσεις ένα label στην κάρτα. Αν στην παρέα σου παίζουν διάφορες κάρτες, δεν είναι κακή ιδέα να την "βαφτίσεις".

 

Από κει και πέρα, για την αντιγραφή των παιχνιδιών δεν πρέπει να πας στην κάρτα, αλλά στον δίσκο (όπου είναι αποθηκευμένα). Θα τα επιλέξεις (ένα-ένα δυστυχώς) και για κάθε επιλεγμένο παιχνίδι θα εκτελείς την εντολή copy με προορισμό φυσικά την κάρτα.

 

 

Πάμε τώρα στα πιό δύσκολα: Σε πολύ γενικές γραμμές, η dashboard είναι το Λειτουργικό Σύστημα του XBOX, λίγο πολύ ό,τι είναι για το PC τα Windows ή το Linux. Σ' ένα απείραχτο XBOX (χωρίς chip ή softmod) η μόνη dashboard που μπορεί να τρέξει είναι αυτή της Microsoft, το γνωτό σύστημα που επιτρέπει να επιλέξουμε "Memory", "Music" κλπ.

Σ' ένα modded (ας πούμε "τσιπαρισμένο") XBOX, μπορούν να τρέξουν (εκτός από την Microsoft Dashboard) και άλλες εναλλακτικές, όπως Evolution-X (γνωστή και σαν Evox), η UnleashX, η Avalaunch, η MXM,η AnOD-X, η NeoDashX και μερικές ακόμη, ενώ κάποιοι χρησιμοποιούν σαν βασική dashboard το ίδιο το XBMC.

Οι dashboards αυτές έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες, όπως να εγκαθιστούν και να τρέχουν εφαρμογές (File Manager, Media Player, δικτύωση με PC κλπ.), να ρυθμίζουν το υλικό (από format του δίσκου μέχρι έλεγχο των στροφών του ανεμιστήρα), να αντιγράφουν παιχνίδια στον δίσκο και να τα τρέχουν από εκεί (χωρίς το δισκάκι).

Η επιλογή είναι προσωπική υπόθεση του καθενός (έτσι κι αλλιώς, όποια κι αν είναι η "βασική" dashboard, οι υπόλοιπες μπορούν να καλούνται απ' αυτή, σαν κοινές εφαρμογές), προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή για τον αρχάριο είναι η Evolution-X.

 

Για να μπορέσει να εκτελεσθεί μια εναλλακτική dashboard και γενικότερα ένας μη επίσημος κώδικας (π.χ. να παίξει ένα αντιγραμμένο παιχνίδι) χρειάζεται μια εφαρμογή φορτωμένη στο chip κι αυτό είναι το BIOS. (Οι dashboard φορτώνουν από το Δίσκο). Τσιπάκι Evox απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει, το EvoX που βλέπεις, κατά πάσα πιθανότητα είναι ακριβώς το BIOS που φοράει το τσιπάκι σου και χωρίς αυτό θα ήταν ένα νεκρό ηλεκτρονικό εξάρτημα.

Είναι γραμμένο από την ίδια ομάδα (Evolution-X) που έχει δημιουργήσει την ομώνυμη dashboard, η σύγχιση ανάμεσα σε EvoX BIOS και EvoX Dashboard είναι κοινή στους αρχάριους, αλλά κάνουν εντελώς διαφορετική δουλειά. Είναι δυνατό ένα μηχάνημα να φοράει τσιπάκι με EvoX BIOS και να τρέχει π.χ. Avalaunch Dashboard, όπως είναι επίσης πιθανό να τρέχει EvoX Dashboard σε μηχάνημα με τελείως άσχετο BIOS (Xecuter, NK-patcher κλπ.)

 

Πως φορτώνουμε μια εναλλακτική dahboard; Διάβασε μια σχετική κουβέντα στο Insomnia, όπως και αυτή εδώ. Σ' αυτή τη δεύτερη συζήτηση, το τελευταίο μήνυμα είναι πολύ σημαντικό.

Ωστόσο, μια dashboard από μόνη της δεν κάνει και πολά πράγματα και για να φορτωθούν κάποιες εφαρμογές χρειάζεται μια διαδικασία όπως αυτή που σου πρότεινα για το XBMC. Μια πολύ καλύτερη λύση για τον αρχάριο, είναι η εγκατάσταση με έναν Auto-Installer, που εγκαθιστά εκτός από την dashboard και μια σειρά από απαραίτητες εφαρμογές. Περισσότερα για τους AutoInstallers θα βρείς εδώ.

 

Σε κάθε περίπτωση να ξαναπώ ότι θα ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα, διαβάζοντας Αυτόν τον Εξαιρετικό Οδηγό.

 

Καλή Τύχη, για ό,τι χρειαστεί τα ξαναλέμε.

 

 

Φιλε gerontas σε ευχαριστω παρα πολυ γιατι αν και ασχολουμαι με το xbox(παιζοντας παιχνιδια μονο) εδω και 4 χρονια, σε αυτο το θεμα ειχα πληρη μεσανυχτα! Τελικα ολα ενταξει, βρηκα ενα dvd με installer μαζι με εφαρμογες και παιχνιδια και εβαλα το evolution X πραγματικα πολυ καλο, επιτελους βλεπω ολα τα αρχεια μου στο xbox! Εχω ομως μια μικρη απορια, οταν ανοιγω την κονσολα εκει που πριν εγραφε Microsoft τωρα γραφει X-elixis ενω στου φιλου μου που περασε και αυτος το ιδιο δισκακι του γραφει Xecuter2 σημαινει κατι αυτο?

Και κατι αλλο, στις ιστοσελιδες που με παρεπεμψες βρηκα πολλα skins για το evolutionx αν τα βαλω ολα σε ενα dvd και το βαλω στο xbox θα τα κανει αυτοματα εγκατασταση ή εχει καποια διαδικασια?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

...ti einai kalitero 1) na pareis tora tin konsola.....h argotera(meta apo 5-6-7 mines)milao gia tis version pou tha vgoun...kai tha exi pesi kai kapos i timi...milao gia to moding..an paris tora tin konsola pou einai version 1 as poume...mipos meta apo kairo to kalitero tsipaki poy tha vgi ma min mpeni stin konsola?
Αν μπορείς να ...αντέξεις ;) θα πρότεινα να περιμένεις, παρακολουθώντας τις εξελίξεις στη modding scene.

Είναι παρατηρημένο ότι οι πρώτες εκδόσεις κάθε κονσόλας είναι και οι περισσότερο προβληματικές, ενώ σίγουρα θα υπάρξει και μια πτώση τιμών (αν και για το 360, ίσως να μην έλθει τόσο σύντομα). Ηδη πάντως ακούγονται παράπονα για υπερθέρμανση της κονσόλας, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι καλύτερα να περιμένει κανείς να λυθεί το πρόβλημα και ύστερα να σκεφτεί το τσιπάρισμα.

 

Just my two cents.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gerontas σε ευχαριστω παρα πολυ γιατι αν και ασχολουμαι με το xbox(παιζοντας παιχνιδια μονο) εδω και 4 χρονια, σε αυτο το θεμα ειχα πληρη μεσανυχτα! Τελικα ολα ενταξει, βρηκα ενα dvd με installer μαζι με εφαρμογες και παιχνιδια και εβαλα το evolution X πραγματικα πολυ καλο, επιτελους βλεπω ολα τα αρχεια μου στο xbox! Εχω ομως μια μικρη απορια, οταν ανοιγω την κονσολα εκει που πριν εγραφε Microsoft τωρα γραφει X-elixis ενω στου φιλου μου που περασε και αυτος το ιδιο δισκακι του γραφει Xecuter2 σημαινει κατι αυτο?

...

Χαίρομαι ειλικρινά που τα κατάφερες, θεωρώ ότι είναι κρίμα να χαραμίζεται το XBOX σαν "κουτή" παιχνιδομηχανή, όταν έχει τόσες κρυμένες δυνατότητες. Προσωπικά πιστεύω ότι (για κάποιον που ξέρει λίγο από Linux) αποτελεί την καλύτερη πρόταση για home entertainment mini PC, αν συνυπολογισθεί το μηδαμηνό κόστος της μετατροπής του.

 

Τώρα στις ερωτήσεις: X-elixis και Xecuter2 είναι κατά πάσα πιθανότητα το τσιπάκι που φοράει το μηχάνημα του καθενός σας.

Τα xecuter είναι κατά τη γνώμη μου (μαζί με τα Xenium) οι Rolls Royce των XBOX chip. Παρά την κυκλοφορία του Xecuter3, το Χ2 στέκει αξιπρεπέστατα ακόμη και σήμερα. Κατά 99.9% θα έχει κάποιο τρόπο να απενεργοποιείται και να επιτρέπει στο μηχάνημα να ξεκινάει κατευθείαν στην Microsoft Dashboard. (Δοκιμάστε boot από το eject, boot με το power κρατημένο για 1-2 sec, boot με το power και το eject ταυτόχρονα ή boot με κρατημένο το λευκό κουμπί στο χειριστήριο. Για ακριβέστερες οδηγίες χρειάζεται η ακριβής έκδοση του BIOS του chip).

To X-elixis είναι μια έντιμη πρόταση για τη χαμηλή του τιμή, αλλά δεν ξέρω άν έχει τέτοιες δυνατότητες.

Σε κάθε περίπτωση στο αρχικό μενού της Evox dashboard (πρέπει να) υπάρχει η επιλογή "Launch MS Dashboard" ή κάποια παρόμοια, που επιτρέπει να βγείς στην συνηθισμένη πράσινη οθόνη της Ms.

 

...βρηκα πολλα skins για το evolutionx αν τα βαλω ολα σε ενα dvd και το βαλω στο xbox θα τα κανει αυτοματα εγκατασταση ή εχει καποια διαδικασια?
Αν τρέξεις κάποια EvoX Build, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα εγκαταστήσει απλώς τα skins, αλλά ολόκληρη την dashboard. Από την στιγμή που δουλεύει, θα ήταν καλύτερα να μην το πειράξεις, ο νόμος του Murphy καραδοκεί :)

Η λύση που θα πρότεινα: Βρες σε ποιά partition έχει εγκατασταθεί η EvoX Dash, πιθανότατα είναι η E: ή (αν υπάρχει) η F:. Αν δεν είναι σε καμμία από τις δύο θα είναι στη C: (ελπίζω να μην είναι έτσι).

Την partition αυτή την προσδιορίζεις από την ύπαρξη του αρχείου evox.ini και ενός αρχείου με κατάληξη xbe όπως το evoxdash.xbe ή το default.xbe

Στον ίδιο φάκελο θα βρείς κατα πάσα πιθανότητα ένα υποφάκελο με το όνομα skin στον οποίο προσθέτεις απλά (με αντιγραφή από CD-RW ή FTP) τα skins που θέλεις. Πρόσεξε ότι κάθε skin αποτελείται από ένα folder με ένα αρχείο εικόνας (.jpg) και ένα αρχείο κειμένου με όνομα skin.ini.

Αν όλα πάνε καλά, τα καινούργια skins θα είναι προσπελάσιμα από το μενού του Evox (->"System Utils"->"Skins")

 

Καλή Τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...