Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλημέρα,

 

έχω το 6210 Navigator και πέρασα (μετα κόπων και βασάνων) το Nokia Maps 3.0

Αφού πλέον δουλεύει η εφαρμογή, το μόνο που λείπει είναι φωνητική πλοήγηση.

Μου ζητάει να συνδεθεί ίντερνετ για να κατεβάσει. Απ' ότι διάβασα, κάποιοι το έλυσαν μέσω σύνδεσης με wifi... αμ έλα που το 6210 δεν εχει wifi.

Εναλακτικός τρόπος για να έχουμε και φωνή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

 

έχω το 6210 Navigator και πέρασα (μετα κόπων και βασάνων) το Nokia Maps 3.0

Αφού πλέον δουλεύει η εφαρμογή, το μόνο που λείπει είναι φωνητική πλοήγηση.

Μου ζητάει να συνδεθεί ίντερνετ για να κατεβάσει. Απ' ότι διάβασα, κάποιοι το έλυσαν μέσω σύνδεσης με wifi... αμ έλα που το 6210 δεν εχει wifi.

Εναλακτικός τρόπος για να έχουμε και φωνή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Καλημερα!

Για Φωνητικη πλοηγηση αγοραζεις συνδρομη .

"Φωνες" (οπως και τους χαρτες) ανεβαζεις

μεσω map loader .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Για Φωνητικη πλοηγηση αγοραζεις συνδρομη .

"Φωνες" (οπως και τους χαρτες) ανεβαζεις

μεσω map loader .

 

Kαλημέρα και πάλι,

 

ξέχασα να αναφέρω οτι το κινητό είναι καινούριο και συνοδεύεται απο 6 μήνες δωρεάν συνδρομή στο Nokia Maps.

Και "δυστυχως" φωνές και χάρτες έχω ανεβάσει επανελημένως μέσω του Map loader.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

 

έχω το 6210 Navigator και πέρασα (μετα κόπων και βασάνων) το Nokia Maps 3.0

Αφού πλέον δουλεύει η εφαρμογή, το μόνο που λείπει είναι φωνητική πλοήγηση.

Μου ζητάει να συνδεθεί ίντερνετ για να κατεβάσει. Απ' ότι διάβασα, κάποιοι το έλυσαν μέσω σύνδεσης με wifi... αμ έλα που το 6210 δεν εχει wifi.

Εναλακτικός τρόπος για να έχουμε και φωνή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Και εγω το ιδιο τηλεφωνο εχω και τους 3.0 χαρτες εβαλα και σε 1 ωρα τους πεταξα και ξαναπερασα τους 2.0!! Δεν ξερω γιατι κανει προβλημα με τους beta χαρτες... btw βαλε Garmin να σωθεις

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

 

έχω το 6210 Navigator και πέρασα (μετα κόπων και βασάνων) το Nokia Maps 3.0

Αφού πλέον δουλεύει η εφαρμογή, το μόνο που λείπει είναι φωνητική πλοήγηση.

Μου ζητάει να συνδεθεί ίντερνετ για να κατεβάσει.

Αν έχεις κατεβάσει τους χάρτες και την ελληνική φωνή μέσω του nokia maps loader 3, τότε μένει να κάνεις μια απλή σύνδεση στο Internet για να ενεργοποιηθεί η φωνή. Δεν θα σε χρεώσει πολύ. Κάντο και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κατεβάσει τους χάρτες και την ελληνική φωνή μέσω του nokia maps loader 3, τότε μένει να κάνεις μια απλή σύνδεση στο Internet για να ενεργοποιηθεί η φωνή. Δεν θα σε χρεώσει πολύ. Κάντο και είσαι έτοιμος.

Δηλαδή γίνεται να χρησιμοποιηθει το Internet για μια φορά και μετά πλέον για πάντα ,χωρίς το Internet?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται να χρησιμοποιηθει το Internet για μια φορά και μετά πλέον για πάντα ,χωρίς το Internet?

 

Θα υπαρξει καποια ελαχιστη μικρη χρεωση εαν εχεις ενεργοποιημενο

το a-gps για καλυτερο εντοπισμο σηματος δορυφορων.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή γίνεται να χρησιμοποιηθει το Internet για μια φορά και μετά πλέον για πάντα ,χωρίς το Internet?

Ναι, έτσι είναι. Δεν θα χρεάζεται να συνδεθείς ποτέ ξανά στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Αποκαταστάθηκε και το θέμα της φωνητικής πλοήγησης...μάλλον η κυρία σταμάτησε να μου κρατάει μούτρα και πλέον μου μιλάει κανονικά :p

 

Κατα τ' άλλα εξακολουθώ να έχω απορίες.... Αν και δεν είχα άλλη συσκευή με gps πιό πρίν για να έχω μέτρο σύγκρισης, τώρα που αρχίζω να "παιζω" με το Nokia maps 3.0 δεν μπορώ να πώ οτι είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος.

Ντάξει, άντε και προσπερνάμε οτι το στίγμα σε βλέπει λίγο πιό πέρα ή σε ενημερώνει οτι "φτάσατε στον προορισμό σας" 1-2 στενά πρίν.

Το χρησιμοποίησα σε διαδρομές που γνωρίζω, απλά για να δώ ανταπόκριση και πραγματικά σε κάποιες περιπτώσεις ήταν παντελώς εκτός τόπου και χρόνου.

Σε διαδρομή Αγία Παρασκευή - Χολαργό και πίσω (μετρό) με έστειλε δύο φορές σε αδιέξοδο, ενώ οι οδηγίες του δεν είναι ακριβείς.

Είμαι εγώ ο απαιτητικός ή όντως ακόμα θέλει βελτιώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε τις ρυθμίσεις Διαδρομής και δοκίμασέ το και σε άλλες πορείες. Θυμάμαι οτι όταν το πέρασα, οι ρυθμίσεις ήταν ότι νά'ναι και με έστελνε εντελώς λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε τις ρυθμίσεις Διαδρομής και δοκίμασέ το και σε άλλες πορείες. Θυμάμαι οτι όταν το πέρασα, οι ρυθμίσεις ήταν ότι νά'ναι και με έστελνε εντελώς λάθος.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποιο Link για να δώ πώς να το κάνω?

Δεν ξέρω τι πρέπει να φτιάξω. Όπως προανέφερα, είναι η πρώτη μου συσκευή με gps.

Link to comment
Share on other sites

έχω εγκατεστημένη την Maps 3.0, έχει λήξει η άδεια εδώ και ένα μήνα και προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση την Nokia.Maps.v3.0.0302.S60v3.SymbianOS9.1.Unsigned.Cr***-illusion, η οποία έχει γίνει signed με τον γνωστό τρόπο.

συνεχώς βγάζει μήνυμα:

 

αδυναμία εγκατάστασης ενσωματωμένο μέρος

 

δοκίμασα να αλλάξω ημερομηνία (πιο παλιά) τίποτα.....

προσωρινά έχω την άδεια 7 ημερών.

μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;;;;;

τι κάνω λάθος;;;;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις ήδη εγκαταστήσει την έκδοση 3.0 δημιουργείται αυτό το πρόβλημα.

Έλεγξε εάν έχεις τη δυνατότητα να απεγκαταστήσεις την 3.0 που έχεις τώρα και μετά πέρνα τη σπασμένη 3.0, αλλιώς λύση άλλη εκτός του hard format δεν γνωρίζω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις ήδη εγκαταστήσει την έκδοση 3.0 δημιουργείται αυτό το πρόβλημα.

Έλεγξε εάν έχεις τη δυνατότητα να απεγκαταστήσεις την 3.0 που έχεις τώρα και μετά πέρνα τη σπασμένη 3.0, αλλιώς λύση άλλη εκτός του hard format δεν γνωρίζω.

 

....ή να αφαιρέσεις και άλλες έφαρμογές που έχεις έγκαταστήσει στην μνήμη του τηλεφωνου(τουλάχιστον 12 ΜΒ,έλεύθερη μνήμη ,πριν προσπαθήσεις να άφαιρέσεις τους χάρτες)αυτό αν δεν θέλεις να κάνεις hard format!μετα οτι ακριβώς λέει ο Itchrist.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις ήδη εγκαταστήσει την έκδοση 3.0 δημιουργείται αυτό το πρόβλημα.

Έλεγξε εάν έχεις τη δυνατότητα να απεγκαταστήσεις την 3.0 που έχεις τώρα και μετά πέρνα τη σπασμένη 3.0, αλλιώς λύση άλλη εκτός του hard format δεν γνωρίζω.

Σας ευχαριστώ πολύ, έσβησα τον φάκελο cities και το qf εγκατέστησα το nokia maps 2 και μετά εγκατέστησα την signed nokia maps 3

και όλα ΟΚ!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://diabo.110mb.com/symbian/indexmaps.htm

αρχικά πας εδω και κατεβάζεις οτι χάρτες θες με απευθειας λινκ χωρις να μπλέκεις με νοκια.

 

https://sites.google.com/site/avesomega/

 

εδω ειναι ενα προγραμμα πολυ καλυτερο απο το Nokia map loader. επιλέγεις χάρτες που εχεις κατεβάσει και αυτο τους κάνει αποσυμπιεση στην συσκευή ετσι ωστε γινεται σωστή επικάλυψη

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

εχω περασμενο το maps3 με τους χαρτες της αντιστοιχης εκδοσης,και σημερα εντελως αναιτια ανοιγοντας το προγραμμα να βρω ενα δρομο,μου εγραψε go on line και οτι και να εβαλα 4-5 φορες,ναι η οχι το κινητο κλεινει!!ουτε καν restart...απεγκατεστησα ολους τους χαρτες,εσβησα το cities k qf απο την μνημη,ξαναπερασα τον χαρτη αλλα παλι τα ιδια!!καμμια βοηθεια????:cry:
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

για να περασω στην εκδοση 3 των Χαρτων, χρειαζεται πρωτα να αναβαθμισω στην επισημη εκδοση απο nokia και στη συνεχεια να περασω απο πανω την ραγισμενη εκδοση απο το μαγαζακι ή απλως περναω την σπασμενη και τελος;

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

6220c. Με usb καλώδιο περνάω το αρχείο Nokia.Maps.v2.0.4503.S60v3.SymbianOS9.1..κλπ.κλπ.-illusion στην κάρτα μνήμης. Έχω πάρει πιστοποιητικά κλπ και έχω κάνει την διαδικασία που αναφέρεται εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=208801

 

Κατά την σύνδεση με το usb επιλέγω μαζική αποθήκευση και το βάζω στο root της κάρτας.

Το βρίσκω (Ρυθμίσεις -Διαχείριση δεδομένων -Διαχείριση αρχείων -Άνοιγμα) κι ενώ ξεκινάει η εγκατάσταση με τα κανονικά μηνύματα, μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα και σταματάει:

 

"Aδυναμία εγκατάστασης. Ενσωματωμένο μέρος!" :O

Υποψιάζομαι ότι μάλλον φταίει η προηγούμενη έκδοση που υπάρχει προεγκατεστημένη στο τηλέφωνο.

Τι κάνω; Άν πρέπει να την βγάλω πώς γίνεται αυτό; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού Λήψη, πρέπει να έχει ένα εικονίδιο maps upgrade. Το κατεβάζεις και μετά κάνεις εγκατάσταση το αρχείο που κατέβασες.

 

Αν δεν υπάρχει στη Λήψη, μπες στο επίσημο site της nokia και κατέβασέ το απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού Λήψη, πρέπει να έχει ένα εικονίδιο maps upgrade. Το κατεβάζεις και μετά κάνεις εγκατάσταση το αρχείο που κατέβασες.

 

Αν δεν υπάρχει στη Λήψη, μπες στο επίσημο site της nokia και κατέβασέ το απο κει.

 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω :)

Link to comment
Share on other sites

kalispera, mia erotisi tha ithela na kano ki ego. exo to n85 kai evala to Nokia maps 3 meso tou nokia maps updater kai auto ap'oti exo katalavei ligei tora...iparxei kapoios tropos na to exo gia panta xoris na to pliroso kainouria adeia???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...