Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6110 Navigator


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αναθαθμιση firmware μεσω internet απο το site της Nokia, στο συγκεκριμενο τηλ., περιλαμβανει και τυχον updates στους προεγκατεστημενους χαρτες η πρεπει ο κατοχος να προμηθευτει τις διορθωσεις χαρτων απο καπου αλλου ?

 

EDIT: Επισης, οταν χρησιμοποιεται σαν τυπικο smartphone (εφαρμογες να τρεχουν στο background, εναλλαγη μεταξυ τους κτλ κτλ) παρατηρησατε καποιο προβλημα με την διαθεσιμη μνημη (αν θυμαμαι καλα ειναι 17ΜΒ) ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο προγραμα route 66 sync υπαρχει η επιλογη activate with voucher code.

Προφανως αφορα τους χαρτες, εγω το αγορασα πριν 15 μερες το 6110 αλλα δεν εχω καταφερει ακομα να χρησιμοποιησω το route 66.Το smart2go μια χαρα.

Δεν θελω με τιποτα να δωσω χρηματα για χαρτες, οχι τουλαχιστον για την αθηνα.

help please

Link to comment
Share on other sites

EDIT: Επισης, οταν χρησιμοποιεται σαν τυπικο smartphone (εφαρμογες να τρεχουν στο background, εναλλαγη μεταξυ τους κτλ κτλ) παρατηρησατε καποιο προβλημα με την διαθεσιμη μνημη (αν θυμαμαι καλα ειναι 17ΜΒ) ?

Με τη διαθέσιμη ram που έχει είναι φυσικό να βλέπεις μνμ του τύπου "κλείστε κάποιες εφαρμογές".

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ, αν και καιρό μέλος αυτού του φόρουμ δεν έχω κάνει και πολύ χρήση. Περιορίζομαι στο να διαβάζω τα θρέντς... Τέλος πάντων τώρα κάτοχος ενός 6110Ν να ρωτήσω κάτι, ελεύθερο λογισμικό που θα βρώ ρε παιδιά γιατί όπου και να πάω θα πρέπει να κάνω εγγραφή κάτι που γενικά θέλω να αποφεύγω. Αν ξέρει κανείς κανένα url με free λογισμικό (with *****ed) ας βοηθήσει. Ευχαριστώ και καλή χρονιά με ΥΓΕΙΑ σε όλους σας.

http://ca.groups.yahoo.com/group/vparis1/files/

 

Αθήνα, Πρωτεύουσα, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά απο μένα. Στο πρόγραμμα ROUTE 66 που μας δίνει η ΝΟΚΙΑ με το κινητό είναι διαθέσιμοι για κατέβασμα και αγορά καινούργιοι χάρτες ονομαζόμενοι Q2 2007 (v 1.108). Τους εχει αγοράσει κανείς ? Ξέρουμε αν ο καινούργιος χάρτης Balkan & Eastern Europe έχει πιο αναλυτικά την Ελλάδα ?

αναφορά παράβασης

online τώρα!

Τροποποίηση Μηνύματος

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

 

Τις προάλλες αγοράσαμε το κινητό, αλλά δεν έχει χάρτη της Θεσσαλονίκης και κατ'επέκταση, ούτε φωνητικές οδηγίες. Έψαξα και στις προηγούμενες σελίδες, είδα ότι και άλλοι είχαν την ίδια απορία, αλλά απάντηση πουθενά. Τί μπορούμε να κάνουμε σ'αυτή την περίπτωση? Μπορούμε να τους βρούμε δωρεάν από κάπου?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος στην κατασταση αναμονης να μπει ο φακελος ''Δικα μου'' ωστε να ανατρεξω σε καποιο παιχνιδακι σε συντομο χρονο? Μηπως να δημιουργησω δικο μου φακελο?
Link to comment
Share on other sites

Mε την εφαρμογη για τη μετατροπή κειμένου σε ομιλία εχετε καταφερει τιποτα?

Σε εμενα οταν μου στειλουν μηνυμα με κεφαλαια δεν τα διαβαζει καθολου καλα.

Με μικρους χαρακτηρες κατι γινεται..

Μπορουμε να κανουμε κατι?

 

Στη σελιδα της ΝΟΚΙΑ δεν το κατεβαζει.. http://www.nokia.com.gr/A4406171

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος στην κατασταση αναμονης να μπει ο φακελος ''Δικα μου'' ωστε να ανατρεξω σε καποιο παιχνιδακι σε συντομο χρονο? Μηπως να δημιουργησω δικο μου φακελο?

Όχι δεν μπορείς να βάλεις στις συντομεύσεις φάκελο, μόνο εφαρμογές.

 

Καλή χρονιά σε όλους!

 

Τις προάλλες αγοράσαμε το κινητό, αλλά δεν έχει χάρτη της Θεσσαλονίκης και κατ'επέκταση, ούτε φωνητικές οδηγίες. Έψαξα και στις προηγούμενες σελίδες, είδα ότι και άλλοι είχαν την ίδια απορία, αλλά απάντηση πουθενά. Τί μπορούμε να κάνουμε σ'αυτή την περίπτωση? Μπορούμε να τους βρούμε δωρεάν από κάπου?

 

Στο cd που έρχεται με τη συσκευή κοίταξες...;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Στο cd που έρχεται με τη συσκευή κοίταξες...;

 

Ναι κοίταξα, αλλά έχει μόνο της Αθήνας.

 

Μόλις είδα στο φάκελο Travel το χάρτη ολόκληρης της Ελλάδας. Θα το περάσω, αν και νομίζω ότι είναι ήδη περασμένο στο τηλέφωνο και το μέλλον θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

@lb058: Έχει μόνο της Αθήνας και ελάχιστα από Πάτρα αν δεν κάνω λάθος..αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις στο κινητό σου και την εφαρμογή των χαρτών καθώς και τους χάρτες της εταιρείας που τους παρέχει στα N95 και Ε90!! Και αγοράζεις μετά κανονικά από το κινητό σου την φωνητική καθοδήγηση..
"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια να ρωτησω κατι...

θελω να παρω το Νοκια 6110.

 

Απο gps τι λεει?

εχει πληροτητα χαρτων για την ελλαδα,εφαμιλλο του destinator η θα πρεπει να αλλαξω το προγραμμα που εχει ηδη εγκατεστημενο?

 

υπαρχει χρεωση για τη χρηση του gps?

 

βασικα αφου διαβασα ολα τα προηγουμενα ποστ...εχω καποιες εξειδικευμενες αποριες...περι δωρεαν παντα χρησης του gps:

 

1)ειναι δωρεαν η πλοηγηση κ η περιηγηση μεσω του προεγκατεστημενου προγραματος που εχει Route66 ΑΛΛΑ το εν λογο προγραμμα εχει αναλυτικα την ΑΘΗΝΑ μονο, ενω υπολειπεται παρα πολυ σε ολες τις υπολειπες πολεις και ιδιαετερα τις επαρχιακες,σωστα?

 

2)το δευτερο προγραμμα Smart 2 go(nokia maps) το εχει εγκατεστημενο η πρεπει να το κατεβασεις απο to web site της νοκια?

Μπορουν να δουλεψουν παραλληλα αυτα τα 2?η πρεπει να σβησεις καποιο απο τα 2?

Το smart2go ειναι δωρεαν να κατεβασεις ΟΠΟΙΟ ΧΑΡΤΗ θελεις και να περιηγηθεις,απλα δεν μπορεις να κανεις πλοηγηση σωστα?

Οι χαρτες tou smart2go για επαρχια ειναι πολυ καλυτεροι απο το route66 ετσι?

Δε χρεωνεσαι αν κατεβασεις το smart2go ουτε χρεωνεσαι για οποιον χαρτη και να κατεβασεις.μονο αν πλοηγηθεις σε αυτον.

παρολαυτα μπορει να σου δειξει το σημειο που εισαι δωρεαν?ακομη και αν εισαι στην ευρωπη και εχεις τον αντιστοιιχο χαρτι?

 

απο οτι συμπερανα συμφερει,αν ισχυουν τα παραπανω,να εχεισ εγκατεστημενα και τα 2 προγραματα στο τηλεφωνο και να χρησιμοποιεις για Αθηνα-πατρα το Royte66 που το εχεις προεγκατεστημενο και με δωρεαν πλοηγηση,ενω για ολη την υπολειπη ελλαδα κ ευρωπη κατεβαζεις δωρεαν χαρτες απο το Smart2go οπου εχεις και δωρεαν περιηγηση(δηλαδη μπορεις να δεις τους χαρτες αναλυτικα αλλα δε μπορει να σε πλοηγησει) και σου δειχνει και το σημειο που εισαι δωρεαν(σε οποιοδηποτε μερος-χωρα και αν εισαι.)

 

Σωστα?

 

αν ολα τα παραπανω ισχυουν ας απαντησει καποιος που εχει το τηλ. και το εχει χρησιμοποιησει για να τελειωνει η φημολογια που υπαρχει με τη χρηση του gps του 6110!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα αφου διαβασα ολα τα προηγουμενα ποστ...εχω καποιες εξειδικευμενες αποριες...περι δωρεαν παντα χρησης του gps:

 

1)ειναι δωρεαν η πλοηγηση κ η περιηγηση μεσω του προεγκατεστημενου προγραματος που εχει Route66 ΑΛΛΑ το εν λογο προγραμμα εχει αναλυτικα την ΑΘΗΝΑ μονο, ενω υπολειπεται παρα πολυ σε ολες τις υπολειπες πολεις και ιδιαετερα τις επαρχιακες,σωστα?

 

2)το δευτερο προγραμμα Smart 2 go(nokia maps) το εχει εγκατεστημενο η πρεπει να το κατεβασεις απο to web site της νοκια?

Μπορουν να δουλεψουν παραλληλα αυτα τα 2?η πρεπει να σβησεις καποιο απο τα 2?

Το smart2go ειναι δωρεαν να κατεβασεις ΟΠΟΙΟ ΧΑΡΤΗ θελεις και να περιηγηθεις,απλα δεν μπορεις να κανεις πλοηγηση σωστα?

Οι χαρτες tou smart2go για επαρχια ειναι πολυ καλυτεροι απο το route66 ετσι?

Δε χρεωνεσαι αν κατεβασεις το smart2go ουτε χρεωνεσαι για οποιον χαρτη και να κατεβασεις.μονο αν πλοηγηθεις σε αυτον.

παρολαυτα μπορει να σου δειξει το σημειο που εισαι δωρεαν?ακομη και αν εισαι στην ευρωπη και εχεις τον αντιστοιιχο χαρτι?

 

απο οτι συμπερανα συμφερει,αν ισχυουν τα παραπανω,να εχεισ εγκατεστημενα και τα 2 προγραματα στο τηλεφωνο και να χρησιμοποιεις για Αθηνα-πατρα το Royte66 που το εχεις προεγκατεστημενο και με δωρεαν πλοηγηση,ενω για ολη την υπολειπη ελλαδα κ ευρωπη κατεβαζεις δωρεαν χαρτες απο το Smart2go οπου εχεις και δωρεαν περιηγηση(δηλαδη μπορεις να δεις τους χαρτες αναλυτικα αλλα δε μπορει να σε πλοηγησει) και σου δειχνει και το σημειο που εισαι δωρεαν(σε οποιοδηποτε μερος-χωρα και αν εισαι.)

 

Σωστα?

 

Ναι είναι δωρεάν και τα 2 προγράμματα απλός ο router 66 έχει Αθήνα και Πάτρα μονό, για τους καινούργιους χάρτες του δεν ξερώ τι παίζει για Ελλάδα, άσε που δεν είναι δωρεάν η new χάρτες.

το Νokia Μaps πρέπει να το κατεβάσεις (http://www.smart2go.com/) και είναι δωρεάν η χάρτες του είναι σχεδόν πλήρες και δεν σταματάνε να ανανεώνονται συνεχώς.

Ναι δωρεάν είναι περιηγηθείς, αλλά για να πεις από εδώ θέλω να πάω εκεί και να σου σχεδιάσει την διαδρομή και να σου τα λέει φωνητικά πρέπει να αγοράσεις δικαιώματα από 1 μηνά (νομίζω) μέχρι 3 χρονιά->70 ευρω.

Όχι κατεβάζεις οποίον χάρτη θες Ευρώπης Αμερικής κλπ δεν χρεώνεσαι για να περιηγηθείς όπως είπαμε, μονό αν αγοράσεις δικαιώματα έχει περιοχές πχ βλέπει το πρόγραμμα που είμαι Ελλάδα και μου βγάζει να αγοράσω 1.Ανατολική Ευρώπη( τσεχική δημοκρατία/Σλοβακία/Ουγγαρία/πολώνια/Κροατία/Σλοβενία/Ελλάδα/βαλτικές χώρες) η 2.Χώρες Αδριατικής (Ιταλία/Σλοβενία/Κροατία/Ελλάδα/Τμήματα Αυστρίας/Ουγγαρίας)

Ναι μπορείς να έχεις και τα 2 προγράμματα περασμένα στο κινητό, ακόμα και να τα τρέξεις ταυτόχρονα και τα 2 στην μνήμη του κινητού και μια να πηγαίνεις στο ένα και μια στο άλλο.

Ναι με στο smart2go αν πας πχ Γερμάνια (λεμέ) βάζεις τσάμπα τον χάρτη Γερμανίας και τσάμπα σου δείχνει που κινείσαι με οδούς τα πάντα, χωρίς φωνητικά και να σου σχεδιάζει διαδρομές.

Σωστός!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δωρεάν και τα 2 προγράμματα απλός ο router 66 έχει Αθήνα και Πάτρα μονό, για τους καινούργιους χάρτες του δεν ξερώ τι παίζει για Ελλάδα, άσε που δεν είναι δωρεάν η new χάρτες.

το Νokia Μaps πρέπει να το κατεβάσεις (http://www.smart2go.com/) και είναι δωρεάν η χάρτες του είναι σχεδόν πλήρες και δεν σταματάνε να ανανεώνονται συνεχώς.

Ναι δωρεάν είναι περιηγηθείς, αλλά για να πεις από εδώ θέλω να πάω εκεί και να σου σχεδιάσει την διαδρομή και να σου τα λέει φωνητικά πρέπει να αγοράσεις δικαιώματα από 1 μηνά (νομίζω) μέχρι 3 χρονιά->70 ευρω.

Όχι κατεβάζεις οποίον χάρτη θες Ευρώπης Αμερικής κλπ δεν χρεώνεσαι για να περιηγηθείς όπως είπαμε, μονό αν αγοράσεις δικαιώματα έχει περιοχές πχ βλέπει το πρόγραμμα που είμαι Ελλάδα και μου βγάζει να αγοράσω 1.Ανατολική Ευρώπη( τσεχική δημοκρατία/Σλοβακία/Ουγγαρία/πολώνια/Κροατία/Σλοβενία/Ελλάδα/βαλτικές χώρες) η 2.Χώρες Αδριατικής (Ιταλία/Σλοβενία/Κροατία/Ελλάδα/Τμήματα Αυστρίας/Ουγγαρίας)

Ναι μπορείς να έχεις και τα 2 προγράμματα περασμένα στο κινητό, ακόμα και να τα τρέξεις ταυτόχρονα και τα 2 στην μνήμη του κινητού και μια να πηγαίνεις στο ένα και μια στο άλλο.

Ναι με στο smart2go αν πας πχ Γερμάνια (λεμέ) βάζεις τσάμπα τον χάρτη Γερμανίας και τσάμπα σου δείχνει που κινείσαι με οδούς τα πάντα, χωρίς φωνητικά και να σου σχεδιάζει διαδρομές.

Σωστός!!!

 

Μαλιστα...Στην περιπτωση λοιπον που καποιος δεν θα ειχε προβλημα να πληρωσει για να εχει φωνητικη πλοηγηση, η καλυτερη λυση γι'αυτον, απο πλευρας πληροτητας χαρτων, θα ηταν το Nokia Maps (smart2go), καλα εχω καταλαβει ??

Link to comment
Share on other sites

σωστος.αξιζει να το κανεις αν θελεις πλοηγηση σε περιοχες εκτος αθηνων και εκτος ελλαδας.

 

υπαρχει ελληνικη version του smart2go?

εκτος απο το http://www.smart2go.com μπορεις να το κατεβασεις και απο καπου αλλου (πχ Nokia) γιατι εχω προβλημα με το συγκεκριμενο server.

 

οποιος δουλευει το smart2go στο 6110 να γραψει τις ρυθμισεις που χρειαζεται να κανουμε για να μην υπαρχει χρεωση μεσω gprs η wap εστω αθελα μας....

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα 6110 από το emarket με 300 ευρώ μεταχηρισμένο από τον 7/2007.Είναι με την εγγύηση του.Να το πάρω ή όχι?Αξίζει σε αυτή την τιμή?Μένω Ηγουμενίτσα.Θα είμαι εντάξει με το navigator?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το δικό μου τα 'παιξε...κλάψ...:mad::mad::mad:

Όσοι με έπαιρναν τηλέφωνο με άκουγαν απο το υπερπέραν και με πολύ θόρυβο..

Επίσης όταν έκανα αναπαραγωγή του video ακουγόταν χάλια λες και φύσαγα πάνω στο μικρόφωνο..:(

Φυσικά το πήγα στη wind απο οπου το αγόρασα και ενώ δεν είχαν περάσει 5 εργάσημες είχα σύνολο κλήσεων πάνω απο 30'...

Οπότε αντικατάσταση δεν γίνεται.:mad:

Δηλαδή πήγα και έσκασα 450e για να πάρω το χαλασμένο...

Το πήγα λοιπόν στo nokia club όπου ήταν μια πωλήτρια που δεν ήξερε τίποτα και πουλούσε και πνεύμα. Μου είπε λοιπόν οτι στην περίπτωση που έχει πρόβλημα το μικρόφωνο είναι απλό και θα φτιαχτεί αν όμως είναι θέμα λογισμικού θα περιμένω μέχρι να βγεί αναβάθμηση.

Επίσης ζήτησα να μου δώσουν συσκευή αντικατάστασης και απλά δεν είχαν.:!:

Απαράδεκτοι????

Ένας Θεός ξέρει πότε θα το πάρω πίσω..

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία version πάντως (3.58 αν δεν κάνω λάθος) έχει ένα bug.

'Οταν έχεις ανοίξει το Route 66 και πατήσεις το πλήκτρο 5 (που βγάζει τις πληροφορίες του GPS)... εκεί που λέει υψόμετρο αλλά και γεωγραφικό μήκος και πλάτος... έχει αντικαταστήσει όλα τα "," (=κόμματα) με τετραγωνάκια.

ΦΥΣΙΚΑ και θα ξεχέσω για ακόμα μια φορά τους άχρηστους στην Route 66.

Είναι σημαντικό τελικά να έχεις ένα e-mail (που να απαντά άνθρωπος...) μιας μακρινής και απρόσωπης εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να απενεργοποιησουμε τους ηχους της καμερας?

Δοκιμασα στο Αθορυβο προφιλ αλλα τιποτα...

 

Δεν γίνεται!!!

Είναι για να αποφεύγεται η χρήση απο κακόβουλους παπαράτσι!!:ninja::ninja:

Αν θες κάτι αθόρυβο δοκίμασε το PHOTORITΕ(αλλα βγαζει φωτο σε αναλυση 640χ480).

 

 

Αυτή η κάρτα θα λειτουργήσει στο κινητό μου???

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.555075

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Θα λειτουργει κανονικα στο 6110 αυτη η καρτα.

Το θεμα ειναι οτι δεν λεει τι ταχυτητα ειναι ουτε στο site της εταιριας http://www.twinmos.com/flash/flash_p_microsd.htm#s

Ενα απλο High speed δεν με πειθει..

 

Θα προτιμουσα αυτην http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569368 και ας εχει 9 ευρω πιο πανω.

Στα 2 χρονια τουλαχιστον που θα κρατησει το κινητο θα εχει κανει την αποσβεση της και με το παραπανω

Link to comment
Share on other sites

παιδαι μια ερωτηση . το πηρα χτες. οταν μπαινω στο navigator, δεν πρεπει να με βρισκει που ειμαι? αναβοσβηνει αναζητηση θεσης αλλα δε γινεται τιποτα. κανω κατι λαθος???

ευχαριστω

OI ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ, ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ
Link to comment
Share on other sites

παιδαι μια ερωτηση . το πηρα χτες. οταν μπαινω στο navigator, δεν πρεπει να με βρισκει που ειμαι? αναβοσβηνει αναζητηση θεσης αλλα δε γινεται τιποτα. κανω κατι λαθος???

ευχαριστω

 

Μήπως είσαι σε εσωτερικό χώρο?? Εαν είσαι τότε δεν πρόκειται να σε βρει !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...