Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6110 Navigator


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλήθεια... αυτή η φατσούλα δίπλα (δεξιά) στις επαφές... τι κάνει;

Πάτα Επιλογές > Αναπ. Φράσης και θα δεις....:p:p

 

Ουσιαστικά είναι η φωνητική εντολή της επαφής. Αν το ενεργοποιήσεις και από τα Προφίλ (Προφίλ > Επιλογές > Εκφώνηση ονόματος καλούντος > Ναι) θα σου φωνάζει και το όνομα του καλούντος όταν σε παίρνει τηλέφωνο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις ακόμα.

 

1. Σε μερικά ονόματα... κάτω-κάτω μου βγάζει το "Συγχρονισμός" και επιλέγω Προσωπικός-Δημόσιος-Κανένας. Σε άλλα ονόματα δεν εμφανίζει καν το "συγχρονισμός". Τι είναι όλο αυτό;

 

2. Ποια η χρησιμότητα του να προσθέσεις στις επαφές το στοιχείο "Γεννέθλια", αφού ακόμα και όταν βάλεις... δεν σε ειδοποιεί. Πρόσθεσα χτες σε μια επαφή ότι έχει γεννέθλια σήμερα... και μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις ακόμα.

2. Ποια η χρησιμότητα του να προσθέσεις στις επαφές το στοιχείο "Γεννέθλια", αφού ακόμα και όταν βάλεις... δεν σε ειδοποιεί. Πρόσθεσα χτες σε μια επαφή ότι έχει γεννέθλια σήμερα... και μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάτι.

Ναι δεν σε ειδοποιεί μη περιμένεις άδικα...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν σε ειδοποιεί μη περιμένεις άδικα...

 

Πιθανώς να το κρατάει σαν πληροφορία, συσχετισμένη με την εκάστοτε επαφή (όπως σε άλλα Nokia, όπου στις επαφές υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης σημείωσης), αλλά χωρίς δυνατότητα υπενθύμισης.

 

Για υπενθύμιση, ίσως να πρέπει να το βάλεις μέσω Ημερολογίου και όχι μέσω των επαφών.

 

:confused:

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις ακόμα.

 

1. Σε μερικά ονόματα... κάτω-κάτω μου βγάζει το "Συγχρονισμός" και επιλέγω Προσωπικός-Δημόσιος-Κανένας. Σε άλλα ονόματα δεν εμφανίζει καν το "συγχρονισμός". Τι είναι όλο αυτό;

 

2. Ποια η χρησιμότητα του να προσθέσεις στις επαφές το στοιχείο "Γεννέθλια", αφού ακόμα και όταν βάλεις... δεν σε ειδοποιεί. Πρόσθεσα χτες σε μια επαφή ότι έχει γεννέθλια σήμερα... και μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει κάτι.

 

Για να σε ειδοποιει πρεπει να το βαλεις υπενθυμιση στο ημερολογιο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να το κρατάει σαν πληροφορία, συσχετισμένη με την εκάστοτε επαφή (όπως σε άλλα Nokia, όπου στις επαφές υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης σημείωσης), αλλά χωρίς δυνατότητα υπενθύμισης.

 

Για υπενθύμιση, ίσως να πρέπει να το βάλεις μέσω Ημερολογίου και όχι μέσω των επαφών.

 

:confused:

Ναι μέσω ημερολογίου!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

AFOU EINAI MIA XARA GIATI XREIAZETE TO NOKIA MAPS? GIA TIN YPOLOIPI ELLADA?OTAN LEME ATHINA ENNOOUME OLO TON NOMO ATTIKIS KAI TIN PERIFEREIA ETSI?EPEIDI PIGA STO PLAISIO KAI ROTISA MOU EIPAN GIA GPS NA MIN EXO MEGALES APAITISEIS KAI NA PARO KAPIO PDA ME GPS.PAROLAYTA EXO KOLLISEI POLY ME AUTO TO TILEFONO DEN KSERO GIATI.PIRA TO SAMSUNG U 600 KAI SE 1 MINA APOFASISA NA TO DOSO GIA NA PARO AUTO.AKSIZEI TELIKA TA LEFTA TOU?AN TO GPS TOU EINAI SE POLY ARXIKO STADIO NA TO SKEFTO KALYTERA,THANKS...
Link to comment
Share on other sites

AFOU EINAI MIA XARA GIATI XREIAZETE TO NOKIA MAPS? GIA TIN YPOLOIPI ELLADA?OTAN LEME ATHINA ENNOOUME OLO TON NOMO ATTIKIS KAI TIN PERIFEREIA ETSI?EPEIDI PIGA STO PLAISIO KAI ROTISA MOU EIPAN GIA GPS NA MIN EXO MEGALES APAITISEIS KAI NA PARO KAPIO PDA ME GPS.PAROLAYTA EXO KOLLISEI POLY ME AUTO TO TILEFONO DEN KSERO GIATI.PIRA TO SAMSUNG U 600 KAI SE 1 MINA APOFASISA NA TO DOSO GIA NA PARO AUTO.AKSIZEI TELIKA TA LEFTA TOU?AN TO GPS TOU EINAI SE POLY ARXIKO STADIO NA TO SKEFTO KALYTERA,THANKS...

Πάντως στην Αττική που το δοκίμασα δουλεύει μια χαρά το gps. Τώρα επειδή πρόσφατα βρισκόμουν σε ένα νησάκι μου έβγαζε μη χαρτογραφημένη περιοχή. Μάλλον γιαυτό χρειάζεται το nokia maps.

:X
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γιαυτό χρειάζεται το nokia

maps.

Τώρα... "τά'πιασες" τα λεφτά σου.

 

Φίλε μου το Nokia Maps... δεν λέει καν... το όνομα από το νησί που βρίσκεσαι!

 

'Οσο για χαρτογράφηση οδών σε νησί;... καλό το ανέκδοτο!

 

εννοείται πως δεν σε ειρωνεύομαι φίλε μου, απλά είμαι καυστικός...!

Link to comment
Share on other sites

φλας εχει το κινητο;τελικα ποση ωρα θελει να κλειδωσει δορυφορους;

Ναι έχει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποση ωρα θελει να κλειδωσει δορυφορους;

 

Αν είσαι στο κατάστρωμα καραβιού, τότε κλειδώνει μέσα σε 4-5 δευτερόλεπτα.

Αν είσαι στο δρόμο, μπορεί να κάνει από 20sec μέχρι και 3 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα... "τά'πιασες" τα λεφτά σου.

 

Φίλε μου το Nokia Maps... δεν λέει καν... το όνομα από το νησί που βρίσκεσαι!

 

'Οσο για χαρτογράφηση οδών σε νησί;... καλό το ανέκδοτο!

 

εννοείται πως δεν σε ειρωνεύομαι φίλε μου, απλά είμαι καυστικός...!

 

 

φίλος δεν είμαι :lol: (κοίταξε αριστερά)

 

να σου πω κάτι δεν περιμενα κάτι παραπάνω να κάνει και η τιμή του σε σχέση με αυτό που προσφέρει είναι τσουχτερή. εδώ το πλαστικό που χρησιμοποιεί είναι χάλια, το gps μου φταίει.

καλά κάνεις και είσαι καυστικός αλλά το όνομα από το νησί το βρήκε πάντως;)

:X
Link to comment
Share on other sites

αλλά το όνομα από το νησί το βρήκε πάντως;)

 

Δεν μπορεί! Κάποιο λάθος πρέπει να κάνεις.

Εγώ γύρισα όλη την Πάρο και δεν μου έβγαλε τίποτα.

Πάντως τη Σαλαμίνα μου την έβγαλε.

 

Αν μπορείς κάνε μια δοκιμή και πες μου αν βλέπεις να σου λέει πουθενά την Πάρο (όταν κάνεις ζουμ εκεί).

 

Το route66 την γράφει την Πάρο, όμως ΦΥΣΙΚΑ δεν λέει κουβέντα για Παροικιά ή Νάουσα. Λέει απλά "Πάρος".

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί! Κάποιο λάθος πρέπει να κάνεις.

Εγώ γύρισα όλη την Πάρο και δεν μου έβγαλε τίποτα.

Πάντως τη Σαλαμίνα μου την έβγαλε.

 

Αν μπορείς κάνε μια δοκιμή και πες μου αν βλέπεις να σου λέει πουθενά την Πάρο (όταν κάνεις ζουμ εκεί).

 

Το route66 την γράφει την Πάρο, όμως ΦΥΣΙΚΑ δεν λέει κουβέντα για Παροικιά ή Νάουσα. Λέει απλά "Πάρος".

και εμένα έλεγε απλά "Μυκονος" αλλά τίποτα παραπάνω.

:X
Link to comment
Share on other sites

και εμένα έλεγε απλά "Μυκονος" αλλά τίποτα παραπάνω.

 

Στο Nokia navigator Route66 γράφει το νησί "Μύκονος".

Στο Nokia Maps δεν γράφει κανένα νησί (εννοώ κανένα όνομα).

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μου πει πως γίνεται περιήγηση στους χάρτες (πχ της Ελλάδος) χωρίς ενεργοποίηση του GPS??

Φυσικά... Πατάς το κουμπί με το σύμβολο του Navigator.

Ασ'το να λέει "αναζήτηση"... και εσύ ψάξε ότι θέλεις!

Αν είσαι μέσα σε σπίτι... δεν θα βρει δορυφόρο... αλλά περιήγηση θα κάνεις άνετα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το φαντάστηκα αλλά έλεγα μήπως υπάρχει άλλος τρόπος. Έτσι δουλεύει.

 

Στις επαφές κάνει αναζήτηση μόνο με μικρά γράμματα. Ξέρει κάποιος αν κάνει αναζήτηση με κεφαλαία γράμματα ή με το πρώτο κεφαλαίο?? Στην αναζήτηση με μικρά γράμματα (αν πχ βάλω μόνο "κατ") βγάζει όλες τις επαφές που περιέχουν αυτή τη φράση.

Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές κάνει αναζήτηση μόνο με μικρά γράμματα. Ξέρει κάποιος αν κάνει αναζήτηση με κεφαλαία γράμματα ή με το πρώτο κεφαλαίο?? Στην αναζήτηση με μικρά γράμματα (αν πχ βάλω μόνο "κατ") βγάζει όλες τις επαφές που περιέχουν αυτή τη φράση.

Και φυσικά κάνει αναζήτηση και με κεφαλαία γράμματα.

Ναι θα σου βγάζει τα ονόματα που αρχίζουν -ΟΧΙ ΤΗ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ- με τη φράση «κατ».

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα που μου την σπάνε στο 6110!

 

1. 'Οταν έχεις ένα μήνυμα που δεν το έχεις διαβάσει (ή μια αναπάντητη κλήση) και αυτό είναι σε θέση αναμονής (π.χ. παρατημένο κάπου για 15 λεπτά)... τότε η οθόνη είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εντελώς σβυστή. Σε όλα τα άλλα ΝΟΚΙΑ, έδειχνε κάτι ώστε να καταλάβεις πως είχες μήνυμα ή αναπάντητη όση ώρα δεν το κοίταζες.

Λύση σε αυτό το πρόβλημα; Κάθε 10 λεπτά ανοιγοκλείνω το συρτάρι.

 

2. Μου την σπάει που στην "έκθεση" μου έχει όλες τις φώτο μαζί (ακόμα και αν τις έχω αποθηκεύσει σε φάκελλο). Αποτέλεσμα;

Αν η επίσημη γκόμενά σου παίξει με το κινητό... κινδυνεύεις να γίνεις ρόμπα... αφού σου εμφανίζει όλες τις φώτο ανεξαρτήτου ονόματος φακέλου ή memory card.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά κάνει αναζήτηση και με κεφαλαία γράμματα.

Ναι θα σου βγάζει τα ονόματα που αρχίζουν -ΟΧΙ ΤΗ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ- με τη φράση «κατ».

 

Πώς αλλάζουν τα μικρά σε κεφαλαία?? Το # δεν λειτουργεί στην αναζήτηση αλλά τσεκάρει στα δεξιά μια επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα που μου την σπάει στο 6110!

 

Αν είσαι στα εισερχόμενα μηνύματα και θέλεις να επιλέξεις να σβήσεις 10... δεν μπορείς. Τουλάχιστον δεν μπορείς όπως με τα προηγούμενα ΝΟΚΙΑ όπου μπορούσες να τικάρεις όσα σε ενδιαφέρουν. Εδώ πρέπει να κάνεις "επιλογή" σε ένα-ένα και όχι "τικάροντας" αυτά που θέλεις να σβήσεις.

 

Βέβαια υπάρχει η επιλογή "Επιλογή όλων" που τα σβήνει όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...