Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα WIND 3G πρόγραμμα (5GB), σκέφτομαι να πάρω από ebay αυτό:

 

http://www.pocket-lint.com/review/4874/3-mi-fi-mobile-wi-fi-e585

 

Νομίζω δεν θα υπάρχει πρόβλημα (θα το πάρω ξεκλείδωτο) αλλά αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μου πει...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω κάνει σύνδεση ιντερνέτ με την wind 5gb μου έχουν δώσει το στικακι και όλα μια χαρά αν πάρω την κάρτα sim από το στικακι και την βάλω στο iphone και περάσω τις ρυθμίσεις gint.b-online.gr θα μου χρεώνει κανονικά τα 5gb η θα μου χρεώσει τίποτα διαφορετικό? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω κάνει σύνδεση ιντερνέτ με την wind 5gb μου έχουν δώσει το στικακι και όλα μια χαρά αν πάρω την κάρτα sim από το στικακι και την βάλω στο iphone και περάσω τις ρυθμίσεις gint.b-online.gr θα μου χρεώνει κανονικά τα 5gb η θα μου χρεώσει τίποτα διαφορετικό? ευχαριστώ

 

Δεν θα έχεις διαφορά, εγώ έχω βάλει την SIM από το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα σε iPad εδώ και μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω κάνει σύνδεση ιντερνέτ με την wind 5gb μου έχουν δώσει το στικακι και όλα μια χαρά αν πάρω την κάρτα sim από το στικακι και την βάλω στο iphone και περάσω τις ρυθμίσεις gint.b-online.gr θα μου χρεώνει κανονικά τα 5gb η θα μου χρεώσει τίποτα διαφορετικό? ευχαριστώ

 

Κάλεσε και στα κεντρικά της WIND να το επιβεβαιώσεις.

 

Δεν είναι να παίζουμε με τέτοια πράματα! Τουλάχιστον να είσαι καλυμένος εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, έχω ενα sony ericsson W910i και μια συνδεση wind 3G, αλλα δεν μπορω να κανω η να δεχτω βιντεοκλησεις. Ρωτησα στο τμημα εξυπηρετησης και μου ειπαν να σιγουρευτω πως εχω βαλει τη ρυθμιση GSM/3G Networks στο κινητο μου.Το τσεκαρα και ειναι οκ. αλλα συνεχιζω να μην μπορω να κανω ή να δεχτω βιντεοκλησεις...γιατι? μπορει να με βοηθησει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή στην οποία προσπαθείς να κάνεις ή να δεχθείς κλήσεις καλύπτεται από σήμα τρίτης γενιάς ;;;

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή στην οποία προσπαθείς να κάνεις ή να δεχθείς κλήσεις καλύπτεται από σήμα τρίτης γενιάς ;;;

πως μπορω να το μαθω? μενω στον κορυδαλλο αν βοηθαει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να το μαθω? μενω στον κορυδαλλο αν βοηθαει αυτο!

 

Θα δεις δίπλα από τις μπάρες του σήματος το H ή το G να'χει γίνει 3G μάλλον. Στο κινητό σου έχω δει το σήμα του GPRS και του HSDPA αλλά δεν ξέρω πως είναι το σήμα του 3G :p

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις δίπλα από τις μπάρες του σήματος το H ή το G να'χει γίνει 3G μάλλον. Στο κινητό σου έχω δει το σήμα του GPRS και του HSDPA αλλά δεν ξέρω πως είναι το σήμα του 3G :p

συνηθως γραφει 3G... αλλα στο σπιτι μου μεσα...σπανια γινεται αυτο! αρα μονο οταν γραφει 3G μπορω να χρησιμοποιω τη βιντεοκληση... :S

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια με το browser skyfire θελω να δω απο τον skai player demand εκπομπες κτλ και δεν λειτουργει γιατι δειχνει εκεινο το σηματακι του skai και μετα δεν παιζει.. αν και μερικες φορες εχει δουλεψει ας πουμε εχει τυχει να δω 2 εκπομπες ελληνοφρενεια.. ενω στο audio demand που δεν εχει σημα skai λειτουργει μια χαρα.. εχει να προτινει καποιος κατι για το πως θα ξεμπλεξω με αυτο το σηματακι του skai.. τις 2 φορες πως και επαιξε??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω κάνει σύνδεση ιντερνέτ με την wind 5gb μου έχουν δώσει το στικακι και όλα μια χαρά αν πάρω την κάρτα sim από το στικακι και την βάλω στο iphone και περάσω τις ρυθμίσεις gint.b-online.gr θα μου χρεώνει κανονικά τα 5gb η θα μου χρεώσει τίποτα διαφορετικό? ευχαριστώ

 

Στο iphone δεν μπορείς να βάλεις την sim του ιντερνετ που χρησιμοποιείς για λάπτοπ , διότι δεν θα λειτουργήσει , μόνο εάν πας σε κάποιο κατάστημα και ζητήσεις αλλαγή κάρτας ,να στην κάνουν σε micro sd , για να μπορεί να λειτουργήσει. όσο αφορά την χρέωση ,είναι η ίδια όπως χρησιμοποιείς και το λάπτοπ , απλώς δεν πρέπει να ξεπεράσεις το 5gb , διότι μετά θα σε χρεώνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο iphone δεν μπορείς να βάλεις την sim του ιντερνετ που χρησιμοποιείς για λάπτοπ , διότι δεν θα λειτουργήσει , μόνο εάν πας σε κάποιο κατάστημα και ζητήσεις αλλαγή κάρτας ,να στην κάνουν σε micro sd , για να μπορεί να λειτουργήσει. όσο αφορά την χρέωση ,είναι η ίδια όπως χρησιμοποιείς και το λάπτοπ , απλώς δεν πρέπει να ξεπεράσεις το 5gb , διότι μετά θα σε χρεώνει κανονικά.

 

Micro Sim εννοείς!

 

Μόνο στην περίπτωση που έχει το iPhone 4

Κατά τα άλλα δεν έχει κανά πρόβλημα!

 

Αν βέβαια έχει την περίπτωση με το 4 και ζητήσει Micro Sim δεν θα μπορεί μετά να χρησιμοποιήσει το stick!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω στο 3 & στο 4 , πρέπει να βάλεις την micro sim, βέβαια μπορείς να κάνεις άλλη σύνδεση με micro sim & να κρατήσεις και το stick για το λάπτοπ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω ρωτησει κ σε αλλο θρεντ, αλλα μαλλον εδώ θα μου δωσει καποιος λυση.

εκανα λοιπον συμβολαιο κιου κ θελω να βαλω ρθμισεις για mms κ ιντερνετ. εστειλα μηνυμα στο 19234, αλλα δεν μου ηρθε απαντηση.

στο σαιτ της γουιντ δεν εχει κατι κ στο cc που πηρα τους εδωσα ενα λογαριασμο μεηλ για να μου στειλουν τις ρυθμισεις αλλα τελικα δεν τις παρελαβα ποτε..

μπορει καποιος να τις γραψει λιγο για να τις περασω χειροκινητα στο κινητο ????

ευχαριστω!!!!:rolleyes:

 

παντως με ρυθμισεις για γουιντ,μπαινει κανονικα... δηλαδη εβαλα το gint.b-online.gr

και ανοιξε κανονικοτατα... απλα δεν ξερω μην μου ερθει καμια τρελη χρεωση...

το συμβολαιο με ορους κιου, θελει ρυθμισεις κιου ή δουλευει με ρυμισεις για ιντερνετ κ μμσ της γουιντ ???? (εβαλα το πακετο κ εχω 100ΜΒ, ειναι κριμα να με χρεωσει κατι εξτρα ;) )

ευχαριστω

Edited by Petros the Great
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Σε wind s πακέτο (πρόλαβα το ίντερνετ/100mb) ενώ έχω msn, δεν μπορώ να ανοίξω σελίδες. Σαν gate έχω το gint.b-online.gr. Με opera και με IE δεν ανοίγει σελίδες. Samsung Omnia Pro.
Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγάλο πρόβλημα με το ίντερνετ στο κινητό....

Έχω το 5800 με browser τον Opera 10.1 και Skyfire.

Ήμουν στην Cosmote μέχρι πριν λίγες μέρες και όλα τα site φόρτωναν σφαίρα.

Τώρα με τη Wind ό,τι να ναι.Απλά site φορτώνουν κανονικά.

Site με βαριά γραφικά όπως το ogame.gr, μπορεί να μην φορτώσει και ποτέ, ενώ τις μισές φορές βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να φορτώσει καθόλου την αρχική σελίδα, κάτι που ποτέ δεν συνέβαινε με cosmote.

Το 3G είναι ενεργοποιμένο κανονικά και επιλέγω για την πλοήγηση το Wind-Internet.Τις ρυθμίσεις τις έχω περασμένες από το μήνυμα που έστειλε η Wind.

Μάλιστα όσο είμαι συνδεδεμένος, ενεργοποιείται το 3,5G που σημαίνει ότι πιάνει καλύτερα από 3G..

 

Δεν ξέρω τι να κάνω.Απογοήτευση τελείως... :(

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε μου ακούγεται καθόλου περιεργο.η wind σε αυτο τον τομέα είναι πολυ πίσω.Την είχα χρησιμοποιεισει και εγώ παλιά
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα όσο είμαι συνδεδεμένος, ενεργοποιείται το 3,5G που σημαίνει ότι πιάνει καλύτερα από 3G..

 

Δεν ξέρω τι να κάνω.Απογοήτευση τελείως... :(

Δοκίμασες σε άλλο σημείο/δωμάτιο ?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο στο 1260...υπάρχει μενού/επιλογή γι'αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον αριθμο στελνουμε για τις ρυθμισεις συσκευης οσον αφορα το GPRS???

Κενό sms στο 19234

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

αποφάσησα να σας πω τον πόνο μου να δω αν έχετε κάτι να μου προτείνετε...

 

Έχω iPhone 3GS που αγόρασα από κατάστημα wind (το έφεραν για μένα κλπ) τον Ιούλιο. Όλα καλά μέχρι που βγήκε το διαολεμένο iOS 4.2 με τα settings Carrier 9.0!

 

1. Μόλις έκανα αυτό το update δεν μπορώ να συνδεθώ στο 3G δίκτυο της Wind - μου βγάζει ότι "Δεν ήταν δυνατή η ενεργοποίηση του κινητού δικτύου δεδομένων".

 

2. Το wifi δουλεύει κανονικά.

 

3. Δοκίμασα την SIM 3GS με το παλαιότερο λογισμικό και Carrier 8 και δούλευε το 3G της Wind.

 

4. Δοκίμασα στο δικό μου κινητό Sim Cosmote και δούλευαν τα 3G κανονικά.

 

5. Από ότι καταλαβαίνω είναι θέμα του δικτύου της Wind το οποίο εδώ και 3 μήνες δεν το έχει φτιάξει.

 

6. Πήγα στο κατάστημα από το οποίο το πήρα και τους είπα ότι δεν έχω 3G κλπ και μου είπαν να το στείλουν για επισκευή. Όμως από ότι καταλαβαίνω δεν έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό! Και φοβάμαι ότι θα μείνω χωρίς iPhon για 10-20 μέρες απλά για να εξακολουθήσει να μην δουλεύει.

 

Δεν θέλω να φύγω από την Wind όπου είμαι πελάτης αλλά την αλλαγή εταιρίας τη βλέπω μονόδρομο.

 

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι ή είχε κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα και το ξεπέρασε;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετό καιρό δεν βλέπω ούτε εγώ ένδειξη 3G στο δικό μου με iOS 4.1 και carrier 8.

Δεν θυμάμαι αν έγινε αμέσως μετά την αναβάθμιση από 3.1.3 ή αργότερα, έτσι κι αλλιώς σπάνια το χρησιμοποιούσα αν και έχω το περσινό πακέτο με τα 1500MB το μήνα.

Πίστευα ότι ίσως είχε πρόβλημα λήψης το κινητό ή ότι η WIND έκοψε το 3G για να κάνει οικονομία. :p

Θα δοκιμάσω απόψε να ξαναβάλω την vodafone SIM και θα επανέλθω.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

όταν είχα παλιά iphone 3gs και ψαχνόμουν σε όλα τα site έλεγαν ποτέ να μην κάνουν εγκατάσταση των ρυθμίσεων carrier Που βγάζει το itunes γιατί ίσως να χαλάσει τις δικές μας!
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω ότι μια χαρά λειτουργεί το iphone με sim vodafone. Φαίνεται πως η wind μετάνοιωσε και αποφάσισε να κόψει το f2g 1500ΜΒ 2 μήνες νωρίτερα πριν συμπληρωθεί το έτος. Και αναρωτιόμουν γιατί μου έστελναν sms για την τρέχουσα προσφορα με τα 5 ευρώ.

Μα τι καρμοίρηδες είναι...

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...