Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως παιδια το upload με gprs ειανι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!Ενα συνημμενο 50ΚΒ πηγα να στειλω με email και μου εβγαλε την πιστη....

 

Φιλε Dromeas τι ακριβως σημαινει αυτο στην υπογραφη σου για φορητοτητα αριθμων ????? :mad: :mad: :mad:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον papi Thanx Dromeas

Μόνο στις συγκεκριμένες χώρες δεν έχεις κόστος ή οι άλλες χώρες δεν διαθέτουν καν την υπηρεσία (πχ Αγγλία Γερμανία Κύπρος κλπ)?

Τέλος όταν λαμβάνεις e mail είναι απλά μία ειδοποίηση ή έχεις και το κείμενο?

 

Gia na lamvaneis Alert gia ta eiserxomena e-mails sou prepei na exeis APARETITA B OnLine, pou kammia sxesi DEN exei me to GPRS, diladi:

 

To B OnLine sou parexei (mexri stigmis toulaxiston) sindesi sto Internet meso PSTN 56 kbps & ISDN 64 kbps me dinatotita apostolis kai lipsis e-mails meso dikis sou 8iridas mhnymaton me kataliksi @b-online.gr, me xoro 20 MB.

 

To GPRS sou parexei thn aperiristi (mexri stigmis toulaxiston) ploigisi sto Internet (W@P & Internet), meso tou kinhtou sou thlefonou, h meso tou PC sou pou einai sindemeno me to kinhto sou termatiko h allh karta disindeis me to diktyo, me taxytites pou ftanoun ta 40.2 kbps, xoris ostoso na exeis kapoio e-mail Box opos sto B OnLine Internet.

 

Gia to GPRS Roaming oi anakoinoseis pou exo mexri stigmis toulaxiston gia Italia einai:

 

Από τις 11 Φεβρουαρίου 2003 οι συνδρομητές Telestet θα μπορούν να χρησιμοποιούν υπηρεσίες GPRS και στο εξωτερικό, στο δίκτυο της ΤΙΜ Ιταλίας.

 

Η υπηρεσία αφορά τους συνδρομητές Telestet, οι οποίοι χρησιμοποιούν υπηρεσίες GPRS στην Ελλάδα και τους δίνει τη δυνατότητα να κάνουν χρήση των υπηρεσιών αυτών (W@P & Internet) και στο ιταλικό δίκτυο.

 

H υπηρεσία παρέχεται αντίστοιχα και στους συνδρομητές της ΤΙΜ οι οποίοι κάνουν περιαγωγή στο δίκτυο της Stet.

 

Mε την υπηρεσία GPRS Roaming οι συνδρομητές μας που χρησιμοποιούν το ιταλικό δίκτυο επωφελούνται από:

 

Καλύτερες ταχύτητες στη μεταφορά δεδομένων

Τιμολόγηση που βασίζεται στον όγκο των στοιχείων που ο χρήστης στέλνει ή λαμβάνει Συνεχή σύνδεση always on

 

ΧΡΕΩΣΕΙΣ της ΤΙΜ για GPRS

 

WAP € 0.038/Kb (€ 38,912/Mb)

INTERNET € 0.006/Kb (€ 6,144/Mb)

SMS Over GPRS Not Available

Link to comment
Share on other sites

Mpwrei kapoios na mou pei ti rolo paizoun oi arithmoi klisis *99 ...?

 

Egw ehw *99***10# mipws prepei na to allaxw?

Mobiles I had as primery phones: NOKIA 5110, 6130, 6150, 7110, PANASONIC GD 93, NOKIA 6310, 7650, SONYERICSSON P800, P900, QTEK 9090, QTEK 9100 HTC P3300 TOUCH CRUISE SAMSUNG OMNIA, I-PHONE 3GS, 4S, 5S,SAMSUNG GALAXY S7 S9+,Sony Xperia 5 II Mobiles I had as secondary phones: ERICSSON GH 688, NOKIA 8850, 3510i, SONYERICSSON T310, NOKIA 2650, SE K750i,K770i, ZTE mimosa,K770i, LG G4C, Sony Galaxy A41 Tablets: PIPO M9 pro SAMSUNG galaxy a10/17

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Γιάννης

 

Παντως παιδια το upload με gprs ειανι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!Ενα συνημμενο 50ΚΒ πηγα να στειλω με email και μου εβγαλε την πιστη....

 

 

Όσοι έχετε ακόμα πρόβλημα στα uploads:

 

Ακολουθήστε τις οδηγίες που έχω δώσει (εδώ και καιρό :) ) στην πρώτη σελίδα αυτού του topic για τις ρυθμίσεις του MTU στα Windows.

 

Με αυτές εγώ αλλά και όλοι όσοι ξέρω που τις εφάρμοσαν, κάνουμε κανονικά uploads ή αποστολή e-mail με attachments ακόμα και πολλών MB χωρίς πρόβλημα. Upload με ταχύτητα 9,6-14 Kbps που είναι το όριο του GPRS στην αποστολή δεδομένων και είναι απόλυτα φυσιολογικό. Πριν κάνουμε τις ρυθμίσεις δεν έστελνε ούτε με 0,5 Kbps :)

 

Αρχικό μήνυμα από gprs

 

Mpwrei kapoios na mou pei ti rolo paizoun oi arithmoi klisis *99 ...?

 

Egw ehw *99***10# mipws prepei na to allaxw?

 

 

Οι αριθμοί μετά το *99 δηλώνουν το access point του δικτύου που θα χρησιμοποιήσεις για να συνδεθείς. Σε κάποια δίκτυα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο τον αριθμό *99***1# κάποια άλλα έχουν και *99***2#, *99***3# κλπ

 

Η Telestet έχει μόνο το *99***1#

Αν δεν καθορίσεις τίποτα μετά το 99 χρησιμοποιείται αυτόματα ο αριθμός 1

(δηλαδή είτε συνδεθείς με *99# είτε με *99***1# είναι το ίδιο πράγμα) :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Dromeas

 

An exeis GPRS boreis na kaneis OLA ta parapano pou proaneferes XORIS KAPOIO EPIPLEON KOSTOS, oson afora to eksoteriko, h ypiresia parexetai pros to paron sthn Italia, Souidia kai Tsexia :)

 

Και ανεπίσημα είναι και Αγγλία με τα 2 από τα 4 δίκτυα. Η stet δεν το παραδέχεται, αλλά μιας και δεν το παραδέχεται δεν μπορούν και να το χρεώσουν :p ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Katse re rigasnic... Diladi otan eimai uk mporw na mpenw gprs mesw tu kinitu mu me stet? Kai me poies etaireies dulevei? Kai pu xerw pws den me xrwnei?

 

Na xanarwthsw, to kako shma epireazei tin poiotita tis gprs syndesis?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον GiorgosH

 

Na xanarwthsw, to kako shma epireazei tin poiotita tis gprs syndesis?

 

 

Φυσικά την επηρεάζει, πρέπει να το έχεις στο σημείο με το καλύτερο σήμα και σε κάθετη θέση πάντα, αν θες να έχεις τις καλύτερες ταχύτητες.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον GiorgosH

 

Katse re rigasnic... Diladi otan eimai uk mporw na mpenw gprs mesw tu kinitu mu me stet? Kai me poies etaireies dulevei? Kai pu xerw pws den me xrwnei?

 

 

ναι μπορείς, νομίζω έμπανα με BT cellnet και T mobile

1. Εγώ ξέρω ότι δεν με χρέωσε τελικά.

2. Και πες ότι θέλουν να χρεώσουν... Πώς θα το κάνουν εφόσον δεν υποστηρίζεται gprs roaming στην Αγγλία.. Πάρε και ρώτα!

 

Σε email μου σχετικό, απάντησαν:

 

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι επίσημα δεν υπάρχει συνεργασία με τα τοπικά δίκτυα της Αγγλίας για παροχή υπηρεσίων GPRS.Επομένως και εμείς δεν είμαστε σε θέση να σας ενημερώσουμε επίσημα για χρεώσεις.

 

Και εγώ τους απάντησα:

 

"Η κοινή λογική λέει ότι από τη στιγμή που δεν παρέχετε εσείς μία υπηρεσία, δεν μπορείτε και να την χρεώσετε.

Οπότε θα ήθελα να διευκρινήσω ότι δεν θα δεχτώ οποιαδήποτε χρέωση για gprs roaming.

Ευχαριστώ"

 

 

:)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει τρόπος να μπούμε στο mycosmos view με gprs stet;Στο e-mail μπορώ να μπω με την αλλαγή της ip αλλά όχι και στο mycosmοs. :worry:
Link to comment
Share on other sites

Στο MyCosmos View δε νομίζω να μπορείς να μπείς, για τον ίδιο λόγο που δε μπορείς να μπείς στο Vodafone Live μενού. Επιτρέπουν μόνο τις δικές τους ΙP. Δώσε αν είναι εύκολο και την IP που χρησιμοποιείς για να μπαίνεις στο mycosmos με wap. Αλλαξα κινητό και δεν το είχα σημειώσει πουθενά..
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Angeldust

 

Δώσε αν είναι εύκολο και την IP που χρησιμοποιείς για να μπαίνεις στο mycosmos με wap. Αλλαξα κινητό και δεν το είχα σημειώσει πουθενά..

 

 

193.113.200.195 :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Με πόση περίπου ταχύτητα κάνει upload; Το upload ολοκληρώνεται ή υπάρχουν προβλήματα;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6510/1.0 (04.06))

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Global moderator

Το πρώτο post με GPRS..Χεχε..Σφαιράτο.. :)

 

Hello all! Proto mou mhnyma apo to N6510 me Telestet GPRS! Quality... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας.

Μηπως θα σας ηταν ευκολο να με βοηθησετε με

ενα προβλημα που μου προεκυψε?

Καταρχην να σας ενημερωσω οτι εχω το c55 το

oποιο το λειτουργω με το αυθεντικο καλωδιο σε

ενα φορητο Toshiba me xp sp1 pro.

Τι ακριβως λοιπον συνεβη.

Ενω ειχα το DRTCP021 με τις παρακατω ρυθμισεις

και λειτουργουσε μια χαρα

 

Tcp Receive Window 255760

Window scalling yes

Time staming no

Selective acks yes

Mtu 1430

Path mtu discovery no

Black hole detection no

 

αποφασισα να αλλαξω το mtu και τα path mtu discovery, black

Hole detection βαση του ποστ του ng78 στις 16 Ιούλ. 2003 11:08

 

Mε το που κανω save και παω να κανω restart, καποιο κολλημα

εφαγε, καποια παραθυρα ανοιξαν που δε τους εδωσα σημασια και

προχωρησα - το αφησα να προχωρησει μονο του, δε θυμαμε, σε

restart.. Με το που μπηκα παλι με το gprs, μετα απο κανα πενταλεπτο

το πολυ, μου εμφανησε το παρακατω παραθυρο:

 

-----------------------------------------------------------------------------

System shutdown

This system is shuting down. Please save all

Work in progress and log off. Any unsaved

Changes will be lost. This shutdown was

Initiated by NT AUTHORITY\SYSTEM

 

Time before shutdown: 00:00:26

 

Message

Windows must now restart because the

Remote Procedure Call(RPC) service

Terminated unexpectedly

------------------------------------------------------------------------------

Εκανα ghost αλλα το προβλημα μου το ξαναεμφανησε.

Μου το παρουσιαζει μονο οταν μπαινω στο internet me

To gprs. Καμια ιδεα?:confused:

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσατε να

διαβασετε το παραπανω ποστ :)

I do and must reason inductively.

Inductive reasoning is invalid.

To reason invalidly is unreasonable.

Therefore, I am and must be unreasonable.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα εξής:

Πιθανή Μόνιμη λύση

Πήγαινε στον Πίνακα Ελέγχου ----> Σύστημα και πήγαινε στην καρτέλα Για προχωρημένους. Στο πλάισιο Εκκίνηση και Αποκατάσταση επέλεξε Ρυθμίσεις και ξετίκαρε το checkbox Αυτόματη Επανεκκίνηση

 

 

Προσωρινή λύση

Αν στο ξανακάνει μια γρήγορη λύση να το ακυρώσεις είναι

Έναρξη --> εκτέλεση -->γράφεις cmd και πατάς οκ και γράφεις shutdown -a και θα σταματήσει ο τερματισμός.

 

Αν τίποτα από αυτά δεν δουλέψει προσπάθησες να θυμηθείς τι ρυθμίσεις είχες βάλει στο DRTCP και όλα ήταν οκ αλλιώς ........διαμόρφωση! :eek:

 

Ελπίζω να βοήθησα.... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον theobabis

 

Παιδια καλησπερα σας.

Μηπως θα σας ηταν ευκολο να με βοηθησετε με

ενα προβλημα που μου προεκυψε?

Καταρχην να σας ενημερωσω οτι εχω το c55 το

oποιο το λειτουργω με το αυθεντικο καλωδιο σε

ενα φορητο Toshiba me xp sp1 pro.

Τι ακριβως λοιπον συνεβη.

Ενω ειχα το DRTCP021 με τις παρακατω ρυθμισεις

και λειτουργουσε μια χαρα

 

Tcp Receive Window 255760

Window scalling yes

Time staming no

Selective acks yes

Mtu 1430

Path mtu discovery no

Black hole detection no

 

αποφασισα να αλλαξω το mtu και τα path mtu discovery, black

Hole detection βαση του ποστ του ng78 στις 16 Ιούλ. 2003 11:08

 

Mε το που κανω save και παω να κανω restart, καποιο κολλημα

εφαγε, καποια παραθυρα ανοιξαν που δε τους εδωσα σημασια και

προχωρησα - το αφησα να προχωρησει μονο του, δε θυμαμε, σε

restart.. Με το που μπηκα παλι με το gprs, μετα απο κανα πενταλεπτο

το πολυ, μου εμφανησε το παρακατω παραθυρο:

 

-----------------------------------------------------------------------------

System shutdown

This system is shuting down. Please save all

Work in progress and log off. Any unsaved

Changes will be lost. This shutdown was

Initiated by NT AUTHORITY\SYSTEM

 

Time before shutdown: 00:00:26

 

Message

Windows must now restart because the

Remote Procedure Call(RPC) service

Terminated unexpectedly

------------------------------------------------------------------------------

Εκανα ghost αλλα το προβλημα μου το ξαναεμφανησε.

Μου το παρουσιαζει μονο οταν μπαινω στο internet me

To gprs. Καμια ιδεα?:confused:

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσατε να

διαβασετε το παραπανω ποστ :)

 

 

Φιλε μου , γνωστο BUG ΜS που διορθονεται ετσι http://www.microsoft.com/technet/treeview/?url=/technet/security/bulletin/MS03-026.asp ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον theobabis

 

Mε το που κανω save και παω να κανω restart, καποιο κολλημα

εφαγε, καποια παραθυρα ανοιξαν που δε τους εδωσα σημασια και

προχωρησα - το αφησα να προχωρησει μονο του, δε θυμαμε, σε

restart.. Με το που μπηκα παλι με το gprs, μετα απο κανα πενταλεπτο

το πολυ, μου εμφανησε το παρακατω παραθυρο:

 

-----------------------------------------------------------------------------

System shutdown

This system is shuting down. Please save all

Work in progress and log off. Any unsaved

Changes will be lost. This shutdown was

Initiated by NT AUTHORITY\SYSTEM

 

Time before shutdown: 00:00:26

 

Message

Windows must now restart because the

Remote Procedure Call(RPC) service

Terminated unexpectedly

------------------------------------------------------------------------------

Εκανα ghost αλλα το προβλημα μου το ξαναεμφανησε.

Μου το παρουσιαζει μονο οταν μπαινω στο internet me

To gprs. Καμια ιδεα?:confused:

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσατε να

διαβασετε το παραπανω ποστ :)

 

 

Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει καθόλου με το GPRS. Είναι bug των Windows και έχεις προσβληθεί από νέο ιό που εμφανίστηκε χτες το βράδυ, εκμεταλλεύεται αυτό το bug και εξαπλώνεται ραγδαία.

 

Δες αυτό:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=1875

 

όπως και το link που σου έδωσε παραπάνω ο Hunter

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

xpuser, Hunter, ng78,

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις:)

I do and must reason inductively.

Inductive reasoning is invalid.

To reason invalidly is unreasonable.

Therefore, I am and must be unreasonable.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα και εγώ το gprs. Έδωσα σε έναν φίλο μου την αίτηση και την έστειλε με fax στην Telestet γύρω στις 1:30 τα ξημερώματα αλλά μου είπαν από το 1231 ότι δεν είχε πάει. Ξαναπαίρνω το πρωί και μου λένε στείλτε την ξανά. Λέω στον φίλο μου να την στείλει αλλά μου λέει ότι δείχνει σαν να μιλάει το fax τους. Παίρνω στο 1231, τους το λέω και μου είπαν ότι όντως έχει πρόβλημα. Ξαναδοκιμάζει αργότερα και πήγε το fax. Πήρα στο 1231 και είπαν ότι το έλαβαν και ότι από το απόγευμα θα ενεργοποιηθεί. Ενεργοποιήθηκε όμως μέσα σε 1 ώρα!!! Με το T68i του πατέρα μου και το τελευταίο firmware πάει πολύ γρήγορα. Με το T39 του όμως που έχει από τα πρώτα firmware είναι χάλια. Παγώματα στην σύνδεση κ.λ.π. Με την τελευταία έκδοση στο T39 το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ

 

Το myphone πάει σφαίρα με το T68i !

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει να κατεβάσει ένα αρχείο με το cute ftp από τον server μου. Κατέβηκε κανονικά το αρχείο αλλά μόλις γύρισα στο σπίτι πήγα να ανοίξω το outlook express και δεν κατέβαζε τίποτα. Έκανα αποσύνδεση και προσπάθησα να συνδεθώ. Δεν μπήκε και έβγαλε κάποιο σφάλμα για τα πρωτόκολα. Έκανα restart το T68i και δοκίμασα να ξαναμπώ. Δεν έμπαινε. Έκανα restart το pc και τότε μπήκε. Τι γίνεται; Έχω windows 98 Ελληνικά πρώτη έκδοση. Επειδή έχω και τα xp proffesional στο δεύτερο partition, χρειάζεται να κάνω καμιά ρύθμιση;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Κάθε 50 λεπτά περίπου παγώνει η σύνδεση και πρέπει να κάνω restart το T68i και καμιά φορά και το pc. Στις επιπλέον ρυθμίσεις του modem έχω δώσει το at+cgdcont=1,"IP","gnet.b-online.gr",,0,0 και για αριθμό κλήσης *99# αφού έσβησα όλους τους λογαριασμούς δεδομένων που είχε από την Vodafone . Η κεραία της Telestet είναι περίπου 500 μέτρα από το σπίτι μου (μένω στην Βούλα στην οδό Σοφοκλέους) και στο σημείο που έχω το T68i είναι φουλ το σήμα.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dimangelid

 

Κάθε 50 λεπτά περίπου παγώνει η σύνδεση και πρέπει να κάνω restart το T68i και καμιά φορά και το pc. Στις επιπλέον ρυθμίσεις του modem έχω δώσει το at+cgdcont=1,"IP","gnet.b-online.gr",,0,0 και για αριθμό κλήσης *99# αφού έσβησα όλους τους λογαριασμούς δεδομένων που είχε από την Vodafone . Η κεραία της Telestet είναι περίπου 500 μέτρα από το σπίτι μου (μένω στην Βούλα στην οδό Σοφοκλέους) και στο σημείο που έχω το T68i είναι φουλ το σήμα.

 

 

Νομίζω οτι το ,,0,0 δεν χρειάζεται στα Ericsson. Τουλάχιστον εγώ το χρησιμοποιούσα μόνο στο Siemens Μe45 που είχα. Οσο για το πάγωμα της σύνδεσης, δεν ευθύνεται αποκλειστικά το κινητό, αλλα και το δίκτυο, ειδικά αν έχει πολύ φόρτο την ώρα που συνδέεσαι. Αν μένεις σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, αυτό μάλλον φταίει, σε συνάρτηση με το γεγονός οτι πάντα οι κλήσεις φωνής έχουν προτεραιότητα και μετά όλα τα υπόλοιπα.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...