Jump to content

Υπηρεσίες δεδομένων [GPRS/3G/HSDPA]


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dromeas (26 Δεκ. 2003 , 06:54)

 

Tώρα, η Telestet, στα πλαίσια της διεθνούς ανάπτυξης του GPRS, παρέχει σε όλους εσάς, τους συνδρομητές με συμβόλαιο και συνδρομή GPRS, τη δυνατότητα να έχετε πρόσβαση στις υπηρεσίες WAP και Internet από το κινητό σας ακόμη κι όταν βρίσκεστε στο εξωτερικό. Πρώτοι σταθμοί: Ιταλία, Τσεχία, Γερμανία, Ουγγαρία, Ολλανδία, Πολωνία, Σλοβακία, Φιλανδία, Τουρκία, Σουηδία, Ηνωμένο Βασίλειο. Σύντομα προβλέπεται η επέκταση της υπηρεσίας και σε άλλους προορισμούς στον κόσμο. :)

 

 

Ουάου! Τώρα μπορώ κι εγώ! Βρε ουστ! (όχι εσύ δρομέα!)

Δεν ξέρω, δε θέλω να ξέρω, ούτε να θυμάμαι ότι κάποτε ήξερα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα το κατάλαβε η Stet ότι δουλευει roaming στο GPRS; :p

Εγώ το δούλευα όταν ήταν free ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι η χρέωση του WAP over GPRS στο νέο εταιρικό της Telestet; Είναι ανά ΚΒ; Έχει χρέωση;

 

Ευχαριστώ! :)

 

Σημείωση: Προσπάθησα να κάνω search στο Telestet forum αλλά όταν βάζω: "wap over gprs" μου γράφει ότι η λέξη "wap" είναι πολύ μικρή και όταν βάζω απλώς "over gprs" βγάζει πολλά results και τα περισσότερα από ότι κατάλαβα αφορούν το "internet over gprs"

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

καμια διαφορά δεν υπάρχει από τα υπόλοιπα συμβόλαια.. ίδια χρεωση:

http://www.telestet.gr/02_01_01.cfm?PageID=78

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic ( 3 Ιαν. 2004 , 18:02)

 

καμια διαφορά δεν υπάρχει από τα υπόλοιπα συμβόλαια.. ίδια χρεωση:

http://www.telestet.gr/02_01_01.cfm?PageID=78

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Να ρωτήσω λοιπόν και κάτι ακόμα... η χρέωση των KB πώς ακριβώς γίνεται; Δηλαδή με ένα απλουστευμένο παράδειγμα...

 

Έστω ότι συνδέομαι 2 φορές και κατεβάζω τη μία φορά 25.4 ΚΒ και την άλλη 28.2 ΚΒ.

 

Η χρέωση στο τέλος του μήνα θα είναι:

a) 25.4 + 28.2 = 53.6 --> δηλ. 54ΚΒ

ή

b) 25.4 --> δήλ. 26 + 28.2-->δηλ. 29 = 55ΚΒ

 

θέλω να πω η στρογγυλοποίηση γίνεται στα συνολικα KB ανά μήνα ή ανά GPRS connection;

 

Επίσης υπάρχει ελάχιστη KB χρέωση ανά GPRS σύνδεση;

 

Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά είναι μάλλον μικροδιαφορές και ρωτάω κυρίως από περιέργεια. Πάντως για όσους κάνουν πολλά ξεχωριστά connections ίσως να έχει αρκετή διαφορά ανάλογα με τη μέθοδο που χρησιμοποιεί η Telestet.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω επ αυτού. :o

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος termi21 ( 3 Ιαν. 2004 , 18:53)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Να ρωτήσω λοιπόν και κάτι ακόμα... η χρέωση των KB πώς ακριβώς γίνεται; Δηλαδή με ένα απλουστευμένο παράδειγμα...

 

Έστω ότι συνδέομαι 2 φορές και κατεβάζω τη μία φορά 25.4 ΚΒ και την άλλη 28.2 ΚΒ.

 

Η χρέωση στο τέλος του μήνα θα είναι:

a) 25.4 + 28.2 = 53.6 --> δηλ. 54ΚΒ

ή

b) 25.4 --> δήλ. 26 + 28.2-->δηλ. 29 = 55ΚΒ

 

θέλω να πω η στρογγυλοποίηση γίνεται στα συνολικα KB ανά μήνα ή ανά GPRS connection;

 

η χρεωση εαν δεν κανω λαθος ειναι ανα κληση που κανεις , οταν λαβω τον πρωτο λογαριασμο με το νεο πακετο θα τον σκαναρω για να βγαλουμε ολοι συμπερασματα

 

 

Επίσης υπάρχει ελάχιστη KB χρέωση ανά GPRS σύνδεση;

 

 

οχι ελαχιστη χρεωση ΔΕΝ υπαρχει οπως και στις Κλησεις Ομιλιας

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter ( 4 Ιαν. 2004 , 09:09)

 

οχι ελαχιστη χρεωση ΔΕΝ υπαρχει οπως και στις Κλησεις Ομιλιας

 

 

Μα στις κλήσεις ομιλίας έχει... :confused: 30 δευτερόλεπτα ελάχιστη χρέωση.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι: στην Telestet στα καρτοκινητά λέει δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το GPRS.Ισχύει αυτό;είναι κάτι προσωρινό ή ανάκαθεν ήταν έτσι;;Παρακαλώ βοηθείστε με γιατί είναι ανάγκη.Ευχαριστώ...

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος crazy_4 ( 5 Ιαν. 2004 , 23:21)

 

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι: στην Telestet στα καρτοκινητά λέει δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις το GPRS.Ισχύει αυτό;είναι κάτι προσωρινό ή ανάκαθεν ήταν έτσι;;Παρακαλώ βοηθείστε με γιατί είναι ανάγκη.Ευχαριστώ...

 

 

Πάντα έτσι ήταν :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αλλάξει όμως;;;τι δηλ όσοι έχουν καρτοκινητό δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν το GPRS?

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάποια στιγμή δοθεί μόνο WAP over GPRS, όπως γίνεται και στα άλλα δύο δίκτυα :)
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 ( 6 Ιαν. 2004 , 01:31)

 

Ίσως κάποια στιγμή δοθεί μόνο WAP over GPRS, όπως γίνεται και στα άλλα δύο δίκτυα :)

 

 

Wap? Bleah!

Δεν ξέρω, δε θέλω να ξέρω, ούτε να θυμάμαι ότι κάποτε ήξερα..
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Nokia 6600 με σύνδεση στο πρόγραμμα telestet 130, και θέλω να λαμβάνω τα e-mail μου από τον λογαριασμό μου στην Otenet, και να μπαίνω στο Internet. Ποιες υπηρεσίες πρέπει να ενεργοποιήσω και τι άλλο πρέπει να κάνω?

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όποιον μου απαντήσει....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος scal ( 9 Ιαν. 2004 , 15:24)

 

Έχω το Nokia 6600 με σύνδεση στο πρόγραμμα telestet 130, και θέλω να λαμβάνω τα e-mail μου από τον λογαριασμό μου στην Otenet, και να μπαίνω στο Internet. Ποιες υπηρεσίες πρέπει να ενεργοποιήσω και τι άλλο πρέπει να κάνω?

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά όποιον μου απαντήσει....

 

 

παρε τηλεφωνο στο 1231 η περνας απο ενα Telestet Center με την ταυτοτητα σου για να ενεργοποιησεις την υπηρεσια GPRS

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΕΩΣΙΜΟ GPRS!!!!!!!!ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ!!!585 ΕΥΡΩ!!!!!!!!ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΝΩ 80-100 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ!!!Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ON LINE ΕΞΕΦΤΕΛΙΣΤΙΚΟΣ!!ΜΟΝΟ 3.5 ΩΡΕΣ!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!ΗΔΗ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ!Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΤΕΛΟΣ!!ΓΑΜΩ ΤΗΝ @@@@@@@@@@!!!

 

 

PS σορρυ για τα κεφαλαια αλλα τα εχω παρει στην κρανα τωρα και μου ερχεται να σπασω το laptop!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ilka71 (21 Ιαν. 2004 , 18:07)

 

ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΕΩΣΙΜΟ GPRS!!!!!!!!ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ!!!585 ΕΥΡΩ!!!!!!!!ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΝΩ 80-100 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ!!!Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ON LINE ΕΞΕΦΤΕΛΙΣΤΙΚΟΣ!!ΜΟΝΟ 3.5 ΩΡΕΣ!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!ΗΔΗ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ!Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΤΕΛΟΣ!!ΓΑΜΩ ΤΗΝ @@@@@@@@@@!!!

 

 

PS σορρυ για τα κεφαλαια αλλα τα εχω παρει στην κρανα τωρα και μου ερχεται να σπασω το laptop!!!!

 

 

Σε είχαν ενημερώσει επίσημα για την χρέωση και την τιμή της;; :blink:

 

Να πώς θα βγάλουν τα σπασμένα... τόσο καιρό τζαμπέ... :whistle:

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ilka71 (21 Ιαν. 2004 , 18:07)

 

ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΕΩΣΙΜΟ GPRS!!!!!!!!ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ!!!585 ΕΥΡΩ!!!!!!!!ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΝΩ 80-100 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ!!!Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ON LINE ΕΞΕΦΤΕΛΙΣΤΙΚΟΣ!!ΜΟΝΟ 3.5 ΩΡΕΣ!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!ΗΔΗ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ!Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΤΕΛΟΣ!!ΓΑΜΩ ΤΗΝ @@@@@@@@@@!!!

 

 

PS σορρυ για τα κεφαλαια αλλα τα εχω παρει στην κρανα τωρα και μου ερχεται να σπασω το laptop!!!!

 

 

Στο GPRS δεν έχει σημασία πόση ώρα είσαι online αλλά πόσα δεδομένα στέλνεις και δέχεσαι. Τον περασμένο μήνα ήμουν συνολικά online 190 ώρες και η χρέωση που είχα για το GPRS ήταν 20 ευρώ. Χρησιμοποιούσα όμως μόνο IRC, ICQ κλπ. (επίσης έχω το πρόγραμμα με 15 ευρώ πάγιο και 10 MB δωρεάν το μήνα)

 

Εσύ μπορεί να έμεινες 3,5 ώρες online ολόκληρο το μήνα, αλλά αν κατέβαζες συνέχεια είναι λογικό να σου ήρθε τόσο, αν υπολογίσουμε π.χ. ότι στο απλό πρόγραμμα κάθε MB κοστίζει 5 ευρώ.

 

Εν πάση περιπτώσει καλή υπομονή σου εύχομαι και ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση στο πρόβλημα (π.χ. διακανονισμός)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

οταν λες κατεβαζες τι εννοεις?απλα επισκεφτηκα καποια αθλητικα sites καποια ειδησεογραφικα τιποτε αλλο!τοσο πολυ κατεβαζουν αυτα?διακανονισμος δεν γινεται γιατι τα πηρε ηδη η στετ απο την καρτα μου δυστυχως!
Link to comment
Share on other sites

δεν τον εχω κοντα μου τον λογαριασμο αλλα ενταξει ηξερα για τις υψηλες χρεωσεις αλλα δεν ειχα καταλαβει οτι για να σερφαρεις σε σελιδες απλες με λιγες εικονες κατεβαινουν τοσα MB!!!τωρα μεσω σταθερης γραμμης ειμαι μονο μια ωρα on line και λεει κατω δεξια στα windows στις δυο οθονιτσες αν τις διπλοκλικαρεις byes sent 1859000 peripou kai bytes received 8000000 περιπου.δηλαδη μανι μανι αυτα ειναι 9.8 mb χρεωσιμα αν ηταν μεσω GPRS?
Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς... ειδικά όταν surfάρεις σε sites με φωτογραφίες υπάρχει πολύ κατέβασμα.

Το GPRS Internet από τη στιγμή που έγινε χρεώσιμο κάνει μόνο για συγκεκριμένες δουλείες, μικρής KB-κατανάλωσης.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

ΜΑ συγνώμη, αλλά για να αρχίσει η χρέωση στην υπηρεσία έπρεπε να αλλάξεις access point. από τη στιγμή που το έκανες αυτό σημαίνει ότι ήξερες για τις νέες χρεώσεις. Αν δεν το έκανες τότε κυνήγησε το και άρχισε από τη πιστωτική σου ζητώντας της να σου επιστρέψει τα λεφτά (αμφισβήτηση λογαριασμού)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

οκ,εγω φταιω ρε παιδια απλα δεν ειχα συνειδητοποιησει οτι τα mb "κατεβαινουν " τοσο γρηγορα με ενα απλο σερφαρισμα μιας ωρας σε σαιτ αθλητικα και ιατρικα η ειδησεογραφικα!ειδα στο λογαρισμο καπου ελεγε 7892 kb και διπλα 37 ευρω!αρα οπως σωστα ανεφερε καποιος παραπανω πειπου 5 ευρω/mb!anyway τερμα πλεον για μενα το gprs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...