Jump to content

Λύσεις για SMS 160 Χαρακτήρων με Ελληνικά


hab
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό εδώ είναι μια λίστα από περίπου 4000 ελληνικές λέξεις την οποία χρησιμοποιώ με επιτυχία με το PCMKeyboard. Προφανώς πολλές λέξεις λείπουν (είναι το προϊόν της μετάφρασης του αντιστοίχου αγγλικου), αλλά νομίζω μπορεί να αποτελέσει μια σχετικά ικανοποιητική βάση, με καλή σχέση μεγέθους/ χρηστικότητας.

 

(Επαναλαμβάνω, αν το θέλετε και σε SMS μορφή πείτε μου να το μετατρέψω).

 

Κώστας

 

Kterz θα ήθελα πάρα πολύ την μεγάλη έκδοση του αρχείου σου για SMS με τις 400.000 λέξεις.

Ήταν κάτι που προσπαθούσα να κάνω και εγώ αλλά δεν έβρισκα μια ικανοποιητική database με λέξεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει βγει η επόμενη έκδοση, το πρόγραμμα δεν είναι freeware και γιαυτό και έχει ημερομηνία λήξης. Μέχρι να λήξει βέβαια έχει βγει η επόμενη beta έκδοση, η οποία βρίσκεται εδώ:

http://www.pocketcm.com/keyboard.php

 

μα αυτη εχω και εχει ληξει. τι να κανω να την ξανακατεβασω? δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά έχω και εγώ πρόβλημα με το pocketcm, δεν έχω καταφέρει με τίποτα να παίξουν τα ελληνικά στο x800 μου. ποιο είναι το σωστό greek.layout? πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με το encoding του, διοτι ενώ φορτώνεται μου εμφανίζει σκουπίδια. τα wm6 μου είναι αγγλικά
Glofiish X800
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω και εγώ πρόβλημα με το pocketcm, δεν έχω καταφέρει με τίποτα να παίξουν τα ελληνικά στο x800 μου. ποιο είναι το σωστό greek.layout? πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με το encoding του, διοτι ενώ φορτώνεται μου εμφανίζει σκουπίδια. τα wm6 μου είναι αγγλικά

Στο post μου #146 έχω το αρχείο greek.txt το οποίο θα μετονομάσεις σε greek.layout και θα το βάλεις στο φάκελο του πληκτρολογίου. Σε όλους αυτό δουλεύει κανονικά.

 

Αυτό που λες με το encoding μπορείς να το διορθώσεις αν πειραματιστείς στο notepad αποθηκεύοντας το αρχείο και στην καρτέλα save as να διαλέξεις άλλο encoding. Αλλά ξαναλέω ότι το αρχείο που έχω ανεβάσει είναι έτσι ώστε να δουλεύει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια . εχω μια ερωτηση...

 

Τα βαζω ολα κανονικα μου βγαζει το ελληνικο πληκτρ. κανονικα και γραφω κανονικα . Αυτο το λεξικο πως το λειτουργεις??? εχω επιλεξει το ελληνικο λεξικο. Π.Χ. παω να γραψω μηνυμα και παταω να γραψω το ΑΒΕΒΑΙΟΣ οκ ? και δεν μου βγαζει τιποτα σαν διορθωση. ΑΑΑΑΑ και κατι αλλο γιατι δεν μου εχει 160 χαρακτηρες και μου εχει 70 . Εχω βαλει το τελευταιο Layout που εχει δωθει εδω .

Samsung Galaxy S3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια . εχω μια ερωτηση...

 

Τα βαζω ολα κανονικα μου βγαζει το ελληνικο πληκτρ. κανονικα και γραφω κανονικα . Αυτο το λεξικο πως το λειτουργεις??? εχω επιλεξει το ελληνικο λεξικο. Π.Χ. παω να γραψω μηνυμα και παταω να γραψω το ΑΒΕΒΑΙΟΣ οκ ? και δεν μου βγαζει τιποτα σαν διορθωση. ΑΑΑΑΑ και κατι αλλο γιατι δεν μου εχει 160 χαρακτηρες και μου εχει 70 . Εχω βαλει το τελευταιο Layout που εχει δωθει εδω .

Το λεξικό αυτό έχει σα σκοπό να κάνει διόρθωση άν πατήσει λάθος πλήκτρα. Δλδ αντί για αβέβαιος να γράψεις αβρναιος και να το καταλάβει και να το διορθώσει. Για να καταλάβεις ψάχνει τα κοντινά πλήκτρα σε αυτά που πάτησες που είναι τα πιο πιθανά να έκανες λάθος.

 

Για να γράψεις 160 χαρακτήρες θα πρέπει να πάς στο 3ο layout δλδ πατώντας 2 φορές το κουμπί 123#? μέχρι να σε πάει στα ελληνικά κεφαλαία που είναι για τα sms

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω και εγώ πρόβλημα με το pocketcm, δεν έχω καταφέρει με τίποτα να παίξουν τα ελληνικά στο x800 μου. ποιο είναι το σωστό greek.layout? πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με το encoding του, διοτι ενώ φορτώνεται μου εμφανίζει σκουπίδια. τα wm6 μου είναι αγγλικά

 

κ εγω εχω το ιδιο ακριβως προβλημα

καμια ιδεα?

Η ζωη ειναι ωραια
Link to comment
Share on other sites

οκ, δούλεψε και σε μένα! έκανα rename το txt μέσα απο τη συσκευή, και έβαλα ελληνικά regional settings (κάποιο απο τα 2 έφταιγε και δεν μπορούσα να κάνω δουλειά πρίν)
Glofiish X800
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κατέβασα το PocketCM και τα settings για Ελληνικά αλλά δεν ξέρω πως να το εγκαταστήσω στο Α501 μου μπορεί κάποιος να μου πει;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντάω εδώ ώστε όποιος έχει παρόμοια απορία να ανατρέχει εδώ.

 

Λοιπόν καταρχήν πήγαινε από το site http://pocketcm.com/keyboard.php για να κατεβάσεις την τελευταία έκδοσή του PocketCMKeyboard. Το αρχείο που θα κατεβάσεις είναι ένα .cab αρχείο. Αυτό θα το βάλεις στο τηλέφωνό σου και θα το τρέξεις από εκεί. Θα επιλέξεις να εγκατασταθεί στη μνήμη του τηλεφώνου και μετά θα είναι πλέον εγκατεστημένο!

 

Τώρα για να βάλεις να γράφεις Ελληνικά χρειάζεται να κάνεις το εξής. Από το παραπάνω post μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2052347#post2052347 θα κατεβάσεις το αρχείο Greek.txt και θα το μετονομάσεις στον υπολογιστή σου σε Greek.layout .

Το αρχείο Greek.layout θα το βάλεις στη συσκευή σου στο φάκελο Programm Files/PocketCMKeyboard

 

Τέλος θα ανοίξεις το πληκτρολόγιο και θα πας στις ρυθμίσεις του. Από εκεί θα επιλέξεις το Greek layout. Τώρα το πληκτρολόγιο είναι εγκατεστημένο με το Ελληνικό του layout!

 

Για να εναλλάζεις μεταξύ Ελληνικών, Αγγλικών και SMS απλά πατάς το κουμπάκι 123#? που βρίσκεται στην κάτω αριστερή γωνία του πληκτρολογίου. Επίσης οι τονισμένοι Ελληνικοί χαρακτήρες εμφανίζονται όταν κρατάς πατημένο ένα φωνήεν. Επίσης και σε διάφορα άλλα πλήκτρα υπάρχουν "κρυμμένα" γράμματα και επιλογές άμα κρατάς για λίγη ώρα πατημένο το κάθε πλήκτρο!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει το Resco και λειτουργούσε κανονικά. Σήμερα μου βγάζει αν θέλω να προσθέσω δικές μου λέξεις. Πώς το απενεργοποιώ, είναι πολύ ενοχλητικό.
Link to comment
Share on other sites

το έκανα το ρημάδι, εγκατέστησα την έκδοση 0.11 έβαλα και το layout που έδωσες και εξακολουθεί να μην βλέπει το Ελληνικό, παρά μονο όλες τις άλλες γλώσσες

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Τη μετονομασία σε Greek.layout την έκανες; Περίεργο... Στα options δλδ δεν υπάρχει το ελληνικό σαν επιλογή;

 

Το Greek.layout το βλέπει τώρα (επιτέλους) αυτό που δεν βλέπει είναι το λεξικό,το μετονόμασα σε .dict και πάλι δεν το βλέπει. για να ξεμπερδεύω, άνοιξα με το word το Γαλλικό λεξικό, έσβησα τα περιεχόμενα του, επικόλλησα τις ελληνικές λέξεις, το αποθήκευσα ως είχε με αυτή την μορφή και δουλεύει μια χαρά τωρα...!

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το thread...

Μια απλή ερώτηση για το dialpad. Πως μπορούμε σε αγγλική rom στο eten x500+ να αλλάξουμε την εικόνα να δείχνει τους ελληνικούς χαρακτήρες και να γράφουμε στα ελληνικά???

Link to comment
Share on other sites

το dialpad παίρνει skins, αν ψάξεις λιγο στο γοογλε θα βρεις και σκινς και οδηγίες να φτιάξεις δικά σου

 

ελληνικά γράφει και έτσι, δλδ ψάχνει και σε ελληνικά και ξένα contacts βάση της αντιστοιχείας των ελληνικών γραμμάτων στα νούμερα (εσύ δε τα βλέπεις βέβαια τα γράμματα λογο σκιν)

σα να γραφεις με Τ9 σε παλιο κινιτό (που δεν έδειχνε ελληνικους χαρακτήρες)

if you believe in God, it's because of the Devil...
Link to comment
Share on other sites

re pedia epidi einai ligo mperdeftiko ,afou emperiexei polles erwtiseis apo polous simforoumites, to thema kai den exw kouragio na to psaksw olo...ena keyboard pou na grafei ellinika kai na kanei gia wm6 pio einai?

 

gia na min epivarino to thema tha mporouse kapios na mou apantisei kai me pm...

 

exw ena htc touch an voithai...:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

re pedia epidi einai ligo xaodis to thema kai den exw kouragio na to psaksw olo...ena keyboard pou na grafei ellinika kai na kanei gia wm6 pio einai?

 

gia na min epivarino to thema tha mporouse kapios na mou apantisei kai me pm...

 

exw ena htc touch an voithai...:O

 

φιλε μου χαωδης ενα θεμα με 9 μολις σελιδες???:blink::blink::blink:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα σήμερα και μου φαίνεται πολύ καλό το PocketCM!! Πραγματικά πολύ βολικό!! :)

Deyan:respect: Το layout είναι φοβερό!:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

το dialpad παίρνει skins, αν ψάξεις λιγο στο γοογλε θα βρεις και σκινς και οδηγίες να φτιάξεις δικά σου

 

ελληνικά γράφει και έτσι, δλδ ψάχνει και σε ελληνικά και ξένα contacts βάση της αντιστοιχείας των ελληνικών γραμμάτων στα νούμερα (εσύ δε τα βλέπεις βέβαια τα γράμματα λογο σκιν)

σα να γραφεις με Τ9 σε παλιο κινιτό (που δεν έδειχνε ελληνικους χαρακτήρες)

μηπως σου ειναι ευκολο να γραψεις απο που μπορουμε να κατεβασουμε το original,και πως θα βρουμε στο google τα layout με τα ελληνικα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera ligo boi8ia an ginetai.exw to MIO A702 katevasa to apo panw to Grkpokey kai ok exw ellinikous xaraktires alla mono me penaki.To sigekrimeno kinito ekei k pliktrologio katw ekei pws mporw na balw greek characters k an ginetai k T9?
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera ligo boi8ia an ginetai.exw to MIO A702 katevasa to apo panw to Grkpokey kai ok exw ellinikous xaraktires alla mono me penaki.To sigekrimeno kinito ekei k pliktrologio katw ekei pws mporw na balw greek characters k an ginetai k T9?

ριξε μια ματια στο aekmap.ειναι στα free προγραμματα που δινει το myphone.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το PocketCM δίνει την δυνατότητα να γράφεις 160 χαρακτήρες?Πώς γίνεται?

 

Διάβασε πιό πάνω το ποστ 161 του Deyan, θα σε διαφωτήσει πλήρως.

καλό θα είναι αν έχεις άλλες απορίες να κοιτάξεις μήπως έχει ήδη δοθεί σε κάποιον άλλον η λύση που ζητάς

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...